Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Modlitewnik zawiera teksty świętych: Efrema Syryjczyka, Makarego Egipskiego, Bazylego Wielkiego, Jana Chryzostoma i innych wybitnych mistrzów życia duchowego.
Znajdują się w nim między innymi: hymny paschalne autorstwa św. Jana z Damaszku, kanony modlitewne poświęcone pokucie, wychwalaniu Matki Bożej i świętych.
Jest także słynny bizantyjski Akatyst ku czci Bogurodzicy oraz hymn maryjny świętego Nektariusza z Eginy, modlitwy przed Eucharystią i po niej, modlitwy przeznaczone do czytania w różnych okolicznościach.
Treść modlitewnika została ułożona zgodnie z cyklami nabożeństw bizantyjskich: dobowy, tygodniowy, roczny. Jest także cykl ośmiu tonów, czyli melodii liturgicznych, które począwszy od Wielkanocy, następują kolejno po sobie, nadając całemu tygodniowi jednolite brzmienie.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 120
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Wstęp, wybór i opracowanie:
ks. Łukasz Leonkiewicz
Tłumaczenie:
ks. Henryk Paprocki
Projekt okładki:
Anna Dąbrowska-Filip
Zdjęcia i ilustracje:
Domena Publiczna, Optina, Shutterstock.com, Wikimedia Commons. Wydawca dołożył wszelkich starań w celu ustalenia autorstwa zdjęć reprodukowanych w publikacji. Autorzy i właściciele praw autorskich, do których mimo wysiłków nie udało się dotrzeć, proszeni są o kontakt
© Copyright by Wydawnictwo M, Kraków 2022
ISBN 978-83-8043-876-7
Wydawnictwo M
31-159 Kraków, Al. Słowackiego 1/6
tel. 12-259-00-03
e-mail: [email protected]
www.wydawnictwom.pl
Dział handlowy: tel. 601-954-951
e-mail: [email protected]
Księgarnia wysyłkowa: tel. 12-259-00-03; 721-521-521
e-mail: [email protected]
www.klubpdp.pl
Przygotowanie wersji elektronicznejEpubeum
W imię Ojca i Syna, i Świętego Ducha. Amen.
Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu (trzy razy).
Panie Jezu Chryste, Synu Boży, przez wstawiennictwo Twojej Przeczystej Matki i wszystkich świętych, zmiłuj się nad nami. Amen.
Chwała Tobie, Boże nasz, chwała Tobie.
Królu Niebieski, Pocieszycielu, Duchu Prawdy, który wszędzie jesteś i wszystko napełniasz, Skarbnico Dóbr i Dawco życia, przyjdź i zamieszkaj w nas, i oczyść nas z wszelkiej zmazy i zbaw, o Dobry, dusze nasze.
Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami (trzy razy).
Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi, i teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Najświętsza Trójco, zmiłuj się nad nami, Panie, oczyść nasze grzechy, Władco, przebacz nasze nieprawości, Święty, nawiedź nas, i ulecz nasze niemoce dla Twego imienia. Panie, zmiłuj się (trzy razy).
Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi, i teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Ojcze nasz, któryś jest w niebiesiech, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi, chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom, i nie wwódź nas w pokuszenie, ale nas zbaw ode złego.
Tropariony triadikony
Powstawszy ze snu, przypadamy do Ciebie, Dobry Boże, i anielską pieśń donośnie śpiewamy Tobie, Mocny: „Święty, Święty, Święty jesteś, Boże, przez Bogurodzicę zmiłuj się nad nami”.
Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi.
Z łoża i snu podźwignąłeś mnie, Boże, oświeć mój umysł i serce, i otwórz moje usta, abym Ciebie wysławiał, Trójco Święta: „Święty, Święty, Święty jesteś, Boże, przez Bogurodzicę zmiłuj się nad nami”.
I teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Niespodziewanie przyjdzie Sędzia i wyjawione będą uczynki każdego, lecz z bojaźnią wołamy w nocy: „Święty, Święty, Święty jesteś, Boże, przez Bogurodzicę zmiłuj się nad nami”.
Panie, zmiłuj się nad nami (dwanaście razy).
Modlitwa
Powstawszy ze snu, dzięki składam Tobie, Najświętsza Trójco, że z wielkiej swej dobroci i cierpliwości nie zagniewałaś się na mnie, leniwego i grzesznego, i nie zgubiłaś mnie z moimi nieprawościami, ale jak zawsze byłaś miłosierna i podźwignęłaś mnie, leżącego w beznadziei, abym poranną modlitwą wysławiał Twoją moc. Oświeć teraz oczy mego umysłu, otwórz moje usta, abym nauczył się Twoich słów i zrozumiał Twoje przykazania, czynił Twoją wolę i wysławiał Ciebie w wyznaniu serdecznym, i w pieśniach wywyższał najświętsze imię Twoje, Ojca i Syna, i Świętego Ducha, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Psalm 50
Zmiłuj się nade mną, Boże, w Twoim wielkim miłosierdziu, w ogromie Twojej litości oczyść moją nieprawość. Obmyj mnie zupełnie z mojej nieprawości i oczyść mnie z mego grzechu. Albowiem znam moją nieprawość i mój grzech jest zawsze przede mną. Zgrzeszyłem tylko przeciw Tobie jednemu i uczyniłem zło przed Tobą, niech usprawiedliwię się w Twoich słowach, i zwyciężę, gdy będziesz mnie sądził. Oto bowiem poczęty jestem w nieprawościach i w grzechach zrodziła mnie moja matka. Oto Ty umiłowałeś prawdę i objawiłeś mi swoją ukrytą mądrość. Pokrop mnie hyzopem i będę oczyszczony, obmyj mnie i nad śnieg wybieleję. Daj mi usłyszeć radość i wesele, a rozradują się kości upokorzone. Odwróć Twoje oblicze od moich grzechów i oczyść wszystkie moje nieprawości. Stwórz we mnie czyste serce, Boże, i odnów w mym wnętrzu ducha prawego. Nie odrzucaj mnie od Twego oblicza i Twego Ducha Świętego nie odbieraj mi. Przywróć mi radość z Twego zbawienia i umocnij mnie duchem władczym. Nauczę nieprawych Twoich dróg i nawrócą się do Ciebie niegodziwi. Wybaw mnie od krwi, Boże, Boże mego zbawienia, rozraduje się mój język w Twojej sprawiedliwości. Panie, otwórz moje wargi i moje usta będą głosić Twoją chwałę. Albowiem jeśli zapragnąłbyś ofiary, dałbym ją Tobie, ale Ty nie chcesz całopalenia. Ofiarą Bogu jest duch skruszony, serca skruszonego i pokornego Bóg nie odrzuci. Obdarz, Panie, swoją łaskawością Syjon i niech zostaną odbudowane mury jerozolimskie. Wtedy zechcesz przyjąć ofiarę sprawiedliwości, dary i całopalenia, wtedy złożą cielce na Twoim ołtarzu.
1 Ewagriusz z Pontu, O modlitwie, Tyniec – Wydawnictwo Benedyktynów, Kraków 2003, s. 25.
2 Tamże, s. 31.
3 Zob. Mistrz Eckhart, Kazania, Wydawnictwo „W Drodze”, Poznań 2014, s. 147.
4 Teofan Rekluz, Słowa o modlitwie, Tyniec – Wydawnictwo Benedyktynów, Kraków 2004, s. 11–20.
5 Św. Teofan Rekluz (1815–1894) – zwany Pustelnikiem lub z rosyjskiego Zatwornikiem, rosyjski biskup i asceta, autor wielu tekstów o modlitwie, tłumacz Filokalii na język rosyjski oraz działacz na rzecz odnowienia religijnego w Rosji.
6 Teofan Rekluz, Słowa o modlitwie, dz. cyt., s. 12.
7 Tamże, s. 13.
8 Tamże, s. 21.
9 Tamże, s. 22.
10 Tamże, s. 25.
11 Tamże, s. 35.
12 Tamże, s. 13.
13 Tamże, s. 14.
14 Tamże, s. 13.