Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Ta książka nie jest tanim pocieszaczem, a realnym towarzyszem w trudnych momentach życia. Jeff Cavins sięga do korzeni cierpienia opisanego w Biblii, która jest źródłem inspiracji do tego, jak z pokorą, nadzieją i ufnością przyjmować swój krzyż w duchu Krzyża Jezusa. Tak, jak nie można nauczyć się cierpienia z książek, lecz przez doświadczenie, tak też odnaleźć jego sens można tylko współcierpiąc z Chrystusem (inaczej nadal szpitale będą pełne zmarnowanego cierpienia, jak mawiał arcybiskup Fulton Sheen). Rozważania biblijne i teologiczne zawarte w tej publikacji dają solidną ramę dla zrozumienia miejsca cierpienia w życiu, by stało się ono drogą duchowego wzrostu. Nie marnujmy więc go, wzrastajmy!
Nie marnuj cierpienia! pozwala dostrzec sens we wszystkim, co się nam przydarza, także, a właściwie przede wszystkim – w cierpieniu. Autor dociera do korzeni cierpienia opisanego w Biblii. Z wielką wrażliwością i empatią opisuje, co to znaczy przeżywać cierpienie w duchu Krzyża Jezusa. Książka jest zaproszeniem do modlitwy i autentycznego przeżywania swojego krzyża w ufności i jedności z Ojcem.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 199
Nie marnuj cierpienia!
Jeff Cavins
Nie marnuj cierpienia!
Jak zrozumieć jego sens i odnaleźć nadzieję
Przełożyła Beata Brodniewicz
WYDAWNICTWO W DRODZE, POZNAŃ 2021
Tytuł oryginału
When You Suffer: Biblical Keys for Hope and Understanding
Copyright ©2015, Jeff Cavins
All rights reserved. This translation of When You Suffer is published by arrangement with Franciscan Media, 28 W. Liberty St. Cincinnati, OH45202, USA.
© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2021
Redaktor prowadząca – ewa kubiak
Redakcja – Lidia Kozłowska
Korekta – Paulina Jeske-Choińska, lidia kozłowska
Skład i łamanie – teodor Jeske-Choiński
Redakcja techniczna – józefa kurpisz
Projekt okładki i layotu– Krzysztof Lorczyk OP
Fotografie na okładce – Paweł Czerwinski | unsplash.com oraz rzeźba Chrystusa z kości słoniowej (ok. 1260–1280), ze zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
Fotografia (s. 2) – złoty krzyż (XVI w.), ze zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
ISBN978-83-7906-467-0(wersja drukowana)ISBN978-83-7906-468-7(wersja elektroniczna)
Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.
Wydanie I
ul. Kościuszki 99, 61-716 Poznań
tel. 618523962
sprzedaz@wdrodze.pl
www.wdrodze.pl
Przedmowa
Bóg jest Ojcem, który troszczy się o swoje dzieci. W swej mądrości dopuszcza nasze cierpienie, ale w swoim miłosierdziu nieustannie nas pociesza – przede wszystkim poprzez słowo Boże. Biblia pomaga nam zrozumieć sens naszych doświadczeń lepiej niż jakiekolwiek inne źródło. Powiedziałbym nawet, że tylko w Piśmie Świętym znajdziemy wyjaśnienie naszych wątpliwości, zwłaszcza kiedy cierpimy.
Bóg pociesza nas również przez przyjaciół. Zostaliśmy stworzeni z miłości, więc nasze relacje mają być odzwierciedleniem i przedsmakiem Jego miłości odwiecznej. Skoro On sam, Bóg w Trójcy Jedyny, jest w nieustannej relacji, chrześcijanie mogą doświadczać przyjaźni jako prawdziwej łaski na obraz Trójcy Świętej i mieć udział w relacjach między Osobami Boskimi.
Właśnie taką pociechą w cierpieniu i prawdziwą łaską jest dla mnie przyjaźń Jeffa Cavinsa. Gdy zwraca się do mnie ze słowami wsparcia lub rady, czuję, jakby pocieszał mnie sam Bóg, ponieważ są one zawsze głęboko zakorzenione w Biblii, jedynym źródle Bożego natchnienia i nieomylnej wiedzy. Nic nie może się równać z potęgą słowa Bożego, które przejawia się w przyjaźni, miłości i wzajemnym miłosierdziu.
Cieszę się niezmiernie, że dzięki tej książce i ty, drogi czytelniku, będziesz miał okazję zaprzyjaźnić się z Jeffem. Ponieważ on sam doświadczył ogromu cierpienia i wiele go to nauczyło, każde jego słowo jest prawdziwe. Napisanie tej książki nie było dla niego łatwe; jest ona wyrazem chęci współodczuwania w znaczeniu dosłownym: towarzyszenia nam w cierpieniu.
Jak powiedział Clive Staples Lewis: „Bóg szepcze do nas w naszych przyjemnościach, (…) ale krzyczy w naszych cierpieniach”1. Często jesteśmy zbyt pochłonięci sobą, aby Go usłyszeć w tych doświadczeniach. Jeśli jednak mamy prawdziwych przyjaciół, pomogą nam otworzyć uszy. Takim przyjacielem dla mnie, a teraz i dla ciebie, jest Jeff Cavins.
Scott Hahn
1C.S. Lewis, Problem cierpienia, przeł. T. Szafrański, Areopag, Katowice 1996, s. 85.