Niedzielnik*. Komentarze do czytań na uroczystości - Adam Szustak OP - ebook

Niedzielnik*. Komentarze do czytań na uroczystości ebook

Adam Szustak OP

4,5

Ebook dostępny jest w abonamencie za dodatkową opłatą ze względów licencyjnych. Uzyskujesz dostęp do książki wyłącznie na czas opłacania subskrypcji.

Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.

Dowiedz się więcej.
Opis

Czekając na wydanie Niedzielnika* na rok A, oddajemy w ręce czytelników dodatkowy tom – Niedzielnik*. Komentarze do czytań na uroczystości. Jest to zbiór komentarzy Adama Szustaka OP do czytań liturgicznych nie na niedziele, ale na uroczystości, które Kościół katolicki świętuje co roku. Oprócz oryginalnych interpretacji poszczególnych fragmentów Biblii Niedzielnik* zawiera także konkretne wskazówki, jak usłyszane Słowo przełożyć na życie codzienne.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi

Liczba stron: 182

Oceny
4,5 (2 oceny)
1
1
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
kaczkinson

Nie oderwiesz się od lektury

Rewelacyjna pomoc i wskazówka do Czytań. Polecam korzystać również z tych na dany rok liturgiczny.!
00

Popularność




NIE­DZIEL­NIK*

Adam Szu­stak OP

NIE­DZIEL­NIK*

Ko­men­ta­rze do czy­tań na uro­czy­sto­ści

Wy­daw­nic­two W dro­dze, Po­znań 2022

© Co­py­ri­ght for the text by Adam Szu­stak, 2022

© Co­py­ri­ght for this edi­tion by Wy­daw­nic­two W dro­dze, 2022

Re­dak­tor pro­wa­dząca – Ewa Ku­biak

Re­dak­cja – Zu­zan­na Ma­rek

Ko­rek­ta – Pau­li­na Je­skie-Cho­ińska, Zu­zan­na Ma­rek

Skład i ła­ma­nie – Pil­crow Stu­dio

Re­dak­cja tech­nicz­na – Jó­ze­fa Kur­pisz

Pro­jekt okład­ki i lay­outu – Krzysz­tof Lor­czyk OP

ISBN978-83-7906-479-3(wer­sja dru­ko­wa­na)

ISBN978-83-7906-480-9(wer­sja elek­tro­nicz­na)

Wy­daw­nic­two Pol­skiej Pro­win­cji Do­mi­ni­ka­nów W dro­dze sp. z o.o.

Wy­da­nie I

ul. Ko­ściusz­ki 99, 61-716 Po­znań

tel. 618504752

sprze­daz@wdro­dze.pl

www.wdro­dze.pl

Wstęp

„Świ­ęta, świ­ęta i po świ­ętach” to jed­no z na­szych ulu­bio­nych pol­skich po­wie­dzeń, któ­re we­dług mnie z jed­nej stro­ny wy­ra­ża nie­umie­jęt­no­ść świ­ęto­wa­nia, z dru­giej zaś jest do­wo­dem pew­ne­go tru­du zwi­ąza­ne­go z po­wta­rzal­no­ścią na­sze­go ży­cia, rów­nież w jego re­li­gij­nym wy­mia­rze. Co roku prze­cież wra­ca­ją do nas te same wspo­mnie­nia, ob­cho­dzi­my te same świ­ęta, uro­czy­sto­ści, rocz­ni­ce, aż chcia­ło­by się, żeby w ko­ńcu po­ja­wi­ło się uroz­ma­ice­nie, ja­kaś no­wo­ść, coś, co prze­rwa­ło­by mo­no­to­nię. Pa­mi­ętam, z jaką eks­cy­ta­cją i z po­czu­ciem, że dzie­je się coś wy­jąt­ko­we­go, wi­ąza­ło się pierw­sze w moim ży­ciu świa­do­me prze­ży­wa­nie Tri­du­um Pas­chal­ne­go, na­to­miast po kil­ku­dzie­si­ęciu la­tach od tego wy­da­rze­nia często po­zo­sta­je we mnie już nie­ste­ty tyl­ko trud po­wta­rza­nia tych sa­mych ge­stów, słów i ry­tu­ałów, bier­ne uczest­nic­two po­zba­wio­ne ży­cia i świe­żo­ści.

Od po­cząt­ku świa­ta jed­nak Bóg za­pra­szał czło­wie­ka do swo­iste­go cy­klu po­wtó­rzeń – tak było ze świ­ęta­mi ży­dow­ski­mi, tak dzi­siaj dzie­je się w Ko­ście­le. Musi więc być w tym mądro­ść, ja­kaś ła­ska prze­wi­dzia­na przez Pana, ukry­ta przez Nie­go w mo­no­to­nii i po­wta­rzal­no­ści. Do­wo­dem na to, że Bóg, da­jąc oka­zje do świ­ęto­wa­nia, któ­ry­mi nie­wąt­pli­wie są ta­jem­ni­ce wia­ry ob­cho­dzo­ne pod­czas uro­czy­sto­ści roku ko­ściel­ne­go, zwi­ązał się z nami nie­zwy­kłą obiet­ni­cą, jest frag­ment u pro­ro­ka Iza­ja­sza: Je­śli po­wści­ągniesz twe nogi od prze­kra­cza­nia sza­ba­tu, żeby w dzień mój świ­ęty spraw swych nie za­ła­twiać, je­śli na­zwiesz sza­bat roz­ko­szą, a świ­ęty dzień Pana – czci­god­nym, je­śli go usza­nu­jesz (…), tak by nie prze­pro­wa­dzać swej woli ani nie oma­wiać spraw swo­ich, wte­dy znaj­dziesz twą roz­kosz w Panu1(Iz 58,13–14). Tak! Je­śli po­zwo­li­my, by co­rocz­ne wspo­mi­na­nie i prze­ży­wa­nie na nowo dzieł Boga po­rząd­ko­wa­ło na­sze ży­cie i wy­zna­cza­ło jego kie­ru­nek, szyb­ko od­naj­dzie­my po­kój i szczęście – nie gdzie in­dziej, tyl­ko w Bogu!

Ksi­ążka, któ­rą trzy­masz w ręku, to ostat­ni tom ko­men­ta­rzy do czy­tań li­tur­gicz­nych, tym ra­zem jed­nak nie na nie­dzie­le, ale na uro­czy­sto­ści, któ­re Ko­ściół co roku świ­ętu­je. Po części są to spi­sa­ne ho­mi­lie, któ­re wy­gło­si­łem w ra­mach in­ter­ne­to­wej se­rii „CNN” na youtu­be’owym ka­na­le „Lan­gu­sta na pal­mie” lub pod­czas re­ko­lek­cji w pol­skich i za­gra­nicz­nych pa­ra­fiach, a po części tek­sty przy­go­to­wa­ne na po­trze­by tej pu­bli­ka­cji. Ka­żda z ho­mi­lii zro­dzi­ła się z wia­ry, że Sło­wo, któ­re Pan Bóg daje nam w li­tur­gii, jest żywe, ak­tu­al­ne i ma moc prze­mie­nić na­sze co­dzien­ne tru­dy w roz­kosz trwa­nia przy Bogu.

Za­pra­szam cię, byś na te ko­lej­ne lata ży­cia wzi­ął Sło­wo dane nam przez Pana w li­tur­gii. Wie­rzę, że je­śli za­czniesz je czy­tać, roz­wa­żać i wpro­wa­dzać do swo­jej co­dzien­no­ści, praw­dzi­wie sta­nie się w to­bie źró­dłem Ży­cia, któ­re ni­g­dy się nie ko­ńczy. Jak za­wsze, po­zo­sta­je tyl­ko jed­no py­ta­nie: czy Mu uwie­rzysz i otwo­rzysz swo­je uszy?

Z mo­dli­twą

Adam Szu­stak OP

1 Cy­ta­ty bi­blij­ne w tek­stach roz­wa­żań zo­sta­ły za­czerp­ni­ęte z: Pi­smo Świ­ęte Sta­re­go i No­we­go Te­sta­men­tu, Wy­daw­nic­two Pal­lot­ti­num, Po­znań 2003; na­to­miast wszyst­kie tek­sty czy­tań i Ewan­ge­lii zo­sta­ły za­czerp­ni­ęte z: Lek­cjo­narz mszal­ny, Wy­daw­nic­two Pal­lot­ti­num, Po­znań 2015.