Nigdy nie wstydź się siebie - Alina Adamowicz, Joanna Godecka - ebook

Nigdy nie wstydź się siebie ebook

Alina Adamowicz, Joanna Godecka

4,3

Ebook dostępny jest w abonamencie za dodatkową opłatą ze względów licencyjnych. Uzyskujesz dostęp do książki wyłącznie na czas opłacania subskrypcji.

Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.

Dowiedz się więcej.
Opis

Duet autorski popularnej książki „Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie” proponuje kolejną książkę pomagającą wejść na drogę pozytywnej zmiany. W tej książce autorki zajęły się poczuciem wstydu, który podobnie jak krytyk wewnętrzny, działa destrukcyjnie na poczucie własnej wartości i blokuje nas przed lepszym życiem. Wiedza, którą się podzieliły pomaga uwolnić się i rozwinąć skrzydła.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)

Liczba stron: 175

Oceny
4,3 (68 ocen)
37
18
7
6
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
KlaudencjaF

Nie oderwiesz się od lektury

Nie skłamię, pisząc w pierwszym zdaniu, że czułam, że książka "Nigdy nie wstydź się siebie" mnie nie zawiedzie. Od pierwszych stron wciąga, pokazując, jak działa system, świat, media, otoczenie na nasze życie, a właściwie na jego początek. To wtedy poznajemy swoje ciało, wyrabiamy charakter, akceptujemy (bądź nie) siebie. Muszę poruszyć temat wywiadów, które pojawiły się w książce. Nie nużyły, wręcz przeciwnie - poruszały, dawały do myślenia i uświadomiły, jak ogromny wpływ mają słowa, ale również (a może przede wszystkim?) czyny. Poradnik czytało się lekko i przyjemnie pomimo trudnej tematyki. Autorki poruszyły różne rodzaje "wstydu", zawarły również kwestie hejtu, co moim zdaniem jest równoznaczne z tematem. Sama doświadczyłam brak akceptacji ze strony kolegów, hejtu, dlatego bardzo żałuję jedynie, że wcześniej nie powstała ta książka, ponieważ można z niej wiele dobrego dla siebie wynieść. Oczywiście poradnik nie jest w stanie naprawić naszej sytuacji, ale pozwala zmienić życie. ...
20
kosiorangelika

Nie oderwiesz się od lektury

książka dająca do myślenia, trochę psychologiczna, warto ją przeczytać i zmienić punkt widzenia w swoim życiu 😊 polecam ją w 100% 😊!
20
fafikowiec

Dobrze spędzony czas

Myślę, że wielu osobom przyda się przeczytanie tej książki by nabrać trochę innego spojrzenia na siebie.
20
Karolinagrzelak

Nie oderwiesz się od lektury

🌼𝑅𝐸𝐶𝐸𝑁𝑍𝐽𝐴🌼 Joanna Godecka i Alina Adamowicz mogą być Wam znane ze świetnej książki "Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie", która nieco obija się o temat ich kolejnej publikacji- "Nigdy nie wstydź się siebie". W obu przypadkach znajdziecie bardzo przydatne ćwiczenia i porady, a także ogrom wsparcia i motywacji oraz rzetelne informacje, statystyki i ciekawe wywiady.🥰 Tutaj jednak autorki skupiają się stricte na wstydzie. No właśnie, czym on jest? Czy może być pozytywną emocją, potrzebną? A może zawsze to negatywne uczucie, nie niosące za sobą nic dobrego?🤔 Na pewno wstyd jest obecny w naszym życiu i należy nauczyć się z nim obchodzić, w czym pomoże Wam ta książka.😊 Jest ona bardzo dobrze napisana, podzielona na dwie części, a każda z nich na rozdziały skupiające się na jednym temacie/rodzaju wstydu. Joanna Godecka zaczyna od problemu chyba najbardziej rozpowszechnionego, czyli kompleksów na punkcie wyglądu zewnętrznego, zdrowia, wieku i, ogólnie, ciała...
20
Ewelina2611

Dobrze spędzony czas

"Nigdy nie wstydź się siebie" Alina Adamowicz Joanna Godecka Wydawnictwo Muza to poradnik dla każdego czytelnika, który chce dokonać zmian i pozbyć się wstydu. "Wstyd i kompleksy wywołują obawy, niepokój, a czasem nawet silny lęk podczas konfrontacji z otoczeniem". Kto z Nas nie zna uczucia wstydu. Wstyd, obok strachu jest obecny w naszym życiu, choć nie jest przyjemny. Wstyd często nas paraliżuje. Wystarczy rozejrzeć się wokół nas a zobaczymy liczne historie wstydu np. kobiety wstydzą się swojej kobiecości, ciała, tego że nie mogą znaleźć partnera, mężczyźni wstydzą się chwil zwątpienia i niemocy. Takich przypadków jest wiele i napotykamy je każdego dnia. Możemy tutaj zadać pytanie "Jak sobie poradzić ze wstydem". To proste najważniejsze jest przyznanie się do niego. Musimy potrafić dokonać z nim konfrontacji, a następnie znaleźć jego przyczynę. Autorki w książce pokazują Nam jak odważyć się być sobą i nie wstydzić się siebie. Dzięki ćwiczeniom przedstawionym w książce możemy n...
10

Popularność




Projekt okładki: Pola i Daniel Rusiłowiczowie

Redaktor prowadzący: Bożena Zasieczna

Redakcja techniczna: Sylwia Rogowska-Kusz

Skład wersji elektronicznej: Robert Fritzkowski

Korekta: Marzena Kłos, Ewa Bargiel/Słowne Babki

Na okładce wykorzystano ilustrację autorstwa ©slovoslave

Grafika w środku: redgreystock/pl.freepik.com

© Joanna Godecka i Alina Adamowicz

© for the Polish edition by MUZA SA, Warszawa 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, przechowywana jako źródło danych i przekazywana w jakiejkolwiek formie zapisu bez pisemnej zgody posiadacza praw.

ISBN 978-83-287-2235-4

MUZA SA

Wydanie I

Warszawa 2022

– fragment –

Joanna Godecka

Wstęp

Dziecko uczy się wstydzić, zanim jeszcze potrafi mówić. Dlatego bardzo trudno jednoznacznie określić, czym jest wstyd. Jest on jedną z tych zdrowych, ludzkich mocy, które w pewnych okolicznościach przeradzają się w ciężką chorobę duszy. Możemy więc wyróżnić dwie postacie wstydu: wstyd zdrowy, ożywczy oraz wstyd toksyczny, niszczący. Wstyd toksyczny jest niezwykle bolesnym przeżyciem wewnętrznym, głęboką raną wewnętrzną. Izoluje nas od nas samych i od innych ludzi. Pod wpływem toksycznego wstydu wyrzekamy się samych siebie

John Bradshaw, tlum. Helena Grzegołowska-Klarkowska

Świat jest w kryzysie. My, ludzie, także. Daliśmy się uwieść niepohamowanej konsumpcji, pogoni za szczęściem, które można kupić za pieniądze. Pozwoliliśmy, żeby kontrolę nad życiowymi celami przejęło nasze ego. W skali makro to działania, których celem nie jest przyszłość, ale zysk. W skali mikro robi to wielu z nas, realizując plan, który zakłada zarabianie, kupowanie i dążenie do podkreślania swojego statusu. Jedna z moich pacjentek pracująca w londyńskim City opowiadała mi o tamtejszych pracownicach niższego szczebla, zaciągających przerażająco wysokie kredyty, aby móc się poszczycić markową torebką z najwyższej półki.

Efekt? Zaśmiecona planeta, zmiany klimatyczne oraz ciągle rosnące statystyki liczby osób zmagających się z depresją, lękiem, wypaleniem. Kryzys to nic innego jak weryfikacja tego, co robimy. Najwyraźniej coś robimy nie tak.

Niefunkcjonalne standardy obowiązują także w relacjach. Nie potrafimy skutecznie przeciwstawić się mowie nienawiści. Brak życzliwości, tolerancji, skłonność do oceniania generują przemoc, wykluczenie i… wstyd. Jest on jednym z efektów życia na pokaz, pozyskiwania akceptacji z zewnątrz, zaprzeczania sobie, czyli zachowań, przez które tracimy swój potencjał. Nie bez winy są także media, niedbające o jakość przekazywanych informacji. Ich celem jest często wzbudzanie kontrowersji, podsycanie emocji, a czasem także świadome ośmieszanie i prowokowanie do osądzania.

Początek dość ponury, ale książka napisana – jak zawsze – ku pozytywności.

Nigdy nie wstydź się siebie, odważ się być sobą! Oto prawdziwe przesłanie tej książki!

Czym jest wstyd? Trudno o jedną definicję, gdyż literatura psychologiczna nie formułuje zagadnienia jednoznacznie. Wstyd to emocja samoświadomościowa doświadczana w kontekście relacji, wywołana przekonaniem, że nie jesteśmy dostatecznie dobrzy. Zwykle łączy się z możliwym do przewidzenia działaniem, takim jak izolowanie się, oraz towarzyszącymi temu przykrymi myślami: „Jestem głupi”, „Co oni sobie o mnie pomyślą” i tym podobne.

Wstyd jest sygnałem naszego systemu myślowo-uczuciowego, który informuje nas, że nie spełniamy jakichś kryteriów. I czasem bywa pożyteczny. Jeśli bowiem wstydzę się z powodu swojego nagannego zachowania, odbieram cenną lekcję. Drugi raz kogoś nie obrażę, nie postąpię niegrzecznie. Gorzej, jeśli wstyd jest efektem niskiej samooceny, błędnego myślenia, czucia się kimś gorszym, zewnętrznych kryteriów w rodzaju „nie wypada”, złośliwych komentarzy, oceny czy osądu. Wówczas zmusza nas do rezygnowania z siebie, z ulubionych aktywności i odbierania sobie wartości:

• Nie chodzę na plażę, bo jestem gruba.

• Nie odzywam się publicznie, bo nie mam wykształcenia.

• Nie jadę na zjazd szkolny, bo się nie dorobiłem.

• Nie nawiązuję kontaktów, bo wstydzę się mówić o sobie.

• Nie przyznaję się, ile mam lat, bo czuję się wtedy stara.

• Ukrywam depresję, bo ludzie pomyślą, że sobie nie radzę.

Czego statystycznie ludzie wstydzą się najczęściej?

Kanał Discovery Travel&Living zapytał Polaków, co ludzie najczęściej ukrywają przed innymi, ponieważ się tego wstydzą. Zdania są podzielone. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni (po 29%) uważają, że są to fakty z przeszłości, niewiele mniej ludzi sądzi, że ukrywane są: choroba (28%) i brak pieniędzy (27%). Pustka w portfelu jest jednak bardziej wstydliwa dla kobiet (30%) niż dla mężczyzn (24%). Zdaniem prawie co czwartego Polaka (23%) ludzie najbardziej wstydzą się dziwnych nawyków, a więcej niż co piąty (21%) sądzi, że ukrywane są przede wszystkim cechy charakteru.

Nastolatki uważają, że najczęściej ukrywane są dziwne nawyki (33%) i choroba (30%). Według 20–29-latków ludzie wstydzą się przede wszystkim faktów z przeszłości (31%) i braku pieniędzy (28%).

W opinii 30–39-latków przed innymi ukrywane są przede wszystkim dziwne nawyki (28%). 40–49-latkowie sądzą, że ludzie wstydzą się faktów ze swojej przeszłości (37%) i braku pieniędzy (33%). Według starszych osób ludzie ukrywają głównie chorobę (34%) i brak pieniędzy (31%). Osoby z wyższym wykształceniem najbardziej wstydzą się faktów z przeszłości (36%) i dziwnych nawyków (33%). Mniej wykształceni respondenci jako powód do wstydu częściej wymieniają brak pieniędzy[1].

* * *

koniec darmowego fragmentuzapraszamy do zakupu pełnej wersji

[1] Joanna Smolińska, Czego najbardziej wstydzą się Polacy?, https://obcasy.pl/czego-najbardziej-wstydza-sie-polacy [dostęp:1.02.2022].

MUZA SA

ul. Sienna 73

00-833 Warszawa

tel. +4822 6211775

e-mail: [email protected]

Księgarnia internetowa: www.muza.com.pl

Wersja elektroniczna: MAGRAF s.c., Bydgoszcz