10,90 zł
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 38
Dzień 1
Pilna potrzeba wewnętrznego pokoju
Medytacja dnia
Znak krzyża
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Zaproszenie do skupienia
Zachowuję spokój, trwam w chwili obecnej i oddycham powoli. Przyjmuję postawę wiary, a spojrzenie Ojca Niebieskiego, który kocha mnie czule, spoczywa na mnie. Kieruję uwagę na obecność Boga w swoim sercu. Skupiam się przez kilka minut.
Duchu Święty, Ty, który jesteś światłem, Ty, który jesteś pocieszycielem, przyjdź poprowadzić dzisiaj moją modlitwę. Daj mi poznać piękno i głębię Bożej miłości. Przyjdź udzielić mojemu sercu Bożego pokoju i uzdolnij mnie do wprowadzania tego pokoju wokół mnie.
Medytacja o. Jacques’a Philippe’a
Łaską, o którą będziemy prosić podczas tych rekolekcji, jest przyjęcie pokoju Bożego do naszych serc w sposób najgłębszy, najpełniejszy, i zdolność przekazywania tego pokoju wokół nas.
Pokoju dotyczy siódme błogosławieństwo w Ewangelii według św. Mateusza: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi”1 (Mt 5, 9).
Oczywiście nie możemy przekazywać innym pokoju, jeśli nie mieszka on w nas samych.
W Liście do Kolosan św. Paweł pisze: „A w sercach waszych niech panuje pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani w jednym Ciele” (Kol 3, 15).
Według Pawła Bóg kieruje do nas wezwanie, by przyjąć Jego pokój. Zachowanie pokoju jest istotnym elementem powołania chrześcijańskiego.
Dzisiaj w świecie naznaczonym tyloma lękami, niepokojami, troskami wezwanie to nabiera szczególnej wagi. Przyjęcie i przekazywanie Bożego pokoju jest rzeczywistą duchową koniecznością.
Pierwszym obowiązkiem chrześcijanina nie jest doskonałość ani rozwiązanie wszystkich problemów, ani też powodzenie we wszystkim, lecz zachowanie pokoju.
Jestem w istocie tego samego zdania, co Etty Hillesum, młoda Żydówka, mieszkająca w Amsterdamie w czasie drugiej wojny światowej, której udziałem stało się piękne spotkanie z Bogiem. Gdy w roku 1942 w Amsterdamie nasilały się prześladowania nazistowskie, tak napisała ona w swoim dzienniku: „Właściwie naszą jedyną misją moralną jest tworzenie wielkich oaz spokoju w nas samych – coraz większych, tak byśmy następnie mogli go przekazywać innym. Czym więcej ciszy ludzie znajdą w sobie, tym spokojniejszy będzie ten roztrzęsiony świat”2.
W im większym kryzysie pogrąża się świat, tym ważniejszy jest pokój w naszych sercach.
W Księdze Izajasza zapisano następujące słowa, którymi Bóg zwrócił się do proroka, gdy Jerozolimie groziło niebezpieczeństwo ze strony nieprzyjaciół, a lud niepokoił się i gwałtownie poszukiwał rozwiązań politycznych:
„W nawróceniu i spokoju jest wasze ocalenie, w ciszy i ufności leży wasza siła. Ale wyście tego nie chcieli!” (Iz 30, 15).
Jeśli pokój i ufność zamieszkują nasze serce, będziemy szukać oparcia w Panu i będziemy w stanie znajdować dobre rozwiązania naszych trudności. Na pytania, które staną przed nami, będziemy udzielać konstruktywnych odpowiedzi, będziemy podejmować decyzje motywowane miłością.
Jeśli jednak pozwalamy, by niepokój i strach przeniknęły do naszych serc, ryzykujemy, że na wydarzenia, których będziemy świadkami, zareagujemy niewłaściwie: zamknięciem, ucieczką, agresją, przemocą, albo też że nic nie osiągniemy naszymi pospiesznymi decyzjami, a niekiedy nawet, że powiększą one zło, zamiast je zmniejszyć.
Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej
Dzień 2
Pokój, dar Boga
Dostępne w wersji pełnej
Dzień 3
Im głębszy będzie pokój, w jakim trwam, tym bardziej Bóg będzie działał
Dostępne w wersji pełnej
Dzień 4
Modlitwa, miejsce uspokojenia
Dostępne w wersji pełnej
Dzień 5
Pokój, owoc ufności
Dostępne w wersji pełnej
Dzień 6
Pokora, źródło pokoju
Dostępne w wersji pełnej
Dzień 7
Nie ma pokoju bez przebaczenia
Dostępne w wersji pełnej
Dzień 8
Aby znaleźć pokój, przyjmijcie życie takie, jakie jest
Dostępne w wersji pełnej
Dzień 9
Aby znaleźć pokój, żyj chwilą obecną
Dostępne w wersji pełnej
Tytuł oryginału
9 jours pour accueillir la paix
Redakcja
Magdalena Mnikowska
Korekta
Anna Śledzikowska
Projekt okładki
Artur Falkowski
Zdjęcie na okładce
Monfocus – Pixabay
Imprimi potest
ks. Józef Figiel SDS, prowincjał
© Éditions des Béatitudes
Société des OEuvres Communautaires, octobre 2018
© for the Polish Edition
2020 Wydawnictwo SALWATOR
ISBN 978-83-7580-734-9 (wersja elektroniczna)
Wydawnictwo SALWATOR
ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. 12 260 60 80
e-mail: [email protected]
www.salwator.com
Na zlecenie Woblink
woblink.com
plik przygotowała Katarzyna Błaszczyk