Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam zarzutów stawianych Papieżowi, związanych z tematyką gender, wadliwych nominacji czy pedofilii, jednak koncentruję się na priorytetach i tym, co ukształtowało Jana Pawła II. Dlatego wiele jest na tych stronach o Polsce. (fragment Wstępu)
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 217
Pontyfikat na czasy zamętu
Maciej Zięba OP
Pontyfikat na czasy zamętu
Jan Paweł ii wobec wyzwań Kościoła i świata
Wydawnictwo W Drodze, Poznań 2020
strona redakcyjna
© Copyright for the text by Maciej Zięba, 2020
© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2020
Redaktor prowadząca – Ewa Kubiak
Redakcja – Magdalena Ciszewska
Korekta – Lidia Kozłowska, Magdalena Ciszewska
Skład i łamanie –Justyna Nowaczyk ·Graftekst
Redakcja techniczna – Józefa Kurpisz
Projekt okładki i layoutu – Krzysztof Lorczyk OP
Fotografia na okładce – Agencja BE&W
ISBN978-83-7906-454-0(wersja drukowana)
ISBN978-83-7906-455-7(wersja elektroniczna)
Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.
Wydanie I
ul. Kościuszki 99, 61-716 Poznań
tel. 618523962
www.wdrodze.pl
Dedykacja
Pamięci Tadeusza Mazowieckiego (1927–2013) i Jacka Woźniakowskiego (1920–2012) – wspaniałych Przyjaciół, którzy uczyli mnie nawigować po Kościele i świecie.
Wstęp
Celem tej książki jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II. Pokazanie, że jego postawa, jego myślenie oraz działania także dziś mogą wiele nam pomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania oraz Kościoła i świata. Ale aby móc to uczynić, trzeba zarazem dobrze zrozumieć pontyfikat Jana Pawła II, a więc nieco się cofnąć i przypomnieć czasy schyłku XX stulecia. Przeszłość jest bowiem prologiem czasów, które dopiero nadejdą. Nasza teraźniejszość jest przecież konsekwencją przeszłości. A teraźniejszość buduje naszą przyszłość. I o tym właśnie jest ta książka. Nie unikam też problemów pontyfikatu i zarzutów stawianych Papieżowi, związanych z tematyką gender, wadliwych nominacji czy pedofilii. Nie można ich dzisiaj pominąć. Staram się jednak koncentrować na tym, co najistotniejsze, na priorytetach pontyfikatu oraz na tym, co ukształtowało Papieża, który – jak sam to powiedział w inauguracyjnym przemówieniu – „przybył z dalekiego kraju”. Dlatego wiele na tych stronach będzie się mówiło o Polsce, o doświadczaniu przez Karola Wojtyłę polskiej tradycji i historii oraz o ich interpretacji. Jak to bowiem ujął znany włoski samorządowiec Marcello Bedeschi: „Polacy, musicie mieć świadomość, jak wiele otrzymaliście dzięki Janowi Pawłowi II, ale też pamiętać, że to wy daliście go światu. On sam, choć stał się papieżem i świętym dla całego Kościoła, został zapamiętany także jako Polak. A o Polsce mówił z wielką delikatnością, ukazując jej piękno i to, co pozytywne. Polacy powinni mieć tego świadomość i wciąż na nowo go odkrywać”. I o takim właśnie odkrywaniu mówi ta książka.
Pisałem ją w trudnym czasie paru pobytów w szpitalu i niełatwej rekonwalescencji, podczas których zaciągnąłem ogromny dług wdzięczności wobec wielu dobrych i ofiarnych ludzi. Pragnę więc tą drogą serdecznie im podziękować: służbie medycznej, a zwłaszcza zaprzyjaźnionym od dzieciństwa lekarzom Marzenie i Stanisławowi, Katarzynie i Jerzemu, współbraciom z wrocławskiego klasztoru, a także moim młodszym, wspaniałym i niezawodnym przyjaciołom z kręgu Instytutu Tertio Millennio. Szczególnie jednak wsparli mnie mój brat Wojciech, proboszczujący u Matki Boskiej Częstochowskiej we Wrocławiu, oraz – będąca filarem tej parafii – pani Ela.
Bez ich wsparcia nie powstałaby ta książka.
Maciej Zięba OP, Wrocław, w uroczystość bł. Czesława – patrona miasta, A.D. 2020