19,90 zł
Załóżmy, że pracownik kończy urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy i zamierza wrócić do pracy. Czy jest on w momencie powrotu chroniony przed wypowiedzeniem? A co w przypadku, gdy jej stanowisko zostało w międzyczasie zlikwidowane? Jakie uprawnienia przysługują takiej osobie? Czy może ona żądać urlopu wypoczynkowego tuż po zakończeniu wszystkich tych urlopów? Czy trzeba jej wydać nową informację o warunkach zatrudnienia lub inne dokumenty?
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 13
Stopka redakcyjna
Autor ebooka Szymon Sokolik
Kierownik grupy tematycznej Marta Grabowska-Peda
Wydawca Aleksandra Majdan-Piechocka
Redaktor Szymon Sokolik
ISBN 978-83-8344-616-5
Ebook numer 1 BC 0428
Copyright © by Wiedza i Praktyka sp. z o.o., Warszawa 2024
Skład i łamanie Triograf
Projekt graficzny publikacji Piotr Fedorczyk
Firma Wiedza i Praktyka sp. z o.o. ul Łotewska 9a, 03-918 Warszawa
Kontakt tel. 22 518 29 29
Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim.
Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Zaproponowane w niniejszym poradniku wskazówki, porady i interpretacje dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w poradniku wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.
Wstęp
Czy osoba wracająca z urlopów związanych z rodzicielstwem jest chroniona? A co w przypadku gdy jej stanowisko zostało w międzyczasie zlikwidowane? Jakie uprawnienia przysługują takiej osobie? Czy może żądać urlopu wypoczynkowego? Czy trzeba jej wydać nową informację o warunkach zatrudnienia lub inne dokumenty?
Szymon Sokolik
redaktor prowadzący
Pracownik wraca po macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym – jakie ma uprawnienia?
Czy pracownik zawsze musi wrócić na swoje stanowisko? A jeśli je zlikwidowano?
Gdy pracownik wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym, musimy dopuścić go do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli więc jego stanowisko nadal funkcjonuje, powinien ponownie je objąć. Może się jednak okazać, że np. z powodu reorganizacji w zakładzie nie da się już przywrócić pracownika na jego poprzednie stanowisko.
W takich sytuacjach pracodawca może powierzyć wracającemu pracownikowi inne stanowisko, równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu (kiedyś w razie jego braku mógł też powierzyć stanowisko, które odpowiada kwalifikacjom zawodowym pracownika, jednak taka możliwość została usunięta w nowelizacji z 26 kwietnia 2023 r.)
Obsadzanie stanowiska w czasie nieobecności rodzicielskich
Na czas nieobecności pracownika w pracy w związku z korzystaniem z urlopów związanych z rodzicielstwem pracodawca może powierzyć jego obowiązki innemu pracownikowi lub zatrudnić nową osobę na zastępstwo. Umowa na zastępstwo rozwiąże się wraz z zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, a pracownik będzie mógł powrócić do pracy na stanowisko zajmowane przed urlopem. Nieprawidłowe byłoby natomiast zatrudnienie nowej osoby na stałe za pracownika, który rozpoczął urlop macierzyński lub rodzicielski. W takiej sytuacji po powrocie pracownika z urlopu doszłoby do zdublowania zatrudnienia na tym samym stanowisku.
Jeżeli w czasie urlopu pracownika jego stanowisko pracy zostało zlikwidowane, a pracodawca nie ma możliwości przeniesienia pracownika na inne równorzędne stanowisko (chodzi tu o sytuację, w której pracodawca nie dysponuje takim wolnym stanowiskiem, nie ma natomiast obowiązku utworzenia nowego równorzędnego stanowiska), istnieją podstawy do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. W takim przypadku pracownikowi będzie przysługiwać odprawa pieniężna – jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji