Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Zastanawiasz się, jak zwiększyć porządek i przyspieszyć pracę w twojej firmie?
Metoda 5s zastosowana w firmie pozwala to osiągnąć. Kolejne kroki tej metody to:
1. Selekcja
2. Systematyka
3. Sprzątanie
4. Standaryzacja
5. Samodyscyplina
Chcesz wiedzieć, jak wdrożyć 5s w firmie, ograniczając do minimum ryzyko niepowodzenia? Sięgnij po niniejszą książkę i zrób pierwszy krok w świat praktyków 5s.
Ta publikacja poprowadzi cię przez cały proces wdrożenia. Autorzy w sposób przystępny dzielą się w niej swoim wieloletnim doświadczeniem, jakie zdobyli na stanowiskach osób odpowiedzialnych za wdrażanie i utrzymanie 5s oraz jako trenerzy i konsultanci. Koncentrują się na praktycznym podejściu do tematu.
Wskazują korzyści, koszty, trudności, ryzyka oraz błędy popełniane podczas prac wdrożeniowych. Zebrana w tej książce praktyczna wiedza pozwoli ci na zredukowanie ryzyka pomyłek i błędów, na jakie będziesz narażony podczas wdrażania 5s. Omówione w niej studia przypadków pomogą ci lepiej przygotować się na zagrożenia i dzięki temu ich uniknąć lub zminimalizować ich skutki.
Spróbuj – naprawdę WARTO.
***
W praktyce często menedżerowie nie zdają sobie do końca sprawy, czym jest metoda 5s, jakie korzyści przynosi, jak trudna jest do wdrożenia a jeszcze trudniejsza do utrzymania mimo – ponownie podkreślamy – prostoty i intuicyjności samego narzędzia. Podejmując decyzję o wdrożeniu, ulegają modzie, oczekują spektakularnych, szybkich efektów – nierzadko efektów finansowych odnoszących się do podstawowej działalności firmy i wskaźników związanych z wielkością produkcji, wydajnością, wielkością sprzedaży. Wzrost wszystkich tych wskaźników nastąpi, jednak w dłuższej perspektywie czasowej.
[fragment]
***
Marcin Kamieński
Certyfikowany Lean Six Sigma Black Belt, trener Akademii Białego Kruka. W codziennej pracy odpowiada za wspieranie i realizację działań optymalizacyjnych oraz budowanie kultury lean w Łańcuchu Dostaw Kompanii Piwowarskiej. Posiada kilkuletnie doświadczenie na stanowisku Kierownik Projektu Lean Six Sigma. Jest autorem programów szkoleniowych oraz warsztatów wdrożeniowych z zakresu usprawniania procesów oraz właściwej organizacji stanowisk pracy, czyli metody 5s. Entuzjasta pracy z czynnym udziałem uczestników procesu oraz bezpośrednio w miejscu jego realizacji – GEMBA.
W swojej pracy skupia się na słuchaniu głosu procesu i wykorzystywaniu sugestii pracowników. Jego ulubiona zasada kaizen brzmi: „Wybieraj proste rozwiązania, nie czekaj na te idealne”.
Ludwik Sieczkowski
Certyfikowany Lean Six Sigma Black Belt, trener. Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu Lean Management. Na stanowisku Kierownika Projektów w Poczcie Polskiej S.A. realizuje oraz koordynuje realizację projektów optymalizacyjnych. Jest autorem i współautorem programów szkoleniowych z zakresu Lean Management. Posiada wieloletnie doświadczenie na stanowisku Kierownika Projektu Lean Six Sigma.
Zwolennik pracy zespołowej, budowania relacji i integracji zespołów oraz pobudzania aktywności pracowników w procesie inicjowania zmian. Zagorzały wróg marnotrawstwa we wszelkiej postaci. W swoich działaniach do znudzenia pytający: „Jaką to ma wartość?”
Danka Gierczak
Od kilkunastu lat nauczyciel języka angielskiego, a od niedawna entuzjastka myślenia wizualnego w edukacji. Czego nie da się wyjaśnić – narysuje. Gryzmoli i bazgroli właściwie od zawsze, od niedawna z sukcesem łączy swoje dwie pasje na profilu TEACH&sketch.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 70
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Redakcja: Anna Żółcińska
Korekta: Maria Żółcińska
Projekt okładki: Michał Duława |michaldulawa.pl
Rysunek na okładce: Danka Gierczak
Skład: Camelia Dizajn
Grafiki w książce: Danka Gierczak
Opracowanie e-wydania:
Copyright © 2019 by MT Biznes Sp. z o.o.
All rights reserved
Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.
Warszawa 2019
MT Biznes Sp. z o.o.
www.mtbiznes.pl
ISBN 978-83-8087-786-3 (format epub)
ISBN 978-83-8087-787-0 (format mobi)
Okładka
Strona tytułowa
Strona redakcyjna
Przedmowa
Wstęp
5s – co to w ogóle jest?
Zanim zaczniesz wdrażać 5s
Korzyści
Koszty
Ryzyka
Tuż przed startem
Start
Budowa struktury 5s i wybór zespołu
Analiza stanu obecnego
Komunikacja 5s w firmie
Czas na pierwszy krok, czyli Selekcję
Strategia Czerwonej Etykiety
Krok drugi – Systematyka
Krok trzeci – Sprzątanie
Krok czwarty – Standaryzacja
Audyty 5s
Tablica 5s
Krok piąty – Samodyscyplina
„Ukryte” środowisko pracy
Koniec, a może początek
Podziękowania
Panuje powszechne przekonanie, że metoda 5s to taka „szkoła podstawowa” usprawniania procesów. Podstawy, fundament, elementarz. Czyli coś, co jest proste. I dla każdego. Ci natomiast, którzy zetknęli się z tą metodą w praktyce – będąc osobami odpowiedzialnymi za jej wdrożenie – powiedzą, że 5s„może i jest proste, ale z pewnością nie jest łatwe”.
Widzę tego taki powód: otóż 5s jest czymś innym niż z początku się wydaje. 5s to nie tablice cieni ani też nie sprzątanie czy selekcja rzeczy niezbędnych/zbędnych na stanowisku pracy. 5s to nie kąciki czystości i cotygodniowe audyty. Co zatem? Otóż 5s to stan umysłu, w którym wszystko jest na miejscu i wszystko ma swoje miejsce. Innymi słowy – 5s manifestuje się na stanowisku pracy, lecz źródło ma w głowie operatora. A tam, jak wiadomo, trudno się dostać, a co dopiero coś próbować przemeblować. To moim zdaniem główny powód tego, że metoda ta jest znacznie trudniejsza, niż się początkowo wydaje.
Tym bardziej warto skorzystać z przewodnika. Oprzeć się na doświadczeniach ludzi, którzy na tym polu popełnili już prawie wszystkie możliwe błędy (bo czyż nie tak zostaje się ekspertem?). Można te błędy oczywiście najpierw ćwiczyć samemu, przeżywając emocjonujące wzloty i upadki. Kto jednak chciałby oszczędzić sobie niepowodzeń, marnowania czasu i energii oraz narażania na szwank swojej reputacji – tego zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.
Jak przystało na podręcznik do 5s, wszystko, co tu jest, jest potrzebne – i wszystko na swoim miejscu. Prosto, czytelnie i zrozumiale. A do tego – przesiąknięte głębokim przekonaniem, że metoda ta naprawdę działa. Oraz wiarą w to, że jest sposób na wszystko.
KamiL Torczewski
prezes zarządu
Akademia Białego Kruka
Kiedy kilka lat temu, rozpoczynając przygodę z 5s, szukaliśmy wsparcia w literaturze, niestety oferta księgarska była uboga. Publikacje dawały jedynie bardzo ogólną wiedzę na temat 5s. Zawsze pozostawał niedosyt i pytanie: „No dobrze, ale jak mam to zrobić? Od czego zacząć?”. Mimo że od tego czasu pojawiło się kilka rodzimych pozycji i tłumaczeń, naszym zdaniem nadal brakuje praktycznego podejścia do tematu. Podręcznika od praktyków dla praktyków będącego przewodnikiem, który poprowadzi osobę odpowiedzialną w firmie za 5s przez cały proces wdrażania. Wskaże, w jaki sposób zaplanować, wdrożyć i utrzymać 5s. Zwróci uwagę na korzyści, ale również na ryzyka. Pokaże, czego można oczekiwać po 5s i jak uniknąć błędów.
Niniejsza publikacja to efekt kilkuletnich doświadczeń, jakie zdobyliśmy na stanowiskach osób odpowiedzialnych za wdrażanie i utrzymanie 5s oraz jako trenerzy i konsultanci. Budując przekaz, staraliśmy się unikać teoretyzowania. Chcieliśmy być maksymalnie praktyczni, trzymać się realiów dnia codziennego firm w naszym kraju, tak aby doświadczenie, jakim się dzielimy, było jak najlepiej wykorzystane.
W jakim stopniu sprostaliśmy celom, które przed sobą postawiliśmy? Na ile ta publikacja pomoże we wdrażaniu 5s? Pozostawiamy to do oceny praktykom sięgającym po ten przewodnik.
Marcin Kamieński
Ludwik Sieczkowski
*Metoda 5s to:
Książkowa metoda5s uprzykrzy mi życieFilozofia – nie sprawdzi się w praktyceOcena standarduSprzątaniePorządkowaniePorządek na stanowisku pracy5s – spróbujmy…* Wyniki ćwiczenia realizowanego na początku pierwszego dnia warsztatów 5s. Zadaniem uczestników jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czym dla ciebie jest 5s?