Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
NIKOLA TESLA to wybitna postać świata inżynierii elektrycznej. Pionier elektryczności, symbol naukowego prometeizmu, twórca rozwiązań, które wybijają rytm pulsu serca nowoczesnej kultury technologicznej. Postać tak samo inspirująca, jak niemal całkowicie pomijana w toku szkolnej edukacji, i w konsekwencji, mało znana. Jego niebywale bogaty dorobek stanowią nie tylko niezwykłe patenty, ale także liczne artykuły i wykłady, których treść może stanowić wartość intelektualną nie tylko dla osób zaawansowanych technicznie, ale również dla odbiorcy zdecydowanie bliższego naukom humanistycznym. Liczne patenty, wykłady i artykuły Nikoli Tesli stanowią bardzo zróżnicowany materiał. Obfitują w przemyślenia natury kulturowej i filozoficznej. Mogą wprawić w zdumienie, podziw, zakłopotanie, a czasem niedowierzanie. Zagadnienia natury technicznej przeplatają się w nich z głębokimi przemyśleniami Autora i swoistą filozofią wynalazku. Jest to jednak lektura dość przystępna, warta uwagi, skierowana nie tylko do wyspecjalizowanych techników i inżynierów. Często zakładamy, że tego rodzaju teksty muszą być trudne i hermetyczne i, w związku z tym, nie decydujemy się na sięgnięcie po nie.
A jednak często obawy tego rodzaju okazują się nieuzasadnione, a to, co wydaje nam się dziś trudne, obce i nieprzystępne, może okazać się podwójnie interesujące, stając się następnego dnia naszą nową pasją. Pasja, logika, etyka i podziw Nikoli Tesli dla prawdy przyciąga do jego twórczości z wielką siłą. To właśnie ta siła stała się dla naszego wydawnictwa silnikiem magnetycznym i motorem napędowym do przygotowania tej niezwykłej pozycji.
Życie i dokonania Nikoli Tesli stanowią szerokie pole zainteresowań, do którego prowadzi wiele dróg wybieranych przez tych, którzy poszukują wiedzy na wagę zrozumienia najnowszej historii ludzkości, dlatego nie jest dla nas niespodzianką fakt, że naszą pierwszą publikacją autorstwa Nikoli Tesli, jego autobiografią, zainteresowało się wielu Czytelników od lat czekających na tego rodzaju źródła w języku polskim.
Publikowany przez nas artykuł pierwotnie pojawił się w 1900 roku w prestiżowym amerykańskim miesięczniku „Century Magazine”. Dla samego Nikoli Tesli jest ważnym dokonaniem, które w późniejszych pismach często przywołuje. Ze względu na zawartość oraz datę publikacji stanowi on poważny zasób wiedzy i zaproszenie do podjęcia próby zrozumienia nie tylko procesów myślowych, które odcisnęły silny ślad na XX i XXI wieku, ale także jego osobistej filozofii wynalazku, wniknięcie w którą pozwoli nam zdać sobie sprawę z tego, jak niesamowitych i jak daleko wybiegających interpretacji może być źródłem technologia – jak szeroka, uniwersalna i jednocześnie prosta była wizja Nikoli Tesli oraz jak ciekawe były proponowane przez niego rozważania i rozwiązania, w których wdrażaniu bierzemy udział także obecnie.
Jeśli zechcemy zrozumieć co stało na przeszkodzie w realizacji wielkich ideałów wolnego dostępu do nieograniczonych ilości energii, stanowiących ideowy fundament ogromnej pracy wykonanej przez genialnego wynalazcę, wydaje się, że powinniśmy szukać wspólnego mianownika pomiędzy tym, co pozostawił po sobie, a zmianami, które nastąpiły na świecie po tym jak odszedł w 1943 roku. Dostrzegając prometeizm niestrudzonego wynalazcy i heroizm pełnego nadziei idealisty warto, abyśmy zwrócili uwagę na to, jak wiele udało mu się osiągnąć, mimo, że zanim otrzymał amerykańskie obywatelstwo, był przecież jedynie zdolnym imigrantem.
Zaskakującą miarą sukcesu Nikoli Tesli jest jego osobiste poczucie zwycięstwa, którego wykładnia ma swoje źródło w jego filozofii pracy i życia. Aby ją poznać, warto sięgnąć do źródeł, a więc do tekstów, które w swoim czasie publikował. Właśnie dlatego, dokonując starannej selekcji, wybraliśmy i przygotowaliśmy dla Państwa ten oto artykuł.
Jest to niewątpliwie lektura, która nie wymaga bardzo zaawansowanej wiedzy z dziedziny inżynierii elektrycznej i przedstawia kompletną filozofię i wizję przyszłości według Nikoli Tesli, a także kluczowe rozwiązania techniczne, które mogą na nią wpłynąć. Jest to rzeczowy tekst, o nieco metaforycznym charakterze i filozoficznej naturze, którego Autor, erudyta, posługuje się tylko od czasu do czasu językiem nauk fizycznych, tworząc oryginalne metafory, których celem jest przedstawienie jego niezwykłej filozofii i antropologii, lub opisując swoje wynalazki i przedstawiając ich potencjał. Niech nikogo nie zmyli fakt, że w tekście pojawia się kilka wzorów fizycznych i technicznych opisów. Są one bowiem uzupełnieniem zarysowanej przez Autora wizji.
Jeżeli chcemy poznać bliżej życiorys Nikoli Tesli istnieje wiele pozycji biograficznych poświęconych tej wyjątkowej postaci, a pośród nich wydana przez nas Autobiografia Nikoli Tesli oraz autoryzowana przez wynalazcę biografia, obecnie w przygotowaniu naszego wydawnictwa. Jeżeli jednak naszym celem jest jego głębsze zrozumienie, to wierzymy, że właśnie ten tekst, opublikowany teraz po raz pierwszy w języku polskim powinien, przynajmniej po części, spełnić nasze oczekiwania, a poszerzenie wiedzy o podane w tekście nazwiska, tropy, technologie i sugestie przyniesie w swoim czasie właściwy owoc.
Idea dostępu do wydajnych źródeł energii powinna zawsze zwracać uwagę tych, którzy stają pierwsi w szeregu obrońców wolności i praw człowieka. Wynika to ze świadomości tego, że to właśnie energia i handel jej półproduktami wytyczają kierunek współczesnej światowej gospodarki a także stają się zarzewiem wielkich światowych konfliktów. Nie zawsze tak się zdarza, a wykłady i artykuły wybitnych postaci w tej materii są wciąż w niedostępne w języku polskim. Poniekąd jest to zaskakujące, ale po głębszym namyśle – oczywiste.
My, stając nieco z boku, stajemy przed zadaniem przedstawienia szanownym Czytelnikom najciekawszych spośród tych licznych, cennych pozycji, do których niewątpliwie należy ten artykuł, z którego, jak Czytelnik sam się przekona, można wywnioskować równie wiele, jak wiele pozostawia niedopowiedzeń. Zachęcamy do wnikliwej, krytycznej lektury, jednocześnie zwracając uwagę na to, że nawet ten wybitny wynalazca nie posiadał takiego dostępu do wiedzy, jaki w dniu dzisiejszym jest powszechnym elementem naszej codzienności. Z całą pewnością miał jednak dostęp do niezwykłych pokładów wyobraźni i logiki, które sprawiły, że jego teksty pozostają przepełnione świeżością i witalnością.
Jako małą niespodziankę i ukłon w stronę Czytelników na samym końcu tej niewielkiej książki zamieszczamy dodatkowy artykuł, który, jak sądzimy, może okazać się miłym przedłużeniem przygody z wybitnym i fascynującym umysłem niepowtarzalnego wynalazcy.
Życzymy owocnej lektury
Wydawnictwo Horyzont Idei
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 122
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Książka dostępna także w formie audiobooka wydanego przez Łukasz Tomys Publishing! Serdecznie polecamy!
NIKOLA
TESLA
PROBLEM
ZWIĘKSZENIA
ENERGII
LUDZKOŚCI
PIERWSZA PUBLIKACJA
„Century Magazine” 1900
OPRACOWANIE I TŁUMACZENIE
Damian Łukasz Tarkowski
KOREKTA
Izabela Zgrzywa
WYDAWCA
Wydawnictwo Horyzont Idei we współpracy z Łukasz Tomys Publishing
www.hoid.pl
ISBN 978-83-65185-11-2
ILUSTRACJE
domena publiczna
REDAKCJA TECHNICZNA
Wydawnictwo Horyzont Idei
© Copyright by Wydawnictwo Horyzont Idei 2020
© Copyright for the Polish translation by Damian Łukasz Tarkowski 2020
1856
Narodziny Nikoli Tesli w serbskiej rodzinie, w miejscowości Smilian, niedaleko Gospić.
1862
Przeprowadzka do Gospić.
1863
Dane, brat Nikoli Tesli, umiera w wyniku upadku z konia.
1870
Przeprowadzka Tesli do Carlstadt (Karlovac) i rozpoczęcie nauki w Real Gymnasium.
1873
Powrót Nikoli Tesli do Gospić, wbrew woli ojca i zapadnięcie na cholerę.
Odzyskanie zdrowia dzięki decyzji ojca dotyczącej inżynierskiej przyszłości Tesli.
1874
Roczna rekonwalescencja Nikoli Tesli w górach.
1875
Rozpoczęcie studiów w Graz w Austrii.
1876
Przeprowadzka do Słoweni i podjęcie pracy jako rysownik.
1879
Deportacja ze Słowenii, rozpoczęcie nauczania w Gospić.
Śmierć ojca Nikoli Tesli.
1880
Przybycie do Pragi.
1881
Podjęcie pracy w Budapeszcie.
1882
Przeżycie załamania nerwowego oraz objawienia dotyczącego prądu przemiennego.
Podjęcie pracy w Paryżu.
1883
Przeprowadzka do Strasburga związana z zadaniem naprawy oświetlenia na niemieckim dworcu kolejowym.
Prezentacja silnika indukcyjnego.
1884
Przybycie do Nowego Jorku i spotkanie z Thomasem Edisonem.
1885
Bolesne rozczarowanie finansowe i rozstanie Nikoli Tesli z Thomasem Edisonem.
1886
Ciężka zima Nikoli Tesli. Cierpiący bóle głowy, bliski bankructwa inżynier podejmuje pracę przy kopaniu rowów.
1887
Założenie firmy Tesla Electric Company.
Przybycie najlepszego przyjaciela Tesli, Anthony’ego Shigetiego do Nowego Jorku.
1888
Przemówienie przed Amerykańskim Instytutem Energii Elektrycznej.
1889
Sprzedaż patentów firmie Westinghouse Lamp Company. Przeprowadzka do Pittsbourgha i dopracowywanie elektrycznych systemów wielofazowych.
1890
Otwarcie Grand St. Lab.
Przyjazd do Europy i odwiedzenie rodzinnych stron.
Rozpoczęcie przez Thomasa Edisona brudnej kampanii przeciw Westinghouse Lamp Company. Zabijając zwierzęta prądem, Edison demonstruje niebezpieczeństwa technologii opartej na prądzie przemiennym. Katastrofa finansowa Westinghouse Lamp Company.
1891
Kontrakt z Westinghouse Lamp Company. Budowa elektrowni Ames Power Plant.
Nikola Tesla otrzymuje amerykańskie obywatelstwo.
Skonstruowanie cewki Tesli.
1892
Wykłady w Paryżu i Londynie obejmujące tematykę doświad
czeń z prądami przemiennymi o wysokim napięciu.
Śmierć matki Tesli. Nikola zdąża odwiedzić mamę przed jej śmiercią.
Wykłady w Zagrzebiu i w Belgradzie. Tesla wybrany wiceprezydentem Amerykańskiego Instytutu Inżynierii Elektrycznej.
1893
Tesla zasila prądem wystawę EXPO w Chicago. Wydajność jego instalacji zapewnia firmie Westinghouse’a kontrakt na budowę elektrowni na Niagarze.
1894
Nikola Tesla członkiem Serbskiej Akademii Królewskiej.
1895
Pracownia Tesli zostaje doszczętnie strawiona przez pożar.
Podłączenie pierwszej prądnicy na wodospadzie Niagara.
Otwarcie laboratorium przy Houston Street.
1896
Elektrownia na Niagarze zasila Buffalo.
1899
Otwarcie stacji badawczej w Kolorado Springs.
1901
Zakup prawa do 51% udziałów z patentów Tesli przez J.P. Morgana.
1901
Rozpoczęcie budowy wieży Wardenclyffe Tower.
1906
W wyniku sporów i z braku środków budowa wieży zostaje wstrzymana.
1907
Tesla przedstawia swoja turbinę.
1909
Nikola Tesla członkiem Nowojorskiej Akademii Nauk.
Marconi otrzymuje nagrodę Nobla za wynalezienie radia.
1912
Na statku Titanic tragicznie ginie James John Astor, kluczowy patron Nikoli Tesli.
1914
Umiera George Westinghouse sponsor i przyjaciel Tesli.
1916
Bankructwo Nikoli Tesli.
1917
Tesla otrzymuje medal Edisona – najwyższe wyróżnienie Amerykańskiego Instytutu Inżynierii Elektrycznej.
Zniszczenie Wardenclyffe Tower na rzecz pokrycia długów.
Przenosiny do Chicago. Ciągłe problemy finansowe i liczne przeprowadzki.
1919
Publikacja Moich Wynalazków. Autobiografii Nikoli Tesli na łamach czasopisma „Electrical Experimenter”.
1926
Doktoraty honorowena uniwersytetach w Zagrzebiu i w Belgradzie.
1934
Przenosiny do hotelu New Yorker. Firma Westinghouse Lamp Company pokrywa zobowiązania Tesli wobec hotelu oraz wypłaca Tesli zasi–łek w wysokości 125 dolarów miesięcznie.Tesla wyróżniony medalem Johna Scotta.
1935
Nikola Tesla na okładce czasopisma „Time”.
1942
Honorowy doktorat Uniwersytetu w Pradze.
1942
Nikolę Teslę odwiedza w hotelu król Jugosławii – Piotr II.
1943
Nikola Tesla umiera samotnie w pokoju hotelu New Yorker w wieku 86 lat.
NIKOLA TESLA to wybitna postać świata inżynierii elektrycznej. Pionier elektryczności, symbol naukowego prometeizmu, twórca rozwiązań, które wybijają rytm pulsu serca nowoczesnej kultury technologicznej. Postać tak samo inspirująca, jak niemal całkowicie pomijana w toku szkolnej edukacji, i w konsekwencji, mało znana. Jego niebywale bogaty dorobek stanowią nie tylko niezwykłe patenty, ale także liczne artykuły i wykłady, których treść może stanowić wartość intelektualną nie tylko dla osób zaawansowanych technicznie, ale również dla odbiorcy zdecydowanie bliższego naukom humanistycznym. Liczne patenty, wykłady i artykuły Nikoli Tesli stanowią bardzo zróżnicowany materiał. Obfitują w przemyślenia natury kulturowej i filozoficznej. Mogą wprawić w zdumienie, podziw, zakłopotanie, a czasem niedowierzanie. Zagadnienia natury technicznej przeplatają się w nich z głębokimi przemyśleniami Autora i swoistą filozofią wynalazku. Jest to jednak lektura dość przystępna, warta uwagi, skierowana nie tylko do wyspecjalizowanych techników i inżynierów. Często zakładamy, że tego rodzaju teksty muszą być trudne i hermetyczne i, w związku z tym, nie decydujemy się na sięgnięcie po nie. A jednak często obawy tego rodzaju okazują się nieuzasadnione, a to, co wydaje nam się dziś trudne, obce i nieprzystępne, może okazać się podwójnie interesujące, stając się następnego dnia naszą nową pasją. Pasja, logika, etyka i podziw Nikoli Tesli dla prawdy przyciąga do jego twórczości z wielką siłą. To właśnie ta siła stała się dla naszego wydawnictwa silnikiem magnetycznym i motorem napędowym do przygotowania tej niezwykłej pozycji.
Życie i dokonania Nikoli Tesli stanowią szerokie pole zainteresowań, do którego prowadzi wiele dróg wybieranych przez tych, którzy poszukują wiedzy na wagę zrozumienia najnowszej historii ludzkości, dlatego nie jest dla nas niespodzianką fakt, że naszą pierwszą publikacją autorstwa Nikoli Tesli, jego autobiografią, zainteresowało się wielu Czytelników od lat czekających na tego rodzaju źródła w języku polskim.
Publikowany przez nas artykuł pierwotnie pojawił się w 1900 roku wprestiżowymamerykańskim miesięczniku „Century Magazine”. Dla samegoNikoli Tesli jest ważnym dokonaniem, które w późniejszych pismach często przywołuje. Ze względu na zawartość oraz datę publikacji stanowi on poważny zasób wiedzy i zaproszenie do podjęcia próby zrozumienia nie tylko procesów myślowych, które odcisnęły silny ślad na XX i XXI wieku, ale także jego osobistej filozofii wynalazku, wniknięcie w którą pozwoli nam zdać sobie sprawę z tego, jak niesamowitych i jak daleko wybiegających interpretacji może być źródłem technologia – jak szeroka, uniwersalna i jednocześnie prosta była wizja Nikoli Tesli oraz jak ciekawe były proponowane przez niego rozważania i rozwiązania, w których wdrażaniu bierzemy udział także obecnie.
Jeśli zechcemy zrozumieć co stało na przeszkodzie w realizacji wielkich ideałów wolnego dostępu do nieograniczonych ilości energii, stanowiących ideowy fundament ogromnej pracy wykonanej przez genialnego wynalazcę, wydaje się, że powinniśmy szukać wspólnego mianownika pomiędzy tym, co pozostawił po sobie, a zmianami, które nastąpiły na świecie po tym jak odszedł w 1943 roku. Dostrzegając prometeizm niestrudzonego wynalazcy i heroizm pełnego nadziei idealisty warto, abyśmy zwrócili uwagę na to, jak wiele udało mu się osiągnąć, mimo, że zanim otrzymał amerykańskie obywatelstwo, był przecież jedynie zdolnym imigrantem.
Zaskakującą miarą sukcesu Nikoli Tesli jest jego osobiste poczucie zwycięstwa, którego wykładnia ma swoje źródło w jego filozofii pracy i życia. Aby ją poznać, warto sięgnąć do źródeł, a więc do tekstów, które w swoim czasie publikował. Właśnie dlatego, dokonując starannej selekcji, wybraliśmy i przygotowaliśmy dla Państwa ten oto artykuł.
Jest to niewątpliwie lektura, która nie wymaga bardzo zaawansowanej wiedzy z dziedziny inżynierii elektrycznej i przedstawia kompletną filozofię i wizję przyszłości według Nikoli Tesli, a także kluczowe rozwiązania techniczne, które mogą na nią wpłynąć. Jest to rzeczowy tekst, o nieco metaforycznym charakterze i filozoficznej naturze, którego Autor, erudyta, posługuje się tylko od czasu do czasu językiem nauk fizycznych, tworząc oryginalne metafory, których celem jest przedstawienie jego niezwykłej filozofii i antropologii, lub opisując swoje wynalazki i przedstawiając ich potencjał. Niech nikogo nie zmyli fakt, że w tekście pojawia się kilka wzorów fizycznych i technicznych opisów. Są one bowiem uzupełnieniem zarysowanej przez Autora wizji.
Jeżeli chcemy poznać bliżej życiorys Nikoli Tesli istnieje wiele pozycji biograficznych poświęconych tej wyjątkowej postaci, a pośród nich wydana przez nas Autobiografia Nikoli Tesli oraz autoryzowana przez wynalazcę biografia, obecnie w przygotowaniu naszego wydawnictwa. Jeżeli jednak naszym celem jest jego głębsze zrozumienie, to wierzymy, że właśnie ten tekst, opublikowany teraz po raz pierwszy w języku polskim powinien, przynajmniej po części, spełnić nasze oczekiwania, a poszerzenie wiedzy o podane w tekście nazwiska, tropy, technologie i sugestie przyniesie w swoim czasie właściwy owoc.
Idea dostępu do wydajnych źródeł energii powinna zawsze zwracać uwagę tych, którzy stają pierwsi w szeregu obrońców wolności i praw człowieka. Wynika to ze świadomości tego, że to właśnie energia i handel jej półproduktami wytyczają kierunek współczesnej światowej gospodarki a także stają się zarzewiem wielkich światowych konfliktów. Nie zawsze tak się zdarza, a wykłady i artykuły wybitnych postaci w tej materii są wciąż w niedostępne w języku polskim. Poniekąd jest to zaskakujące, ale po głębszym namyśle – oczywiste.
My, stając nieco z boku, stajemy przed zadaniem przedstawienia szanownym Czytelnikom najciekawszych spośród tych licznych, cennych pozycji, do których niewątpliwie należy ten artykuł, z którego, jak Czytelnik sam się przekona, można wywnioskować równie wiele, jak wiele pozostawia niedopowiedzeń. Zachęcamy do wnikliwej, krytycznej lektury, jednocześnie zwracając uwagę na to, że nawet ten wybitny wynalazca nie posiadał takiego dostępu do wiedzy, jaki w dniu dzisiejszym jest powszechnym elementem naszej codzienności. Z całą pewnością miał jednak dostęp do niezwykłych pokładów wyobraźni i logiki, które sprawiły, że jego teksty pozostają przepełnione świeżością i witalnością.
Jako małą niespodziankę i ukłon w stronę Czytelników na samym końcu tej niewielkiej książki zamieszczamy dodatkowy artykuł, który, jak sądzimy, może okazać się miłym przedłużeniem przygody z wybitnym i fascynującym umysłem niepowtarzalnego wynalazcy.
Życzymy owocnej lektury
Wydawnictwo Horyzont Idei