3,60 zł
Książka pomaga w rzetelnym i dojrzałym przygotowaniu się do spowiedzi. Ułatwia głębokie poznanie siebie i podjęcie decyzji nawrócenia. Zachęca do rozwoju duchowego, co owocuje pogłębieniem przyjaźni z Bogiem. Składa się z trzech części. We wprowadzeniu wyjaśniono podstawowe pojęcia związane ze spowiedzią, takie jak: grzech ciężki, grzech lekki, skutki grzechu ciężkiego, przebaczenia, i omówiono pięć warunków dobrej spowiedzi. W rachunku sumienia zamieszczono listę pytań zainspirowanych Dekalogiem i Przykazaniami kościelnymi. Na końcu zaproponowano kilka modlitw: oddania życia Jezusowi, o uzdrowienie wewnętrzne, o Bożą ochronę, do Ducha Świętego. Całość ubogacają teksty z Pisma Świętego i Dzienniczka św. Faustyny ukazujące wartość częstej spowiedzi i podejmowania pracy nad sobą.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 22
Spis treści
Wstęp
1. Wprowadzenie do rachunku sumienia
2. Rachunek sumienia
3. Polecane modlitwy
Zakończenie – słowa zachęty
Rachunek sumienia
na podstawie
Katechizmu Kościoła Katolickiego
Q
ks. Andrzej Sereda
Lublin 2021
Wstęp
Niniejszy rachunek sumienia został opracowany na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dokładny rachunek sumienia i dobra spowiedź mogą owocować głębszą odnową życia w łączności z Bogiem. Niech zachętą do nawrócenia będą pokrzepiające słowa Jezusa: „Powiadam wam, radość nastaje wśród aniołów Bożych z powodu jednego grzesznika, który się nawraca” (Łk 15,10).
1. Wprowadzenie do rachunku sumienia
Dojrzałe przygotowanie do spowiedzi wyraża się w postawie szczerego pragnienia oczyszczenia, nawrócenia się oraz chęci pogłębienia przyjaźni z Bogiem. Przygotowując się do spowiedzi, należy stanąć w prawdzie wobec Boga i siebie. Przy takim podejściu nabiera sensu przypominanie sobie grzechów, ich liczenie i ważenie (grzech lekki czy ciężki) oraz szczere wyznanie ich przed kapłanem. Warto przypomnieć sobie najpierw podstawowe kwestie związane ze spowiedzią.
Grzech jest to świadome i dobrowolne złamanie przykazania Bożego lub kościelnego. Rozróżniamy grzechy ciężkie i lekkie. Grzechy są popełniane: myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem.
Grzech ciężki(śmiertelny)jest popełniany świadomie, dobrowolnie i dotyczy sprawy poważnej, tzw. materii ciężkiej. Powoduje różnorodne poważniejsze szkody fizyczne, psychiczne, duchowe, społeczne, dlatego w trakcie spowiedzi należy podać ich liczbę. Szkody materialne, krzywdy wyrządzone osobom słabszym, biedniejszym, są okolicznościami bardziej obciążającymi grzeszącego. Dla przykładu grzechami ciężkimi są: bluźnierstwo, magia, wróżbiarstwo, opuszczenie z własnej winy Mszy św. w niedzielę lub święto nakazane, poważna kłótnia, pobicie kogoś, przemoc psychiczna, nadużycie alkoholu, szkodliwe zażycie narkotyku (bez wskazań medycznych), stosowanie antykoncepcji, masturbacja, cudzołóstwo, oglądanie pornografii, kłamstwo, które wyrządziło komuś większe szkody, kradzież przynosząca większą szkodę, silniejsza zazdrość.
Grzech lekki (powszedni) jest też popełniany świadomie i dobrowolnie, ale dotyczy materii lekkiej, szkody są małe, np.: spóźnienie się na Mszę św., mała sprzeczka, drobna kradzież (np. używanego ołówka), kłamstwo w błahej sprawie, które nie wyrządziło nikomu szkody lub szkodę małą, odrzucona krótka myśl nieczysta, słabsza i krótka zazdrość itp. Grzechem lekkim może być również nieświadome lub/i niedobrowolne złamanie jakiegoś przykazania w materii ciężkiej. Poprzez grzech lekki nie traci się stanu łaski uświęcającej, ale osłabia się swoją duszę i więź z Bogiem.
Skutki grzechu ciężkiego. Jeśli ktoś popełni grzech ciężki, to traci stan łaski uświęcającej, czyli więź z Bogiem. Duchowe wnętrze człowieka napełnia się ciemnością. Trwając w stanie grzechu śmiertelnego, człowiek naraża się na utratę zbawienia. Jezus przypomina nam, abyśmy zawsze byli gotowi na spotkanie z Nim: „Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny” (Mt 25,13); „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (Mt 24,42). Nie warto zwlekać ze spowiedzią i pojednaniem się z Bogiem. Grzech ciężki zadaje ból duszy człowieka, wprowadza zamęt, smutek, niepokój, czyni szkody w relacjach z ludźmi.
W