Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak w pełni przeżyć czas Adwentu, przygotowując się duchowo na Święta Bożego Narodzenia? Luterańskie Rozważania Adwentowe to niezwykła okazja, by zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu i pogłębić swoją wiarę w tym szczególnym okresie.
Rozważania Adwentowe to seria codziennych refleksji nad Pismem Świętym, które pomogą Ci lepiej zrozumieć znaczenie Bożego Narodzenia. Rozważania te oparte są na ewangelicznych wartościach i tradycjach, co sprawia, że są idealnym przewodnikiem na ścieżce duchowego oczyszczenia i odnowy.
1. Duchowe pogłębienie: Codzienne rozważania oferują głęboką refleksję nad istotą Adwentu, pomagając wzmocnić Twoją relację z Bogiem.
2. Tradycja i nowoczesność: Połączenie tradycyjnych luterańskich wartości z nowoczesnym spojrzeniem na wiarę sprawia, że nasze rozważania są unikalne i inspirujące.
3. Społeczność wiary: Dołącz do wspólnoty ludzi, którzy pragną przeżywać Adwent w sposób pełen wiary i radości. Wspólne doświadczenie tej duchowej podróży wzbogaca i inspiruje.
Rozpocznij swoją podróż duchową już dziś! Nasze rozważania są dostępne online, dzięki czemu możesz z nich korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy odwiedzić naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne materiały.
Niech ten Adwent będzie czasem refleksji, spokoju i duchowego wzrostu. Z Rozważaniami Adwentowymi odnajdziesz nowe znaczenie Świąt, które wzbogaci Twoje życie duchowe.
Zacznij czytać już teraz i doświadcz piękna Adwentu w nowy sposób!
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 43
Rok wydania: 2025
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Redakcja: Grzegorz Żarnecki
Autorzy rozważań:
ks. Jakub Retmaniak
ks. Mikael Bruun, tł. Grzegorz Żarnecki
Mateusz Lesiuk
Mateusz Minkus
Konrad Kulasek
Piotr Kirsch
Bogdan Kurysz
ks. Mikołaj Kotkowski
Aleksander Bieriezjanczuk
Silje Skifjeld Kiil, tł. Grzegorz Żarnecki
Michał Obidziński
Filip Sylwestrowicz
ks. Rafał Bukowiecki
Jakub Cieślar
Dorota Twardzik
ks. Jaime Kriger
Aleksander Nezamutdinov
ks. dr Sebastian Grünbaum, tł. Grzegorz Żarnecki
Grzegorz Żarnecki
Anna Pyzia-Nezamutdinov
ks. Martin Damašek, tł. Grzegorz Żarnecki
Justyna Polok
ks. Dale Kaster, tł. Grzegorz Żarnecki
Ilustracje:
Wjazd Chrystusa do Jerozolimy
, Antoon van Dyck
Snøhetta
, najwyższy szczyt pasma Dovrefjell
, Kjetil Kjernsmo
Dzieci w ogrodzie
, Władysław Podkowiński
Wielka fala w Kanagawie
, Hokusai
Odbudowa świątyni
, Gustave Doré
Prorok Jeremiasz
, Gustave Doré
Zabójstwo Abla
, Jacopo Tintoretto
Krzyż na pustkowiu
, Frederic Edwin Church
1,43 zł
, Grzegorz Żarnecki
Słońce
, Konstantin Bogajewski
Sparaliżowany mężczyzna spuszczany przez dach
(fragment), James Tissot
Róża Lutra
, Gerardyna Wrocławska
Krajobraz z Mojżeszem i płonącym krzewem
(fragment), Domenico Zampieri
Prorok Natan napominający króla Dawida
, Eugène Siberdt
Król Jeroboam składający ofiarę złotemu cielcowi
, Jean-Honoré Fragonard
Górska ścieżka
, Ilustracja wygenerowana przez AI, prompt: Grzegorz Żarnecki
Zachmurzenie
, Ilustracja wygenerowana przez AI, prompt: Grzegorz Żarnecki
Co nasz Pan widział z krzyża
(fragment), James Tissot
Wiara
,
Nadzieja
,
Dobroczynność
(freski w Kaplicy Scrovegnich), Giotto
Powrót syna marnotrawnego
(fragment), Rembrandt
Model świątyni w Jerozolimie w epoce herodiańskiej
(fragment:
Model Jerozolimy Holyland
), Michael Avi-Yonah
Zwiastowanie
, Rogier van der Weyden
Pokutująca Maria Magdalena
, Georges de La Tou
Pokłon Trzech Króli
(fragment), Gentile da Fabriano
Skład: Mateusz Minkus
ISBN: 978-83-961810-5-3
Wydawcy:
Ewangelickie Stowarzyszenie Luteran Konfesyjnych
Konfesyjny Portal Luterański
Wydawnictwo Autor Chrzestny
Lasowice Wielkie, Katowice, Warszawa, Poznań - 2025
Publikacja do bezpłatnego rozpowszechniania
Skład sfinansowano ze środków
Przedsiębiorstw Luterańskich Trivsel sp. z o.o.
Jeśli bliskie są Ci idee zawarte w tej publikacji i chcesz, by pojawiało się więcej podobnych, zachęcamy do zakupów u naszych sponsorów lub darowizn. Numery konta:
Ewangelickie Stowarzyszenie Luteran Konfesyjnych: 02 1140 2004 0000 3302 8193 5045 (mBank)
Wydawnictwo Autor Chrzestny: 95 1140 2004 0000 3202 8498 1354 (mBank)
Przedsiębiorstwa Luterańskie Trivsel sp. z o.o.: 36 1050 1520 1000 0090 8170 7920 (ING)
Wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Antoon van Dyck
ks. Jakub Retmaniak
A gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, mówiąc: Któż to jest? Rzesze zaś mówiły: To jest prorok Jezus, ten z Nazaretu Galilejskiego. [Mt 21,10n]
Historia opisana przez Mateusza dzieje się w kontekście zbliżających się świąt paschalnych. Mnóstwo Żydów z przeróżnych krajów gromadziło się w Jerozolimie, aby przeżyć najważniejsze, ale też bardzo szczegółowo opisane święta. Znamy ten mechanizm, chociażby ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, które związane są dla nas z różnymi tradycjami, które dla niektórych są wręcz śmiertelnie poważnie i absolutnie nigdy nie do zmiany. Pewnie słyszeliśmy ludzi mówiących: Na to nigdy nie pozwolę!. Ten poukładany obraz świąt zaburza przyjeżdżający na osiołku… No właśnie, kto? Któż to jest? – pytają się licznie przybyli pielgrzymi, bo coś nie pasuje im w tym znanym obrazie świata. Ale tak jak wszyscy zadają to pytanie, tak tłumy znają już na nie odpowiedź – prorok Jezus, ten z Nazaretu Galilejskiego. Znają odpowiedź, ale co z tego wynika? Znam teorię, ale czy umiem wprowadzić ją do swojego życia? Owszem, to może brzmi jak banał, że zbliżające się Święta Bożego Narodzenia trzeba przeżyć głębiej, że nie mogą być tylko pustą tradycją. Ale ten banał jest prawdziwy. Prostujmy swoje drogi, Adwentu nadszedł czas…
Snøhetta, najwyższy szczyt pasma Dovrefjell, Kjetil Kjernsmo
ks. Mikael Bruun
Tłumaczył: Grzegorz Żarnecki
Ufajcie po wsze czasy Panu, gdyż Pan jest skałą wieczną. Iz 26,4
Kiedy w 1814 r. ojcowie norweskiej konstytucji ukończyli swoją pracę i złożyli uroczyste ślubowanie, końcowe słowa ich przysięgi brzmiały tak: Zjednoczeni i lojalni dopóki nie rozpadną się góry Dovre". Dovrefjell to pasmo górskie w naszym skalistym kraju, a w powszechnej świadomości mocno zakorzenione jest przekonanie, że góry nie mogą tak po prostu się przewrócić i rozpaść (pomijając zdarzające się od czasu do czasu lawiny skalne).
Tak jest też z Panem, naszym Bogiem. Prorok przypomina nam, że Pan jest skałą wieczną. Jest mocnym fundamentem, który nie może się rozpaść i nigdy nie zawiedzie. Ojcowie naszej konstytucji złożyli czysto ludzką przysięgę, ale Pan również przysiągł. On złożył obietnicę. Zawarł z nami swoje przymierze przez swojego jednorodzonego Syna Jezusa Chrystusa. Jezus obiecał nam, że każdy, kto w niego wierzy, będzie ocalony [J 3,16] i przysiągł, że przyjdzie powtórnie [Mt 24,44].
Ufając w te obietnice, możemy z radością obchodzić czas Adwentu. Obchodzimy go ze skruchą, ale też z oczekiwaniem. Świętujemy pierwsze przyjście Jezusa, naszego Pana i Zbawiciela, a także z wdzięcznymi sercami oczekujemy na Jego drugie przyjście. Możemy zawsze ufać tym obietnicom, ponieważ Pan Bóg naprawdę jest skałą wieczną.
Trust in the Lord forever, for the Lord God is an everlasting rock. [Isaiah 26,4 ESV]
When the Norwegian Constitutional fathers had finished their work in 1814 and swore their final oath, the oath concluded with these words: “United and loyal until the mountains of Dovre crumble. Dovre is a vast mountain range in our rocky country, and it is deeply founded in common wisdom that mountains don’t just fall over and crumble. Disregarding rockslides every now and then.
So it is also with the Lord our God. The prophet reminds us that the Lord is an everlasting rock. He is a firm foundation that does not crumble and will never fail. Our Constitutional fathers swore a very human oath, but the Lord has also sworn. He has promised. He has founded his covenant with us through His only son Jesus Christ. Jesus has promised us that whosoever believes in Him shall be saved [John 3,16], and he has promised to come again [Matthew 24,44].
It is trusting in these promises that we joyfully celebrate the season of Advent. We celebrate with penitence, but also with expectation. We celebrate the first coming of our Lord and Saviour Jesus, while we with glad hearts await his second coming. We can trust in these promises forever, because the Lord God is in truth an everlasting rock.
Dzieci w ogrodzie, Władysław Podkowiński
Mateusz Lesiuk
Ten to Duch świadczy z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy. [Rz 8,16]
Skąd dziecko wie, że jest dzieckiem? Jeszcze zanim nauczy się mówić, wyrażać swoje przekonania i ubierać je w konstrukcje językowe, wie już, kto jest jego rodzicem. Wie kto jestswój a ktoobcy. Chociaż trudno powiedzieć, że mamy tu do czynienia zwiedzą: to raczej doświadczenie zbudowane w relacji. Dziecko doświadcza miłości i troski, choć nie potrafi jeszcze o nich opowiedzieć. Przyjmuje miłość zanim nauczy się na nią odpowiadać. A potem wzrasta, ucząc się głosu rodzica i patrząc na świat przez pryzmat otrzymanego wychowania.