Z Filatelistycznych Dziejów Piekar Śląskich. Monografia Terenowego Koła Polskiego Związku Filatelistów nr 29 - Schaefer Zygmunt - ebook

Z Filatelistycznych Dziejów Piekar Śląskich. Monografia Terenowego Koła Polskiego Związku Filatelistów nr 29 ebook

Schaefer Zygmunt

0,0
14,99 zł

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Historia piekarskiej filatelistyki spisana przez Zygmunta Schaefera - długoletniego działacza Polskiego Związku Filatelistów i prezesa Terenowego Koła nr 29.

Spis treści:

Antoni Baron – notka biograficzna

50 lat działalności Koła PZF nr 29 w Piekarach Śląskich…

Całokształt funkcjonowania Koła w latach 1968–2017

Otrzymane gratulacje, podziękowania i życzenia

Tabela 1. Zbiory tematyczne członków Koła

Tabela 2. Udział członków Koła w Wystawach Filatelistycznych…

Tabela 3. Składy Zarządu i Komisji Rewizyjnej…

Tabela 4. Odznaczenia członków Koła Tabela

5. Miejsca siedziby Koła na przestrzeni lat jego istnienia Tabela

6. Stan członków Koła w poszczególnych latach Tabela

7. Aktualny stan osobowy Koła

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 48

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



SPIS TREŚCI

Antoni Baron - notka biograficzna

Szanowni Państwo

Rys historyczny (lata 1961–1970)

Całokształt funkcjonowania w latach (1970–2016)

Progres filatelistyki tematycznej wśród członków Koła

Uczestnictwo w Wystawach Filatelistycznych Międzynarodowych, Ogólnopolskich, Krajowych, Okręgowych, Regionalnych, Lokalnych, Oddziałowych i w pokazach niekonkursowych

Struktura organizacyjna z podziałem na organy kierujące i kontrolne

Wyróżnienia dla aktywistów Koła

Wielokrotne zmiany miejsca prowadzenia działalności

Wpływ rotacji członków na gwałtowny spadek liczebności stanu osobowego Koła

Członkowie, ich prawa i obowiązki

Spis zdjęć

Zygmunt Schaefer

Z filatelistycznych dziejów Piekar Śląskich

Skład, łamanie, przygotowanie do druku i rysunki:Agnieszka Makowskawww.facebook.com/ADMakowska Wydawnictwo HM… ul. Sobieskiego 225/9 42-580 Wojkowice [email protected] tel. 518 833 244
Zygmunt Schaefer

Z filatelistycznych dziejów Piekar Śląskich

Monografia terenowego koła Polskiego Zwiazku Filatelistów nr 29

Antoni Baron - notka biograficzna

Urodzony 18 czerwca 1940 roku w Piekarach Śląskich. W latach 1947–1954 uczęszczał do miejscowej Szkoły Podstawowej nr 3. Absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności górnik–elektryk. W roku 1957 podjął pracę zawodową w ZG im. L. Waryńskiego, następnie w KGH „Orzeł Biały” gdzie pracował m.in. w Dz. Gł. Mechanika aż do emerytury tzn do 1980 roku.

Prezes Terenowego Koła PZF nr 29 w Piekarach Śląskich. Członek Zarządu Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Bytomiu. W latach 2005–2009 wiceprezes a od 2009 roku jego prezes. Nauczyciel młodzieży. Organizator i wystawca filatelistyczny.

Przynależność organizacyjna

Od 1969 roku w Kole PZF nr. 29 w Piekarach Śląskich.

Pełnione funkcje w PZF

1973–1977 członek zarządu Koła

od 1977 prezes Koła

od 1977 członek zarządu oddz. PZF w Bytomiu

1985–1989 przewodniczący Komisji Odznaczeń

od 1993 przewodniczący Komisji Wystaw przy zarządzie oddziału

Odznaczenia i wyróżnienia:

1969 – Brązowy Krzyż Zasługi

1974 – Srebrny Krzyż Zasługi

1975 – Brązowa Odznaka Honorowa PZF

1979 – Srebrna Odznaka Honorowa PZF

1979 – Złoty Krzyż Zasługi

1983 – Złota Odznaka za zasługi dla Ligi Obrony Kraju

1983 – Złota Odznaka Honorowa PZF

1984 – Order Sztandaru Pracy I Klasy

1984 – Medal 40-lecia Polski Ludowej

1984 – Srebrna Odznaka Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego

1985 – Odznaka Zasłużony dla okręgu katowickiego

1988 – Srebrny Medal zasłużony działacz LOK

1993 – Odznaka 100 lat filatelistyki polskiej

2001 – Odznaka 50-lecia PZF

2001 – Medal 50-lecia PZF

2010 – 60 lat PZF

2010 – Odznaka 150 lat znaczka pocztowego

2014 – Odznaka Zasłużony dla polskiej filatelistyki

Szanowni Państwo

Wystawiennictwo leży w naturze wszelkiego kolekcjonerstwa. Spełnia ono rolę sprawdzianu dla zbieracza. Stanowi również formę popisu wobec lokalnej społeczności. Jeśli chodzi o rozmach piekarskie wystawiennictwo w okresie półwiecza swojego istnienia przeszło ogromną drogę od pokazów terenowych do Wystaw Okręgowych. To właśnie udział w Okręgowych Wystawach Filatelistycznych jest dowodem jakie rezultaty mają filateliści działający w Kole Nr 29 w rywalizacji z konkurentami w tej dziedzinie.

W oczach władz nadrzędnych Polskiego Związku Filatelistycznego Koło nasze jak również jego członkowie uzyskali wyrazy uznania za działalność społeczną, kulturalną i filatelistyczną w postaci złotych (14 członków), srebrnych (31 członków) i brązowych (55 członków) Odznak Honorowych PZF.. Oprócz nich otrzymaliśmy wiele innych wyróżnień i odznaczeń. takich jak „Zasłużony dla polskiej filatelistyki” (1 członek), „Zasłużony dla Okręgu Katowice” (2 członków), „100 lat Filatelistyki polskiej” (3 członków), „150 lat znaczka polskiego” (6 członków), „50 lat PZF” (4 członków), „60 lat PZF” (8 członków) i „Zasłużony dla Ligi Obrony Kraju” (1 członek). /span>

Prezes Koła od III kadencji (1977 – do nadal)

(-) Antoni Baron

50 lat działalności Koła PZF Nr 29 w Piekarach Śląskich

W 1961 roku w ramach reorganizacji w zarządzaniu i koncentracji wydobycia, połączono Zakłady Górnicze „Marchlewski” w Bytomiu z Zakładami Górniczo–Hutniczymi „Orzeł Biały” w Brzezinach Śląskich.

Tak jak w innych środowiskach, również tutaj wśród pracowników było wielu hobbystów o różnorodnych zainteresowaniach.

Jedną z liczniejszych grup stanowili zbieracze znaczków pocztowych. Niektórzy z nich byli zrzeszeni w Polskim Związku Filatelistów i należeli do Koła Terenowego nr 1 w Bytomiu. Np. kol. Mierzwa, Późny czy Rochnia.

Większość jednak stanowili zbieracze indywidualni, niezorganizowani.

Dnia 14 czerwca 1966 roku grupa zbieraczy znaczków pod przewodnictwem Henryka Jochemczyka zainicjowała zebranie organizacyjne na którym powołano do życia Koło Polskiego Związku Filatelistów należące organizacyjnie do Wojewódzkiego Zarządu Oddziału w Katowicach, gdzie zarejestrowane zostało pod numerem 238. Obok Zarządu i Komisji Rewizyjnej członkami nowo powołanego koła byli również koledzy: inż. Zenon Blitek. Jerzy Lukosz, inż. Konrad Machura, Jerzy Pawełczyk, inż. Zdzisław Piątek, Antoni Rokosa, Roman Rózga, Stanisław Slugaj oraz Alojzy Walosczyk.

Pierwsze lata działalności Koła polegały tylko na zbieraniu składek, opłat za abonament znaczków i jego rozprowadzanie. Niestety pierwszy Zarząd Koła mimo wielkich chęci i ambicji, z braku doświadczenia nie umiał nadać Kołu odpowiedniego kierunku działalności. Brak akcji propagandowej dla członków załogi ZGH „Orzeł Biały”, wśród której było przecież wielu entuzjastów fi latelistyki, tylko nieznacznie powiększył stan osobowy Koła. Na domiar złego z winy przewodniczącego nie przedkładano w Wojewódzkim Zarządzie Oddziału kwartalnych sprawozdań, a co gorsze nie odprowadzano należnych składek.

W swoim gronie Koło posiada kilkunastu poważnie zaangażowanych fi latelistów szczególnie z zakresu zbieractwa tematycznego, którzy uczestniczyli i uczestniczą nadal w szeregu wystaw lokalnych, okręgowych i ogólnopolskich, uzyskując zaszczytne wyróżnienia w formie dyplomów, medali i nagród rzeczowych. Ich wykaz umieszczony został w Tabeli nr 1

Ogółem na przestrzeni ponad 50-cio letniej działalności Koła członkowie nasi brali udział w przeszło 130-tu Wystawach Filatelistycznych. Tabela nr 2.

1968

W związku z zaległościami płatniczymi Zarząd Oddziału podjął decyzję o zawieszeniu koła w swych czynnościach. Dzięki natychmiastowej reakcji członków Komisji Rewizyjnej a zwłaszcza kol. kol. Późnego i Mierzwy w krótkim czasie zdołano uregulować narosłe zadłużenie wobec Oddziału. Pod koniec 1968 roku zwołano Nadzwyczajne Zebranie Koła, na którym wybrano nowego przewodniczącego Zarządu. Został nim kol. Emil Późny zamiłowany fi latelista, należący już od 1963 roku do PZF.

1969

Z dniem 1 stycznia 1969 roku Koło zostało reaktywowane. 13 maja 1969 roku odbywa się Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze na którym zostaje wybrany nowy Zarząd. Nowe władze które pod przewodnictwem kol. Emila Późnego wytyczyły sobie ambitny cel. Poza bieżącą działalnością kolekcjonerską położono duży nacisk na działalność propagandową wśród załogi ZGH. Dzięki temu zabiegowi liczba członków wzrastała. W listopadzie 1969 roku nastąpiła reorganizacja w PZF. W miejsce dotychczasowych Oddziałów Wojewódzkich powołano okręgi, z tym że w większych skupiskach, tam gdzie to było potrzebne powstały nowe Oddziały. W utworzonym w wyniku tej modyfi kacji Oddziale PZF Bytom zarejestrowane zostało pod numerem 29 nasze zakładowe terenowe Koło PZF. Ten przyporządkowany numer mamy do dziś.

1970