Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
"Zrozumieć wojnę z Rosją" to książka oparta na analizie białowywiadowczej, wszechstronnie omawiająca czynniki strategiczne, ekonomiczne, polityczne oraz historyczne warunkujące konflikt zbrojny toczony przez Władimira Putina i dawne KGB z Zachodem. Jej treść wyjaśnia dlaczego wojna na Ukrainie była od lat nieunikniona i do jakich dalszych konsekwencji może wkrótce doprowadzić. Pierwszym etapem cichych walk okazała się infiltracja przez rosyjski wywiad państw Unii Europejskiej wraz z rozwojem nieformalnych sojuszy w Azji i na Bliskim Wschodzie. Pionki zostały rozstawione na szachownicy. Na jaki kolejny ruch wskazują?
Członkowie NATO nie są bezpieczni. Polska też nie jest. Aby to zrozumieć trzeba spojrzeć na Moskwę nie z perspektywy wartości wyznawanych przez człowieka Zachodu, lecz jak na odmienny światopoglądowo, skomplikowany mechanizm płynnie łączący pozornie odległe elementy: byłych oficerów KGB, wojsko, przemysł surowcowy i zbrojeniowy, propagandę, dezinformację, rolnictwo, chiński i niemiecki biznes, broń masowego rażenia, pychę, pogardę, zbrodnię katyńską oraz doktrynę strachu opartą na kulturze gwałtu i przemocy. Rosjanie to szachiści, nawet jeśli ich ruch dziś wydaje się nam pozbawiony sensu, to w połączeniu z innymi jutro zaprowadzić może Kreml do zamierzonego celu. Jakie pytania należy zadać, by zrozumieć logikę wojny we współczesnej Europie?
To nie jest książka dla ludzi o słabych nerwach.
O autorze:
Kazimierz Turaliński - Doctor of Laws (LL.D), ekonomista, politolog (specjalizacja: międzynarodowe stosunki polityczne), ekspert ds. bezpieczeństwa i wywiadu gospodarczego. Wykładowca przedmiotów z zakresu przestępczości, wywiadu oraz kontrwywiadu gospodarczego. Autor kilkunastu książek prawno-ekonomicznych i literatury faktu, w tym m.in. "Agent, infiltracja - sztuka szpiegostwa", "Wywiad gospodarczy i polityczny", "Zabić szpiega", "Przestępstwa w budownictwie", "Jak kraść? Podręcznik złodzieja", "Raje podatkowe i spółki off-shore", "Podatek VAT - oszustwa podatkowe, przemyt i zorganizowana przestępczość skarbowa".
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 571
KAZIMIERZ TURALIŃSKI
ZROZUMIEĆ
WOJNĘ Z ROSJĄ
KATYŃ – MOSKWA – KIJÓW
1610 – 2022
publikacja zawiera treści drastyczne
Wydawnictwo ARTEFAKT.edu.pl
Kraków 2022
Wybrane publikacje wydawnictwa ARTEFAKT.edu.pl:
Agent – infiltracja, sztuka szpiegostwa
Bezpieczeństwo w biznesie
–
jak prognozować ryzyko kontraktów i zapobiegać oszustwom?
Raje podatkowe i spółki off-shore
– jak legalnie nie płacić podatków?
Nowa encyklopedia antywindykacji
– jak legalnie nie płacić swoich długów?
Jak kraść? Podręcznik złodzieja
(wydanie II)
Wywiad gospodarczy i polityczny
(wydanie II)
Podatek VAT –
oszustwa podatkowe, przemyt i zorganizowana przestępczość skarbowa
Złote zasady marketingu on-line
Przestępstwa w budownictwie
Poradnik inwestora rynku nieruchomości
Wydawca:
Artefakt.edu.pl sp. z o.o., ul. Szlak 77/222, 31-153 Kraków
E-mail: [email protected] strona: www.artefakt.edu.pl
Sprzedaż wysyłkowa: http://ksiegarnia.artefakt.edu.pl
ISBN: 978-83-64983-16-0
Copyright © 2022 Kazimierz Turaliński & Artefakt.edu.pl sp. z o.o.All rights reserved
Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie i udostępnianie całości lub fragmentów publikacji w formie elektronicznej, papierowej lub jakiejkolwiek innej dozwolone tylko na podstawie pisemnego zezwolenia właścicieli praw autorskich.
Spis treści
Wolność po rosyjsku
cz. 1 Kijów - KGB sięga po Imperium
1. Zbrodnie Władimira Putina – jak szef FSB stał się carem?
2. Restytucja "więzienia narodów"
2.1. Separatyzm w republikach poradzieckich i I Wojna Czeczeńska
2.2. II Wojna Czeczeńska – dżihad i Morze Kaspijskie
2.3. Gruzja – wojenna polityka paszportowa
2.4. Aneksja Krymu i porażka Unii Euroazjatyckiej
2.5. Donieck i Ługańsk
2.6. Poligon w Syrii
2.7. Okupacja – terror w Donbasie
2.8. Białoruś – ostatni europejski bastion komunizmu
2.9. Kazachstan – dni przed wojną
2.10. Za późno by pomóc Ukrainie
3. Infiltracja Unii Europejskiej
3.1. Francja
3.2. Włochy
3.3. Wielka Brytania
3.4. Węgry
3.5. Niemcy
3.6. Polska
4. Ułuda amerykocentryzmu kontra BRICS i ONZ
4.1. BRICS i świat islamu
4.2. Organizacja Narodów Zjednoczonych
5. Przygotowania do wojny – eksport
5.1. Sektor energetyczny – Gazprom i Rosnieft
5.2. Eksport uzbrojenia i systemów obrony
5.3. Eksport zboża
5.4. Odporność na zachodnie sankcje
6. Propaganda: historyczna geneza zarzutu faszyzacji Polski
7. Strategiczne cele Rosji w "operacji polskiej"
7.1. Militarna destabilizacja regionu i NATO
7.2. Rewizja granic i pakt z Niemcami
8. Czynniki polityczne decydujące o wybuchu wojny
8.1. NATO
8.2. Rząd w Kijowie
9. Koncepcja wojny Zachodu z Rosją
9.1. Budżet i zarys reformy Sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej
9.2. Okręgi Wojskowe Federacji Rosyjskiej
9.3. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej
9.4. Broń nuklearna – działanie i zastosowanie
9.5. Rosyjska triada nuklearna
9.6. Rosyjska filozofia prowadzenia konwencjonalnych działań wojennych i doktryna strachu
9.7. Wojna atomowa i broń "martwej ręki"
cz. 2 Katyń - Moskwa, dlaczego carowie nienawidzili Polski?
10. I Rzeczpospolita – od Wielkiej Smuty do końca XVII wieku
11. Schyłek Rzeczypospolitej Szlacheckiej
12. Od wojen napoleońskich, przez zabójstwa polityczne, po konflikt polsko-bolszewicki
13. Po 17 września 1939 r.
14. KATYŃ 1940
15. Jesień ludów – upadek ZSRR
16. 1989 – 2010, zarzewia konfliktów
16.1. Katyń
16.2. Rewizjonizm historyczny
16.3. Wojska nad Wisłą
16.4. Polityka Polski na Wschodzie
16.5. Strefa wpływów jako rynek zbytu w znaczeniu ekonomicznym
16.6. Gospodarka i bezpieczeństwo
Epilog z niedalekiej przeszłości
Teoria konfliktu
Geopolityka i infiltracja
Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) - wiarygodność
Przetarg na remont Tu-154M
Podsumowanie – prognoza na przeszłość...
Przeciwstawne kierunki geograficzne wykształciły dwie zupełnie różne definicje powszechnie używanego i przez to wydawałoby się jednoznacznego słowa: wolność. Zachodnie państwa definiują ten termin jako niepodległość, a jednostki jako niezależność od innych ludzi, swobodę decydowania o sobie w każdym wymiarze, od wyboru miejsca zamieszkania, przez wykonywaną pracę lub działalność gospodarczą, wyznawaną religię bądź ateizm, aż po sferę seksualną i nawet decyzję o momencie zakończenia własnego życia.
Odmiennie wartość tą postrzegają kultury wschodu, np. rosyjska, dawniej sowiecka, fundamentalistyczna islamska czy pozornie kapitalistyczna chińska. Tam wolność nie stanowi pustki zdatnej do wypełnienia dowolną treścią. Przeciwnie, jest zapisaną od góry do dołu kartą, niosącą receptę na życie. To jej autor uwalnia adresata od wszelkich wątpliwości: od konieczności wyboru kierunku nauki, wykonywanego zawodu, diety, momentu założenia rodziny, wyznawanej religii lub odrzucenia istnienia Boga, od troski o podstawowe zabezpieczenie socjalne i wybór lekarza, a przede wszystkim od odpowiedzialności prawnej i moralnej za własne czyny. Wolność "do" ewoluuje w wolność "od" trudu decydowania o sobie. To do przewodniczącego, zwierzchnika, generała, głowy państwa, starszyzny lub imama należy troska o cudze życie. Aby zachować naturalny porządek rzeczy wystarczy tylko okazać posłuszeństwo...
We wschodniej mentalności jednostka nie decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Posłusznie wykonuje polecenia uwalniające ją od samodzielnej oceny wartościującej. Dobre jest bezwzględne dostosowanie do narzuconych przez władze reguł postępowania, akceptowanie swojego miejsca w hierarchii społecznej i bezrefleksyjne kultywowanie tradycji, złem zaś brak pokory, buntowanie przeciwko zastanemu porządkowi i odrzucenie oczekiwań otoczenia. Dzięki takiemu pozbawieniu indywidualności można zrobić absolutnie wszystko, bez dbałości o jakiekolwiek konsekwencje lub wiarygodność twarzy oglądanej w lustrze.
Sumienie obciążają jedynie własne decyzje, czyny narzucone znajdują się poza tą kategorią. Tego "komfortu" psychicznego nie ma człowiek Zachodu, który każdego dnia samodzielnie podejmuje wybory, z których konsekwencjami będzie musiał później żyć. Dlatego żołnierze rosyjscy zazwyczaj nie borykają się z dylematami, wykonują rozkaz, bez względu na to, czy jest nim wyzwalanie bratniego narodu, czy też rozstrzeliwanie przypadkowych cywilów lub ostrzał z wyrzutni Grad osiedli mieszkalnych. W takim rozumieniu wolności, stają się wolni od własnych czynów, włącznie z morderstwami i gwałtami. Tak, wolność to tylko słowo, dlatego bywa złudzeniem zręcznie wykorzystywanym przez mistrzów manipulacji i polityków, nadzwyczaj łatwo lepiących nim nawoływania do cudzej krzywdy.
Problem z rozumieniem słów wykracza dalej. W zachodnim kręgu kulturowym Rosja wydaje się powszechnie nierozumiana. Choć jej władze jasno i klarownie przedstawiają swoje oczekiwania i plany, to ich konsekwentna realizacja ciągle zaskakuje rządy w Warszawie, Berlinie czy Paryżu. Nawet analiza wywiadowcza wciąż tonie w czytaniu między wierszami, pomijając istotę prostych komunikatów. Aby uniknąć tego błędu Rosjan trzeba słuchać "po rosyjsku", oceniając ich deklaracje oraz motywy przez pryzmat kultury narodowej, specyficznego rozumienia wolności (a co za tym idzie "wyzwolenia") i uwarunkowań historycznych. Błędem jest także ocena stosunków międzypaństwowych w zaledwie dwóch barwach: czarnej i białej, przy tendencji do nadużywania czerni wobec jednej ze stron.
Powojenna architektura bezpieczeństwa europejskiego oparta została na dogmacie nienaruszalności granic. Współcześnie jednak, wraz z rozwojem świadomości narodowej i ponownie narastającymi konfliktami etnicznymi i religijnymi, świat stanąć może przed dylematem, czy chronić mapy, czy życie i mienie ludności cywilnej. Zastanawiając się nad znaczeniem słów rozważyć też trzeba definicję zwycięstwa. Czy jest nim utrzymanie własności ziemi, nawet za cenę życia jej mieszkańców i zburzenia infrastruktury? Na ile można dla celów politycznych naginać wolę lokalnej ludności? Federacja Rosyjska instrumentalnie traktuje cudzą wolność do samostanowienia. Bezwzględnie popiera ją tam, gdzie autochtoni pragną zostać Rosjanami, a jednocześnie odmawia prawa niepodległości narodom, które kiedykolwiek były przez nią podbite lub dziś nadal są jej częścią jako republiki i kraje federacyjne.
Separatyzm małych narodów zmierzający do rozpadu Rosji i jej sąsiadów słusznie porównać można do niekwestionowanego dzisiaj prawa samostanowienia egzotycznych kolonii należących dawniej do Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii, z tą jedynie różnicą, że zachodnioeuropejskie mocarstwa włączały do swojego stanu posiadania ziemie zamorskie, natomiast Rosjanie, z racji uwarunkowań geograficznych, sięgali po dominację ludów zamieszkujących gigantyczne obszary przy ich granicach lądowych. W XXI wieku odpowiedzieć będziemy musieli na trudne pytanie, czy priorytetem jest prawo małych do wolności, czy też integralność terytorialna dużych, czerpiących z kontrolowanych regionów wymierne korzyści ekonomiczne i polityczne.
W tej materii główne kontrowersje polegają na tym, że nie chodzi tylko o wolność kaukaskiej Czeczenii, ale o precedens dla np. hiszpańskiej Katalonii, polskiego Śląska, faktycznie kontrolowanej przez Izrael Palestyny, tureckiego, irackiego, irańskiego i syryjskiego Kurdystanu czy też gruzińskiej Osetii Południowej i Abchazji. Łatwo zaakceptować rozpad autorytarnej i wrogiej Rosji, trudno zgodzić się na otwarcie identycznej ścieżki w innych demokratycznych państwach. Z tego niezdecydowania Moskwa ochoczo korzysta.
Specyficzna mieszanka europejskiej nacjonalistycznej dumy i azjatyckiej brutalności staje się paliwem dla bezwzględnych wojen, które wydają się nieprawdopodobne w pragmatycznym i mierzonym tylko wydajnością gospodarek kręgu cywilizacyjnym Zachodu. Tymczasem Rosja od czasów Ivana Groźnego konsekwentnie prowadziła politykę wewnętrzną i zagraniczną szerząc terror i mordując nieposłusznych ludzi. Ponownie dzieje się tak przez odmiennie wytyczone granice wolności, która tam wcale nie obejmuje prawa do życia, uznawanego zaledwie za surowiec walki zastępujący wszelkie inne argumenty. Przez uparte zawierzanie własnej, humanitarnej perspektywie Zachód wciąż powtarza tę samą ścieżkę: od bierności, przez niedowierzanie, do przerażenia. Każdy "wyjątek" od reguły praworządności naiwnie uznawany jest za ten ostatni, lecz żaden nie kończy serii rosyjskich zabójstw politycznych ani podbojów.
Wbrew obiegowym opiniom, problemem Europy nie jest najsławniejszy dyktator XXI wieku – Władimir Putin. W nie mniejszym stopniu był nim również jego poprzednik, powszechnie akceptowany i szanowany demokrata Borys Jelcyn, za którego czasów Rosja również uczestniczyła w okrutnych wojnach domowych, a jej żołnierze dokonywali przerażających zbrodni, tolerowanych przez społeczność międzynarodową w imię iluzorycznych przyszłych korzyści. Dzisiaj obawy wzbudza nawet ostatni przywódca ZSRR, wolnościowiec i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Michaił Gorbaczow, który poparł włączenie terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej, a tym samym pogwałcenie przemocą cudzej suwerenności.
W przyszłości źródłem strachu będzie każdy następny rosyjski prezydent lub dyktator. Jak uczy nas empiria, to nieuniknione. Polska musi być na to gotowa, Unia Europejska także. Ale co ważniejsze, musi opracować skuteczne antidotum na fenomen tego wiecznego zagrożenia, do czego pierwszym krokiem będzie "szczepionka" na propagandę, dezinformację i naiwność: zastrzyk wiadomości z zakresu historii, polityki, strategii wojennej i gospodarki Rosji. By zgłębić sposób myślenia kremlowskich szachistów i opanować sztukę uprzedzania ich ruchów wbrew pozorom nie potrzebujemy informacji ukrytych pod klauzulami tajemnicy państwowej w archiwach KGB na Łubiance. Do oceny prawdopodobieństwa, celu i sposobu kolejnego rosyjskiego ataku wystarczą źródła jawne, pozostające w zasięgu białego wywiadu. Interpretując ich treść pamiętać jednak musimy o wolności, o tym jak różnie ją definiujemy. Jeśli kiedykolwiek o tym zapomnimy i poddamy się bezrefleksyjnej poprawności politycznej, dalsza obecność Polski na mapie Europy znów stanie pod znakiem zapytania. I będzie to tylko nasza wina.
Agent, INFILTRACJA–sztuka szpiegostwa
Kompendium wiedzy na temat arkan działania wywiadu agenturalnego i praktycznych sposobów jego organizacji. Książka w przystępny sposób prezentuje metodykę werbunku agentów, organizacji siatek agenturalnych, szkolenia wywiadowców, weryfikacji przekazywanych przez nich informacji czy wywierania wpływu od skali mikro na wytypowanych figurantów do skali makro kształtującej wybory społeczeństw infiltrowanych państw.
Wywiad gospodarczy i polityczny
Podręcznik dla specjalistów ds. bezpieczeństwa, detektywów i doradców gospodarczych – kompendium wiedzy zawodowej z zakresu współczesnego wywiadu gospodarczego i politycznego. Obejmuje pełen zakres materiałów niezbędnych do profesjonalnego świadczenia usług wywiadowczych i analitycznych, jak również do identyfikowania wrogich działań wywiadowczych oraz nielegalnego szpiegostwa przemysłowego.
https://www.ksiegarnia.artefakt.edu.pl
Zabić szpiega
Reportaż śledczy opisujący morderstwo Marka Stróżyka prowadzącego w RFN działania wywiadowcze dla polskich służb specjalnych. Najprawdopodobniej śmierć poniósł z rąk żołnierzy kontrwywiadu wojskowego lub funkcjonariuszy SB. Sprawę umorzono, dowody zaginęły, akta śledztwa zostały w istotnej części sfałszowane a później zniszczone. W tle książki historia powiązanych zabójstw politycznych oraz działalność zbrodniczego Departamentu IV SB ds. Kościoła.
Jak kraść? Podręcznik złodzieja
Bestseller. Wszechstronna i obszerna analiza metodyki popełniania przestępstw przeciwko mieniu – kryminalnych, gospodarczych, skarbowych, finansowych i politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. oszustw w białych rękawiczkach, czyli pozornie omijających ustawowe znamiona czynów zabronionych, korzystających z luk w prawie oraz słabych stron polskiej praktyki dochodzeniowo-śledczej.
https://www.ksiegarnia.artefakt.edu.pl
Nowa encyklopedia antywindykacji – jak legalnie nie płacić swoich długów?
Drugie, zaktualizowane i rozszerzone wydanie bestsellera. Najskuteczniejsze sztuczki dłużników opóźniające procesy sądowe i blokujące egzekucję komornicze z nieruchomości, cennych przedmiotów, praw majątkowych oraz wynagrodzeń. Wybrane zagadnienia prawa cywilnego, gospodarczego, karnego, egzekucyjnego, upadłościowego, pracy i rodzinnego.
Raje podatkowe i spółki off-shore – jak legalnie nie płacić podatków?
Aspekty prawne i ekonomiczne wykorzystania spółek zagranicznych oraz międzynarodowych wehikułów podatkowych w polskim procesie optymalizacji podatkowej. Od rejestracji spółek brytyjskich, czeskich i amerykańskich, przez ulgi wprowadzone w Polsce i w innych państwach Unii Europejskiej, po jurysdykcje podatkowe wysp tropikalnych.
https://www.ksiegarnia.artefakt.edu.pl
Bezpieczeństwo w biznesie–jak prognozować ryzyko kontraktów i zapobiegać oszustwom?
Do najpoważniejszych zagrożeń na polskim rynku należą oszustwa gospodarcze, nagła niewypłacalność kontrahentów i ryzyko uwikłania w cudze przestępstwo (np. pranie brudnych pieniędzy lub wyłudzenie podatku VAT). Książka uczy w jaki sposób wyeliminować niebezpieczeństwa związane z zawieraniem wszelkich umów biznesowych i trafnie ocenić konkurencję rynkową oraz wiarygodność kontrahentów, a co za tym idzie jak ochronić własne pieniądze.
Przestępstwa w budownictwie
700 stron opisujących współczesne metody przestępstw dokonywanych na szkodę przedsiębiorstw budowlanych i konkretne wskazówki jak im przeciwdziałać, konstruować bezpieczne umowy o roboty budowlane, skutecznie dochodzić należnej zapłaty, weryfikować wiarygodność kontrahentów i jak skutecznie się bronić przed karami umownymi. Całość jasno przedstawiona na wieloletniej praktyce budowlanej.
https://www.ksiegarnia.artefakt.edu.pl