Jak określa go wydawca – Człowiek-orkiestra. Z wykształcenia lingwista, po godzinach pasjonat antropologii kulturowej i historii wojskowości. Od 2103 r. pisarz szeroko pojętego nurtu fantasy i science fiction, ponadto tłumacz z angielskiego i rosyjskiego tejże literatury. Zanim zaczął zawodowo pisać książki, Michał Gołkowski pracował jako tłumacz kabinowy. Urodzony w 1981 r. w Sochaczewie, nadal zamieszkuje okolice rodzinnego miasta. Mimo, że określa się jako introwertyk, mizantrop i do tego jeszcze samotnik, pod jednym dachem od lat koegzystuje z żoną i córką.
Na pomysł napisania książki Michał Gołkowski wpadł podczas lektury Ślepej plamy Wiktora Noczkina, powieści z rosyjskiego uniwersum S.T.A.L.K.E.R., gry komputerowej osadzonej w XXI w., której akcja rozgrywa się w strefie wokół Czarnobylskiej elektrowni atomowej. Po przeczytaniu powieści Noczkina Gołkowski bezzwłocznie ją przetłumaczył i przystąpił do pracy nad autorską wizją Zony. Nie zajęło mu to dużo czasu, bo jeżeli wierzyć samemu autorowi, jedynie 1,5 miesiąca. W 2013 r. powieścią Ołowiany świata Michał Gołkowski zadebiutował w roli pisarza, kładąc jednocześnie fundamenty pod polski świat S.T.A.L.K.E.Ra. Tytuł wydała Fabryka Słów i z tym wydawnictwem autor związany jest do dziś.
Stalkerzy w świecie wykreowanym przez grę, i literaturę powstałą wokół niej, to wytrenowani i uzbrojeni poszukiwacze, trudniący się poszukiwaniem na terenie zony niezwykłych artefaktów, które można sprzedać z zyskiem różnorakim nabywcom. Zarówno akcja gry, jak i powieści opiera się na przygodach stalkerów i rozgrywkach, jakie mają miejsce w Zonie miedzy różnymi grupami interesów.
W uniwersum S.T.A.L.K.E.R. Michał Gołkowski opublikował dotychczas 5 tomów (Ołowiany świat, Drugi brzeg, Droga donikąd, Sztywny, Powrót). Wszystkie cieszyły się sporym zainteresowaniem czytelników. Ostatni tom pt. Powrót Michał Gołkowski wydał w 2018 r.
Pierwszy tom cyklu Stalowe Szczury Michał Gołkowski wydał w 2015 r., a więc w czasie, gdy pracował jeszcze nad kolejnymi odsłonami S.T.A.L.K.E.R.a. Już ta otwierająca serię powieść została niezwykle ciepło przyjęta przez czytelników. Za Stalowe Szczury. Błoto Michał Gołkowski dostał nawet nominację w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytac.pl w kategorii powieść fantasy.
Stalowe Szczury to typowa historia alternatywna; wyniszczająca i krwawa Wielka Wojna nie skończyła się w 1918 r., lecz trwa dalej, a w jej okopach wciąż giną ludzie. Tam też zaczyna się historia kaprala (później kapitana) Reinhardta i jego podwładnych, karnej kompanii składającej się z dezerterów i przestępców. Jak wiadomo, karne oddziały, traktowane jak mięso armatnie, wysyłane są do najtrudniejszych, samobójczych misji. Jednak Reinhardt nie zamierza ginąć i walczy o swoje życie oraz dobre imię przez 2 pierwsze tomy cyklu.
Akcję trzeciego tomu pt. Stalowe Szczury. Königsberg Michał Gołkowski cofa aż do 1917 r. i konstruuje bardzie jak powieść szpiegowską, natomiast ostatnią część Stalowe Szczury. Otto umieszcza w zajętym przez wojska cesarskie Paryżu i okrasza sporą dawką swojego, tak lubianego przez fanów, humoru.
Z kolei za serię Komornik Michał Gołkowski zebrał mniej więcej tyle samo głosów oburzenia, co zachwytu. Opowiedziana w krzywym zwierciadle Apokalipsa, która nie do końca poszła zgodnie z planem, jednych zgorszyła, drugich rozśmieszyła. Po nieudanym końcu świata posprzątać mają Aniołowie Apokryficzni, jednak zarządzenie masą upadłościową Ziemi to ciężkie zadanie nawet dla wysłanników niebios. Za dwa pierwsze tomy, Komornik i Komornik. Rewers, Michał Gołkowski zgarnął nominację w Plebiscycie LubimyCzytać, a wszystkie części, także 3. Komornik. Kant, znalazły grono zagorzałych wielbicieli. Dla nich właśnie wydał Michał Gołkowski ebook Junior egzekutor, bezpłatny dodatek dla koneserów cyklu.
W cyklu Siedmioksiąg grzechu pisarz kreuje świat klasycznego fantasy, świata w gruncie rzeczy magicznego średniowiecza. Pierwszy tom pt. Spiżowy gniew Michał Gołkowski wydał w 2018 r. i od razu zaciekawił swoich wiernych czytelników postacią zagadkowego Zahreda, bohatera, a raczej może antybohatera, realizującego swój tajemniczy plan w mieście Hatwaret. Autor bardzo ostrożnie i powoli dawkuje wszelkie informacje dotyczące zarówno Zahreda, jak i jego misji, wielu jego fanów więc, nie mogło doczekać się wyjaśnień, które spodziewali się znaleźć w dalszych częściach cyklu. Powieść Bogowie pustyni Michał Gołkowski, na szczęście dla wszystkich niecierpliwych, opublikował jeszcze w 2018 r.
Wiosną 2019 r. powieścią pt. Świątynia na Bagnach Michał Gołkowski otworzył trylogię Bramy ze złota, będącą rozwinięciem uniwersum Siedmioksięgu grzechu. Stęsknieni za Zahredem czytelnicy nie musieli długo czekać na kolejny tom trylogii. We wrześniu oddał w ich ręce Michał Gołkowski Złote miasto. To oczywiście podgrzało tylko nastroje i oczekiwania na finał całej historii. Jednak pisarz nie zwykł wystawiać swoich fanów na ciężki próby i tym razem również premiera 3. części nastąpi dość rychło. Już bowiem w listopadzie, a więc bez zbędnej zwłoki, zamierza wydać Michał Gołkowski Zmierzch Bogów zamykający trylogię Bramy ze złota.