Urodzona w 1962 r. w Connecticut amerykańska pisarka i scenarzystka, jedna z najbardziej wpływowych ludzi świata wg Time’a, autorka dwóch cykli powieściowych dla dzieci i młodzieży, w tym jednej bez wątpienia kultowej. Jej ojciec był zawodowym wojskowym służącym podczas wojny w Korei i Wietnamie. Podobno jego opowieści o grozie wojny i jej konsekwencjach wywarły wpływ na twórczość literacką córki.
Zanim jednak zaczęła pisać Suzanne Collins książki okupujące najważniejsze listy bestsellerów, z dużym powodzeniem rozwijała swoją karierę scenarzystki telewizyjnych programów dla dzieci. Pracowała m.in. dla Minimini czy Nickoldeon, współtworząc ich flagowe produkcje.
W ciągu wielu lat pracy nad różnym produkcjami przeznaczonymi dla młodej widowni, dojrzewała w niej potrzeba napisania pełnowymiarowej fabuły dla dzieci. W końcu, w 2003 r. miejsce miała premiera debiutanckiej książki Suzanne Collins, Gregor i Niedokończona Przepowiednia. Była to pierwsza z pięciu części cyklu Kroniki Podziemia. Główny bohater, jedenastoletni Gregor, wraz z młodszą siostrzyczką, przypadkowo trafia do Podziemia, ukrytego świata znajdującego się pod Nowym Yorkiem. W Podziemiu mieszkają, choć specyficzne, istoty ludzkie, ale również wiele innych stworzeń tj. mówiące pająki, nietoperze czy szczury. Młody Gregor podróżując przez Podziemie, powoli odkrywa siebie, swoje przeznaczenie i prawdę o tajemniczym zniknięciu ojca. Inspirację dla całej serii Kroniki Podziemia Suzanne Collins czerpała, co widać wyraźnie i czego nie ukrywa, z klasycznej historii o Alicji w Krainie Czarów. Pisarce udaje się jednak zaczerpnięte z niej motywy twórczo zaadaptować do rzeczywistości XXI w. Wszystkie książki Suzanne Collins z cyklu o Gregorze stały się absolutnym hitem, i wielkim sukcesem sprzedażowym, tygodniami okupującym najważniejsze listy bestsellerów. W Polsce cykl o Gregorze został przetłumaczony i opublikowany dopiero w 2015/2016 r. już po wielkim sukcesie kultowej powieści Suzanne Collins Igrzyska Śmierci.
Kroniki Podziemia przyniosły swojej autorce popularność, pieniądze i renomę, dzięki którym drzwi wszystkich wydawnictw stanęły przed nią otworem. Jednak dopiero Igrzyska śmierci Suzanne Collins uczyniły pisarką nie tylko znaną na całym świecie, ale i bezsprzecznie kultową. Ta przeznaczona dla nastolatków trylogia fantasy/science fiction, podobnie jak saga Zmierzch, wyszła daleko poza obszar literatury, stając się prawdziwym zjawiskiem popkulturowym.
Pierwszy tom cyklu pt. Igrzyska śmierci Suzanne Collins oddała w ręce czytelników w 2008 r. Powieść praktycznie z miejsca zawojowała wyobraźnię odbiorców, stając się prawdziwym wydarzeniem wydawniczym. Akcja rozgrywa się w przerażającej przestrzeni dawnych Stanów Zjednoczonych, obecnie państwie zwanym Panem. Centralą, swoistą stolicą Panem jest Kapitol, na który pracują i któremu bezwzględnie podporządkowane są Dystrykty. Ludność Kapitolu: ludzie władzy, administracja, wojsko, cały establishment żyje wygodnie i dostatnio, jednak egzystencja w Dystryktach jest niezwykle ciężka, nierzadko naznaczona piętnem głodu. Przed 74 laty Dystrykty zbuntowały się, wywołując wojnę domową tzw. Mroczne Dni. Rebelia została krwawo stłumiona, a Trzynasty Dystrykt, dla przykładu, zmieciony z powierzchni ziemi. Od tego czasu, co roku Kapitol organizuje krwawe Igrzyska Śmierci, na które każdy dystrykt musi dostarczyć parę młodych uczestników zwanych Trybutami. Zwycięzcą zostaje ten, kto przeżyje zabijając wszystkich pozostałych konkurentów. Główną bohaterką całej serii Igrzyska Śmierci Suzanne Collins uczyniła szesnastoletnią Katniss, która zgłasza się do zawodów, by uratować młodszą siostrę, pierwotnie wylosowaną do roli Trybutu.
Chociaż podobno pierwotnie pisarka planowała zamknięcie historii w jednym tomie, dynamika wydarzeń oraz rozwój bohaterów na to nie pozwoliły. Dlatego też w 2009 r. wydała Suzanne Collins W pierścieniu ognia, kontynuację Igrzysk Śmierci, a już rok później do księgarń trafił Kosogłos zamykający trylogię.
Szacuje się, że na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy całego cyklu w przekładzie na 50 języków. Zaś wszystkie książki Suzanne Collins należące do Trylogii spędziły na liście bestsellerów New York Timesa ponad 5 lat. Świetnie sprzedawały się nie tylko papierowe, ale i inne formaty książek Suzanne Collins: ebooki i audiobooki, a Amazon ogłosił nawet pisarkę najbardziej poczytną autorką na Kindle.
Wobec ogromnej popularności Igrzysk Śmierci, zamknięcie trylogii w 2010 r. zostało przyjęta przez fanów na całym świecie z dużym żalem. Jednak już na 19 maja 2020 r. zapowiadana jest nowa książka Suzanne Collins, będąca prequelem Igrzysk. Akcja ma być osadzona dziesięć lat po wojnie zwanej Mrocznymi Dniami, podczas rekonstrukcji, która ostatecznie zaowocowała stworzeniem systemu znanego z Trylogii. Rozmowy z wytwórnią dotyczące ekranizacji nowej powieści Suzanne Collins podobno są również na bardzo zaawansowanym etapie.
Dla zbudowania pozycji rynkowej całej trylogii Igrzyska Śmierci Suzanne Collins, duże znacznie miała adaptacja filmowa wyprodukowana przez studio Lions Gate przy współpracy z pisarką. Już pierwszy z 4 filmów okazał się kasowym hitem, a całość zarobiła zawrotną sumę 3 miliardów dolarów.