Gaz ziemny w Polsce Konsumpcja i zaopatrzenie. Raport Analityczny - Kwiatkiewicz Piotr - ebook

Gaz ziemny w Polsce Konsumpcja i zaopatrzenie. Raport Analityczny ebook

Kwiatkiewicz Piotr

0,0
15,00 zł

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Gaz ziemny postrzegany jest przez środowiska naukowe jako paliwo transformacji energetycznej. Przejście od surowców kopalnych do odnawialnych źródeł energii deklaratywnie ma służyć ograniczeniu emisji i redukcji zanieczyszczenia powietrza. Jego istota pozwala na dokonanie rewolucji technologicznej i inwestycje w nowoczesne rozwiązania w szeroko rozumianej branży energetycznej. Badania nad nimi jak też sam proces ich wdrażania jest kosztowny. Niezmiennym problemem pozostaje efektywność energetyczna generatorów zależnych od uwarunkowań pogodowych. Ilość godzin słonecznych czy wietrznych w Polsce stanowi zaledwie ułamek czasu pracy urządzeń konwencjonalnych zasilanych tradycyjnymi surowcami energetycznymi. Zastąpienie mocy wytwórczych wykorzystujących kopaliny przez odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, w stosunku 1:1 nie jest efektywne z uwagi na różnice w ciągłości i stabilności dostaw energii. W polskich warunkach przyrodniczych, aby zrównoważyć ich produkcję, konieczna byłaby przynajmniej dziewięciokrotna podniesienie mocy zainstalowanej. W przypadku energetyki wiatrowej proporcje te należałoby zredukować o ponad połowę, co nie zmienia istoty problemu. Zatem do osiągnięcia tego celu wymagany jest potencjał nowo oddawanych do użytku elektrowni zasilanych energią słoneczną czy też energią wiatru, który musi być wielokrotnie wyższy niż obecny i to przy założeniu zgodnie z którym zapotrzebowanie na energię elektryczną pozostanie na niezmienionym poziomie. Nawet przy spełnieniu tego warunku, co wydaje się niemożliwe zważywszy na istniejące trendy rozwojowe i tak zamiana nie gwarantowałaby bezpieczeństwa dostaw. Wynika to z charakterystyki źródeł odnawialnych i nadmienianego już braku stabilności wytwarzania przy ich wykorzystaniu energii elektrycznej. Naturalnym rozwiązaniem problemu pozostają magazyny energii, tu jednakże pojawia się wyzwanie związane z ich efektywnością samego gromadzenia jej zapasu i odzyskiwania w tej samej formie. Badania na rzecz optymalizację procesu tożsamego tu z redukcją strat i podnoszenia sprawności urządzeń prowadzone są niemal w każdym zakątku świata. Postępują one bardzo dynamicznie, ale mimo to odnotowywany progres w bilansie końcowym nie jest na tyle satysfakcjonujący by dostępne technologie znalazły powszechne zastosowania w funkcjonujących systemach elektroenergetycznych Polski i innych państw. Dokąd nie zostaną one zaimplementowane, dotąd rezygnacja z nośników kopalnych nie będzie możliwa, gdyż są one niezbędnym elementem równoważącym i podtrzymującym go.

Negatywny wpływ na środowisko naturalne spalania surowców energetycznych jest zjawiskiem rozpoznanym naukowo. W pewnym uproszczeniu oddziaływanie to jest wprost proporcjonalne do gęstości paliwa, im jest ona wyższa tym konsekwencje jego użycia są poważniejsze. W tym kontekście gaz ziemny wydaje się być predystynowany do tego by wejść na pozycje łącznika między odchodzącym światem konwencjonalnych elektrowni termicznych a wkraczającym na jego miejsce zasianiem z odnawialnych źródeł energii. Nie istnieją żadne merytoryczne przesłanki z zakresu nauk ścisłych czy przyrodniczych, które pozwałaby usunąć go z tej roli.

Nałożenie na Federację Rosyjską sankcji handlowych przez szeroko rozumianą koalicję państw zachodnich, w tym Polskę, odcięło nasz kraj i jego wspomnianych sojuszników od ponad połowy światowych zasobów naturalnych gazu ziemnego. Stanowi to poważną przeszkodę w transformacji sektora energetycznego. Decyzja ta, została podjęta w kontekście wartości wytyczanych przez paradygmaty naukowych poszukiwań humanistycznych i społecznych, a więc na płaszczyznach wiedzy w której progres z perspektywy koniczności wskazania paliwa przy pomocy którego możliwe będzie dokończenie procesu transformacji nie ma najmniejszego znaczenia. To właśnie jednak ich reprezentacji będą decydować o tym jaki przybierze ona kształt, co samo w sobie stanowi poważne zagrożenie dla szybkiej i pozytywnej finalizacji całego tego przedsięwzięcia.

Niniejszy Raport dotyczący gazu ziemnego w Polsce oraz zaopatrzenia naszego kraju w ten surowiec i jego konsumpcji ma z jednej strony wymiar analityczno-sprawozdawczy, a z drugiej prognostyczno -probabilistyczny.

Sporządzenie go miało na celu ustalenie rzeczywistego stanu i perspektyw wykorzystania tego surowca w Polsce. Czy spełni ono rolę paliwa transformacji energetycznej, a co za tym idzie, czy jej tempo bądź ona sama nie jest zagrożona potencjalnymi jego brakiem? Stąd też istotnym zadaniem postawionym przed Raportem było zaprezentowanie potencjalnych scenariuszy zdarzeń, których wystąpienie miałoby negatywny wpływ na podaż gazu ziemnego w Polsce.

Ebooka przeczytasz w dowolnej aplikacji obsługującej format:

PDF
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.