„Gimnastyka mózgu”. Ćwiczenia na poprawę pamięci i koncentracji - Praca zbiorowa - ebook

„Gimnastyka mózgu”. Ćwiczenia na poprawę pamięci i koncentracji ebook

zbiorowa praca

3,7

Opis

Chcesz poprawić pamięć i koncentracje? Zależy Ci na długim i świadomym życiu? Myślisz jak zadbać o zdrowie mózgu? Dowiedz się, jak odżywić mózg i przeciwdziałać regresowi intelektualnemu. Zapominanie, rozkojarzenie, brak skupienia, to częste objawy postępującego starzenia się mózgu. Wraz z wiekiem nasze szare komórki obumierają i ulegają degeneracji. A to powoduje uczucie otępienia i zagubienia. Dlatego poprosiliśmy lekarzy oraz specjalistów o przygotowanie listy ćwiczeń i metod, które pomogą Ci znacząco wydłużyć żywotność mózgu i zachować intelektualną sprawność.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 63

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,7 (7 ocen)
2
2
2
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Sandra3698

Całkiem niezła

Napisanie, że spożywanie alkoholu na co dzień (1 dziennie u kobiet i 2 u mężczyzn dziennie) może mieć pozytywny wpływ na pamięć, może być interpretowane jako racjonalizowanie regularnego sięgania po alkohol. Uważam, że pozytywne działanie na pamięć może być uzyskane również innymi metodami, a alkohol w naszym kraju już chyba wystarczająco narobił i nadal robi szkody.
00

Popularność




Spis treści

OD REDAKCJI

STOPKA REDAKCYJNA

Popraw swoją pamięć. jak ją ćwiczyć?

Tematy publikacji w pełnej wersji

Landmarks

Cover

OD REDAKCJI

Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

Zapamiętywanie informacji i skupienie uwagi stają się coraz bardziej istotne dla naszego codziennego funkcjonowania. Niestety, starzenie się umysłu, choroby neurodegeneracyjne, a także wpływ cywilizacji sprawiają, że coraz częściej mamy problemy z pamięcią. Dlatego w tej publikacji skupimy się na tym, jak poprawić naszą pamięć i koncentrację poprzez różnorodne ćwiczenia i techniki. Znajdziesz tu praktyczne porady oraz informacje na temat metod, które mogą wspomóc nasz umysł. W drugiej części tego ebooka przygotowaliśmy sporą porcję łamigłówek i gier logicznych.

Życzymy inspirującej lektury

Redakcja Zdrowia w Praktyce

STOPKA REDAKCYJNA

Redaktor naczelny: Szymon Danowski

Redaktor prowadzący: Anna Gardyniak

ISBN: 978-83-8344-131-3

E-book nr: 1QZ0016

Wydawnictwo: Wiedza i Praktyka sp. z o.o.

Adres: 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a

Kontakt: Telefon 22 518 27 22, faks 22 617 60 10, e-mail: [email protected]

NIP: 526-19-92-256

Nr rejestrowy BDO: 000008579

Numer KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Sąd Gospodarczy

XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy. Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł

Copyright by: Wiedza i Praktyka sp. z o.o. Warszawa 2023

Publikacja „Gimnastyka mózgu. Ćwiczenia na poprawę pamięci i koncentracji” została opracowana we współpracy z Wydawnictwem FID Verlag GmbH z Niemiec. Publikacja „Gimnastyka mózgu. Ćwiczenia na poprawę pamięci i koncentracji” chroniona jest prawem autorskim. Przedruk materiałów zamieszczonych w publikacji „Gimnastyka mózgu. Ćwiczenia na poprawę pamięci i koncentracji” bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Publi­kacja „Gimnastyka mózgu. Ćwiczenia na poprawę pamięci i koncentracji” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów oraz konsultantów.

Zastrzeżenie

Wszelkie materiały i treści prezentowane w tej publikacji mają charakter jedynie edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby infor­macje i dane w nich zawarte były poprawne merytorycznie, jednak nie należy ich traktować jako konsultacji zastępującej osobistą wizytę u specjalisty. Tym samym nie mogą stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, a w szczególności do stosowania bądź niestosowania określonej terapii, przyjmowania lub nieprzyjmowania leków itp. Wobec powyższego wydawca, redaktorzy ani autorzy publikacji i tekstów zamieszczonych w niniejszej publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki podanych w niej informacji.

Eksperci:

Karolina Wójcik

dr Markus Numberger

dr Krystyna Szyrocka-Szwed

Eliza Tworek

oprac. Olga Zdanowicz

PAMIĘĆ I KONCENTRACJA

Popraw swoją pamięć. jak ją ćwiczyć?

Karolina Wójcik

Na problemy z pamięcią narzeka wielu z nas – nie tylko osoby w dojrzałym wieku, ale nierzadko znacznie młodsze, nawet w okolicach „30”. Zazwyczaj przyczyną tych zaburzeń nie są wcale jednostki chorobowe, czego zwykle się obawiamy, a niewłaściwe odżywianie, zbyt duże ilości stresu na co dzień oraz… rozleniwienie mózgu. Na szczęście istnieją sposoby na poprawienie pracy najważniejszego organu w naszym ciele i – co się z tym wiąże, na poprawę pamięci.

Pod pewnymi względami mózg można porównać do mięśnia – jeśli nie odżywimy go dobrze i nie będziemy go trenować, stanie się słaby, a jego praca nie będzie efektywna. Oczywiście nie sposób zaprzeczyć, że nasz mózg używany jest każdego dnia, co równa się ćwiczeniom. Jednak częste korzystanie z technologii, które mają pamiętać czy liczyć za nas, relaksowanie się przy serialach niewymagających żadnego wysiłku umysłowego czy nieprawidłowa dieta nie sprzyjają prawidłowej pracy tego organu. Dlatego – jeśli już któryś raz łapiesz się na tym, że twoja pamięć „szwankuje”, warto wprowadzić w życiu nowe zasady.

1. Zadbaj o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna sprzyja nie tylko pamięci (choćby poprzez dotlenienie mózgu), ale też ogólnie naszemu zdrowiu – jeśli więc preferujesz siedzący styl życia, to warto to zmienić. Nie możesz jednocześnie zapominać o właściwym odżywianiu, w szczególności o niektórych składnikach. Przykładem mogą być jagody. W pracy „Blue­berry Supplementation Improves Memory in Older Adults” możemy przeczytać o badaniu potwierdzającym, że osoby w podeszłym wieku (71+), codziennie spożywające sok z dzikich jagód zapamiętują pary słów 48% lepiej niż inni seniorzy, o 30% wzrasta także u nich umiejętność budowania skojarzeń.

Równie pożyteczne są grzyby. Serię eksperymentów na temat działania na pamięć suszonych grzybów, pieczarek, boczniaków oraz shiitake przeprowadzili naukowcy z Singapuru. Okazało się, że osoby, które jadły tego typu grzyby minimum dwa razy w tygodniu, były o 50% mniej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych, w tym właśnie pamięci.

Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji

Tematy publikacji w pełnej wersji

Popraw swoją pamięć. jak ją ćwiczyć?

5 najlepszych produktów na poprawę pamięci

Jak utrzymać jasność umysłu do późnej starości. 10 przykazań dla zdrowego umysłu – badacze sprawdzili, co opóźnia procesy starzenia

Turbo czy hamulec dla mózgu? 10 porad dla zdrowej głowy

Ćwiczenia na koncentrację. Zaprzęgnij swój mózg do pracy!

Koordynacja mózgu. Wzmacniaj współgranie twoich półkul mózgowych i podnoś swój potencjał intelektualny

Jak opóźnić problemy z pamięcią. Kiedy pamięć zawodzi…

Ćwiczenia pomagają również przy chorobie Parkinsona. Te 2 ćwiczenia są szczególnie polecane dla zachowania sprawności umysłowej

Ćwiczenia statyczne. Te 4 ćwiczenia do wykonania w domu poprawią twoją koncentrację i wydajność pracy

Wyrwij się z codziennej rutyny. Wypróbuj te ćwiczenia uwagi i reakcji!

Rozruszaj swój mózg dzięki 4 ćwiczeniom

Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71