Idź i wróć człowiekiem - Andrzej Koraszewski - ebook

Idź i wróć człowiekiem ebook

Andrzej Koraszewski

5,0

Opis

ANDRZEJ KORASZEWSKI – urodzony w 1940 roku, dorastał w Poznaniu, a następnie studiował na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w czasach gdy wykładali tam m.in. Tadeusz Kotarbiński, Maria i Stanisław Ossowscy, Stefan Nowak, Leszek Kołakowski. W 1971 roku wraz z żoną Małgorzatą wyjechał do Szwecji, a w 1986 roku przeniósł się do Londynu, gdzie przez 12 lat pracował w polskiej sekcji BBC. Współpracował z wieloma czasopismami emigracyjnymi, w tym z paryską „Kulturą”. Został laureatem nagrody im. Juliusza Mieroszewskiego. W 1998 roku przeszedł na emeryturę i wrócił do Polski. Mieszka w Dobrzyniu nad Wisłą i wraz z żoną prowadzi stronę internetową „Listy z naszego sadu” poświęconą nauce, religii i sprawom międzynarodowym.

Opis

Na kolejną książkę Andrzeja Koraszewskiego składa się blisko czterdzieści materiałów publicystycznych, poświęconych problematyce trwającego już dziesiątki lat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a właściwie szerzej: izraelsko-arabskiego. Autor dzięki intensywnym poszukiwaniom źródeł i niezwykłej erudycji ukazuje szkodliwość powielanego wciąż na całym świecie stereotypu złego Żyda i dobrego Palestyńczyka. Stawia i szczegółowo dokumentuje tezę, iż w największym stopniu winą za niepowodzenie tak licznych inicjatyw pokojowych należy obarczyć władze Autonomii Palestyńskiej i współdziałające z nimi organizacje terrorystyczne, a także działalność islamskiego duchowieństwa i systemu oświaty, propagującego chwalebną śmierć bojowników w walce o starcie państwa Izrael z powierzchni ziemi.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 282

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
5,0 (1 ocena)
1
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Idź i wróć
człowiekiem

Andrzej Koraszewski

Idź i wróć
człowiekiem
Dlaczego świat od wieków
nienawidzi Żydów?

Pamięci Jerzego Giedroycia

Od redakcji

Na kolejną książkę Andrzeja Koraszewskiego składa się blisko czterdzieści materiałów publicystycznych, poświęconych problematyce trwającego już dziesiątki lat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a właściwie szerzej: izraelsko-arabskiego. Autor dzięki intensywnym poszukiwaniom źródeł i niezwykłej erudycji ukazuje szkodliwość powielanego wciąż na całym świecie stereotypu złego Żyda i dobrego Palestyńczyka. Stawia i szczegółowo dokumentuje tezę, iż w największym stopniu winą za niepowodzenie tak licznych inicjatyw pokojowych należy obarczyć władze Autonomii Palestyńskiej i współdziałające z nimi organizacje terrorystyczne, a także działalność islamskiego duchowieństwa i systemu oświaty, propagującego chwalebną śmierć bojowników w walce o starcie państwa Izrael z powierzchni ziemi.

Były dziennikarz BBC i publicysta paryskiej „Kultury” szeroko ukazuje także światowe tło omawianego konfliktu, komentując liczne kontrowersyjne decyzje i opinie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i czołowych mediów w tej sprawie. Autor zastanawia się nad pytaniami:

– Dlaczego ludzie nienawidzą Żydów?

– Dlaczego Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego,

– Dlaczego uporczywie trwa antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych?

To zaledwie drobna część wywodu autora.

Muszę przyznać, że lektura „Idź i wróć człowiekiem” istotnie wpłynęła na stan mojej wiedzy i przekonań na temat syjonizmu, antysemityzmu czy funkcjonowania państwa Izrael. Andrzej Koraszewski, choć sam nie uważa się za eksperta, jest w tej dziedzinie mistrzem publicystyki politycznej. Polecam.

Jan Andrzej Fręś

Wstęp

Wojna jest koszmarem, prowadzi do zezwierzęcenia. Naród, który przez dziesięciolecia prowadzi wojnę o przetrwanie, jest narażony na skrajną demoralizację. Musi się bronić nie tylko przed wrogiem, który zabija, ale i przed dehumanizacją, jaką niesie konieczność zabijania również wtedy, kiedy się bronisz.

Izraelski generał, którego syn był w domu na przepustce z armii i dostał nagłe wezwanie do natychmiastowego powrotu w związku z akcją w Gazie wiosną 2014 roku, żegnał syna słowami: „Idź i wróć człowiekiem”. Czy scena ta wywarła na mnie takie wrażenie dlatego, że jestem synem przedwojennego oficera, który walczył zarówno na froncie, jak i w podziemiu i opowiadał mi o dramacie, jakim jest wysyłanie młodych ludzi do walki, w której mogą nie tylko zginąć, ale w której mogą także zatracić ludzkie odruchy?

Brytyjski pułkownik Richard Kemp był w maju 2015 członkiem międzynarodowej grupy złożonej z wysokich oficerów NATO, która miała zbadać oskarżenia stawiane przez niektóre rządy, ONZ, organizacje praw człowieka i media, że Izrael łamał w Gazie prawa o konflikcie zbrojnym. Ta międzynarodowa grupa wojskowa w swoim oświadczeniu wstępnym pisała m.in.:

Ataki rakietowe Hamasu były na ogół świadomie kierowane na izraelskie ośrodki populacji cywilnej na południu kraju. Odwiedziliśmy jeden z nich, kibuc Nahal Oz, na który spadło zeszłego lata ponad 150 rakiet Hamasu, powodując straty w ludziach i zniszczenia na dużą skalę. Wiele ataków było również skierowanych na duże miasta dalej na północy, włącznie z Jerozolimą i Tel Awiwem. Hamas umyślnie wystrzelił pociski rakietowe na lotnisko międzynarodowe Ben Guriona, zakłócając ruch i zagrażając międzynarodowemu cywilnemu ruchowi powietrznemu. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te ataki stanowią zbrodnię wojenną. […] Izraelska Armia Obronna stosowała serię środków ostrożności, by zredukować liczbę ofiar cywilnych. Każda z naszych armii jest oczywiście zobowiązana do ochrony życia cywilów podczas walki. Żaden z nas jednak nie jest świadomy istnienia jakiejkolwiek armii, która podejmowałaby tak szeroko zakrojone kroki dla ochrony życia populacji cywilnej, jak zrobiła to armia izraelska zeszłego lata.

Oświadczenie przypomina, że nie ma takiej armii, w której podczas działań wojennych żaden żołnierz nigdy nie dopuścił się wykroczeń lub zgoła przestępstw, w której żaden dowódca nie dopuszcza się wydawania rozkazów, które nigdy nie powinny być wydane. Dlatego badając zarzuty przeciw izraelskiej armii szczególną uwagę poświęcali temu, jakie naruszenia regulaminu były zgłaszane i jak były badane. Ponownie stwierdzali, że skrupulatność badania każdego zgłoszonego przypadku wykroczeń izraelskich dowódców i żołnierzy była większa niż w ich własnych armiach. Richard Kemp pisał:

Ci, którzy kierują się nienawiścią do Izraela, będą w dalszym ciągu dowodzić, iż wszystko, co Izrael robi jest złe, zaś Hamas prowadzi szlachetną walkę o wolność Palestyńczyków. Nie żądam od nikogo, żeby wierzył w to, co mówię, ale mamy obowiązek być przynajmniej równie sceptyczni wobec tego, co mówi Hamas. […] Wojna brutalizuje, ale Izraelczycy przejmowali się palestyńskimi ofiarami. Tymczasem Hamas jest tym rodzajem wroga, którego główna strategia polega na bezpośrednim ostrzeliwaniu izraelskich społeczności i który systematycznie używa własnej ludności jako żywych tarcz, co w obu przypadkach przy jakiejkolwiek uczciwej ocenie, stanowi ciężką zbrodnię wojenną.

Słynne są wypowiedziane dziesięciolecia temu słowa izraelskiej premier, Goldy Meir: „Możemy wam wybaczyć zabicie naszych dzieci, ale nigdy nie wybaczymy wam tego, że doprowadziliście do tego, że zabiliśmy wasze dzieci”.

Izrael jest w stanie wojny od pierwszego dnia swojego istnienia, naród żydowski walczy o przetrwanie od dwóch tysięcy lat. Jest to również nieustająca walka o zachowanie człowieczeństwa mimo całego barbarzyństwa wrogów. Przez dwa tysiąclecia jedyną obroną Żydów były ich słowa i przebiegłość, nauka, pracowitość i próby ugłaskania prześladowców. W swojej ojczyźnie Żydzi mają prawo zbrojnie bronić swojego życia. Wielu ludzi nie może im tego wybaczyć. Żelazna Kopuła chroni mieszkańców Izraela przed rakietami terrorystów, nie ma jednak żelaznej kopuły przeciw kłamstwu. Podobnie jak rakiety palestyńskich terrorystów często nie dolatują do celów, jakimi są izraelskie przedszkola i szpitale, i spadają na własną ludność, tak kłamstwa o Izraelu szkodzą zarówno Izraelczykom, jak i nam. W walce z tymi kłamstwami nie osiągniemy nigdy skuteczności Żelaznej Kopuły, ale w tej walce liczy się każdy głos sprzeciwu.

Copyright © Andrzej Koraszewski 2023

Redakcja: Jan Andrzej Fręś

Korekta: Bogusław Reimann

Projekt okładki: Maciej Łukasik

Skład: WDR PROGRES | www.wdrprogres.pl

ISBN 978-83-7967-271-4

Książka, którą nabyłeś, jest dziełem twórcy i wydawcy. Prosimy, abyś przestrzegał praw, jakie im przysługują. Jej zawartość możesz udostępnić nieodpłatnie osobom bliskim lub osobiście znanym. Ale nie publikuj jej w internecie. Jeśli cytujesz jej fragmenty, nie zmieniaj ich treści i koniecznie zaznacz, czyje to dzieło. A kopiując jej część, rób to jedynie na użytek osobisty. Szanujmy cudzą własność i prawo. Więcej na www.legalnakultura.pl 

Polska Izba Książki

Wydawca: Wydawnictwo STAPIS ul. Floriana 2a 40-288 Katowice tel. +48/32/2597574 www.stapis.com.pl