19,00 zł
Im bardziej ogólnie określone zostaną warunki umowy o pracę, tym większą swobodę ma pracodawca w zakresie możliwości skierowania pracownika do innej pracy niż ta, którą ten aktualnie wykonuje. W przypadku zaś poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę, ustalenia te stają się z woli stron istotnymi jej elementami; podobnie jak wskazanie w niej wprost stanowiska, które pracownik ma zajmować. Sprawdź 11 wskazówek naszego eksperta, jak konstruować umowy o pracę, by ograniczyć do minimum konieczność wypowiedzeń zmieniających.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 8
Redakcja
Kierownik grupy tematycznej Marta Grabowska-Peda
Wydawca Aleksandra Majdan-Piechocka
Redaktor Anna Makarczuk
ISBN 978-83-8344-650-9
Ebook numer 1 BC 0431
Copyright © by Wiedza i Praktyka sp. z o.o., Warszawa 2024
Skład i łamanie Triograf
Projekt graficzny publikacji Piotr Fedorczyk
Firma Wiedza i Praktyka sp. z o.o. ul Łotewska 9a, 03-918 Warszawa
Kontakt tel. 22 518 29 29
Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim.
Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Zaproponowane w niniejszym poradniku wskazówki, porady i interpretacje dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w poradniku wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.
Od redakcji
Zmiana stanowiska nie zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego
Im bardziej ogólnie określone zostaną warunki umowy o pracę, tym większą swobodę ma pracodawca w zakresie możliwości skierowania pracownika do innej pracy niż ta, którą ten aktualnie wykonuje. W przypadku zaś poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę, ustalenia te stają się z woli stron istotnymi jej elementami; podobnie jak wskazanie w niej wprost stanowiska, które pracownik ma zajmować. Skutkuje to tym, że powierzenie przez pracodawcę innego rodzaju pracy pracownikowi na stałe jest trudniejsze. Sprawdź 11 wskazówek eksperta.
Anna Makarczuk
redaktor prowadząca
Więcej przeczytasz na portalu Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach www.prawo-pracy.wip.pl i w najnowszym numerze magazynu
Jak konstruować umowy o pracę, by ograniczyć do minimum konieczność wypowiedzeń zmieniających
Już na etapie przygotowywania umowy o pracę, która ma zostać zawarta z pracownikiem, pracodawca powinien przewidzieć zróżnicowane zapotrzebowanie na pracę poszczególnych pracowników w różnych okresach. Właściwe sformułowanie zapisów umowy o pracę pozwoli na przesunięcie pracownika na inne stanowisko.
1. Jak określić w umowie rodzaj pracy
Im bardziej ogólnie określone zostaną warunki umowy o pracę, tym większą swobodę ma pracodawca w zakresie możliwości skierowania pracownika do innej pracy niż ta, którą ten aktualnie wykonuje. W przypadku zaś poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę, ustalenia te stają się z woli stron istotnymi jej elementami; podobnie jak wskazanie w niej wprost stanowiska, które pracownik ma zajmować. Skutkuje to tym, że powierzenie przez pracodawcę innego rodzaju pracy pracownikowi na stałe jest trudniejsze.
Zdaniem sądu
Sąd Najwyższy wskazuje, że rodzaj pracy może zostać w umowie o pracę określony w sposób bardziej lub mniej szczegółowy. Strony stosunku pracy, określając rodzaj pracy w sposób ogólny, pozostawiają pracodawcy – w ramach jego uprawnień kierowniczych – uszczegółowienie zakresu czynności pracownika.
Zob. wyrok SN z 2 października 2008 r.,I PK 73/08, LEX nr 509025\
Szerokie określenie warunków pracy pozwala uszczegółowić je za pomocą zakresu czynności powierzonych pracownikowi lub nawet polecenia pracodawcy. Zakres czynności pracownika stanowi bowiem konkretyzację umówionego rodzaju pracy (zbiorcze polecenie pracodawcy) i nie wymaga zgody pracownika na jego zmianę. Zmiana takiego zakresu czynności stanowi nieistotną zmianę warunków pracy lub płacy i mieści się w zakresie uprawnień kierowniczych pracodawcy. Pracodawca może jej dokonać w drodze polecenia (służbowego), które wiąże pracownika.
Całą treść przerczytasz w pełnej wersji publikacji