Niecelowość lub niemożliwość przywrócenia zwolnionego pracownika do pracy – ostatnia deska ratunku pracodawcy - Rafał Krawczyk - ebook

Niecelowość lub niemożliwość przywrócenia zwolnionego pracownika do pracy – ostatnia deska ratunku pracodawcy ebook

Rafał Krawczyk

0,0
19,00 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Odwołując się od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownik zwolniony z pracy z naruszeniem przepisów prawa albo na podstawie przyczyny, która okazała się nieprawdziwa lub nieuzasadniona, ma prawo wyboru jednego z dwóch roszczeń, którego będzie dochodzić od pracodawcy. Pierwsze z nich to uznanie bezskuteczności wypowiedzenia (jeśli jego termin jeszcze nie upłynął) lub żądanie przywrócenia do pracy. Drugie zaś to żądanie odszkodowania. A jakie uprawnienia przysługują wówczas pracodawcy?

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 11

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Redakcja

Kierownik grupy tematycznej Marta Grabowska-Peda

Wydawca Aleksandra Majdan-Piechocka

Redaktor Anna Makarczuk

ISBN 978-83-8344-649-3

Ebook numer 1 BC 0432

Copyright © by Wiedza i Praktyka sp. z o.o., Warszawa 2024

Skład i łamanie Triograf

Projekt graficzny publikacji Piotr Fedorczyk

Firma Wiedza i Praktyka sp. z o.o. ul Łotewska 9a, 03-918 Warszawa

Kontakt tel. 22 518 29 29

Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim.

Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Zaproponowane w niniejszym poradniku wskazówki, porady i interpretacje dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w poradniku wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.

Wstęp

Czego może żądać pracownik za nieuzasadnione zwolnienie z pracy

Co do zasady zwolniony pracownik jest dysponentem tego, jakie zadośćuczynienie otrzyma za niewłaściwą decyzję pracodawcy. W pewnych sytuacjach sąd może jednak nie uwzględnić żądania pracownika o przywrócenie stosunku pracy. Pracodawca musi wtedy wykazać, że przywrócenie pracownika do pracy jest niecelowe lub niemożliwe. Sprawdź 13 wskazówek eksperta.

Anna Makarczuk

redaktor prowadząca

Dowiedz się m.in.:

•Czy wymagany jest wniosek pracodawcy o zasądzenie pracownikowi odszkodowania zamiast przywrócenia go do pracy?

•Jakie przyczyny mogą uzasadniać niecelowość lub niemożliwość przywrócenia zwolnionego pracownika do pracy?

•Czy konieczność ograniczenia zatrudnienia jest argumentem za zasądzeniem pracownikowi odszkodowania zamiast przywrócenia go do pracy?

•Czy konflikt i utrata zaufania do pracownika tamują jego przywrócenie do pracy?

•Czy wobec każdego z pracowników pracodawca może zgłaszać żądanie zasądzenia odszkodowania zamiast przywrócenia do pracy?

Niecelowość lub niemożliwość przywrócenia zwolnionego pracownika do pracy – ostatnia deska ratunku pracodawcy

Odwołując się od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownik zwolniony z pracy z naruszeniem przepisów prawa albo na podstawie przyczyny, która okazała się nieprawdziwa lub nieuzasadniona, ma prawo wyboru jednego z dwóch roszczeń, którego będzie dochodzić od pracodawcy. Pierwsze z nich to uznanie bezskuteczności wypowiedzenia (jeśli jego termin jeszcze nie upłynął) lub żądanie przywrócenia do pracy. Drugie zaś to żądanie odszkodowania. A jakie uprawnienia przysługują wówczas pracodawcy? Sprawdź 13 wskazówek eksperta.

1. Czy w wybór roszczenia przez pracownika może ingerować sąd?

Co do zasady zwolniony pracownik jest dysponentem tego, jakie zadośćuczynienie otrzyma za niewłaściwą decyzję pracodawcy. W pewnych sytuacjach sąd może jednak nie uwzględnić żądania pracownika o przywrócenie stosunku pracy. Pracodawca musi wtedy wykazać, że przywrócenie pracownika do pracy jest niecelowe lub niemożliwe.

Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji