Magia kotów - Barbara Sieradzan - ebook + książka

Magia kotów ebook

Barbara Sieradzan

0,0

Opis

W kotach jest coś tak niezwykłego, że związane są z nimi liczne legendy, przesądy i historie – zarówno możnych tego świata, jak i tych, którym przyszło spłonąć na stosach. To niezwykłe stworzenia, które od wieków postrzegane są  przez człowieka jako wręcz magiczne. Barbara Sieradzan bierze pod lupę historię tych niesamowitych zwierząt i odkrywa przed swoimi czytelnikami tajemnice ich dyskretnej, ale znaczącej obecności u boku człowieka. 

Barbara Sieradzan od ponad 20 lat wiąże pracę zawodową, zainteresowania i sprawy prywatne ze zwierzętami. Autorka cyklu opowiadań satyrycznych Między nami kocurami, potem stałej rubryki Lekarz weterynarii (poradnictwo). Pisała także cykle Koty warszawskiego zoo i Koty krakowskiego zoo. Nakładem wydawnictwa RM ukazały się jej książki Kot w domu. Instrukcja obsługi oraz Pies w domu. Instrukcja obsługi.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 116

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Spis treści

Od Autorki

Wstęp

Skąd wziął się kot?

Kocie zmysły

Odrobina anatomii

Superczułe zmysły

Koty w różnych częściach świata

EGIPT – kot na piedestale

PERSJA – kot maga

GRECJA I RZYM – koty i łasice

STAROŻYTNE INDIE – kot w butach

CHINY – kot wyrzucony z kalendarza

TAJLANDIA – ogon na pierścionki

ANGLIA – kot familiariusz

FRANCJA – w zgodzie z inkwizycją

WŁOCHY – piekło dla czarnych kotów

STANY ZJEDNOCZONE – sen o białym kocie

JAPONIA – maneki-neko

KOTY OKRĘTOWE – w różnych stronach świata

Kot w religiach świata

CHRZEŚCIJAŃSTWO – koty czarownic

ISLAM – kot Mahometa

BUDDYZM – koty birmańskie

Polskie przesądy na temat kotów

Kot w porzekadłach

Baśnie, bajki i legendy o kotach

Legenda z Indonezji o błękitnym kocie

Bajka z Birmy o wdzięcznych zwierzętach

Bajka koreańska o tym, dlaczego psy nie lubią kotów

Szare, bure i pstrokate – umaszczenia kotów

Kot czarny

Kot biały

Kot rudy

Szylkret i trikolor

Kot bury

Zbadane i niezbadane możliwości kota

Genetyka i rasy

Felinoterapia

Kocie kawiarnie – szczególna forma felinoterapii

Jak dziś patrzymy na koty

Kocie pomniki

Nasz towarzysz na co dzień

Dodatek

Koty sławnych ludzi

Kocie rekordy

Bibliografia

Komu można pomóc?

Przypisy

Dedykacja

Książ­kę tę de­dy­ku­ję naj­bar­dziej nie­zwy­kłej kot­ce, jaką po­zna­łam w swo­im ży­ciu. Nie wiem, kim by­łaś, Ver­ben­ko, i gdzie te­raz je­steś, ale mam na­dzie­ję, że za spra­wą ja­kiejś ma­gii po­wró­cisz.

Podziękowania

Dzię­ku­ję mo­jej re­dak­tor­ce i do­bre­mu du­cho­wi, Ju­sty­nie Mro­wiec, za iście aniel­ską cier­pli­wość, życz­li­wość i po­moc za­wsze, kie­dy jej po­trze­bo­wa­łam.

Dzię­ku­ję rów­nież mo­jej ła­cia­tej czar­no-bia­łej kot­ce ne­stor­ce Me­li­sie za współ­au­tor­stwo. Prze­sie­dzia­ła wie­le go­dzin pod­czas pi­sa­nia tej książ­ki na mo­ich ko­la­nach i mru­cze­niem pod­po­wia­da­ła ciąg dal­szy.

Od Autorki

Koty nie od za­wsze były obec­ne w moim ży­ciu. Żyły so­bie gdzieś w po­bli­żu, tak jak żyją gaw­ro­ny, jasz­czur­ki czy inne zwie­rzę­ta, z któ­ry­mi nie przy­cho­dzi nam do gło­wy wcho­dzić w bliż­sze re­la­cje. W ro­dzi­nie, z któ­rej po­cho­dzę, po­ja­wia­ły się psy – były „czy­tel­ne”, zro­zu­mia­łe i miłe – to było ta­kie na­tu­ral­ne, że­ pra­gnie­my ich to­wa­rzy­stwa.

Nie mia­łam po­ję­cia, co ro­bię, bio­rąc swo­je­go pierw­sze­go kota – cał­ko­wi­cie czar­ne­go, któ­re­mu da­łam na imię Kla­kier. Wzię­łam go tro­chę z prze­ko­ry – nie mia­łam wów­czas żad­nej wie­dzy o ko­tach. Z ma­łej, słod­kiej ku­lecz­ki wy­ra­sta­ło zwie­rzę pięk­ne, nie­za­leż­ne, ego­cen­trycz­ne i fa­scy­nu­ją­ce. Ob­co­wa­nie z nim na co dzień było ogrom­nie zaj­mu­ją­ce. Kot bu­dził sza­cu­nek, choć nie­kie­dy jego za­cho­wa­nie by­wa­ło iry­tu­ją­ce.

Po Kla­kie­rze po­ja­wi­ło się w moim domu i ży­ciu jesz­cze kil­ka ko­tów – dwa z nich mam do dziś. Każ­dy jest inny, nie­po­wta­rzal­ny, jak inne i nie­po­wta­rzal­ne jest każ­de stwo­rze­nie.

Na­tu­ra kota, jego oso­bo­wość i zmy­sły ocza­ro­wa­ły mnie. Z za­in­te­re­so­wa­niem za­czę­łam ob­ser­wo­wać, jak róż­ne jest po­dej­ście lu­dzi do tych zwie­rząt, jak wie­le jest są­dów i prze­są­dów, do­mnie­mań i kon­fa­bu­la­cji. Wie­le z nich jest zde­cy­do­wa­nie nie­praw­dzi­wych, ale jed­no jest praw­dą: zwie­rzę­ta te wzbu­dza­ją sil­ne emo­cje.

W tej książ­ce sta­ra­łam się ze­brać ugrun­to­wa­ne przez wie­ki w róż­nych kra­jach i re­li­giach prze­ko­na­nia na te­mat ko­tów. Tro­pi­łam je w po­rze­ka­dłach, przy­sło­wiach i za­bo­bo­nach, któ­re to­wa­rzy­szą nam w co­dzien­nym ży­ciu.

Mam na­dzie­ję, że ta książ­ka po­zwo­li tym z Was, któ­rzy od­no­szą się do ko­tów z re­zer­wą czy na­wet z nie­chę­cią, na spoj­rze­nie na nie z za­in­te­re­so­wa­niem, a być może na­wet z po­dzi­wem i bez uprze­dzeń.

Tak zwa­ni „ko­cia­rze”, czy­li wiel­bi­cie­le ko­tów, są ich orę­dow­ni­ka­mi i im nie trze­ba tłu­ma­czyć, na czym po­le­ga ma­gia ko­tów..

Ży­czę Pań­stwu cie­ka­wej lek­tu­ry.

Barbara Sieradzan

Wstęp

Trud­no mieć obo­jęt­ny sto­su­nek do ko­tów. Jest w nich coś tak nie­zwy­kłe­go, że albo nas po­ru­sza­ją i za­chwy­ca­ją, albo bu­dzą w nas in­ten­syw­nie ne­ga­tyw­ne sko­ja­rze­nia. Są­dzę, że ktoś, kto do­brze po­znał na­tu­rę kota, nie może go nie po­dzi­wiać. Nie­któ­rzy lu­dzie twier­dzą, że nie lu­bią ko­tów – ja my­ślę, że ra­czej się ich w ja­kiś spo­sób oba­wia­ją. Taka jest ludz­ka na­tu­ra: nie ufa­my temu, co jest nam obce.

Tak po­wsta­ło wie­le prze­są­dów na te­mat tych zwie­rząt. Przy­pi­su­je się im pa­ra­nor­mal­ne wła­ści­wo­ści, gdyż pięk­na po­wierz­chow­ność ukry­wa szcze­gól­ną isto­tę, wy­po­sa­żo­ną nie tyl­ko w nie­sły­cha­nie spraw­ne zmy­sły, lecz tak­że w nie­tu­zin­ko­wą oso­bo­wość.

Kot nie daje się ła­two po­znać. Jest in­tro­wer­ty­kiem, co wią­że się z jego na­tu­rą dra­pież­ni­ka. Ma swój świat, któ­re­go ele­men­tem – na­wet bar­dzo mi­łym – mo­że­my być, ale któ­re­go nie wy­peł­ni­my cał­ko­wi­cie. Kot nie jest zwie­rzę­ciem oswo­jo­nym – jest za­le­d­wie udo­mo­wio­ny, co ozna­cza, że ży­jąc bli­sko czło­wie­ka, za­cho­wał swą nie­za­leż­ność. Może to wła­śnie po­wo­du­je, że przy­pi­su­je mu się tak pe­jo­ra­tyw­ne ce­chy jak zło­śli­wość czy pod­stęp­ność. Wy­ni­ka to z nie­zna­jo­mo­ści ko­ciej na­tu­ry – kot po pro­stu żyje we­dług swo­ich za­sad, któ­re nie za­wsze przy­pa­da­ją nam do gu­stu. Nie­ste­ty, czło­wiek wciąż pró­bu­je pod­po­rząd­ko­wać so­bie ota­cza­ją­cy go świat, a kot się tym za­bie­gom wy­my­ka. Jest to zwie­rzę dla tych osób, któ­re po­tra­fią usza­no­wać prze­strzeń in­nej isto­ty bez na­rzu­ca­nia jej wła­snej woli. A więc nie dla każ­de­go.

Istot­ną rolę w po­strze­ga­niu kota od­gry­wa jego spo­sób po­ru­sza­nia się, mięk­kość i gra­cja, pu­szy­stość fu­tra (poza bez­wło­sym sfink­sem!) a przede wszyst­kim nie­zwy­kłe oczy. To wszyst­ko na­da­je zwie­rzę­ciu aurę ta­jem­ni­czo­ści. Wraż­li­wym zmy­słom, re­agu­ją­cym na zja­wi­ska nie za­wsze wi­docz­ne czy sły­szal­ne dla czło­wie­ka, przy­pi­su­je się ma­gicz­ne zna­cze­nie. Nie­któ­rzy twier­dzą, że koty wy­czu­wa­ją, kie­dy śmierć przyj­dzie po ko­goś z do­mow­ni­ków, że wi­dzą du­chy, że prze­czu­wa­ją zja­wi­ska nie­do­stęp­ne na­szym zmy­słom. Może to tyl­ko ostrzej­sze od­bie­ra­nie dźwię­ków i ob­ra­zów, a może… Kto to wie? A za­tem przyj­rzyj­my się kotu bli­żej.

Skąd wziął się kot?

Oczy­wi­ście z Afry­ki – tak jak i my. Hi­sto­ria kota to hi­sto­ria ssa­ków – po­cho­dzi­my od pry­mi­tyw­nych nie­wiel­kich zwie­rząt, któ­re po­ja­wi­ły się na Zie­mi oko­ło 225 mi­lio­nów lat temu. Wie­le cza­su mu­sia­ło upły­nąć, za­nim ukształ­to­wa­ło się zwie­rzę, któ­re dziś zna­my jako kota.

Pro­to­pla­sta­mi kota są Mia­ci­dae, ro­dzi­na zwie­rząt za­miesz­ku­ją­cych te­re­ny le­śne (wy­ko­pa­li­ska z ich szcząt­ka­mi znaj­du­ją się na te­re­nie ca­łej Eu­ra­zji), któ­ra dała po­czą­tek wszyst­kim ssa­kom dra­pież­nym. Same Mia­ci­dae stop­nio­wo wy­gi­nę­ły, ale od nich wy­wo­dzi się 236 ga­tun­ków ży­ją­cych współ­cze­śnie zwie­rząt, mię­dzy in­ny­mi ła­szo­wa­te. Do ła­szo­wa­tych na­le­żą że­ne­ty i cy­we­ty – zwie­rzę­ta o wy­dłu­żo­nym cie­le, pro­wa­dzą­ce noc­ny tryb ży­cia. Od­ży­wia­ły się one nie­wiel­ki­mi ssa­ka­mi i pta­ka­mi bądź owo­ca­mi, ga­da­mi i ich ja­ja­mi. Od pra­cy­wet po­cho­dzą ko­to­wa­te – czy­li Fe­li­dae.

Cie­ka­wost­ką w ge­ne­alo­gii ko­tów są koty sza­blo­zęb­ne, któ­rych gór­na szczę­ka była wy­po­sa­żo­na w po­tęż­ne, za­krzy­wio­ne kły. Wciąż nie wie­my, dla­cze­go zwie­rzę­ta te cał­ko­wi­cie wy­mar­ły, i to jed­no­cze­śnie w Ame­ry­ce i Eu­ra­zji. Je­dy­nie w Ka­li­for­nii stwier­dzo­no ich obec­ność jesz­cze przed 13 ty­sią­ca­mi lat. Szczę­śli­wie inne ko­to­wa­te prze­trwa­ły, ule­ga­jąc dal­szej ewo­lu­cji.

Po­dej­rze­wa się, że dzi­siej­sze koty po­cho­dzą bez­po­śred­nio od kota nu­bij­skie­go, bli­sko spo­wi­no­wa­co­ne­go ze żbi­kiem; oba te zwie­rzę­ta na­uka za­li­cza do jed­ne­go ga­tun­ku. Kot nu­bij­ski za­sie­dla całą Afry­kę, a tak­że Pół­wy­sep Arab­ski poza te­re­na­mi pu­styn­ny­mi i la­sa­mi tro­pi­kal­ny­mi. Jest do­brze przy­sto­so­wa­ny do eg­zy­sten­cji w tych wa­run­kach, na­wet pod wzglę­dem umasz­cze­nia: koty le­śne mają ciem­niej­szą okry­wę wło­so­wą, koty prze­by­wa­ją­ce na te­re­nach tra­wia­stych – ja­śniej­szą.

Szcząt­ki pierw­sze­go udo­mo­wio­ne­go kota zna­le­zio­no na Cy­prze, a wiek wy­ko­pa­li­ska da­to­wa­ny jest na 9,5 ty­sią­ca lat. Praw­do­po­dob­nie neo­li­tycz­ni miesz­kań­cy wio­ski za­ko­pa­li zwie­rzę wraz z jego wła­ści­cie­lem po śmier­ci, po­nie­waż dwa szkie­le­ty zna­le­zio­ne zo­sta­ły w bli­skim są­siedz­twie, a ich wiek jest po­dob­ny. In­for­ma­cja o tym zna­le­zi­sku zo­sta­ła opu­bli­ko­wa­na w cza­so­pi­śmie „Scien­ce” w 2004 roku.

Człowiek jest na tyle cywilizowany, na ile może zrozumieć kota.

Jean Cocteau

Naj­ogól­niej rzecz bio­rąc, ko­to­wa­te dzie­li się na: koty duże, ry­czą­ce – Pan­the­ra, czy­li lew, ty­grys, lam­part i ja­gu­ar (od 2006 roku za­li­cza się do nich rów­nież ir­bi­sa czy­li pan­te­rę śnież­ną – ona jed­nak­że nie ry­czy tak do­no­śnie jak jej czte­rej wy­mie­nie­ni ku­zy­ni); Aci­no­nyx – na­le­ży do niej tyl­ko ge­pard, oraz Fe­lis, czy­li koty miau­czą­ce – małe.

Współ­cze­sna na­uka wy­od­ręb­ni­ła po­nad 30 ga­tun­ków ko­tów ma­łych, w więk­szo­ści ży­ją­cych dzi­ko w róż­nych stre­fach geo­gra­ficz­nych i na wszyst­kich kon­ty­nen­tach z wy­jąt­kiem An­tark­ty­dy i Au­stra­lii. Ga­tun­ki roz­prze­strze­ni­ły się na sku­tek ru­chów sko­ru­py ziem­skiej. Oczy­wi­ście współ­cze­śnie koty za­miesz­ku­ją wszyst­kie kon­ty­nen­ty, ale na tych dwóch nie są zwie­rzę­ta­mi ro­dzi­my­mi; przy­pły­nę­ły wraz z czło­wie­kiem na stat­kach.

Lu­dzie dość szyb­ko do­strze­gli wa­lo­ry kota jako tę­pi­cie­la szczu­rów – gry­zo­nie te sta­no­wi­ły ist­ną pla­gę za­gra­ża­ją­cą zbio­rom. Do roz­prze­strze­nie­nia się ko­tów przy­czy­ni­li się zwłasz­cza Fe­ni­cja­nie, któ­rzy, han­dlu­jąc, do­cie­ra­li do wie­lu kra­jów.

Tak w wiel­kim skró­cie wy­glą­da koci ro­do­wód; gdzieś na po­cząt­ku dro­gi ewo­lu­cyj­nej mie­li­śmy z nimi wspól­nych przod­ków – jak wszyst­kie ssa­ki.

Kocie zmysły

Odrobina anatomii

Superczułe zmysły

Koty w różnych częściach świata

EGIPT Kot na piedestale

PERSJA Kot maga

GRECJA I RZYM Koty i łasice

STAROŻYTNE INDIE Kot w butach

CHINY Kot wyrzucony z kalendarza

TAJLANDIA Ogon na pierścionki

ANGLIA Kot familiariusz

FRANCJA W zgodzie z inkwizycja

WŁOCHY Piekło dla czarnych kotów

STANY ZJEDNOCZONE Sen o białym kocie

JAPONIA Maneki-neko

KOTY OKRĘTOWE

Kot w religiach świata

CHRZEŚCIJAŃSTWO Koty czarownic

ISLAM Kot Mahometa

BUDDYZM Koty birmańskie

W domu, w którym jest kot, nie potrzeba dzieł sztuki.

Wesley Bates

Polskie przesądy na temat kotów

Kot w porzekadłach

Baśnie, bajki i legendy o kotach

Legenda z Indonezji o błękitnym kocie

Bajka z Birmy o wdzięcznych zwierzętach

Bajka koreańska o tym, dlaczego psy nie lubią kotów

Obcując z kotem, człowiek ryzykuje tylko tyle, że stanie się wewnętrznie bogatszy.

Colette

Szare, bure i pstrokate – umaszczenia kotów

Kot czarny

Kot biały

Kot rudy

Szylkret i trikolor

Kot bury

Zbadane i niezbadane możliwości kota

Czarny kot przecinający ci drogę oznacza po prostu, że mu się spieszy.

Groucho Marx

Genetyka i rasy

Felinoterapia

Kocie kawiarnie – szczególna forma felinoterapii

Ja mam Pana Boga w futrze.

Halina Poświatowska

Jak dziś patrzymy na koty

Kocie pomniki

Nasz towarzysz na co dzień

Prawdziwe koty słyszą otwieranie lodówki dwa pomieszczenia dalej.

Terry Pratchett, Kot w stanie czystym

Dodatek

Koty sławnych ludzi

Kocie rekordy

Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty.

Albert Schweitzer

Bibliografia

Bajki azjatyckie, www.kocidom.waw.pl/bajki-azjatyckie.html, dostęp: 21.01.2019.

Balicka Bogda, Kot święty i przeklęty. Białystok: Studio Astropsychologii 2006.

Bessant Claire, Cutts Paddy, Viner Bradley, Kot – rasy, pielęgnacja, zachowanie, wychowanie, przeł. Przemysław Duda, Warszawa: Klub dla Ciebie 2002.

Bojs Karin, Jak kot udomowił człowieka, „Gazeta Wyborcza”, 23.05.2018, http://wyborcza.pl/7,75400,23430046,jak-kot-udomowil-czlowieka.html, dostęp: 20.01.2019.

Breyer Melissa, Uwaga! Kot na pokładzie!, https://www.koty.pl/uwaga-kot-na-pokladzie/, dostęp: 20.01.2019.

Carpenter Frances, Księżniczka z kamforowego drzewa, przeł. Ewa Kołaczkowska, Juliusz Makowski, Warszawa: Nasza Księgarnia 1966.

Cupak Agnieszka, Święte i przeklęte. Jak koty podbiły świat, https://www.koty.pl/swiete-i-przeklete-czyli-rzecz-o-kotach-bostwach-i-diablach/, dostęp: 20.01.2019.

Czy plaga Czarnej Śmierci to efekt urządzonej przez papieża Grzegorza IX krucjaty przeciw kotom?, http://joemonster.org/art/36714, dostęp: 20.01.2019.

Grębecka Zuzanna, Kot, „Wróżka”, nr 3/2012, https://www.wrozka.com.pl/magia/magia-przedmiotow/6676-kot, dostęp: 20.01.2019.

„Kociarze”, czyli dlaczego Polskę ominęła „czarna śmierć”?, https://www.salon24.pl/u/roux/773146,kociarze-czyli-dlaczego-polske-ominela-czarna-smierc, dostęp: 20.01.2019.

Kopaliński Władysław, Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Rytm 2011.

Kot nubijski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_nubijski, dostęp: 18.01.2019.

Kot w starożytnym Egipcie, http://www.kocidom.waw.pl/starozytny-egipt/442-kot-w-starozytnym-egipcie.html, dostęp 20.01.2019.

Koty w tradycjach i kulturach azjatyckich, cz. 1, http://fantastykamitologia.blogspot.com/2014/08/koty-w-tradycjach-i-kulturach_17.html, dostęp: 20.01.2019.

Krawczyk Bartłomiej, Śladami czarownic i ich zwierzęcych sług, https://bartkrawczyk.natemat.pl/56393,sladami-czarownic-i-ich-zwierzecych-slug-wywiad, dostęp: 20.01.2019.

Likowska Ewa, Kocie przesądy, https://www.tygodnikprzeglad.pl/kocie-przesady/, dostęp: 20.01.2019.

Lorenz Konrad, I tak człowiek trafił na psa, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B. 2013.

Łabędzka Kamila, Historia kota na ziemiach polskich, https://www.slawoslaw.pl/historia-kota-na-ziemiach-polskich/, dostęp: 20.01.2019.

Maneki-neko japoński kot przynoszący szczęście, http://www.kocidom.waw.pl/japonia.html, dostęp: 20.01.2019.

Mark Joshua J., Cats in the Ancient World, 2012, https://www.ancient.eu/article/466/cats-in-the-ancient-world/, dostęp 20.01.2019.

Moje 3 po 3, blog Agnieszki Jagody, http://moje3po3.com/, dostęp: 18.01.2019.

Nagórska Magdalena, Bajki, mity legendy, www.kocidom.waw.pl/basnie-mity-legendy.html?start=6, dostęp: 21.01.2019.

Nowakowska Joanna, Dlaczego i jak koty mruczą?, https://www.koty.pl/dlaczego-i-jak-koty-mrucza, dostęp: 20.01.2019.

Nowakowska Joanna, Rude koty są jakieś inne. Poznaj ich ukryte tajemnice, online https://www.koty.pl/rude-koty-sa-jakies-inne-poznaj-ukryte-tajemnice/, dostęp: 20.01.2019.

Nowakowska Joanna, Szylkret – 6 rzeczy, których nie wiedziałeś, https://www.koty.pl/szylkret-6-rzeczy-ktorych-wiedziales/, dostęp: 20.01.2019.

Ogarek-Czoj Halina, Pradzieje i legendy Korei, Warszawa: Iskry 1981.

Parchimowicz Nikoletta, Czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur?! Jak to możliwe?, https://www.koty.pl/ruda-kotka-to-rzadkosc/, dostęp: 20.01.2019.

Pomnik ku czci kota podróżnika, https://www.koty.pl/ku-czci-kota-podroznika/, dostęp: 20.01.2019.

Purrrfekcyjny relax!, https://www.koty.pl/purrrfekcyjny-relax/, dostęp: 20.01.2019.

Sidorski Roman, Kot. Najbardziej znienawidzone zwierzę w dziejach?, https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/03/26/kot-najbardziej-znienawidzone-zwierze-w-dziejach/#2, dostęp: 20.01.2019.

Skrudlik Mieczysław, Chrystianizm a świat zwierzęcy, Poznań: Księgarnia św. Wojciecha 1938.

Szydełko Marta, Trójkolorowy kot to niemal zawsze..., https://koty24.pl/mam-kota,ac415/trojkolorowy-kot-to-niemal-zawsze,3934, dostęp: 20.01.2019.

Vigne J.-D., Guilaine J., Debue K., Haye L., Gérard P., Early Taming of the Cat in Cyprus. “Science”, 09.04.2004: 304(5668), s. 259, DOI: 10.1126/science.1095335.

Wirth-Dzięciołowska Elżbieta, Poradnik hodowcy kotów, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico 2008.

Portale internetowe:

Koci Dom, http://www.kocidom.waw.pl/

Koty24, https://koty24.pl/

Koty.pl, https://www.koty.pl/

Mój Pies, https://www.mojpies.com/

Świat Kotów, http://swiatkotow.pl/

Komu można pomóc?

Fundacja Obrony Zwierząt Bojkot

https://www.facebook.com/Fundacja-Bojkot-188735467878627/

Kontakt w sprawie adopcji i współpracy: [email protected]

Fundację można wspomóc finansowo, przekazując na jej konto darowiznę:

Fundacja Bojkot

ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa

88 1600 1462 1834 2149 5000 0001

Z dopiskiem: darowizna na cele statutowe

PayPal: [email protected]

Pionkowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

pionki.org.pl

ul. Niepodległości 2 C, 26-670 Pionki

48 1020 4317 0000 5102 0260 8180

Z dopiskiem: darowizna na cele statutowe

PayPal: [email protected]

Na rzecz Towarzystwa można też przekazać 1% podatku:

KRS PTOnZ: 0000340617

Schronisko w Korabiewicach

https://schronisko.info.pl/

Fundację można wspomóc finansowo, przekazując na jej konto darowiznę:

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!

Oddział Korabiewice

96-330 Puszcza Mariańska

Korabiewice 11

73 1240 1040 1111 0010 6697 7358

Darowizna – nakarm zwierzaka

Wyślij SMS o treści SCHRONISKO na numer:

91983 Koszt wysłania SMS wynosi 19,00 zł PLN

79567 Koszt wysłania SMS wynosi 9,00 zł PLN

76567 Koszt wysłania SMS wynosi 6,00 zł PLN

74567 Koszt wysłania SMS wynosi 4,00 PLN

73601 Koszt wysłania SMS wynosi 3,00 PLN

72051 Koszt wysłania SMS wynosi 2,00 PLN

71051 Koszt wysłania SMS wynosi 1,00 PLN

Podane ceny są netto i nie zawierają 23% vatu.

PayPal: [email protected]

Na rzecz Towarzystwa można też przekazać 1% podatku:

KRS 0000135274, w cel szczegółowy należy wpisać „Korabiewice”.

Przypisy

MAGIA KOTÓW

Barbara Sieradzan

Copyright © 2020 by Wydawnictwo RM Wydawnictwo RM, 03-808 Warszawa, ul. Mińska 25 [email protected] www.rm.com.pl

Żadna część tej pracy nie może być powielana i rozpowszechniana, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny) włącznie z fotokopiowaniem, nagrywaniem na taśmy lub przy użyciu innych systemów, bez pisemnej zgody wydawcy.

Wszystkie nazwy handlowe i towarów występujące w niniejszej publikacji są znakami towarowymi zastrzeżonymi lub nazwami zastrzeżonymi odpowiednich firm odnośnych właścicieli.

Wydawnictwo RM dołożyło wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą jakość tej książce, jednakże nikomu nie udziela żadnej rękojmi ani gwarancji. Wydawnictwo RM nie jest w żadnym przypadku odpowiedzialne za jakąkolwiek szkodę będącą następstwem korzystania z informacji zawartych w niniejszej publikacji, nawet jeśli Wydawnictwo RM zostało zawiadomione o możliwości wystąpienia szkód.

ISBN 978-83-8151-298-5 ISBN 978-83-8151-013-4 (epub) ISBN 978-83-8151-014-1 (mobi) ISBN 978-83-8151-015-8 (pdf)

Edytor: Justyna MrowiecRedaktor prowadzący: Aleksandra ŻdanRedakcja: Aleksandra MałekKorekta: Justyna MrowiecNadzór graficzny: Grażyna JędrzejecProjekt graficzny książki i okładki oraz skład: Maciej JędrzejecIlustracje: Shutterstock, zdjęcia autorki, wikipedia.comKoordynacja produkcji wersji elektronicznej: Tomasz ZajbtOpracowanie wersji elektronicznej: Marcin FabijańskiWeryfikacja wersji elektronicznej: Justyna Mrowiec

W razie trudności z zakupem tej książki prosimy o kontakt z wydawnictwem: [email protected]