Tytuł dostępny bezpłatnie w ofercie wypożyczalni Depozytu Bibliotecznego.
[PK]
Tę książkę możesz wypożyczyć z naszej biblioteki partnerskiej!
Książka dostępna w katalogu bibliotecznym na zasadach dozwolonego użytku bibliotecznego. Tylko dla zweryfikowanych posiadaczy kart bibliotecznych.
Na życzenie Mieszkańców i Rady Gminy w Olszówce podjąłem się zbierania i opracowania materiału dotyczącego dziejów tej gminy. W czasie badań terenowych zauważyłem, że obszar ten kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic życia ludzkiego zamierzchłych wieków. Miejscowe społeczeństwo z satysfakcją przyjęło decyzję Rady i bardzo życzliwie odnosiło się do moich badań historycznych. Ktoś z miejscowych mieszkańców powiedział: „Dużo ciekawych wydarzeń poszło w zapomnienie, ale te które pamiętamy niech będą utrwalone na kartach historii drukowanej”.
[Ze wstępu]
Książka dostępna w zasobach:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 90
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Obszar gminy Olszówka
w przeszłości i teraźniejszości
Szkic monograficzny
Publikacja ta została wydana dzięki pomocy, jakiej udzielił Wójt gminy Olszówka mgr inż. Włodzimierz Fraszczyk
Olszówka 1990
Na życzenie Mieszkańców i Rady Gminy w Olszówce podjąłem się zbierania i opracowania materiału dotyczącego dziejów tej gminy. W czasie badań terenowych zauważyłem, że obszar ten kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic życia ludzkiego zamierzchłych wieków. Miejscowe społeczeństwo z satysfakcją przyjęło decyzję Rady i bardzo życzliwie odnosiło się do moich badań historycznych. Ktoś z miejscowych mieszkańców powiedział: „Dużo ciekawych wydarzeń poszło w zapomnienie, ale te które pamiętamy niech będą utrwalone na kartach historii drukowanej”.
Edycja ta jest kolejną pozycją bibliograficzną województwa konińskiego. Dotychczas z mojego warsztatu publicystycznego wyszły między innymi następujące: Rys historyczny szkolnictwa średniego w Sompolnie w latach 1915—1984. 1985, Straże pożarne na terenie miasta i gminy Sompolno. 1985, Szkolnictwo podstawowe na terenie miasta i gminy Sompolno. 1986, Poczta na terenie miasta i gminy Sompolno. 1987, Świnice Warckie na przestrzeni wieków. 1988, Obszar gminy Wierzbinek w przeszłości i teraźniejszości. 1989, Gmina Lądek w przeszłości i teraźniejszości. 1990.
Do niniejszej pracy korzystałem ze źródeł archiwalnych: urzędu gminnego i urzędu stanu cywilnego w Olszówce, z archiwum diecezjalnego we Włocławku. Korzystałem również z dostępnej literatury przedmiotu i relacji ustnych tutejszych mieszkańców.
Pracę tę poświęcam zmarłym i żyjącym społecznikom gminy Olszówka. Niech oni będą przykładem bezinteresownej miłości naszej Ojczyzny dla wszystkich współczesnych i ich pokoleń.
Na temat gminy Olszówka brak jest publikacji zwartej. W książce autorstwa Stanisława Rosponda zatytułowanej: Słownik etymologiczny miast i gmin PRL. autor poświęca zaledwie kilka zdań o tej gminie. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego informuje krótko o miejscowościach należących do gminy Drzewce, do której częściowo obecny teren gminy Olszówka należał. Piotr Maluśkiewicz w szkicu monograficznym pt. Województwo konińskie omawia dzieje interesującego nas obszaru. Wiele wzmianek o tym terenie spotykamy w dziele Rawity Witanowskiego: Kłodawa i jej okolice, w przewodniku po kolskim powiecie Ignacego Ziębowicza, Wandy Goebel: Koło i powiat kolski, w którym autorka nadmienia o pradziejach tej ziemi, w dziele zbiorowym: Konińskie: Monografia regionalna oraz, warto zapoznać się z dziełem Marii Szacherskiej: Opactwo cysterskie w Szpetalu a misja pruska. O kościele w Umieniu informują nas kolejne Roczniki diecezji włocławskiej jak również Kronika Diecezji włocławskiej i Ład Boży. W tym czasopiśmie opublikowany jest artykuł mojego autorstwa: Łaskami słynące kopie cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji włocławskiej. 1982. O Umieniu patrz wg alfabetu. Także o kościele i o obrazie Matki Bożej w tym kościele mówi nam: Katalog zabytków sztuki w Polsce z potwierdzeniem ikonograficznym (pow. kolski, woj. poznańskie). Również w: Studia Claromontana spotkać można ilustrację przedstawiającą ten wizerunek. Wiele też publikacji turystyczno-krajoznawczych wspomina o kościele w Umieniu. O urzędowej przynależności administracji państwowej informują nas drukowane spisy miejscowości oraz o poczcie mówią nam: Spis pocztowych numerów adresowych i spis telefonów woj. konińskiego. Warto też wspomnieć o dziełach Oskara Kolberga, który w dziele ludowym: Lud. Łęczyckie prezentuje pieśni z nutami — od Umienia.
Wiele artykułów i wzmianek drukowała prasa lokalna świecka np.: Gazeta Poznańska i Przegląd Koniński dotyczących tematyki tej gminy z uwzględnieniem działalności Klubu „Ruch” w Olszówce. Z pozycjami, z których korzystałem, Szanowny Czytelnik zapoznać się może w końcowej bibliografii tej pracy. Nadmieniam, że wspomniana bibliografia z przyczyn oczywistych, nie jest pełna.
Obszar gminy Olszówka położony jest w części wschodniej woj. konińskiego, na pograniczu Wielkopolski i Ziemi Łęczyckiej. Cechą charakterystyczną omawianego terenu jest brak jezior. W pobliżu granicy północnej płynie rzeka Rgielówka. Natomiast w odległości kilku kilometrów na południe od granicy tej gminy płynie rzeka Ner. Obydwie te rzeki mają ujście swoje do rzeki Warty. Obszar ten ukształtował się ok. 15 tysięcy lat temu w czasie ustępowania III zlodowacenia pod czaszą lodowca. Uczeni nadali szereg nazw geograficznych, które umożliwiają nam ustalenie położenia tej gminy. Teren omawiany obejmuje fragment Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej, w tak zwanej Krainie Wielkich Dolin i wchodzi w obręb Niziny Wielkopolskiej. Jest to teren równinny, na którym występują niewielkie zaniżenia. Skrawek ziemi na północy wchodzi w skład Wysoczyzny Kłodawskiej, a również niewielką część obszaru wschodniego uczeni włączyli do Równiny Kutnowskiej, dotyczy regionu Grabowa Łęczyckiego. Głównym podłożem skalnym omawianego obszaru są utwory mezozoiczne należące do górnej kredy. Następnie wykształcone są w postaci margli, wapieni surowców i piasków zalegających od 30—140 m od powierzchni terenu. W Dolinie rzeki Orłówki zalegają pokłady torfu. Wypełniają one obniżenia dolinne i starorzecza. W północnych częściach występują niewielkie pokłady soli. Natomiast w północnowschodniej części obszaru z bogactw mineralnych spotyka się węgiel brunatny oraz na dużej głębokości w małych ilościach w czasie badań spotyka się jurajskie rudy żelaza.
Opisywany teren gminy jest nieco wydłużony w kierunku południe — północ i sięga pobliża Kłodawy. Gmina Olszówka położona jest w przybliżeniu w centrum Polski na szerokości geograficznej północnej 50°07’40” — 50°13’45”, na długości geograficznej wschodniej 18°49’20” — 18°57’45”. Średnia wysokość oscyluje w granicach 160 m p.p. morza. Sąsiaduje z czterema gminami: na północy — z Kłodawą, na wschodzie —- z Grabowem, na południe — z Dąbiem, na zachodzie — z Grzegorzewem. Położona jest na skrzyżowaniu dróg komunikacyjno-handlowych Poznań — Łódź, Gdynia — Katowice. Przez ten teren przebiega magistrala kolejowa Herby — Gdynia oraz linia międzynarodowa Berlin — Warszawa — Moskwa. Miejscowość Olszówka położona jest w centrum gminy i oddalona jest od Koła 20 km, od Włocławka 70 km, od Konina 50 km, od Kalisza 80 km, od Łęczycy 40 km, od Łodzi 80 km, od Poznania 170 km, od Warszawy 200 km (cyfry podano w przybliżeniu w linii prostej).
Według słownika wyrazów obcych wyraz klimat oznacza charakterystyczne cechy układu i zmienności pogody na danym terenie, uwarunkowane jego położeniem, rozpatrywane w możliwie długim (przynajmniej kilkudziesięcioletnim) okresie.
W naszym ujęciu zagadnienia powiemy, że klimat jest tam kształtowany przez położenie geograficzne, to jest szerokość geograficzną i oddalenie od Oceanu Atlantyckiego oraz ukształtowanie i pokrycie terenu, w skład którego wchodzą: lasy, łąki, rzeki. Głównie dwa elementy pogodotwórcze tj. opady i temperatura są niezbędne do scharakteryzowania klimatu interesującego nas terenu. Należy przyjąć, że średnia temperatura roku wynosi tutaj ok. 8°C. Średnią temperaturę stycznia określa się na — 2,4°C, a lipca — 18,3°C. Izoamplituda wynosi 20,7°C i wskazuje na przynależność klimatu przejściowego strefy umiarkowanej. Zaranie wiosny daje się zauważyć tutaj w dniach od 21 — 26 marca. Wczesna wiosna jest w dniach od 30 kwietnia do 15 maja. Pełnia wiosny trwa od 10 —15 maja. Wczesne lato daje się zauważyć między 5 a 10 czerwca. Lato trwa od 10 czerwca do 15 sierpnia. Wczesna jesień widoczna jest od 15 do 20 września. Jesień trwa przez miesiące: październik, listopad do połowy grudnia, a następnie druga połowa grudnia, styczeń, luty i część marca trwa zima. Dni, których nie uwzględniono tutaj należy zaliczyć do przejściowych. Średnia liczba dni z burzą w porze wiosennej wynosi 4,8, latem 12,5. Średni czas trwania burzy wynosi 74 minuty. Dni parnych w ciągu roku naliczono ok. 20 — 25. Dla porównania z sąsiednimi regionami warto wiedzieć, że liczba tego typu dni jest nieco niższa i kształtuje się w granicach od 15 do 20 dni.
Ze względu na bliskość rzeki Warty, Neru, Rgielówki i nieco zaniżonego terenu występują tutaj często mgły. Także kilkakrotnie teren ten nawiedzają posuchy trwające od 8 — 17 dni. Przyczyną posuch jest m.in. mała ilość lasów i zupełny brak jezior. Zainteresowanych tym zagadnieniem kieruję do artykułu Leona Kozacki opublikowanego w: Województwo Konińskie. Dzieło zbiorowe s. 26 — 31. Autor zalecanego artykułu powołuje się na źródła, z których korzystał. Ja natomiast korzystałem z cytowanego artykułu.
Również wiadomo, że wiatr wpływa na pogodę a więc na klimat. Róża wiatrów kształtuje się tutaj następująco. Zachodnie — 55%, wschodnie — 40%, cisza — 5%. Masy powietrza polarno-morskiego z zachodu w lecie przynoszą opady i ochłodzenie, a zimową porą odwilż i ocieplenie lub opady śniegu. Powietrze polarno-kontynentalne (ze wschodu) w lecie przynoszą suszę i wysokie temperatury (niebo bezchmurne), a zimą napływa wtedy powietrze suche i mroźne. Wiosną wiatry północnowschodnie (masy arktyczne) przynoszą przymrozki przyziemne niekorzystna dla rolnictwa, sadownictwa i warzywnictwa. Jesienią masy powietrza z Wyżu Bałkańskiego przynoszą pogodę słoneczną i tzw. babie lato korzystną dla zbioru okopowych, owoców i warzyw. Warto też wiedzieć, że okres wegetacji tj. ilość dni o temperaturze dobowej +5°C i więcej wynosi na terenie nas interesującym ok. 220 dni i należy do najdłuższych w Polsce. Sprzyja to miejscowym rolnikom celem przeprowadzenia zbioru plonów.
Flora. Według słownika wyrazów obcych wyraz flora pochodzi z języka łacińskiego i oznacza zespół systematycznych jednostek roślinnych, a więc gatunków, rodzajów roślin występujących na określonym obszarze. Mówiąc językiem popularnym powiemy, że jest to nauka o roślinach z uwzględnieniem danego obszaru ziemskiego, a w naszym ujęciu mikroregionu, jakim jest gmina Olszówka. Często też naukę tę nazywamy botaniką. Stosownie do klimatu występują gatunki i rodzaje roślin pojedyńczo lub zbiorowo, co ma miejsce na omawianym obszarze.
Na terenie gminy Olszówka w ramach roślinności chronionej należy wyodrębnić pięć parków zabytkowych. W Ponętowie Górnym rośnie dąb pomnikowy o obwodzie w pierśnicy 500 cm. Zaopatrzony jest metalową tabliczką z godłem państwa polskiego. W zabytkowym parku w Mniewie rośnie pomnikowy jesion, a w parku w Głębokiem, Dębowicach i Krzewacie warto zobaczyć piękne stare drzewostany. W niewielkich lasach rosną: sosny, graby, dęby, olszyny. Często pobrzeża dróg asfaltowych i gruntowych obsadzone są: wierzbą, jabłonią, topolą. Na miedzach spotyka się grusze polne. Poszycie leśne jest tutaj ubogie i składają się na nie: mchy, paprocie, grzyby, jagody, poziomki, maliny, konwalia. Gmina Olszówka należy do hodowli dziko rosnących roślin i ziół leczniczych. Na rozległych łąkach rosną trawy: śmiałek darniowy, wyczynek łąkowy, turzyce, wełnianka, wiązanka błotna. Pobrzeża torów kolejowych pokryte są również rosnącymi ziołami, m.in. podbiałem i dziewanną. Na miedzach rośnie bratek polny, kamosa.
Ogólnie mówiąc, omawiany obszar dotychczas nie jest naukowo zbadany i opracowany. Celem pogłębienia tej gałęzi wiedzy ludzkiej warto jest zapoznać się z publikacją: T. Wojterskiego: Szata roślinna w: Województwo konińskie. Monografia regionalna, s. 40—55.
Fauna. Wyraz fauna wg słownika wyrazów obcych pochodzi z języka łacińskiego i oznacza ogół wszystkich gatunków zwierząt jakiegoś środowiska, obszaru, kraju, okresu.
Życie zwierząt na tym terenie kształtuje się następująco. Żyje tutaj ponad sto gatunków pająka. Szeroką gamę barw prezentują motyle: bielnik, niestrzęb-głogowiec, robnica. Kilka gatunków much ma swoje lęgi. Z powodu braku jezior i dużych rzek stan ilościowy i gatunkowy ryb jest bardzo mały. Jedynie w niewielkich rzekach żyje drapieżny szczupak. Znana jest tutaj żaba ropucha szara i zielona, paskowana, rzekotka (nadrzewna). Także spotyka się gacka nietoperza.
Obszar Polski należy na odcinku zoogeograficznym do prowincji europejsko-zachodniosyberyjskiej, a więc nasza gmina jest w tym samym obszarze, na którym żyją zwierzęta tak zwane ssaki łowne: króliki, zające, ssaki chronione: jeż, kret, kuna, łasica, z przejściowych: sarna, jeleń, dzik. Znamy też tutaj kilka gatunków ptaków, jak ptaki drapieżne: jastrząb gołębiarz, myszołów, krogulec, ptaki chronione: kuropatwa, bocian biały (jest tutaj tylko 5 gniazd). Ptaki inne to: 2 gniazda kruków, rzadko spotykany dudek, sowy: pójdźka, płomykówka, dzięcioł, kukułka, sikorka, jaskółka i stały mieszkaniec wróbel.
W porze roku przewidzianej prawem odbywają się tutaj polowania. Obwód łowiecki oznaczony jest numerem 45. Teren ten wydzierżawia Koło Łowieckie Sęp Legionowe z siedzibą w Legionowie-Warszawie na okres 10 lat. Koło prowadzi na tym terenie gospodarkę łowiecką. Płaci dzierżawę do urzędu wojewódzkiego, który proporcjonalnie do sumy przekazuje otrzymany czynsz urzędowi gminnemu w Olszówce. Na stan dzisiejszy czynsz ten wynosi ok. 5 zł od hektara w stosunku rocznym. Teren ten określa się jako wybitnie polny. W sprawie łowiectwa informacji udzielił Stanisław Sypniewski, pracownik urzędu woj. w Koninie, wydział ochrony środowiska. (1990).
Obszar nas interesujący we wczesnym średniowieczu należał do niewielkiego państewka Słowian polskich. W latach panowania Mieczysława I wchodziło w skład jego państwa. W latach 992—1025 należał do księstwa Bolesława Chrobrego, a w ostatnich chwilach jego życia do królestwa polskiego. W okresie rozdrobnienia feudalnego przechodził kolejno z rąk do rąk poszczególnych książąt. W roku 1138 należał do dzielnicy senioralnej, częściowo wg hipotezy do dzielnicy mazowieckiej. Z chwilą utworzenia województw w roku 1343 włączony został do woj. łęczyckiego. Pod koniec XIV wieku powołano powiaty. Wówczas w Ziemi Łęczyckiej powstał powiat Łęczyca i nasz obszar włączony został do tego powiatu.
Za Kazimierza W. należał do jego królestwa. W dalszym ciągu związany był z Łęczycą. W wyniku II rozbioru Polski (1793) teren ten dostał się do niewoli pruskiej i dalej należał do pow. Łęczyca, a po III rozbiorze Polski włączony został do departamentu warszawskiego. Po wejściu Napoleona do Polski obszar ten włączono do Księstwa Warszawskiego. Wówczas powstały nowe jednostki administracyjne, które nazwano gminami. Wtedy też według wszelkiego prawdopodobieństwa powołano gminę Drzewce. W roku 1867 informuje Dziennik praw, że do nowopowstałego powiatu kolskiego w guberni kaliskiej należy 12 gmin, w tym gmina Drzewce. W 1919 roku powołano woj. łódzkie i do tego województwa włączono pow. Koło wraz z gminą Drzewce. W roku 1939 wyłączono obszar nas interesujący wraz z pow. Koło z woj. łódzkiego i przyłączono do woj. poznańskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej obszar ten należał do Kraju Warty. W latach 1945—1975 do województwa poznańskiego.
Mocą ustawy administracyjnej w roku 1954 ustanowiono gromadzkie rady narodowe. Powstały wówczas gromady: 1. Gromadzka Rada Narodowa w Olszówce, do której należały miejscowości: Głębokie, Grabina, Olszówka, Zawadka, Złota i dwie wsie przyłączone z gminy Krzykosy z siedzibą w Grzegorzewie: Ponętów Górny A, Ponętów Górny B. 2. Gromadzka Rada Narodowa w Umieniu: Adamin, Umień, Ostrów wieś i kolonia, Kilarów, Szczepanów, Łubianka. 3. Gromadzka Rada Narodowa w Mniewie, która to dołączona została z gminy Karszew: — Mniewo, Drzewce, Młynik, Tomaszew, Dębowiczki. Po upływie kilku lat Gromadzka Rada Narodowa w Umieniu i Mniewie zostały połączone w jedną jednostkę administracyjną w Drzewcach i umieszczono ją w budynku prywatnym, a później w nowo-wybudowanym. 4. Gromadzka Rada Narodowa w Pomarzanach: — Pomarzany, Krzewata, Górki, Dąbrówka, Nowa Wioska, Przybyszew. Odeszły od gminy dawne sołectwa: Rgielew, Wólka Czepowa, Straszówek i zostały włączone do gminy Kłodawa (1974—75).
Po ustaleniu i wprowadzeniu reformy administracyjnej wg publikacji: Urzędowe nazwy miejscowości i obiektów fizjograficznych. 82. pow. kolski rok 1970 przedstawia się następująco: W ramach pow. Koło utworzono 25 gromad. Wśród nich: 1. Gromada Drzewce: — Adamin, Dębowiczki, Drzewce, Drzewce Folwark, Fabianów, Marianów, Stanisławów, Helenów, Hilarów, Krzyżówki, Łubianka, Nowa Łubianka, Stara Łubianka, Młynik, Mniewo, Izydorek, Józefka, Mniewo Folwark, Probostwo, Nowa Wieś, Ostrów, Ostrów Kolonia, Józefów Szuberta, Wilhelmów, Szczepanów, Banachów, Hilarów Kolonia, Tomaszew, Józefów Drzewiecki, Nowiny Drzewieckie, Wojciechów Drzewiecki, Tomaszew, Umień Kolonia, Mączne, Podłużne, Poprzeczne, Wacławów, Wacławów Głębocki, Wojciechów, Nowiny, Tralalka (rzeka) 2. Gromada Olszówka: — Bronisławów, Bronisławówek, Głębokie, Głębokie Parcele, Dzięciołów, Grabina, Nowa Zawadka, Olszówka, Olszówka-Bródki, Olszówka Kolonia, Ponętów Górny, Bogatka, Faustynów, Stara Zawadka, Umień Poduchowny, Złota, Felicjanów, Mizerka. 3. Gromada Pomarzany Fabryczne: — Budy Dąbrowskie, Dąbrówka, Górki, Józefów Guzowski, Krzewata, Błędów, Jasionka, Krzewata Kolonia, Przydziałki, Nowa Wioska, Pomarzany Fabryczne, Pomarzany Kolonia, Biedaszków, Przybyszew, Rgielew, Rgielew Kolonia, Bachorza, Pieńki, Strażków, Wólka Czepowa, Cegiełka, Józefów Czepowski, Straszówek, Janówek, Rgielewka (rzeka).
W roku 1973 na miejsce gromad powołano gminy, zniesiono powiaty, utworzono szereg nowych województw. Między innymi województwo konińskie, w ramach którego utworzono gminę Olszówka. Z tej przyczyny niektóre miejscowości lub przysiółki wyłączone zostały z gromad i włączono je do sąsiednich gmin.
Również inne do gminy nas interesującej. Na obszarze tej gminy powołano 20 sołectw: Adamin, Dębowice, Drzewce, Głębokie, Krzewata, Łubianka, Młynik, Mniewo, Nowa Wioska, Olszówka, Ostrów, Ponętów Górny Pierwszy, Ponętów Górny Drugi, Przybyszew, Szczepanów, Tomaszew, Umień, Zawadka, Złota.
Genezą powołania gminy w Olszówce m.in. było to, że miejscowość ta położona jest, jak już nadmieniono centrycznie w stosunku do obszaru gminy, że dawniej urząd gminy Drzewce pisano z siedzibą w Olszówce i mieścił się w budynku narożnikowym przy zbiegu dróg: Głębokie — Olszówka, Kłodawa — Olszówka — Umień, Koło — Grzegorzew — Ponętów Górny — Olszówka.
Obecny gmach urzędu gminnego budowano w dwóch etapach. Pierwszą część oddano do użytku w roku 1970 gdy jeszcze były gromady narodowe, a drugą część gmachu przekazano do użytku we wrześniu 1985 roku. W budynku tym umieszczono urząd stanu cywilnego. Wszystko to przyczyniło się do wzrostu znaczenia Olszówki. W związku z powyższym postanowiono spełnić życzenie władz lokalnych na odcinku ustalenia herbu tej gminy. Po zbadaniu herbarzy i konsultacji z ludźmi nauki tej dyscypliny postanowiono, że herb zawierać będzie drzewo olszowe koloru naturalnego na niebieskim tle tarczy herbowej, a wśród jego konarów umieszczony zostanie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, taki jaki jest obraz Pani Jasnogórskiej w kościele parafialnym w Umieniu. Uzasadnieniem takiego wyboru jest niepodważalność treści Drzewo olszowe jest symbolem nazwy topograficznej tej miejscowości. Wizerunek Królowej Korony Polskiej wyraża pełnię Jej władzy nad całym omawianym obszarem. Nawiązuje również do wielu momentów wychowawczych, które pochodzą z ulubionego Jej wizerunku w kościele parafialnym w Umieniu. Ona zapewnia nas o Swojej opiece na powierzonym Jej obszarze. Ona była, jest i będzie z nami do końca dziejów ludzkich.
Treść i znaczenie herbu autor omówił na sesji Rady Gminnej w dniu 29 października 1990 roku w formie propozycji. Radni gminy Olszówka uznali, że taki herb jest do przyjęcia i przez jawne głosowanie w stu procentach został zatwierdzony.
Teraz omówimy kształtowanie się władzy na tym terenie. Dziennik praw z roku 1867 mówi, że w skład władzy gminnej wchodzą: zebranie gminy, wójt gminy, sołtysi, sąd gminny z ławnikami. Oprócz tego mogą być w razie potrzeby: pisarz gminny, poborca podatków, inspektor szkółek i szpitali, gajowi, stróże pól gminnych, ekonomiczni oficjaliści (T. 62. s. 43). Zapewne taki zestaw pracowników miał miejsce w urzędzie gminnym w Drzewcach.
Z przyczyn obiektywnych nie udało się ustalić pełnej listy władzy gminnej, naczelnej. Nazwiska tych, których ustalono prezentujemy: Wójtowie: Michał Pietrzak 1918, Wojciech Fraszczyk 1926, Adam Walczak 1945, Aleksander Krokos 1955. Z chwilą zmiany administracji państwowej powołano przewodniczących rad narodowych. W Gromadzkiej Radzie Narodowej Olszówka stanowisko to zajmowali: Konstanty Sobczyński, Władysław Woźniak 1971 — 1972. W latach 1972 — 78 kolejno byli: Tadeusz Zięba, Hanna Matuszewska, Andrzej Walczak. Warto nadmienić, że ostatnim przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Drzewcach był Tadeusz Grzelec z Mniewa (1974).
W czasie nowej organizacji administracyjnej powołano gminy, a na ich czele stanęli naczelnicy. Oto nazwiska naczelników gminy nas interesującej: Henryk Rosiak 1972 —1975, Leopold Brzoski 1975 —1977, Piotr Antkiewicz 1977 — 1978, Ryszard Gąsiorkiewicz 1978 —1979, Józef Ludwicki 1980 —1983, Wacław Pokrywczyński 1983 — 1990. Z chwilą wprowadzenia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym na miejsce naczelników powołano wójtów. W gminie Olszówka nowy poczet wójtów otwiera Włodzimierz Fraszczyk 1990 do obecnej chwili. Przewodniczących R. Nar. znamy: Bolesława Malinowskiego 1978 — 1990, po nim Wiesław Radoszewski 1990 do obecnej chwili.
Poczet Radnych gminy wg imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania i zawodu kształtuje się następująco (listopad 1990):
Henryk Białas, Tomaszew, rolnik
Zygmunt Błasiński, Głębokie, rolnik
Ireneusz Czajka, Ponętów A, rolnik
Edmund Czajkowski, Złota, emeryt
January Czernielewski, Olszówka, lek. weterynarii, (z-ca wójta)
Leszek Czerwczak, Krzewata, rolnik
Krystyna Czupryńska, Adamin, rolnik, (z-ca przew. rady)
Tadeusz Danielewicz, Ponętów B, rolnik
Edward Dąbrowski, Łubianka, rolnik
Włodzimierz Fraszczyk, Drzewce, (wójt gminy)