Tytuł dostępny bezpłatnie w ofercie wypożyczalni Depozytu Bibliotecznego.
Tę książkę możesz wypożyczyć z naszej biblioteki partnerskiej!
Książka dostępna w katalogu bibliotecznym na zasadach dozwolonego użytku bibliotecznego.
Tylko dla zweryfikowanych posiadaczy kart bibliotecznych.
Książka wydana z okazji nadania Liceum Ogólnokształcącemu w Sompolnie im. Henryka Sienkiewicza
Książka dostępna w zasobach:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie (4)
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 12
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Jan Czyżewski
z okazji nadania Liceum Ogólnokształcącemuw Sompolnie im. Henryka Sienkiewicza
Sompolno 1985
Praca ta została wydana dzięki pomocy Naczelnika Miasta i Gminy Sompolno Tadeusza Gurbały
Niezwykle miłą i pożyteczną jest rzeczą pisać o szkole, do której się uczęszczało w charakterze ucznia lub nauczyciela.
Autor podjął się tej zaszczytnej pracy celem przekazania zawartej w niej wiedzy następnym pokoleniom. Pragnie, by spełniła ona rolę wychowania patriotycznego. Zarazem dziękuje tym wszystkim, którzy w tej pracy pomagali i Wydawnictwu, które podjęło się opublikowania mniejszej edycji.
Przyczyną podjęcia tej pracy jest jubileusz 40-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Sompolnie i nadanie mu w czerwcu 1984 roku przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania, imienia Henryka Sienkiewicza.
W związku z powyższym wskazane jest we wstępie nawiązać w kilku zdaniach do historii szkolnictwa podstawowego w Sompolnie.
Tak jak wszędzie, tak też i w Sompolnie od wieków była szkoła parafialna. Pierwsza wiadomość o takiej szkole w naszym mieście pochodzi z 1608 roku. Wówczas jej nauczycielem był Jakub Sokołowita. Następna wzmianka o szkole w Sompolnie pochodzi z 1804 roku. Mówi się wówczas o szkole katolicko-ewangelickiej. Następnie wiadomo, że w latach 1878-1880 nauczycielem był tutaj Jan Sojda. Pod koniec XIX w. i na początku XX w. szkoła początkowa, tzw. gminna mieściła się przy ul. Warszawskiej li kolejno następowali nauczyciele jeden po drugim. Ostatnim z tego rzędu był Stanisław Wiśniewski. W okresie jego kadencji podniesiono stopień organizacyjny z czterech klas do siedmiu. Szkoła mieściła się w kilku budynkach aż do 1931 roku. W tymże roku oddano do użytku szkolnego gmach przy ul. Kaliskiej.
W 1935 roku w budynku tym mieściły się dwie szkoły powszechne o numeracji 1 i 2, które w czasie okupacji hitlerowskiej zamieniono na koszary wojskowe. Wewnątrz szkoła była bardzo zniszczona. Nauczyciele mieszkający na miejscu prowadzili z narażeniem swojego życia tajne nauczanie w zakresie szkoły podstawowej a nawet średniej. Po skończonej wojnie nauczyciele niezwłocznie, samorzutnie przystąpili do pracy. Szkole nadano imię Adama Mickiewicza.
W okresie Polski Ludowej gmach szkolny rozbudowano. W nowej części między innymi umieszczono: salę gimnastyczną, salę konferencyjną, kuchnię, jadalnię, mieszkania dla nauczycieli. Ze starego budynku zdjęto dachówkę a założono blachę oraz otynkowano go.