Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Oto trzecia książkowa relacja dziennikarska z synodu biskupów w Rzymie. Po Synodzie papieża Franciszka, oraz Zmienić Kościół. Synod młodych i papieża Franciszka, przyszła kolej na przybliżenie Czytelnikom kulis synodu początkowo zapowiadającego się jako najmniej medialny ze wszystkich zorganizowanych podczas obecnego pontyfikatu. (...)
Jednak wraz ze zbliżaniem się terminu synodu, medialne sprawy nabierały coraz większego kolorytu i coraz jaśniejszym stawało się, że frakcja zmierzająca do rewolucji w Kościele, po raz kolejny zamierza przeforsować swoje postulaty podczas synodu teoretycznie poświęconego zupełnie innym kwestiom. (...) Tuż przed synodem znaleźli się zaś biskupi zarzucający innym biskupom szerzenie herezji i zachęcanie do apostazji. A trwający już synod w sferze medialnej symbolizować zaczęła pogańska figurka Pachamamy, która nie wiedzieć czemu znalazła się w centralnym punkcie wydarzeń najważniejszego dla chrześcijan miejsca na świecie. Jakby tego było mało na synodzie ds. Amazonii dyskutowano również o nowej kategorii grzechu – grzechu ekologicznym.
Okazało się więc, że synod ds. Amazonii nie tylko będzie wydarzeniem niezwykle ciekawym z medialnego punktu widzenia, ale nawet najważniejszym spośród wszystkich synodów papieża Franciszka. I dlatego też powstała ta książka.
Krystian Kratiuk
* * *
Przeczytaj! Recenzja książki na portalu PCh24.pl
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 184
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
ISBN:978-83-65546-69-2
Copyright © by Krystian KratiukCopyright © to this edition by Wydawnictwo ProhibitaZdjęcie na okładce:Servizio Fotografico - Vatican Media
Wydawnictwo PROHIBITAPaweł Toboła-Pertkiewiczwww.prohibita.plwydawnictwo@prohibita.plTel: 22 424 37 36facebook.com/WydawnictwoProhibitaul. Dymińska 401-519 Warszawa
Sprzedaż książki w Internecie:
Waldemarowi Żyszkiewiczowi
Oto trzecia książkowa relacja dziennikarska z synodu biskupów w Rzymie. Po pozycjach Synod papieża Franciszka, oraz Zmienić Kościół. Synod młodych i papieża Franciszka, przyszła kolej na przybliżenie Państwu kulisów synodu początkowo zapowiadającego się jako najmniej medialny ze wszystkich zorganizowanych podczas obecnego pontyfikatu. O ile bowiem, z punktu widzenia dziennikarza, bez problemu można było szeroko opisać ścieranie się dwóch sprzecznych stanowisk w kwestii dopuszczania rozwodników do Komunii Świętej (to właśnie działo się na synodzie ds. rodziny), a także wskazać na nowość „synodalności” oraz relacjonować podnoszoną przez co niektórych „potrzebę aktywnego wspierania osób LGBT” (o tym między innymi debatowano na synodzie ds. młodzieży), o tyle pierwsze informacje dotyczące przygotowań do synodu ds. Amazonii wydawały się odległe od codziennego życia polskiego katolika.
Nowością była już sama forma spotkania – otóż synod rzekomo dotyczący spraw regionalnych, Amazonii, odbywać miał się nie w Amazonii, ale w Rzymie. Wielu komentatorów początkowo nie rozumiało doniosłości tego faktu. Szybko okazało się jednak, że to decyzja symboliczna – wypowiedzi organizatorów rzymskiego spotkania biskupów pozwalały bowiem sądzić, że pewne propozycje przygotowane specjalnie z okazji tego synodu, dotyczyć będą nie tylko szeroko pojętego regionu Amazonii, ale całego Kościoła powszechnego. Wciąż jednak, po dziennikarsku, wydawało się, że zapowiadana tematyka synodu nie będzie tematem na kolejną książkę dla polskich katolików – hierarchowie deklarowali bowiem, że życzą sobie rozmawiać o ekonomii, o problemach społecznych ludów zamieszkujących to specyficzne terytorium, o wykorzystywaniu kobiet i dzieci, a także o konieczności zatrzymania masowej wycinki lasów. Owszem – są to tematy ważne i ciekawe, i cieszy, że Kościół potrafi wyrażać w tych kwestiach swoje zdanie, ale samo poruszanie owych spraw w żaden sposób przecież nie zapowiadało postulatów żadnych gwałtownych zmian w Kościele – jak choćby te, które proponowano wprowadzić na poprzednich synodach papieża Franciszka.
Jednak wraz ze zbliżaniem się terminu synodu, medialne sprawy nabierały coraz większego kolorytu i coraz jaśniejszym stawało się, że frakcja zmierzająca do rewolucji w Kościele, po raz kolejny zamierza przeforsować swoje postulaty podczas synodu teoretycznie poświęconego zupełnie innym kwestiom. Skoro wszak na Synodzie ds. Rodziny tematem najbardziej nachalnie narzucanym przez progresywnie nastawionych biskupów była sprawa rozwodników, a na Synodzie Młodych można było rozmawiać o synodalności, roli kobiet w Kościele oraz o karkołomnym tworze określonym jako „katolicy LGBT”, to i podczas synodu ds. Amazonii można zaproponować… zniesienie celibatu, daleko posunięty synkretyzm religijny, utworzenie nowego rytu Mszy Świętej, a nawet wyświęcanie kobiet! Tuż przed synodem znaleźli się zaś biskupi zarzucający innym biskupom szerzenie herezji i zachęcanie do apostazji. A trwający już synod w sferze medialnej symbolizować zaczęła pogańska figurka Pachamamy, która nie wiedzieć czemu znalazła się w centralnym punkcie wydarzeń w najważniejszym dla chrześcijan miejscu na świecie. Jakby tego było mało – dowiedzieliśmy się, jak bardzo dzisiejszy Kościół w kwestiach dotyczących ekologii zgadza się z ideologami rodzącego się na naszych oczach ekologizmu, którego należy odróżnić zarówno od ekologii jak i od zwykłej zdrowej troski o przyrodę! Na synodzie ds. Amazonii dyskutowano bowiem również o nowej kategorii grzechu – grzechu ekologicznym.
Okazało się więc, że synod ds. Amazonii nie tylko będzie wydarzeniem niezwykle ciekawym z medialnego punktu widzenia, ale nawet najważniejszym spośród wszystkich synodów papieża Franciszka. Synodem, którego postulaty – gdyby zostały przyjęte przez Ojca Świętego – byłyby kolejnym krokiem na drodze wielkiej rewolucji w Kościele.
I dlatego też powstała ta książka. Pomyślana została – jak i poprzednie z cyklu – jako kronika wydarzeń, o których przez jakiś czas było głośno, ale i tych wydarzeń towarzyszących, o których zwykle wiele się nie mówi. Nie mówi się bowiem wiele o wielkiej odwadze i determinacji części duchownych i świeckich, którzy w dobie promowania „nowych dróg dla Kościoła”, nieustannie przypominają o starych i sprawdzonych, uświęconych nie tylko Tradycją ale nierzadko i dogmatem. W dzisiejszym Kościele ich głos jest znacznie słabiej słyszalny – zatem, jako autor, postanowiłem udostępnić im łamy swojej publikacji. Tak, by katolicki czytelnik w Polsce mógł usłyszeć cały wachlarz opinii i argumentów – a nie wyłącznie ten, który aktualnie obowiązuje w głównym nurcie wewnątrzkościelnej poprawności. Swoje własne komentarze i teorie ograniczyłem do absolutnego minimum, pozwalając konserwatywnym biskupom i kardynałom, a także watykanistom i uczonym odnosić się do opinii głównego nurtu. Tym bardziej, że moja perspektywa jest perspektywą dziennikarza, a nie duchownego, teologa, historyka czy naukowca.
Czuję się zaszczycony, że pisałem tę książkę jako redaktor naczelny pisma „Polonia Christiana” i portalu PCh24.pl, na których to łamach niejednokrotnie – również w sprawie Synodu Amazońskiego – głos zabierali kardynałowie i biskupi stojący na straży Wiary, między innymi kardynał Raymond Leo Burke, kardynał Gerhard Müller, kardynał Joseph Zen czy biskup Athanasius Schneider. Nasze media istnieją właśnie po to – aby zapewnić na polskim rynku prasowym rzeczywisty pluralizm opinii, w tym pluralizm podzielonej dziś niestety opinii katolickiej.
Niniejszej książki nie byłoby gdyby nie Wydawnictwo Prohibita, gdyby nie wsparcie zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej Księdza Piotra Skargi, gdyby nie praca kolegów z PCh24.pl i „Polonia Christiana” ze szczególnym uwzględnieniem towarzyszących mi w kolejnej reporterskiej podróży do Rzymu Jerzym Wolakiem i Jackiem Fligiem, oraz gdyby nie anielska cierpliwość mojej żony Marzeny.
Choć książka podpisana jest tylko moim nazwiskiem, nie miałaby szansy powstać, gdyby nie codzienna praca, wyszukiwanie tekstów, informacji i komentarzy, zespołu dziennikarzy i publicystów ze szczególnym uwzględnieniem Łukasza Karpiela, Agnieszki Stelmach i Pawła Chmielewskiego, a także Marcina Austyna, Jana Franczaka, Marcina Jendrzejczaka, Tomasza Kolanka, Piotra Relicha, Michała Wałacha i Mateusza Ziombera.
Łącząc gorące podziękowania dlawyżej wymienionych osób i instytucji, jednocześnie pragnę podziękować tym wszystkim dzielnym kapłanom, zakonnikom i zakonnicom oraz świeckim katolikom, którzy podczas tego synodu śledzili relacje PCh24.pl, udostępniali w mediach społecznościowych, komentowali i przede wszystkim wierzyli nam, że to, o czym informujemy – mimo iż nierzadko zdumiewające i porażające – wydarzyło się naprawdę. Podczas synodu i już po nim staliśmy się bowiem obiektem nagonki ze strony niektórych mediów, uważających, że o sprawach „marginalnych”, takich jak, bagatela: zarzuty o herezję, błędy, apostazję, czczenie bożków, głębokie zmiany w kościelnych zwyczajach i tradycjach, informować… nie należy. Wierzę, że przedstawiciele tych mediów woleli byśmy o tych sprawach milczeli, gdyż w ten sposób pojmują dobro Kościoła – gdy nie mówi się o toczących się w nim sporach. My jednak ten spór ujawniamy – gdyż nierzadko jest to spór o przyszłość Kościoła świętego, który kształtować ma dusze nasze i naszych dzieci – a więc jak żadna instytucja na świecie, ma wpływ na to, co się z nami stanie w przyszłości, zarówno na tej ziemi, jak i po śmierci.
Krystian Kratiuk
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji.Sprzedaż książki w Internecie:
lub w naszej księgarni stacjonarnej:Księgarnia Multibook.plTel: 22 424 37 36ul. Dymińska 4,01-519 Warszawafacebook.com/Multibook.pl
Franciszek, Evangelii gaudium, 2014
Franciszek, Laudato si, 2015
Franciszek, Schreiben Von Papst Franziskus An Das Pilgernde Volk Gottes In Deutschland, 2019
Franciszek, QueridaAmazonia, 2020
Jan Paweł II, Ordinatio sacerdotalis, 1994
Jan Paweł II, Pastor bonus, 1988
Jan Paweł II, Sollicitudo reisocialis, 1987
Paweł VI, Populorum progressio, 1967
Paweł VI, Sacerdotalis caelibatus, 1967
Dokumenty synodu amazońskiego dostępne na Final Document of the Amazon Synod
Preparatory Document for the Synod on the Pan Amazon Region
Pan-Amazon Synod. The Working Document for the Synod of Bishops
Burke Raymond Leo, Schneider Athanasius, Krucjata Modlitwy i Postu. Błagajmy Boga, Aby Błąd I Herezja Nie Wypaczyły Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów Dla Regionu Panamazońskiegohttps://www.pch24.pl/herezje-na-synodzie--hierarchowie-wzywaja-do-krucjaty-modlitwy-i-postu,70801,i.html
Brandmüller Walter, Heretical and Apostate. Cardinal Brandmüller Excommunicates the Amazon Synodhttp://magister.blogautore.espresso.repubblica.it/
Müller Gerhard, Święcenia kapłańskie tylko dla mężczyznhttp://www.pch24.pl/kard--gerhard-muller--swiecenia-kaplanskie-tylko-dla-mezczyzn--wylacznie-napch24-pl-,71181,i.html#ixzz6FiKCqCCK
Schneider Athanasius, Mocny list biskupa Schneidera o „Pachamamie” w Watykaniehttp://www.pch24.pl/mocny-list-biskupa-schneidera-o-pachamamie-w-watykanie,71739,i.html#ixzz6FiL5VIxV
Schneider Athanasius, Biskup Schneider o QueridaAmazonia – iskierka nadziei mimo niejasności
Bingemer Maria Clara, Latin American Theology. Roots and branches, Orbis Books 2016.
Boff Leonardo, Cry of the Earth, Cry of the Poor, Orbis Books 2017.
Gutierrez Gustavo, A Theology of Liberation: History, Politics, and Salvation, Orbis Books 1988.
Kasper Walter, Papież Franciszek. Rewolucja czułości i miłości, Więź 2015.
Kasper Walter, Kościół Katolicki. Istota, rzeczywistość, posłannictwo, WAM 2014.
Pentin Edward, The Rigging of a Vatican Synod: An Investigation into Alleged Manipulation at the Extraordinary Synod on the Family, Ignatius Press 2015.
Ragona Fabio Marchese, Tutti gli uomini del Papa, San Paolo Edizioni 2017.
Zwoliński Andrzej, Etyka Bogacenia, Wydawnictwo WAM, 2002.
A P A R E C I D A Jesteśmytitlepage.xhtml Uczniami I Misjonarzami Jezusa Chrystusa, Aby Nasze Narody Miały W Nim Życie http://www.ptm.rel.pl/files/pdf-rozne/dokument-z-aparecidy.pdf
Czym jest „pakt z katakumb”? https://deon.pl/wiara/czym-jest-pakt-z-katakbumb-,616570