Oferta wyłącznie dla osób z aktywnym abonamentem Legimi. Uzyskujesz dostęp do książki na czas opłacania subskrypcji.
14,99 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14,99 zł
"Stworzeni do miłości. Skłonności homoseksualne i Kościół katolicki", Michael Schmitz Ks. Michael Schmitz w kompetentny a przy tym przystępny sposób mówi nam o tym, że w Kościele katolickim jest miejsce dla osób homoseksualnych. Odnosi się on przy tym z wielkim zrozumieniem i współczuciem do ich, niejednokrotnie trudnych, doświadczeń. Tłumaczy nauczanie Kościoła, osadzając je w chrześcijańskim rozumieniu natury człowieka oraz istoty prawdziwej miłości. Podkreśla, że choć po grzechu pierworodnym wszyscy zmagamy się z samymi sobą (ze swoimi emocjami, pragnieniami, seksualnością) to wszyscy jesteśmy także stworzeni do pełni życia i miłości.
Autor podkreśla osobisty charakter książki; napisał ją dla każdego, kto doznaje rzeczywistości, jaką są skłonności homoseksualne, dla wszystkich, którzy czują się inni, a także dla ich bliskich: – Nie musicie się lękać niczego, co w niej znajdziecie, nawet jeśli sfera seksualna jest dla was polem zmagań, walki i upadków (...) Nie znaczy to jednak, że książka ta nie będzie stawiać wyzwań. Podążanie za Chrystusem zawsze niesie ze sobą wyzwania, lecz zawsze jest możliwe i warte wysiłku – podkreśla Michael Schmitz.
Książka pomaga znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania, o to: Dokąd mogę się zwrócić, gdy czuję się zdezorientowany w kwestii swojej płciowości? Kim jestem? Jaka jest moja tożsamość, także seksualna, i jak z miłością ją zaakceptować? Co powinienem zrobić w kwestii tego, co odczuwam? Co powiedzieć bliskiej osobie, która wyznaje prawdę o sobie? Jak, dzięki nauce Chrystusa, dążyć do miłości i wolności?
"Stworzeni do miłości. Skłonności homoseksualne i Kościół katolicki" została napisana w gawędziarskim stylu, jednak traktuje o głębokich prawdach dotyczącej istoty ludzkiej seksualności i bycia człowiekiem. Nie ma w niej żadnych wątków dyskryminujących czy potępiających. Nie znaczy to jednak, że książka ta nie stawia wyzwań.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 239
Stworzeni do miłości
Michael Schmitz
Stworzeni do miłości
Skłonności homoseksualne i Kościół katolicki
Przełożyła Agata Jankowiak
Wydawnictwo W Drodze, Poznań 2020
Tytuł oryginału
Made for Love: Same-Sex Attraction and the Catholic Church
© 2017 by Ignatius Press, San Francisco, and the Augustine Institute, Greenwood Village, CO. All rights reserved.
© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2020
Redaktor prowadzący – Ewa Kubiak
Redakcja – Eliza Litak
Korekta – Agnieszka Czapczyk, Eliza Litak
Skład i łamanie – Stanisław Tuchołka • panbook.pl
Redakcja techniczna – Józefa Kurpisz
Projekt okładki – Krzysztof Lorczyk OP
Fotografia na okładce – pxhere.com
Fotografia (s. 2) – unsplash.com
ISBN 978-83-7906-385-7
Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.
Wydanie I
ul. Kościuszki 99
61-716 Poznań
tel. 61 852 39 62
www.wdrodze.pl
„Kim jesteś Ty, Panie, a kim jestem ja?” Ta prosta a głęboka modlitwa wydaje się wręcz stworzona dla młodych ludzi żyjących na początku XXI wieku. Jesteśmy – jak nigdy wcześniej – uwikłani w poszukiwanie definicji nas samych i w dążenie do zrozumienia tego, co czyni każdego z nas tym, kim jest, oraz co sprawi, że ktoś nas zauważy i że będzie o nas dbał. Fakt, że przytoczona wyżej modlitwa została wypowiedziana na początku trzynastego wieku przez młodego św. Franciszka z Asyżu przypomina nam, że ta ludzka tęsknota jest doświadczeniem uniwersalnym. Pytanie to stanowi jednak również wyzwanie: jest ono zadane w sposób, który rzadko dziś doceniamy.
„Kim jestem?” to pytanie ważne, ale często kierujemy je w niewłaściwą stronę. Odpowiedzi nie znajdziemy w Internecie. Nie da się jej zdobyć w mediach społecznościowych ani w przeprowadzonym online sondażu, nie da się jej wymierzyć ilością lajków, udostępnień czy retweetów. Przeciwnie, wydaje się, że im bardziej łączą nas media społecznościowe, tym mniej jest więzi międzyludzkich. Wielu młodych ludzi odkrywa, że woła w internetową próżnię i że przyjmuje te odpowiedzi, które rozbrzmiewają najgłośniej. Łatwo pozwalamy, by definiowali nas inni, i nie pytamy przy tym, czy nas znają albo czy im w ogóle na nas zależy. Szczególnie nastolatkowie i młodzi dorośli stają w obliczu wielu wyzwań nurtujących ludzkie serca, na przykład takich, jak odnajdywanie się w nowych rolach w rodzinie, budowanie nowych przyjaźni, adaptowanie się w nowym miejscu zamieszkania bądź wybór zawodu albo sposobu spędzenia wakacji. Jednak niewiele doświadczeń jest równie głębokich – bądź tak potencjalnie pogmatwanych – co uzmysłowienie sobie naszej tożsamości seksualnej oraz zrozumienie nowych i potężnych pragnień bliskości, relacji i miłości. Niestety, nasza zeświecczona kultura z reguły nie jest tu zbyt pomocna: zwykle bywa subiektywna („Prawdą jest to, co nazywam prawdą”), utylitarna („Najlepsze jest to, co zapewnia mi coś, czego chcę”) oraz hedonistyczna („Najlepsze jest to, co daje mi największą przyjemność”). Gdy zadajemy światu pytanie: „Co powinienem zrobić w kwestii tego, co odczuwam?”, otrzymujemy odpowiedź: „Rób to, na co masz ochotę i co sprawia, że czujesz się dobrze”. I jesteśmy w takiej samej sytuacji, jak przed zadaniem owego pytania!
Zaś gdy to, co odczuwamy, samo w sobie jest niejasne, niejasna odpowiedź ze strony świata wcale nie pomaga. Każdy młody człowiek odczuwa pociąg płciowy – pragnienie emocjonalnej i fizycznej bliskości z drugą osobą, pragnienie poznania tej osoby i należenia do niej w sposób niedostępny nikomu innemu. Pociąg płciowy ze swej natury ukierunkowany jest ku osobie płci przeciwnej i odgrywa wielką rolę w uczynieniu z zawarcia małżeństwa i założenia rodziny spraw możliwych i pożądanych. Jednak niektórzy ludzie, z rozmaitych powodów, odczuwają pociąg do osób tej samej płci. To doświadczenie jest trudne do zrozumienia i może ich zastanawiać, co fakt ten oznacza dla ich tożsamości i przyszłości. Dokąd mogą się zwrócić po odpowiedzi, gdy czują się zdezorientowani w kwestii swojej płciowości? Świat zdaje się mówić, że uprawianie seksu jest najważniejszym doświadczeniem, jakie może przeżyć człowiek, że silne pragnienie związku jest zawsze pragnieniem seksualnym, że to, co czują, jest zawsze właściwe i że zawsze mają postępować tak, jak dyktują im uczucia. Czy taka odpowiedź naprawdę komukolwiek pomaga?
Książka Stworzeni do miłości stanowi ważną odpowiedź na te pytania o tożsamość i seksualność. Podobnie jak św. Franciszek, ks. Mike zdaje sobie sprawę, że jedyną prawdziwą odpowiedź na pytanie: „Kim ja jestem?” można znaleźć w pytaniu: „Kim ty jesteś?”. Innymi słowy, mogę zrozumieć samego siebie tylko jeśli zrozumiem swoje relacje, szczególnie tę pierwszą i najważniejszą – relację z moim Stwórcą. Kiedy uznaję Boga za Pana mego życia, mogę wołać do Niego: „O Panie, kim jesteś?”. On zaś odpowiada w sposób, jakiego nigdy bym się nie spodziewał: „Jestem twoim Ojcem. Jestem twoim Zbawicielem. Jestem źródłem twego życia. Jestem celem, do którego zmierzasz”. Kiedy poznaję tożsamość Boga, pełniej odkrywam też własną: „Jestem Twoim ukochanym dzieckiem. Należę do Ciebie. Wszystko, co mam, pochodzi od Ciebie. Wszystko, czym jestem, prowadzi mnie do większej bliskości z Tobą. Będę słuchać Twego słowa i wypełniać Twój plan dla mojego życia”.
Ksiądz Mike w gawędziarskim stylu, z którego jest znany, pisze o prawdach, które – jak się wydaje – w przeszłości każdy uważał za oczywiste, a które dziś są wręcz rewolucyjne:
Wasze istnienie jest darem. Dobrze, że istniejecie!Wasze ciało i dusza są ważne.Za każdą rzeczywistością kryje się pewna obiektywna prawda, którą można zrozumieć.Seks to coś ogromnie ważnego, co ma konkretny cel.Silne uczucia nie zawsze prowadzą do podejmowania dobrych decyzji.Przyjaźń jest prawdziwą miłością, a nie nagrodą pocieszenia.Można się z kimś nie zgadzać, nie nienawidząc przy tym tej osoby.Przede wszystkim zaś ks. Mike wie, o czym mówi i zna wasz sposób myślenia. Dzięki tej wiedzy, połączonej z ojcowską troską i współczuciem, książka Stworzeni domiłości przekazuje głośno i wyraźnie jedno przesłanie: „Jesteście tym, kim jesteście, ponieważ Bóg was kocha!”.
Mam zaszczyt pracować z kobietami i mężczyznami w różnym wieku, pochodzącymi z różnych środowisk, którzy usiłują zrozumieć doświadczane przez siebie skłonności homoseksualne i reagować na nie w taki sposób, do jakiego zaprasza ich Bóg. Dziś młodzi ludzie, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, stają przed tym samym wyzwaniem i dokładają starań, by udzielić takiej samej odpowiedzi – zatem jestem wdzięczny, że książka Stworzeni do miłości została napisana z myślą właśnie o was. Mam nadzieję, że w miarę zdobywania coraz głębszego rozumienia Boga i Jego planu będziecie również coraz lepiej rozumieć samych siebie i swoje pragnienia, a także coraz pełniej żyć jako osoby, którymi macie być zgodnie z pełnym miłości, stwórczym zamysłem Boga.
ks. Philip G. Bochanskidyrektor wykonawczy Courage International
|Stworzeni do miłości