Tamar. Wszystkie nieszczęścia kobiet - Adam Szustak - ebook

Tamar. Wszystkie nieszczęścia kobiet ebook

Szustak Adam

4,6

Opis

Tamar. Wszystkie nieszczęścia kobiet to trzecia – po Judycie i Esterze – publikacja z serii opowiadającej o kobietach, ich tożsamości i życiowych zadaniach, na podstawie historii biblijnych.

Tamar doznała w życiu niemalże wszystkich największych tragedii, a jednocześnie potrafiła się od tego odbić, wyjść na prostą. Zgotowano jej wszystko, co najgorsze, doświadczyła okrucieństw, traktowano ją najgorzej, jak to tylko możliwe, a jednak ona się na tym nie zatrzymała.

Tamar to historia kobiety nieszczęśliwej, która w pewnym momencie zdjęła szaty smutku i zaczęła żądać. I tak skutecznie żądała, że jako pierwsza kobieta weszła do genealogii Pana Jezusa. Jest to opowieść o największym nieszczęściu, które wstało i zaczęło walczyć, opowieść o kobiecie, która doswiadczyła tego, co świat funduje wszystkim kobietom, i zrekonstruowała wszystko na nowo.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 85

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,6 (63 oceny)
44
15
3
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
MariaH91

Nie oderwiesz się od lektury

Świetna jak inne książki o. Szustaka :)
00
aleksandrabo

Nie oderwiesz się od lektury

lPrzeczytałam jednym tchem.
00
kaczkinson

Nie oderwiesz się od lektury

Doskonałe uzupełnienie, stawiając "kropkę nad i" po "Judycie" i "Esterze", choć dla mnie również po "Serce w serce".Dobrze spędzony czas, przydatny komentarz. Polecam
00
NataliaAgnieszkaBlanca

Nie oderwiesz się od lektury

Książka, pomimo podłoża religijnego w Biblii, pięknie nawiązuje do dzisiejszych czasów, kiedy to kobiecie narzucone są wręcz wzorce do spełnienia - idealna żona, idealna matka - bez których umniejsza się jej kobiecości. Zdecydowanie polecam przeczytać tę książkę pod względem psychologicznym! Jestem przekonana, że każda kobieta odnajdzie w niej coś dla siebie - wierząca czy nie, singielka czy w związku.
00
Ever13

Nie oderwiesz się od lektury

Bardzo ciekawe spojrzenie na kobietę. Podobało mi się ukazanie jej siły i odwagi poprzez pryzmat różnych decyzji, które podejmuje.
00

Popularność




Tamar. Wszystkie nieszczęścia kobiet

Seria: Dla kobiet i mężczyzn

Adam Szustak OP dla RTCK SA

Autor: Adam Szustak OP

Produkcja: RTCK SA

Nowy Sącz 2022

Wydanie I

© RTCK SA 2022

ISBN EPUB: 978-83-66523-89-0

ISBN MOBI: 978-83-66523-90-6

Wydano za pozwoleniem władzy kościelnej.

† Stanisław Salaterski

WIKARIUSZ GENERALNY

Fragmenty Pisma Świętego za: Biblia Tysiąclecia Online, Pallotinum,

Poznań 2003, www.biblia.deon.pl

Redakcja: Zuzanna Marek

Uwagi redakcyjne: Adam Szymczak

Korekta: Krystyna Sadecka, Joanna Kuczaty

Skład i łamanie, wersje epub i mobi: Barbara Wrzos, Graphito, www.graphito.pl

Ilustracje: Katarzyna Halota

Projekt okładki: Jakub Kosakowski

RTCK Rób to co kochasz

RTCK SA

ul. Zielona 27, WSB, bud. C

33-300 Nowy Sącz

tel. 531 009 119

[email protected]

www.rtck.pl

Dołącz do społeczności ludzi, którzy chcą robić to, co kochają.

Zapisz się na www.rtck.pl, a będziemy Cię wspierać na tej drodze, wysyłając wartościowe materiały!

Nasz dobry Ojcze, bądź błogosławiony w Twojej wierności. Bądź wywyższony za to, że ciągle nam towarzyszysz, nawet wtedy, gdy my nie pamiętamy o Tobie. Ojcze, nie przyzywam Twojej obecności, bo wiem, że nieustannie z nami jesteś, ale wołam o Twojego Świętego Ducha, by On przyszedł i zniszczył wszystko, co stoi na przeszkodzie, abyś mógł do nas mówić. Ojcze, Ty znasz nasze grzechy i słabości, wszystkie wewnętrzne mury i zamknięcia, które są barierami dla Twojej łaski. Poślij, proszę, Twojego Ducha, który wszystko potrafi i dla którego nic nie jest zakryte, żeby On dotarł do nas i napełnił Twoim słowem. Niech ono działa w nas jak deszcz, który wzbudza urodzaj. Niech ten deszcz pada tak długo, aż wzejdzie to, co Ty zasiewasz.

Ojcze, proszę, posyłaj Twojego Ducha, by towarzyszył wszystkim czytającym tę książkę, by nas wspólnie przeprowadził przez historię Tamar tak, by Twoje słowo dotknęło naszego życia i je przemieniło. O to zaś prosimy Cię słowami modlitwy, której nauczył nas Twój Syn, Jezus Chrystus:

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię

Twoje,

przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako

w niebie, tak i na ziemi.

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj.

I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy

naszym winowajcom.

I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw

od złego. Amen.

Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami.

Święty Ojcze Dominiku, módl się za nami.

Święta Tamar, módl się za nami. 

Książka Tamar. Wszystkie nieszczęścia kobiet to trzecia – po Judycie i Esterze – publikacja z serii opowiadającej o kobietach, ich tożsamości i życiowych zadaniach, na podstawie historii biblijnych. Wybór tytułowej postaci nie był sprawą oczywistą, bo wbrew temu, co się czasem mówi o Piśmie Świętym, że jest ono książką pomijającą kobiety lub je postponującą, kandydatek na bohaterkę kolejnej części „kobiecej” serii w nim nie brakuje. Długo zastanawiałem się nad tym, kogo wybrać. Wśród najmocniejszych kandydatek znalazły się, między innymi: Rachab, nierządnica z Jerycha, która uratowała izraelskich zwiadowców, Rut Moabitka, czyli prababka króla Dawida, a także oczywiście Maryja, Matka Jezusa, przy której jednak od razu stwierdziłem, że jestem za młody, by coś sensownego powiedzieć. Padło więc na Tamar i bardzo dobrze, bo myślę, że jej historia mocno dotyka naszych czasów.

Konferencję dla kobiet, która z czasem stała się podstawą tej publikacji, zatytułowałem swego czasu Tamar. O wszystkich nieszczęściach kobiet. Myślę, że to bardzo dobry tytuł, nie tylko dlatego, że jest dość chwytliwy, ale także z tego powodu, że według mnie trafnie opisuje stan, w jakim znajduje się większość kobiet. Jeżeli któraś z pań czytających tę książkę jest dogłębnie szczęśliwa, czyli pod każdym względem: tożsamościowym, relacyjnym, zawodowym, duchowym, rodzinnym itd. ma ułożone i zaspokojone życie, to w tym momencie powinna tę książkę zamknąć i odłożyć na półkę, a raczej oddać ją komuś, kto tak nie ma. Dlaczego? Bo ta historia naprawdę jest adresowana do kobiet nieszczęśliwych.

Tamar doznała niemalże wszystkich największych tragedii i miała prawo czuć się dogłębnie nieszczęśliwą, a jednocześnie potrafiła się od tego odbić, wyjść na prostą. Jej zgotowano w życiu wszystko, co najgorsze, doświadczyła tych okrucieństw, które funduje się kobietom od początku świata, traktowano ją najgorzej, jak to tylko możliwe, a ona się na tym nie zatrzymała. Od połowy jej historii zaczyna się jeden wielki strajk Tamar, który według mnie jest najpiękniejszym strajkiem na świecie. Niestety, ma on niewiele wspólnego ze strajkiem kobiet, który jakiś czas temu przetoczył się przez nasz kraj i cały świat.

Wiele kobiet strajkuje, ale w mojej ocenie nie robią one tego tak, jak Tamar. Według tego, co można wyczytać w Biblii (a właśnie o tym chcę jak najwierniej opowiedzieć, a nie – jak pewnie niektórzy stwierdzą – przedstawić mój męski punkt widzenia), Tamar to kobieta, która była chodzącym nieszczęściem. W pewnym momencie zdjęła jednak wdowie szaty smutku i zaczęła żądać. I tak skutecznie żądała, że jako pierwsza kobieta weszła do genealogii Pana Jezusa. Ona otworzyła kobietom drogę do tego, by znaleźć się w najcudniejszej linii genealogicznej na świecie, a dokonała tego jako gwałtowniczka, nie pytając, oszukując i biorąc, co się jej należało.

Do Tamar śmiało można odnieść słowa Jezusa mówiące o tym, że gwałtownicy zdobywają królestwo Boże (por. Mt 11,12). Dla mnie ta historia z trzydziestego ósmego rozdziału Księgi Rodzaju to opowieść o największym nieszczęściu, które wstało i zaczęło walczyć, opowieść o kobiecie, która doświadczyła tego, co świat funduje wszystkim kobietom, i zrekonstruowała wszystko na nowo.

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej

Dostępne w wersji pełnej