Polska pisarka, autorka książek dla dzieci i poruszających fabuł obyczajowych, w które nierzadko wplata wątki kryminalne. Jej znakiem firmowym jest umiejętność mówienia o sprawach poważnych, niekiedy wręcz smutnych, unikając ich spłycania i jedocześnie bez popadania w patos, przystępnym, naturalnym językiem okraszonym niezbędną szczyptą humoru. Mimo że Katarzyna Kielecka książki zaczęła wydawać zaledwie wiosną 2019 r., w jej dorobku znajduje się już 5 powieści, a na publikację czekają następne. Swoją najnowszą powieść, drugą cześć cyklu Lilka i Śliwa, pt. Na tej samej ziemi Katarzyna Kielecka opublikowała pod koniec września 2020 r.
Pisarka mieszka w Łodzi. Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym, lecz nie pracuje w zawodzie. Od wielu lat karierę robi w banku, a od niedawna próbuje swoich sił także na rynku literackim. Jest ponadto szczęśliwą matką dwójki utalentowanych muzycznie dzieci i właścicielką psa Leona. Jak wyznała w jednym z wywiadów, jej dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych i naznaczone było trauma sieroctwa, dlatego to rodzina zawsze rodzina znajduje się na najważniejszym miejscu w hierarchii jej wartości. Uwielbia podróżować, a najbardziej sobie ceni bliższe oraz dalsze wyprawy z dziećmi i mężem w formule trapersko-namiotowej, która nie tylko daje dużą swobodę przemieszczania się, ale i bardzo sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzi. Pisarka umie dostrzegać i doceniać też wagę małych codziennych przyjemności – jako zapalona kawoszka, celebruje swoje chwile z kubkiem ulubionego napoju, ponieważ jak sama mówi: każda kawa to jej małe święto. Pomysły na książki Katarzyna Kielecka czerpie z otaczającej jej rzeczywistości, pełnej inspirujących momentów, okruchów życia, które zapadają w pamięć, rezonują w duszy i dają początek opowieści. Czasami jest to zasłyszana przypadkiem rozmowa, niekiedy scena zobaczona na ulicy lub rozmowa z kimś, kto potrafi zauważyć rzeczy do tej pory przez innych ignorowane. Praca nad powieścią to dla autorki każdorazowo bardzo intensywny czas całkowitego zanurzenia w historii i kiedy się kończy, a gotowy tekst wędruje do wydawcy, przeżywa ona stan, który porównuje do syndromu opuszczonego gniazda; uczucia pustki po opuszczeniu domu przez dzieci.
Zanim zaczęła pisać Katarzyna Kielecka książki dla dorosłych, tworzyła opowiastki, piosenki i scenariusze dla młodych czytelników. Zresztą również w jej prozie obyczajowej dzieci odgrywają ważną rolę i są nie tyle tłem, co jej równoprawnymi bohaterami. Pisarka deklaruje, że bardzo lubi kreować postacie dziecięce, wchodzić w ich świat i próbować go zrozumieć. Wśród jej propozycji dla najmłodszych znajdują się takie literackie drobiazgi, jak np. wierszyk logopedyczny Żubr z żurawiną, ale też bardziej rozwinięte narracje. Swoją najpopularniejszą książkę dziecięcą, Gieski, Katarzyna Kielecka wydała pod koniec 2019 r. Ta zabawna i pełna uroku opowieść o paczce urwisów z IIIg z miejsca podbiła serca małych miłośników czytania.
Swoją debiutancką powieść zatytułowaną Sedno życia Katarzyna Kielecka wydała wiosną 2019 r. Główna bohaterka książki, Edyta, ma trudności z ułożeniem sobie życia po traumatycznych doświadczeniach przemocy ze strony ojca. Jej problemy są głęboki niczym rany, które zadane wiele lat temu, choć zabliźnione, bolą nadal. Początkiem zmian w jej życiu jest nowa praca, którą pomaga jej zdobyć brat. I choć są to zmiany niełatwe, stanowią nowe otwarcie i początek ciekawej drogi. Na początku 2020 r. oddała w ręce czytelników Katarzyna Kielecka Piętno dzieciństwa, drugą cześć cyklu. Jej fabuła koncentruje się tym razem wokół postaci Wojtka, brata bliźniaka Edyty, który doznawszy krzywdy jako dziecko nie potrafi odnaleźć szczęścia także w dorosłym życiu.
Jeszcze jesienią 2019 r. powieścią Pod tym samym niebem Katarzyna Kielecka otworzyła nowy cykl obyczajowy. Opowiada on o losach Lilki, samotnej matki czteroletniej Neli, oraz jej przyjaciółki Kingi, która jest jej najbliższą osobą. Ciepła, świąteczna historia, niepozbawiona też elementów pewnej zagadki, z miejsca podbiła serca wszystkich kochających tego typu narracje. Niebanalne i z energią opisane zmagania życiowe Lilki, jej wzloty i upadki, ciekawe postacie drugoplanowe oraz odpowiednia dawka humoru uczyniły z książki idealną wręcz lekturę na długie jesienne wieczory. Nic wiec dziwnego, że rok później wydała Katarzyna Kielecka Na tej samej ziemi, kontynuację przygód swoich bohaterów.
W dorobku pisarki znajduje się jeszcze jedna fabuła. Tę wyjątkowo wzruszającą opowieść zatytułowała Katarzyna Kielecka Cytrusowy gaj. Ada to młoda dziewczyna, pełna empatii nauczycielka w przyszpitalnej szkole dla dzieci leczonych onkologicznie. Jej narzeczony z kolei obiera drogą spektakularnej kariery w koncernie farmaceutycznym. To odsłania jego zupełnie nowe, brutalne oblicze, którego Ada do tej pory nie znała i zmusza ją do zrewidowania swojego spojrzenia i całego planu na życie.
„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”
Tysiące ebooków i audiobooków
Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.
Napisali o nas: