Osiemdziesięcioletnia Margaret Atwood to absolutnie wielka dama światowej literatury. Specjalistka od pisania książek ważnych, laureatka nagrody Bookera, odwieczna pretendentka do literackiej Nagrody Nobla. Aktualnie aktywistka ruchów ekologicznych i wegetarianka.
Urodziła się w 1939 r. w Kanadzie, gdzie tworzy i mieszka do dzisiaj. Jeszcze w dzieciństwie oczarował ją świat książek, które pochłaniała w dużych ilościach. Prawie od razu Margaret Atwood książki postanowiła również pisać i już jako dziecko podejmowała swoje pierwsze literackie próby. W 1957 r. rozpoczęła studia licencjackie na Uniwersytecie w Toronto, które obejmowały język angielski, język francuski oraz filozofię. Naukę kontynuowała jako stypendystka w Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda, gdzie uzyskała dyplom magisterski i studiowała jeszcze 2 lata, jednak nie napisała doktoratu. Nie przeszkodziło to przyszłej pisarce w rozwijaniu jej akademickiej kariery. Szereg lat Margaret Atwood pracowała jako wykładowczyni na różnych uczelniach wyższych, m.in. University of British Columbia (1965), Sir George Williams University w Montrealu (1967-1968), University of Alberta (1969-1979), York University w Toronto (1971-1972) i New York University.
Swoją przygodę literacką zaczynała jako poetka i mimo, że rozgłos zyskała dzięki twórczości prozatorskiej, poezję pisze przez całe swoje długie i aktywne życie. Zresztą, poetyckość, rozumiana jako mówienie o sprawach zasadniczych, refleksyjność, specyficzny sposób obrazowania czy upodobanie do języka alegorii i metafory, przenika wszystkie książki Margaret Atwood, również jej powieści.Chociaż w swojej bibliografii pisarka posiada ponad 20 powieści, kilkanaście zbiorów opowiadań, książki dla dzieci oraz liczne tomiki poezji, Margaret Atwood najbardziej znana jest jako autorka Opowieści podręcznej. Jest to zdecydowanie, z punktu widzenia kulturowego rezonansu i popularności wśród czytelników najważniejsza w całym jej dorobku powieść Atwood.
Opowieść Podręcznej Margaret Atwood to przejmująca antyutopia pokazująca Stany Zjednoczone po zwycięstwie rewolucji religijnych fundamentalistów, przekształcone w Republikę Gileadu. Nowe władze stopniowo ograniczają kobietom przysługujące im do tej pory w nowoczesnych demokracjach prawa, aż ostatecznie tracą one całą podmiotowość i godność. W Gileadzie kobietom nie wolno nawet czytać. Ponad to, wobec znaczących problemów z płodnością całej populacji ludzkiej, traktują kobiety, które wciąż zachowały zdolność do rozrodu, jak zasób naturalny do zagospodarowania.
Chociaż Opowieść Podręcznej Margaret Atwood wydała w 1985 r., pozostaje ona wciąż niezwykle aktualnym i ważnym tekstem kultury. Od paru lat możemy obserwować prawdziwy renesans zainteresowania tą niezwykłą historią, wywołany emisją wstrząsającego serialu Opowieść Podręcznej z Elizabeth Moss w roli głównej. Dwa wyemitowane dotychczas sezony biły rekordy oglądalności i przyczyniły się do zwiększenia sprzedaży także książki Margaret Atwood. Na fali tej popularności także pisarka powróciła do swojego, liczącego już ponad 3 dekady, dzieła i dopisała nowy fragment do zakończenia. Na razie zostało one umieszczone jedynie w specjalnym wydaniu audiobooka Opowieść podręcznej.
Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier 2019 r. jest kontynuacja Opowieści podręcznej. Obecnie wiadomo już, że wrześniu 2019 r. w ręce czytelników odda Margaret Atwood The testaments, książkę opowiadającą o dalszych losach Podręcznej.
Jak dotąd nie wszystkie książki Margaret Atwood doczekały się polskiego przekładu i wydania. Z jej licznych tomików poezji, po polsku dostępny jest wciąż tylko jeden pt.: Dzienniki Sussany Moodie. Nieco lepiej wygląda to w przypadku powieści. Na szczęście w polskich księgarniach znajduje się, nagrodzony Bookerem, Ślepy zabójca Margaret Atwood. Nie brakuje spośród najważniejszych tekstów Margaret Atwood ebooków i audiobooków, np. Grace i Grace.
Powieści pisarki bardzo często maja charakter paraboli czy antyutopii, odsyłających do dalszy sensów i znaczeń. W XXI w. wydała Margaret Atwood Rok Potopu i Oryks i Derkacz, które reprezentują właśnie taką, niepokojącą i refleksyjną literaturę. W Polsce dostępne są również najnowsze powieści Margaret Atwood Serce umiera ostatnie i Czarci pomiot.