Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Realizacja recepty przez farmaceutę to proces, który powinien być przeprowadzany zgodnie z określonymi zasadami i procedurami np. weryfikacją poprawności wypisanej recepty, dawkowania leku, sprawdzenia interakcji między innymi lekami, czy też informowaniem pacjenta o skutkach ubocznych preparatu. W e-booku znajdziesz praktyczne przykłady, jak poprawnie zrealizować receptę, ile wydać leku pacjentowi, gdy są błędy w dawkowaniu na recepcie lub system wylicza nieprawidłowe ilości leku.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 40
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Redakcja
Nieprecyzyjne dawkowanie leków zawierające substancje psychotropowe – co zrobić
Tematy publikacji w pełnej wersji
Cover
Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa
NIP: 526-19-92-256
Redaktor: Anna Śmigulska-Wojciechowska
Kierownik grupy tematycznej:
Piotr Szczygieł
Menedżer produktu: Klaudia Bogumił
Koordynacja produkcji:
Mariusz Jezierski, Magdalena Huta
Korekta: Zespół
Projekt graficzny publikacji:Piotr Fedorczyk
Skład i łamanie: Raster studio
ISBN: 978-83-8344-845-9
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Wiedza i Praktyka sp. z.o.o.
03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a
tel. 22 518 29 29, faks 22 617 60 10, www.formularze.wip.pl
NIP: 526-19-92-256
Numer KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Sąd Gospodarczy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy. Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł
Zapisz się na bezpłatny newsletter Prawo w Aptece
E-book „10 pytań i odpowiedzi na temat realizacji recept ” jest chroniony prawem autorskim. Przedruk materiałów opublikowanych w e-booku jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. E-book „10 pytań i odpowiedzi na temat realizacji recept ” przygotowano z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów oraz konsultantów. Zaproponowane w e-booku wskazówki, porady i interpretacje nie mającharakteru porady prawnej. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z tym redakcjanie ponosi odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w e-booku wskazówek,przykładów, informacji itp. do konkretnych przykładów.
Centrum Obsługi Klienta
Infolinia: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, tel. 22 518 29 29
Poza godzinami pracy można pozostawić wiadomość w skrzynce głosowej
Online: formularze.wip.pl
Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o. Warszawa 2024
Czy w przypadku leków z grup I-N i II-P tzw. psychotropów musi być bezwzględnie podane na recepcie dawkowanie w schemacie ilość × częstotliwość nawet do 1 opakowania? Czy nie można wydać ani jednego opakowania w przypadku zapisu „1 tabl. w razie bólu” dla Oxydoloru? Czy nie można wydać ani jednego opakowania w przypadku zapisu „1 × dz.” dla Oxydoloru? Przeczytaj poprawne odpowiedzi ekspertów.
Maciej Birecki, farmaceuta z kilkuletnim stażem pracy w aptece
Dawkowanie leków z grup I-N oraz II-P jest określone przez kilka aktów prawnych. Pierwszym z nich jest rozporządzenie ministra zdrowia z 2 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie ministra zdrowia ws. recept. Odwołuje się ono w kwestii leków z powyższych grup do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ta natomiast powołuje się na zapisy uwzględnione w rozporządzeniu ministra zdrowia z 11.09.2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub te substancje.
Poprawne dawkowanie leków
Pierwszy z aktów prawnych określa definicję dawkowania. Należy przez nie rozumieć informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania w określonym czasie.Oznacza to, że prawidłowy zapis dawkowania musi zawierać dwie informacje, tj.: ile jednostek danego leku ma zastosować pacjent i w jakim czasie ma je przyjąć. Za nieprawidłowe dawkowanie uznać zatem należy zapisy uwzględniające samą częstotliwość (np. raz dziennie, 3 × dz.), samą jednostkę leku (np. 1 tbl., 1 wziew itd.) lub dawkowanie nieprecyzyjne (np. doraźnie, w razie bólu, wg zaleceń itd.). Rozporządzenie MZ ws. recept z 2 lipca daje jednak furtkę na realizację recept z błędnym dawkowaniem. Przepis zawarty w tym akcie prawnym mówi: „jeśli na recepcie nie umieszczono sposobu dawkowania lub umieszczony sposób dawkowania jest błędny bądź nieprecyzyjny, to osoba realizująca receptę może wydać maksymalnie cztery najmniejsze opakowania leku z wykazu leków refundowanych (w przypadku preparatów podlegających refundacji) lub cztery najmniejsze opakowania dostępne w obrocie na terenie naszego kraju (w przypadku pozostałych preparatów)”.
Leki z grup I-N oraz II-P
Drugi z wymienionych aktów prawnych, czyli ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nakłada obowiązek umieszczenia sposobu dawkowania na receptach, na których zostały zaordynowane leki z grup I-N oraz II-P. Na wszystkich receptach na leki z grupy I-N i II-P musi zostać podany ich sposób dawkowania zgodny z definicja zawartą w rozporządzeniu. dwie zmienne - liczbę jednostek oraz częstotliwość).
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Nieprecyzyjne dawkowanie leków zawierające substancje psychotropowe – co zrobić
Co to jest lista antywywozowa leków i jakie produkty obejmuje
Jak powinno być określone dawkowanie dla leku z substancją odurzającą
Jak zrealizować receptę roczną, gdy kalkulator P1 dokonuje błędnych wyliczeń
Czy na leku recepturowym wymagane jest dawkowanie?
Czy kombatantom przysługują bezpłatne leki i jakie dokumenty to potwierdzają
Na co stosuje się fentanyl i dlaczego tak szybko uzależnia
Na czym polegają przesunięcia magazynowe w aptece
Kiedy można wydać pozostałą na recepcie ilość leku
Antykoncepcja awaryjna – wytyczne dla farmaceuty
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71