Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Praktyczny przewodnik dla pracodawców i specjalistów ds. BHP. E-book zawiera szczegółowe omówienie przepisów, które weszły w życie 29 czerwca 2024 roku, wprowadzających do Kodeksu pracy obowiązki związane z ochroną pracowników przed substancjami wpływającymi na zdrowie reprodukcyjne. E-book przedstawia m.in. listę sektorów szczególnie narażonych na kontakt z tymi substancjami, wytyczne dotyczące oceny ryzyka oraz wdrażania środków ochronnych, a także wskazówki dotyczące dokumentacji i raportowania zgodnego z nowymi regulacjami.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 21
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Redakcja
Autor:praca zbiorowa
Wydawca:Klaudia Bogumił
Kierownik grupy wydawniczej:Piotr Szczygieł
Redaktor:Marek Kalman
Koordynator produkcji:Mariusz Jezierski
Projekt graficzny okładki:Klaudia Bogumił
Składiłamanie:„Triograf”, Dariusz Kołacz
ISBN: 978-83-8344-895-4
Informacjeizamówienia: e-mail: [email protected] infolinia: 22 518 29 29 faks: 22 617 60 10
WiedzaiPraktyka sp.zo.o.ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa NIP: 526-19-92-256 Numer KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł Nr rejestrowy BDO: 000008579 tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10 © Copyright by WiedzaiPraktyka sp.zo.o. Warszawa 2024
Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacjizpowołaniem się na źródło. Wszelkie materiały zawartewniniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjnyinie mogą być traktowanewsposób prawnie wiążący pomiędzy Czytelnikiemawydawcą lub redakcją. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacjeidane zamieszczonewtych materiałach były poprawne merytorycznieiaktualne. Jednakże decyzja odnośnie zastosowaniawszczególności określonych metod leczenia czy technik medycznych należy do podmiotu uprawnionego do wykonywania działalnościwtym zakresie. Informacje zawartewniniejszej publikacji nie mają także,waspekcie poruszanych na jej łamach zagadnień prawnych, charakteru porady czy opinii prawnej, jako że wydawca ani redakcja nie świadczą jakichkolwiek usług prawnych. Informacje tego rodzaju nie mogą być również traktowane jako oficjalne stanowisko organów lub urzędów państwowych. Zastosowanie tych informacjiwkonkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji lub opinii prawnej. Wobec powyższego wydawca, redakcja, redaktorzy ani autorzy ww. materiałów nie ponoszą odpowiedzialności prawnej,wszczególności za skutki zastosowania lub wykorzystaniawjakikolwiek sposób informacji zawartychwniniejszej publikacji
Zatrudnianie pracownika w warunkach narażenia na działanie substancji reprotoksycznych– 5 pytań i odpowiedzio praktyczne kwestie bhp z substancjami reprotoksycznymi
Od 29 czerwca 2024 r. obowiązują zmienione przepisy Kodeksu pracy wprowadzające do polskiego systemu prawnego substancje o działaniu reprotoksycznym. Podobnie jak w przypadku substancji rakotwórczych czy mutagennych, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy. Mogą mieć bowiem poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników, a także ich potomstwa. Wyróżnienie substancji chemicznych o działaniu reprotoksycznym i ich występowanie na stanowiskach pracy wiąże się z określonymi obowiązkami, szczególnie dla pracodawców. W dużej mierze jednak ich realizacja spocznie na pracownikach służby bhp w ramach zadań doradczych. Jak zatem w praktyce podejść do kwestii występowania w miejscach pracy substancji o działaniu reprotoksycznym, aby zapewnić pracownikom bezpieczne higieniczne warunki pracy? Oto kilka wskazówek.
Z informacji zawartych w tym e-booku dowesz się m.in.:
■Pracowników jakich branż mogą dotyczyć zmiany w zakresie substancji reprotoksycznych wprowadzone w Kodeksie pracy?
■Jak przygotować firmę na pracę w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi?
■Dlacego to pracodawcy muszą zadbać o ochronę pracowników przed substancjami reprotoksycznymi?
Od 29 czerwca 2024 r. w Kodeksie pracy zostanie wyróżnione nowe zagrożenie – narażenie pracowników na substancje reprotoksyczne. Pojęcie to pojawia się w związku z koniecznością dostosowania polskiego ustawodawstwa do zmienionych przepisów dyrektywy 2004/37/WE. Co to oznacza w praktyce? Jak wyróżnienie substancji reprotoksycznych wpływa na dzialność wielu podmoitów i obowiązki pracodawców?
Wprowadzone do Kodeksu pracy w połowie 2024 roku zmiany wdrożyły (z opóźnieniem – państwa członkowskie miały termin na wdrożenie przepisów do 5 kwietnia 2024) do polskiego prawodawstwa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.
Dyrektywa 2022/431 wprowadziła istotną zmianę merytoryczną, rozszerzając zakres dyrektywy z 2004 roku na substancje reprotoksyczne. Ustawa zmieniająca nowelizowała art. 222 Kodeksu pracy w zakresie rozszerzenia go na substancje reprotoksyczne oraz zaskutkowała wydaniem nowego rozporządzenia przez ministra zdrowia, umożliwiającego wdrożenie przepisów dyrektywy 2022/431 oraz objęcie ochroną pracowników pracujących również w narażeniu na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu reprotoksycznym.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji