Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Nowelizacja przepisów BHP dla stanowisk komputerowych z monitorami ekranowymi wymaga dostosowania ich do ergonomicznych standardów, co dotyczy także stanowisk z systemami przenośnymi. Przepisy obowiązują niezależnie od czasu pracy, a ich celem jest poprawa zdrowia i komfortu pracowników. Nowelizacja rozporządzenia nadal wzbudza jednak wątpliwości pracodawców. Jest to spowodowane między innymi wysokimi kosztami dostosowania stanowisk pracy do nowych przepisów, czego ustawodawca najwyraźniej na zauważył. Sprawdź, z jakimi problemami mierzą się jeszcze pracodawcy.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 21
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Redakcja
Autor: praca zbiorowa
Wydawca: Klaudia Bogumił
Kierownik grupy wydawniczej: Piotr Szczygieł
Redaktor: Marek Kalman
Koordynator produkcji: Mariusz Jezierski
Projekt graficzny okładki: Klaudia Bogumił
Skład i łamanie: „Triograf”, Dariusz Kołacz
ISBN: 978-83-8344-866-4
Informacje i zamówienia:e-mail: [email protected] infolinia: 22 518 29 29 faks: 22 617 60 10
Wiedza i Praktyka sp. z o.o. ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa NIP: 526-19-92-256 Numer KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł Nr rejestrowy BDO: 000008579 tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10 © Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o. Warszawa 2023
Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny i nie mogą być traktowane w sposób prawnie wiążący pomiędzy Czytelnikiem a wydawcą lub redakcją. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje i dane zamieszczone wtych materiałach były poprawne merytorycznie i aktualne. Jednakże decyzja odnośnie zastosowania w szczególności określonych metod leczenia czy technik medycznych należy do podmiotu uprawnionego do wykonywania działalności w tym zakresie. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają także, w aspekcie poruszanych na jej łamach zagadnień prawnych, charakteru porady czy opinii prawnej, jako że wydawca ani redakcja nie świadczą jakichkolwiek usług prawnych. Informacje tego rodzaju nie mogą być również traktowane jako oficjalne stanowisko organów lub urzędów państwowych. Zastosowanie tych informacji w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji lub opinii prawnej. Wobec powyższego wydawca, redakcja, redaktorzy ani autorzy ww. materiałów nie ponoszą odpowiedzialności prawnej, w szczególności za skutki zastosowania lub wykorzystania w jakikolwiek sposób informacji zawartych w niniejszej publikacji
Dlaczego przepisy o monitorach ekranowych nadal budzą wątpliwości
Czas na dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe do nowych przepisów minął w maju br. Każde stanowisko powinno zatem spełniać już nowe wymogi. Niestety tak nie jest. Nowelizacja rozporządzenia nadal wzbudza wątpliwości pracodawców. Jest to spowodowane między innymi wysokimi kosztami dostosowania stanowisk pracy do nowych przepisów, czego ustawodawca najwyraźniej na zauważył. Ale nie tylko… Sprawdź, z jakimi problemami mierzą się jeszcze pracodawcy.
Zatrudnienie przynajmniej jednej osoby na podstawie stosunku pracy wiąże się dla podmiotu zatrudniającego z uzyskaniem statusu pracodawcy – z prawie wszystkimi tego konsekwencjami wynikającymi z przepisów z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Pracodawca, który zatrudnia jednego pracownika, nie ma oczywiście obowiązku powołania służby bhp czy komisji bhp – jednak przeważająca część zadań w zakresie bezpieczeństwa pracy musi być zrealizowana.
Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników, jak również formy organizacyjnoprawnej pracodawcy dotyczy każdego przypadku – również bez względu na charakter zakresu obowiązków, jakie pracownik wykonuje. Oczywiście obowiązki dotyczące bhp mogą być bardziej złożone w przypadku wykonywania na przykład prac szczególnie niebezpiecznych, które wymagają wyjątkowej organizacji pracy i sprawowania bieżącego nadzoru – nie zmienia to jednak tego, że również w przypadku z pozoru bezpiecznych prac administracyjno-biurowych wykonywanych przed monitorami ekranowymi, pracownicy muszą mieć zapewnione bezpieczne warunki pracy. Powinni być objęci szczególną profilaktyczną opieką zdrowotną.
Z całą pewnością nie można porównywać zagrożeń występujących przy pracy wykonywanej na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy z zagrożeniami występującymi przy pracy w sektorze budowlanym, w rolnictwie czy w przemyśle. Myli się jednak ten, który twierdzi, że praca przed monitorem ekranowym jest wolna od jakiegokolwiek rodzaju zagrożeń i polega wyłącznie na relaksowaniu się w ergonomicznym fotelu z regulowanymi podłokietnikami w pomieszczeniu klimatyzowanym. Praca przed monitorem ekranowym może bowiem negatywnie wpływać na kondycję narządu wzroku – dodatkowo mogą pojawić się bóle głowy, zmęczenie oraz znużenie. Siedząca pozycja ciała wiąże się z wyzwaniami dla narządu ruchu – układu mięśniowego-szkieletowego. Wielogodzinne wykonywanie pracy przed monitorem ekranowym może stanowić przyczynę dolegliwości pleców, barków, kręgosłupa, spłycenia oddechu, spowolnienia krążenia, zwłaszcza w obrębie nóg.
Z informacji prezentowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy wynika, że praca przy komputerze wykonywana codziennie dłużej niż 4 godziny może być uciążliwa, gdyż:
1) intensywna praca wzrokowa może powodować dolegliwości wzroku, bóle głowy, zmęczenie i znużenie,
2) długotrwałe unieruchomienie może być przyczyną dolegliwości pleców, barków, kręgosłupa, spłycenia oddechu, spowolnienia krążenia, zwłaszcza w obrębie nóg,
3) zła organizacja pracy, szybkie tempo, presja terminów, odosobnienie podczas pracy, złe oprogramowanie, brak wsparcia w trudnych sytuacjach, mogą powodować stres prowadzący do zmęczenia, znużenia, frustracji, wypalenia zawodowego.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji