Jak przebiega kontrola pracy zdalnej przez PIP? Przygotuj właściwą dokumentację BHP, żeby uniknąć kary - Praca zbiorowa - ebook

Jak przebiega kontrola pracy zdalnej przez PIP? Przygotuj właściwą dokumentację BHP, żeby uniknąć kary ebook

zbiorowa praca

0,0
39,90 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła pierwsze wyniki kontroli pracy zdalnej. Od 7 kwietnia 2023 r. inspektorzy sprawdzają przestrzeganie przepisów prawa pracy przy zatrudnianiu pracowników w formie zdalnej. Do 1 czerwca 2023 r. przeprowadzono 40 kontroli w zakładach pracy w różnych sektorach gospodarki. Większość ze skontrolowanych podmiotów działała w sektorze prywatnym, a tylko 5 w sektorze publicznym.

Nieprawidłowości ujawnione w toku czynności kontrolnych dotyczyły przede wszystkim nieprawidłowej treści regulaminu pracy zdalnej. Inspektorzy pracy ujawnili też, między innymi:

             nieuzgodnienie treści regulaminu pracy zdalnej z przedstawicielami pracowników,

             brak oceny ryzyka zawodowego uzupełnionej o zagadnienia związane z wykonywaniem pracy zdalnej,

             niezapoznanie pracowników świadczących pracę zdalną z dokonaną oceną ryzyka zawodowego,

             brak ustalenia wysokości ryczałtu z tytułu zwrotu kosztów wykonywania pracy zdalnej,

             brak pisemnych oświadczeń pracowników dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wykonywania pracy zdalnej.

 

O tym, jak prawidłowo przygotować właściwą dokumentację BHP, żeby uniknąć kary dowiesz się z e-booka

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 43

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Redakcja

Autor: Praca zbiorowa

Wydawca: Patrycja Kurzątkowska

Kierownik grupy wydawniczej: Alina Sulgostowska

Redaktor: Marek Kalman

Koordynator produkcji: Mariusz Jezierski

Projekt graficzny okładki: Patrycja Kurzątkowska

Skład i łamanie: „Triograf”, Dariusz Kołacz

ISBN: 978-83-8344-246-4

Informacje i zamówienia:e-mail: [email protected] infolinia: 22 518 29 29 faks: 22 617 60 10

Wiedza i Praktyka sp. z o.o. ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa NIP: 526-19-92-256 Numer KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł Nr rejestrowy BDO: 000008579 tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10 © Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o. Warszawa 2023

Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny i nie mogą być traktowane w sposób prawnie wiążący pomiędzy Czytelnikiem a wydawcą lub redakcją. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje i dane zamieszczone wtych materiałach były poprawne merytorycznie i aktualne. Jednakże decyzja odnośnie zastosowania w szczególności określonych metod leczenia czy technik medycznych należy do podmiotu uprawnionego do wykonywania działalności w tym zakresie. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają także, w aspekcie poruszanych na jej łamach zagadnień prawnych, charakteru porady czy opinii prawnej, jako że wydawca ani redakcja nie świadczą jakichkolwiek usług prawnych. Informacje tego rodzaju nie mogą być również traktowane jako oficjalne stanowisko organów lub urzędów państwowych. Zastosowanie tych informacji w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji lub opinii prawnej. Wobec powyższego wydawca, redakcja, redaktorzy ani autorzy ww. materiałów nie ponoszą odpowiedzialności prawnej, w szczególności za skutki zastosowania lub wykorzystania w jakikolwiek sposób informacji zawartych w niniejszej publikacji

Kontrola pracy zdalnej przez PIP – jakie są możliwości inspektora pracy

Analizując nowe przepisy o pracy zdalnej, można dojść do wniosku, że ten sposób organizacji pracy to wyłączna sprawa między pracodawcą a pracownikiem zdalnym. Nic bardziej mylnego. Trzeba pamiętać o kompetencjach z zakresu kontroli i nadzoru, które są przypisane inspektorom pracy. W przypadku pracy zdalnej nie zostały ograniczone. Jak się zatem przygotować do takiej kontroli? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie dokumenty przygotować?

Z definicji stosunku pracy wynika, że podstawowym obowiązkiem prawnym pracownika jest wykonywanie pracy podporządkowanej w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę i pod jego kierownictwem. Definicja stosunku pracy wyklucza zatem wykonywanie pracy w ramach pracowniczej formuły zatrudnienia w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający byłby pozbawiony możliwości kierowania procesami pracy.

Kontrola warunków pracy

Tak jak każdy pracownik ma obowiązek wykonywać pracę o należytej jakości oraz ilości w warunkach pracowniczego podporządkowania, zgodnie z przepisami i zasadami bhp – tak pracodawca ma prawo prowadzenia kontroli bieżącej. W praktyce duża część takiej kontroli jest realizowana przez osoby kierujące pracownikami, które sprawują najbardziej aktualny nadzór nie tylko w zakresie jakości oraz ilości świadczonej pracy, ale również w kwestiach bezpieczeństwa jej wykonywania. Do tego dochodzą kompetencje kontrolne zakładowych struktur bhp – niezależnie od tego, czy zadania służby bhp są realizowane przez wyspecjalizowane komórki organizacyjne, czy może przez osoby zatrudnione przy innej pracy, czy specjalistę spoza zakładu.

Kompetencje kontrolne ze strony pracodawcy, jak również służby bezpieczeństwa i higieny pracy czy społecznej inspekcji pracy nie są zastrzeżone wyłącznie do przypadków, kiedy praca jest wykonywana na terenie zakładu pracy. Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy wprowadziła długo oczekiwaną pracę zdalną. To, że praca jest wykonywana mniej lub bardziej regularnie poza terenem zakładu pracy, w żadnym razie nie oznacza, że organizatorem takiej pracy jest pracownik. Pracodawca jak najbardziej ma więc prawo przeprowadzać kontrolę:

■wykonywania pracy zdalnej przez pracownika,

■w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub

■przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.

Sposób przeprowadzenia kontroli pracy zdalnej musi być dostosowany do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju. Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

WAŻNE

Kontrola procesów pracy jest również realizowana przez funkcjonującą w zakładzie pracy komisję bhp – jednak dotyczy to wyłącznie większych pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 250 pracowników. Wówczas taka kontrola w postaci wizytacji i przeglądów stanowisk pracy ma charakter najbardziej kompleksowy – uwzględniając gremium, jakim jest komisja, w którym zasiadają w szczególności pracownicy służby bhp, społeczny inspektor pracy, jak również lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Uprawnienia służby bhp i sip

Z przepisów rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy wynika, że służba bhp w ramach zakresu obowiązków przeprowadza kontrolę warunków pracy oraz przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ponadto uprawnieniem pracowników służby bhp jest przeprowadzanie kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przestrzegania przepisów oraz zasad w tym zakresie w zakładzie pracy i w każdym innym miejscu wykonywania pracy.

Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji

Znajdziesz tam również:

Inspekcja pracy

Przygotowanie do kontroli

Dokumentacja pracy zdalnej pod kontrolą

Uprawnienia inspektora – obowiązki kontrolowanego

Kontrola PIP w mieszkaniu pracownika

Praca zdalna – niezbędne dokumenty, gotowe do wykorzystania

Informacja o zasadach bezpiecznego wykonywania pracy dla pracownika wykonującego pracę zdalną

Instrukcja bhp – bhp przy pracy zdalnej

Ergonomia pracy zdalnej

Ocena ryzyka

Regulamin pracy zdalnej