149,00 zł
Kodeks pracy stanowi podstawowy akt prawny, który w swojej praktyce na co dzień zobowiązani są stosować pracodawcy. W niniejszym opracowaniu Czytelnik odnajdzie ujednoliconą treść przepisów KP (stan prawny na 01.01.2024 r.) wraz praktycznym omówieniem ostatnich zmian w przepisach. W wydaniu uwzględniono zmiany wynikające z nowelizacji przepisów KP z 2023 r. o pracy zdalnej, badaniach trzeźwości pracowników i work-life balance. Zbiór przepisów dedykowany wszystkim pracodawcom, menedżerom HR, prawnikom oraz specjalistom zatrudnionym w działach kadrowo-płacowych.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 292
Redakcja
Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Warszawa 2023
Kierownik grupy tematycznej: Marta Grabowska-Peda
Wydawca: Barbara Plucińska
Redaktor: Leszek Skupski
Koordynator produkcji: Magdalena Huta
Korekta: Zespół
Projekt okładki: Piotr Fedorczyk
Skład: „Triograf” Dariusz Kołacz
Druk: KRM Miller
ISBN 978-83-8344-136-8
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a, 03-918 Warszawa
tel. 22 518 29 29, faks 22 617 60 10, e-mail: [email protected]
NIP: 526-19-92-256, KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Wysokość kapitału zakładowego 200.000 zł
Publikacja „Kodeks pracy 2023. Ujednolicone przepisy z komentarzem do zmian” wraz z przysługującymi Czytelnikom innymi elementami dostępnymi w subskrypcji (e-letter, WWW i inne) chronione są prawem autorskim. Przedruk i sprzedaż tych materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło.
„Kodeks pracy 2023. Ujednolicone przepisy z komentarzem do zmian” został przygotowany z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów i konsultantów. Zaproponowane w niniejszej publikacji oraz w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej i dotyczą sytuacji typowych. Ewentualne zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane z wykwalifikowanym specjalistą lub ekspertem, w celu uwzględnienia indywidualnych okoliczności związanych z daną sprawą, w związku z czym zastosowanie lub wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w tych materiałach następuje na własne ryzyko i odpowiedzialność osoby tego dokonującej. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowiska organów i urzędów państwowych.
Komentarz do zmian
I. ZAKŁADOWA KONTROLA TRZEŹWOŚCI PRACOWNIKÓW
Nowelizacja
Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240)
Termin zmiany
21 lutego 2023 r.
Ustawa nowelizująca Kodeks pracy umożliwia pracodawcom prowadzenie w miejscu pracy kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Kontrola w tym zakresie uregulowana została w nowych przepisach art. 221c–221h Kodeksu pracy.
Zgodnie z nowelizowanymi przepisami w sytuacji, gdy jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca ma możliwość wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników. Badanie polega na stwierdzeniu braku:
•obecności alkoholu w organizmie pracownika albo
•obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości w rozumieniu art. 46 ust. 2 albo 3 ustawy z 26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Za równoznaczne ze stwierdzeniem braku obecności alkoholu w organizmie pracownika uznaje się przypadki, w których zawartość alkoholu nie osiąga lub nie prowadzi do osiągnięcia wartości właściwych dla stanu po użyciu alko-holu.
Wprowadzenie kontroli trzeźwości, grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości i sposób przeprowadzania kontroli trzeźwości, w tym rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czas i częstotliwość jej przeprowadzania, ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Określenie grup pracowników objętych kontrolą
Zarówno w układ zbiorowy pracy, jak i regulamin pracy lub obwieszczenie powinny konkretnie określać, kto będzie mógł zostać poddany badaniom trzeźwości. Warto więc określić, które:
•działy,
•wydziały,
•zespoły,
•poszczególne stanowiska
•mogą być badane.
W zależności od okoliczności może się okazać, że jedynie część pracowników zostanie objęta badaniami, a pozostali już nie.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji
Znajdziesz tam również:
DZIAŁ PIERWSZY. Przepisy ogólne
DZIAŁ DRUGI. Stosunek pracy
DZIAŁ TRZECI. Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia
DZIAŁ CZWARTY. Obowiązki pracodawcy i pracownika
DZIAŁ PIĄTY. Odpowiedzialność materialna pracowników
DZIAŁ SZÓSTY. Czas pracy
DZIAŁ SIÓDMY. Urlopy pracownicze
DZIAŁ ÓSMY. Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem
DZIAŁ DZIEWIĄTY. Zatrudnianie młodocianych
DZIAŁ DZIESIĄTY. Bezpieczeństwo i higiena pracy
DZIAŁ JEDENASTY. Układy zbiorowe pracy
DZIAŁ DWUNASTY. Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy
DZIAŁ TRZYNASTY. Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika
DZIAŁ CZTERNASTY. Przedawnienie roszczeń
DZIAŁ CZTERNASTYA. (uchylony)
DZIAŁ PIĘTNASTY. Przepisy końcowe