Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Zarówno Karta Nauczyciela, jak i przepisy o pracownikach samorządowych, nie określają w pełni regulacji w zakresie stosunku pracy pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych w placówkach oświatowych. Ustawodawca przyjął regułę, zgodnie z którą w zakresie nieuregulowanym w tych przepisach stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Rozwiązanie takie rodzi jednak dla dyrektorów wiele problemów, które wbrew pozorom, nie ograniczają się one tylko do teoretycznych rozważań, ale mają wpływ na codzienne funkcjonowanie szkół i przedszkoli.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 120
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Autorzy:
Maciej Karpiński, Michał Kowalski, Patryk Kuzior, Michał Mazur, Leszek Skupski, Joanna Suchanowska, Anna Trochimiuk, Katarzyna Wrońska-Zblewska
Redaktor:Leszek Skupski
Wydawca produktu:Paulina Stanek
Projekt graficzny okładki:Piotr Fedorczyk
Korekta:Zespół
Koordynator produkcji:Magdalena Huta
Druk:KRM Druk
Skład i łamanie:Triograf Dariusz Kołacz
ISBN: 978-83-8344-208-2 Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o.Warszawa 2023
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.ul. Łotewska 9a, 03-918 Warszawa,tel. 22 518 29 29, faks 22 617 60 10, e-mail: [email protected] NIP: 526-19-92-256, KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,Wysokość kapitału zakładowego 200.000 zł.
Publikacja „Kodeks pracy w placówkach oświatowych” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy oraz doświadczenia jej twórców. Zaproponowane w niej wskazówki, porady i interpretacje dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Opublikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym autorzy, konsultanci oraz redakcja nie mogą ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w publikacji „Kodeks pracy w placówkach oświatowych” wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.
Rozdział 1. Stosunek pracy pracowników oświaty
Karta Nauczyciela czy Kodeks pracy – które przepisy stosować względem nauczycieli
Mimo że większość zagadnień związanych ze sprawami pracowniczymi nauczycieli uregulowana jest w Karcie Nauczyciela, to jednak w wielu kwestiach trzeba sięgnąć do Kodeksu pracy. Dotyczy to spraw nieuregulowanych w Karcie lub uregulowanych częściowo.
Zastosowanie Kodeksu pracy – zasada ogólna
Podstawą do stosowania w sprawach pracowniczych nauczycieli Kodeksu pracy jest art. 91c ust. 1 KN, zgodnie z którym w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że w wyroku z 5 lutego 2003 r., sygn. akt I PK 84/03 Sąd Najwyższy wskazał, że art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela „nie może być rozumiany jako odesłanie do stosowania tych wszystkich przepisów Kodeksu pracy o umowie o pracę, których odpowiednika brak w Karcie Nauczyciela. Taka wykładnia doprowadziłaby do „rozmontowania” konstrukcji stosunku pracy z mianowania, zmiany jego charakteru prawnego, rozmycia różnic między mianowaniem i umową o pracę, zaniku odmienności statusu nauczyciela w zależności od podstawy nawiązania stosunku pracy (…)”.
Jak zatem poprawnie sięgać po przepisy Kodeksu pracy w sprawach pracowniczych nauczycieli? Prześledzimy to na kilku przypadkach, których Karta Nauczyciela nie reguluje całościowo.
Zwolnienie nauczyciela – treść i forma
O ile przepisy Karty Nauczyciela określają przesłanki rozwiązania, okres wypowiedzenia, uprawnienie do odprawy czy obowiązek konsultacji związkowej, o tyle nie odnoszą się do formy i treści oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy. Dlatego Sąd Najwyższy przyjął, iż: „określenie formy złożenia oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy z nauczycielem w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela oraz treści tej czynności prawnej jest «sprawą wynikającą ze stosunku pracy, nieuregulowaną przepisami Karty Nauczyciela» w rozumieniu art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela. Oznacza to, że w tym przedmiocie ma zastosowanie art. 30 § 3 Kodeksu pracy oraz art. 30 § 4 i 5 Kodeksu pracy co do elementów składowych pisma dyrektora szkoły o wypowiedzeniu stosunku pracy. W konsekwencji, oświadczenie o wypowiedzeniu nauczycielskiego stosunku pracy, podyktowane okolicznościami wskazanymi w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela, powinno zostać sporządzone w formie pisemnej, a pismo rozwiązujące ten stosunek pracy musi określać przyczynę wypowiedzenia oraz zawierać pouczenie o przysługującym nauczycielowi prawie odwołania do sądu pracy” (wyrok Sądu Najwyższego z 17 marca 2016 r., sygn. akt III PK 80/15).
Całą treść przczytasz w pełnej wersji publikacji
Znajdziesz tam również:
Rozdział 2. Zakładowa kontrola trzeźwości w szkole lub przedszkolu
Rozdział 3. Praca zdalna
Rozdział 4. Odpowiedzialność porządkowa pracownika
Rozdział 5. Odpowiedzialność materialna pracowników oświaty
Rozdział 6. Czas pracy pracowników niepedagogicznych
Rozdział 7. Kodeksowe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego
Rozdział 8. Urlopy związane z rodzicielstwem
Rozdział 9. Obowiązki w zakresie bhp pracowników oświaty