99,00 zł
Publikacja „Niezbędnik specjalisty ds. płac” to zbiór kilkudziesięciu tabel i zestawień przydatnych w codziennym naliczaniu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych. Znajdziesz w niej, opracowane w skondensowanej formie, informacje na temat m.in. zasad naliczania obligatoryjnych i fakultatywnych składników wynagrodzenia, wypłaty zasiłków, rozliczania podróży służbowych, świadczeń z ZFŚS czy naliczania wpłat na PPK. Najważniejsze zasady naliczania płac zawsze pod ręką. Publikacja uwzględnia zmiany wprowadzone nowelizacjami Kodeksu pracy z 2023 r.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 201
Wydawca:Barbara Plucińska Redaktor prowadzący:Leszek Skupski Korekta:ZespółKoordynator produkcji:Magdalena Huta Opracowanie graficzne:Piotr Fedorczyk Druk:KRM Miller Skład i łamanie:„Triograf” Dariusz Kołacz ISBN 978-83-8344-337-9 Numer rejestrowy BDO: 000008579 Wiedza i Praktyka sp. z o.o.03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a tel. 22 518 29 29, faks 22 617 60 10, e-mail: [email protected] NIP: 526-19-92-256 Numer KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Sąd Gospodarczy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 złStan prawny na: wrzesień 2023 r.
© Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o.Warszawa 2023
Publikacja „Niezbędnik specjalisty ds. płac” wraz z przysługującymi Czytelnikom innymi elementami dostępnymi w subskrypcji (e-letter, WWW i inne) chronione są prawem autorskim. Przedruk i sprzedaż tych materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło.
Publikacja „Niezbędnik specjalisty ds. płac” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów i konsultantów. Zaproponowane w niniejszej publikacji oraz w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej i dotyczą sytuacji typowych. Ewentualne zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane z wykwalifikowanym specjalistą lub ekspertem, w celu uwzględnienia indywidualnych okoliczności związanych z daną sprawą, w związku z czym zastosowanie lub wykorzystania w jakikolwiek sposób informacji zawartych w tych materiałach następuje na własne ryzyko i odpowiedzialność osoby tego dokonującej. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowiska organów i urzędów państwowych.
Więcej informacji:tel. 22 518 29 29, e-mail: [email protected]
I. Składniki wynagrodzenia
1. Wynagrodzenie za pracę
■Wynagrodzenie zasadnicze
Wynagrodzenie zasadnicze jest obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia pracownika. Jest to pensja pracownika wynikająca z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jego wysokość zależy głównie od:
•kategorii zaszeregowania pracownika,
•rodzaju i ilości wykonywanej pracy,
•zajmowanego stanowiska (sprawowanej funkcji) i posiadanych kwalifikacji,
•zakresu odpowiedzialności.
■Zasady wypłaty wynagrodzenia
Sposób wypłaty wynagrodzenia
Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.
Zasadą wypłaty wynagrodzenia dla pracownika jest przelew na konto bankowe. Wypłata wynagrodzenia pracownikowi w formie przelewu jest możliwa wyłącznie przez podanie pracodawcy numeru rachunku bankowego. W przypadku zamiaru pobierania wynagrodzenia w formie gotówkowej pracownik musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek o wypłatę wynagrodzenia w ten sposób. Taki wniosek pracodawca jest zobowiązany przechowywać w dokumentacji dotyczącej danego pracownika.
Termin wypłaty wynagrodzenia
Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.
Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.
Ochrona wynagrodzenia za pracę
Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie, która w praktyce oznacza, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę, a pracodawca nie może zmniejszyć wysokości wynagrodzenia w sposób nieuprawniony. Pojęcie „wynagrodzenie za pracę” jest rozumiane w postępowaniu egzekucyjnym bardzo szeroko. Są nim zarówno periodyczne wynagrodzenie za pracę i za prace zlecone oraz nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak i związany ze stosunkiem pracy zysk lub udział w funduszu zakładowym oraz we wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy (art. 881 § 2 zd. drugie kpc). Pomniejszanie wynagrodzenia za pracę (odliczanie i potrącanie konkretnych kwot) jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych ustawowo.
Pracodawca, dokonując potrącenia w innych sytuacjach niż te uregulowane prawnie, naraża się na roszczenie podwładnego o zapłatę nienależnie potrąconego wynagrodzenia. Może ponieść też odpowiedzialność związaną z wykroczeniem przeciw prawom pracownika.
Całą treść publikacji przeczytasz w pełnej wersji
Znajdziesz tam również:
Opodatkowanie i oskładkowanie wynagrodzeń pracowniczych
Zasiłki
Podróże służbowe
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Pracownicze plany kapitałowe
Stosowane skróty