Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Każda praca wiąże się z właściwym dla niej poziomem ryzyka. Stosunkowo bezpieczna praca biurowa z jednej strony, z drugiej zaś – praca szczególnie niebezpieczna, czyli wykonywana w utrudnionych warunkach. Właściwa organizacja daje możliwość skutecznego zapobiegania wypadkom przy pracy. Dużego znaczenia nabierają dobrze przygotowane szkolenia BHP. Warto też pamiętać, że organizacja prac szczególnie niebezpiecznych jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP. W e-booku przedstawiono analizę wybranych zagadnień dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 25
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Redakcja
Autor: praca zbiorowa
Wydawca: Klaudia Bogumił
Kierownik grupy wydawniczej: Piotr Szczygieł
Redaktor: Marek Kalman
Koordynator produkcji: Mariusz Jezierski
Projekt graficzny okładki: Klaudia Bogumił
Skład i łamanie: „Triograf”, Dariusz Kołacz
ISBN: 978-83-8344-867-1
Informacje i zamówienia:e-mail: [email protected] infolinia: 22 518 29 29 faks: 22 617 60 10
Wiedza i Praktyka sp. z o.o. ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa NIP: 526-19-92-256 Numer KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł Nr rejestrowy BDO: 000008579 tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10 © Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o. Warszawa 2023
Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Wszelkie materiały zawarte w niniejszej publikacji mają charakter wyłącznie popularyzacyjno-informacyjny i nie mogą być traktowane w sposób prawnie wiążący pomiędzy Czytelnikiem a wydawcą lub redakcją. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby informacje i dane zamieszczone wtych materiałach były poprawne merytorycznie i aktualne. Jednakże decyzja odnośnie zastosowania w szczególności określonych metod leczenia czy technik medycznych należy do podmiotu uprawnionego do wykonywania działalności w tym zakresie. Informacje zawarte w niniejszej publikacji nie mają także, w aspekcie poruszanych na jej łamach zagadnień prawnych, charakteru porady czy opinii prawnej, jako że wydawca ani redakcja nie świadczą jakichkolwiek usług prawnych. Informacje tego rodzaju nie mogą być również traktowane jako oficjalne stanowisko organów lub urzędów państwowych. Zastosowanie tych informacji w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji lub opinii prawnej. Wobec powyższego wydawca, redakcja, redaktorzy ani autorzy ww. materiałów nie ponoszą odpowiedzialności prawnej, w szczególności za skutki zastosowania lub wykorzystania w jakikolwiek sposób informacji zawartych w niniejszej publikacji
Prace szczególnie niebezpieczne – organizacja, kontrola PIP, szkolenia bhp
Każda praca wiąże się z właściwym dla niej poziomem ryzyka. Stosunkowo bezpieczna praca biurowa z jednej strony, z drugiej zaś – praca szczególnie niebezpieczna, czyli odznaczająca się szczególnym poziomem zagrożeń lub wykonywana w utrudnionych warunkach. Właściwa organizacja takiej pracy daje możliwość skutecznego zapobiegania wypadkom przy pracy. Dużego znaczenia nabierają dobrze przygotowane szkolenia bhp. Warto też pamiętać, że organizacja prac szczególnie niebezpiecznych jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP zarówno w ramach planowych kontroli, jak również na skutek działań interwencyjnych. W artykule przedstawiono analizę wybranych zagadnień dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych.
W przypadku prac szczególnie niebezpiecznych pracodawca, pracownicy oraz osoby kierujące pracownikami muszą mieć świadomość, że prace szczególnie niebezpieczne muszą być realizowane w ramach określonego rygoru organizacyjnego. Badanie profilaktyczne oraz szkolenie bhp nie wystarczą, aby pracownik mógł realizować zakres obowiązków dotyczący pracy szczególnie niebezpiecznej:
!
WAŻNE
Pracodawca określa szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, w szczególności zapewnia:
1) bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób;
2) odpowiednie środki zabezpieczające;
3) instruktaż pracowników obejmujący w szczególności:
a) imienny podział pracy,
b) kolejność wykonywania zadań,
c) wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach.
Nadzór bezpośredni nad pracownikami
Szczególnym środkiem zabezpieczającym prawidłowość wykonywanych prac szczególnie niebezpiecznych jest bezpośredni nadzór, który powinien być przez pracodawcę zapewniony poprzez wyznaczenie do tego odpowiednich osób. Co ciekawe, przepisy nie wskazują w sposób bezpośredni, aby osobami tymi były osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy. Wydaje się jednak, że jest to niejako koniecznością, uwzględniając fakt, że również praca osób nadzorujących prace szczególnie niebezpieczne realizowana jest w warunkach kierowniczego podporządkowania pracodawcy, co automatycznie czyni ją pracą realizowaną na podstawie stosunku pracy.
Przepisy nie definiują, czym jest nadzór bezpośredni. Skoro jednak taka kwalifikowana forma nadzoru została wprowadzona jako przeciwieństwo „nadzoru pośredniego”, można przyjąć, że jest to nadzór o wiele bardziej ścisły i stały niż inne formy nadzoru.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji