89,00 zł
Jeśli planujemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie (bez wypowiedzenia, z jego winy), musimy szczególnie uważać. Bardzo wiele „dyscyplinarek” upada bowiem przed sądem. Często przyczyna jest zbyt słaba: np. naruszenie obowiązków nie jest ciężkie albo nie są to podstawowe obowiązki. Bywa też, że przyczyna jest niewłaściwie sformułowana. Jak uniknąć takich błędów i zwiększyć szansę na wygraną w razie ewentualnego sporu?
Problemy związane z formułowaniem przyczyny wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego wyjaśniamy na przykładach z praktyki kadrowej.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 77
Segment Manager
Marta Grabowska-Peda
Menedżer produktu
Barbara Plucińska
Redaktor
Anna Makarczuk
Koordynator produkcji
Magdalena Huta
Korekta
Zespół
Projekt okładki
Piotr Fedorczyk
Skład:Triograf, Dariusz Kołacz
Druk:KRM Druk Sp.zo.o., Sp.k.
ISBN 978-83-8344-331-7
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Copyright by Wiedzai Praktyka sp.z o.o.
Warszawa 2023
Wydanie 2
Wiedzai Praktyka sp.z o.o.
ul. Łotewska 9a, 03-918 Warszawa
tel. 22 518 29 29, faks 22 617 60 10, e-mail: [email protected]
NIP: 526-19-92-256, KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawyw Warszawie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Wysokość kapitału zakładowego 200.000 zł
Wszelkie prawa do niniejszej publikacji,w tym do jej tytułu oraz do treści zawartychw książce „Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego na przykładach z orzeczeń SN”, podlegają ochronie prawnej przewidzianejw szczególności prawem autorskim. Ich przedruk oraz rozpowszechnianie bez wiedzyi zgody Redakcji są zabronione. Zakaz ten nie dotyczy cytowania ww. materiałóww granicach dozwolonego użytku,z powołaniem się na źródło.
Publikacja „Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego na przykładach z orzeczeń SN” została przygotowanaz zachowaniem najwyższej starannościi wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzyi doświadczenia autorów oraz konsultantów. Zaproponowanew publikacji orazw innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, poradyi interpretacje nie mają charakteru porady prawnej. Ich zastosowaniew konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organówi urzędów państwowych.W związkuz powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartychw publikacji „Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego na przykładach z orzeczeń SN” lubw innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.
Przyczyna wypowiedzenia – jakie warunki powinna spełniać (wnioski z wyroków SN)
Wypowiadając umowę na czas nieokreślony oraz umowę na czas określony, musimy podać przyczynę wypowiedzenia. Przyczyna ta w razie sporu z pracownikiem może podlegać kontroli sądowej. Jak zatem ją sformułować by była bezpieczna? Z przepisów to nie wynika. Z pomocą przychodzi jednak bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego. Z wyroków SN wynika, że przyczyna powinna być m.in. rzeczywista, konkretnie wskazana i aktualna. Co to oznacza? Sprawdźmy na przykładach.
Jeżeli pracodawca lub pracownik chce wypowiedzieć umowę o pracę, musi złożyć drugiej stronie pisemne oświadczenie w tej sprawie. Przy czym pracownik nie musi podawać w takim piśmie przyczyny wypowiedzenia. Natomiast jeśli pracodawca wypowiada umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony oraz na czas określony musi:
1) podać w piśmie wypowiadającym odpowiednią przyczynę wypowiedzenia (która może podlegać kontroli sądowej w razie ewentualnego sporu) i
2) ewentualnie także – dokonać tzw. konsultacji związkowej zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę.
Kodeks pracy nie ustala praktycznie żadnych wskazówek, jak zapisać przyczynę wypowiedzenia. Tematem tym od wielu lat zajmuje się jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego. Wynika z niego, że prawidłowo skonstruowana przyczyna wypowiedzenia powinna być przede wszystkim:
▶prawdziwa (rzeczywista),
▶konkretna oraz
▶aktualna w chwili wręczenia wypowiedzenia.
Zdaniem SN
Wypowiedzenie umowy o pracę bez wskazania przyczyny lub bez jej odpowiedniego podania uważa się za dokonane z naruszeniem prawa, ściślej art. 30 § 4 kp. Natomiast wypowiedzenie, które nastąpiło z dostatecznie zrozumiałym dla adresata i weryfikowalnym podaniem rzeczywistej przyczyny, lecz ta przyczyna została następnie uznana za niezasadną, kwalifikowane jest jako wypowiedzenie nieuzasadnione w rozumieniu art. 45 § 1 kp.
Postanowienie Sądu Najwyższegoz 19 stycznia 2021 r. (II PSK 12/21)
Poniżej szczegółowo analizujemy, na co warto zwrócić uwagę przy formułowaniu przyczyny wypowiedzenia – w oparciu przede wszystkim o orzecznictwo Sądu Najwyższego.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji.
Znadziesz tam również:
9 najczęstszych przyczyn wypowiedzenia umowy – jak je sformułować zgodnie z prawem
Przyczyny, które najczęściej uzasadniają wypowiedzenie umowy (na przykładach wyroków SN)
Zwolnienie dyscyplinarne – jak stosować, by nie spotkać się z pracownikiem w sądzie