21,90 zł
Cierpisz na bóle kręgosłupa? Czujesz ucisk na nerwy lub mięśnie? Objawy nie ustępują nawet mimo zmiany pozycji? Dowiedz się, jak uśmierzyć ból spowodowany rwą kulszową i gdzie szukać pomocy.
Dolegliwości bólowe, wady postawy, uciski nerwów i dyskomfort na linii kręgosłup-pośladki-nogi, to częste oznaki rwy kulszowej. Wraz z wiekiem i siedzącym trybem pracy lub wypoczynku, odcinek lędźwiowy kręgosłupa ulega degeneracji. A to powoduje uczucie bólu. Dlatego poprosiliśmy lekarzy oraz rehabilitantów o przygotowanie listy metod i informacji, które pomogą Ci pozbyć się tego typu dolegliwości.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 45
STOPKA REDAKCYJNA
OD REDAKCJI
Wada postawy: hiperlordoza – schorzenie kręgosłupa XXI wieku
Tematy publikacji w pełnej wersji
Cover
Redaktor naczelny: Szymon Danowski
Redaktor prowadzący: Anna Gardyniak
ISBN: 978-83-8344-128-3
E-book nr: 1QZ0014
Wydawnictwo: Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Adres: 03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a
Kontakt: Telefon 22 518 27 22, faks 22 617 60 10, e-mail: [email protected]
NIP: 526-19-92-256
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Numer KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Sąd Gospodarczy
XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy. Wysokość kapitału zakładowego: 200.000 zł
Copyright by: Wiedza i Praktyka sp. z o.o. Warszawa 2020
Publikacja „Rwa kulszowa – profilaktyka i radzenie sobie z bólem” została opracowana we współpracy z Wydawnictwem FID Verlag GmbH z Niemiec. Publikacja „Rwa kulszowa – profilaktyka i radzenie sobie z bólem” chroniona jest prawem autorskim. Przedruk materiałów zamieszczonych w publikacji „Rwa kulszowa – profilaktyka i radzenie sobie z bólem” bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Publikacja „Rwa kulszowa – profilaktyka i radzenie sobie z bólem” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów oraz konsultantów.
Zastrzeżenie
Wszelkie materiały i treści prezentowane w tej publikacji mają charakter jedynie edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje i dane w nich zawarte były poprawne merytorycznie, jednak nie należy ich traktować jako konsultacji zastępującej osobistą wizytę u specjalisty. Tym samym nie mogą stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, a w szczególności do stosowania bądź niestosowania określonej terapii, przyjmowania lub nieprzyjmowania leków itp. Wobec powyższego wydawca, redaktorzy ani autorzy publikacji i tekstów zamieszczonych w niniejszej publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki podanych w niej informacji.
Eksperci:
Eliza Tworek
Artur Urbanik
Marta Chalimoniuk-Nowak
Karolina Wojtaś
prof. dr Ingo Froböse
prof. dr Thomas Wessinghage
Beate Rossbach
Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,
Nerw kulszowy to najdłuższy nerw w całym ciele człowieka. Zaczyna się w dolnej części rdzenia kręgowego, przechodzi przez pośladki i biodra aż do nóg i kończy się w stopie. Dzięki niemu masz czucie w nogach i możesz poruszać ich mięśniami. W różnych sytuacjach nerw ten może zostać przygnieciony lub podrażniony. Klasyczną przyczyną jest uszkodzony krążek międzykręgowy, którego zawartość uciska wówczas na jeden lub więcej korzeni nerwowych w okolicy rdzenia kręgowego. Nerw ten może zostać podrażniony również z powodu zwężenia w wewnętrznej części kręgosłupa, np. na skutek zmian degeneracyjnych. Przyczyną mogą być również przesunięte kręgi kręgosłupa. Najczęstszym sprawcą jest jednak tkanka łączna, która uciska, oraz powięzi i mięśnie wokół nerwu kulszowego. Ból rozciąga się od pośladka aż po palce stóp i trudno sobie z nim poradzić, dlatego podpowiadamy, jak rozpoznać atak rwy kulszowej, jak mu skutecznie przeciwdziałać, jakie metody są skuteczne w walce z bólem, a także jakie ćwiczenia niwelują ból i co zrobić, aby uniknąć problemów ze strony nerwu kulszowego.
Życzymy inspirującej lektury
Redakcja Zdrowia w Praktyce
Eliza Tworek
„Ewolucja przysposobiła nas do ruchu, a my obrażamy ją, siedząc”. Gdyby ktoś chciał zapytać nas o główne przyczyny problemów kręgosłupa lędźwiowego, to właśnie w taki sposób moglibyśmy mu odpowiedzieć. Siedzący tryb życia jest zmorą ludzi dwudziestego pierwszego wieku. Siedzimy, kiedy jedziemy do pracy, szkoły. W trakcie niej, a następnie kiedy wracamy i relaksujemy się po ciężkim dniu. Gdyby podliczyć wszystkie te godziny, to możemy być zgodni co do opinii, że nierzadko „przesiadujemy” około dwunastu godzin dziennie. Nic więc dziwnego, że dopadają nas różnego rodzaju choroby, schorzenia związane z odcinkiem kręgosłupa lędźwiowego.
Masz kaczą – instagramową pupę? Sprawdź, czy to nie hiperlordoza
Hiperlordoza to jedna z wad postawy, która w większości przypadków bierze się z siedzącego trybu życia. Jednak to niejedyna przyczyna jej powstawania, o czym opowiemy za chwilę. Hiperlordoza jest określana inaczej jako tak zwana lordoza pogłębiona. Inną popularną nazwą są plecy wklęsłe. Jeszcze innym określeniem jest przodopochylenie miednicy lub „kaczy zadek”. To, co przede wszystkim charakteryzuje tę wadę postawy, to nadmierne wygięcie dolnego odcinka kręgosłupa ku przodowi. Osoba zmagająca się z tym schorzeniem ma jednocześnie wystający brzuch i uwypuklone pośladki. Patrząc na taką osobą z profilu, mamy wrażenie, że jej plecy przypominają wyglądem literę „C”. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że ludzki kręgosłup w naturalny sposób wygina się lekko ku przodowi – w części szyjnej oraz lędźwiowej. Natomiast w odcinkach: piersiowym i krzyżowym do tyłu. Jest to prawidłowa postawa. Taki układ kręgosłupa pozwala mu na absorbowanie wstrząsów i utrzymanie w sposób prawidłowy ciężaru głowy. Sytuacją niewłaściwą jest natomiast ta, kiedy dochodzi do zbyt dużego odchylenia w części lędźwiowej. Wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem hiperlordozy.
Hiperlordoza i jej przyczyny
Przyczyny przodopochylenia miednicy mogą być różne. Powszechnie uważa się, że główną z nich jest siedzący tryb życia. Zbyt mała ilość ruchu. Jednak jak się okazuje, z tym problemem borykają się nawet osoby, które są stałymi bywalcami siłowni. Pogłębiona lordoza może być wadą wrodzoną. Inną sytuacją jest, kiedy przebyliśmy w naszym życiu jakieś urazy – na przykład zwichnięcie biodra. Zdaniem specjalistów wpływ na to nierzadko mają różnego rodzaju schorzenia. Zaliczamy do nich między innymi: krzywicę, osteoporozę, zanik mięśni, dyskopatię, rwę kulszową, kręgozmyk, czyli przemieszczanie się kręgów względem siebie. Czy nawet gruźlicę.
Nieleczenie – ma znaczenie
Hiperlordoza to choroba, która wymaga leczenia i przeciwdziałania. Konsekwencje, jakie mogą pojawić się w sytuacji, kiedy nie zajmiemy się naszymi plecami, są dosyć poważne. W przypadku powstania niechcianych powikłań musimy liczyć się z dużym obciążeniem pleców, a tym samym z bólem. Kolejną rzeczą, która może się pojawić to tak zwane skurcze mięśniowe. U niektórych pacjentów występuje problem z oddawaniem moczu oraz stolca. Kolejne to drętwienie nóg i uczucie mrowienia.
Test wsuniętej ręki
Pogłębiona lordoza jest wadą postawy, którą można zdiagnozować w bardzo prosty sposób. Należy położyć się na plecach z wyprostowanymi nogami. Po czym wsunąć swoją dłoń pod dolną część odcinka lędźwiowego naszego kręgosłupa. Tuż nad pośladkami. Jeżeli w trakcie tego testu bez żadnych problemów udało nam się umieścić dłoń w tym obszarze i mamy jeszcze trochę tak zwanego „luzu”, to prawdopodobnie oznacza to, że mamy do czynienia z pogłębioną lordozą. Inną alternatywą, bardziej dokładną jest oczywiście wykonanie zdjęcia RTG albo rezonansu magnetycznego.
Kilka słów o codziennej praktyce
Mimo że pogłębiona lordoza jest dosyć popularną wadą postawy, to tylko nieliczny procent przypadków wymaga operacyjnego leczenia. Zazwyczaj terapia taka opiera się na gimnastyce korekcyjnej czy rehabilitacji. Pomocne może okazać się także wykonywanie różnych ćwiczeń, które mają za zadanie doprowadzić naszą postawę ciała do tej prawidłowej. W bardziej intensywnych przypadkach zaleca się użycie gorsetu ortopedycznego. Ogromne pocieszenie stanowi fakt, że leczenie operacyjne występuje bardzo rzadko. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby przeciwdziałać temu problemowi. Jedną z pierwszych kwestii, którą powinniśmy zająć się na samym początku, jest nasza waga.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Wada postawy: hiperlordoza – schorzenie kręgosłupa XXI wieku
Boli cię biodro? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny
Rwa kulszowa – zespół objawów bólowych kręgosłupa
Rwa kulszowa – o profilaktyce i radzeniu sobie z problemem
Problematyczny ból. Gdy pojawia się rwa kulszowa
Nervis ischiadicus. Gdy dokucza ci rwa kulszowa: jak łagodzić ból i mu zapobiegać
Jak samodzielnie i skutecznie pozbyć się bólów spowodowanych przez rwę kulszową
Kręgarz – kim jest i czym się zajmuje. Kręgarstwo – niebezpieczna, ludowa praktyka czy prawdziwa pomoc?
Chiropraktyka: usuń blokady i pozbądź się bólu i chrupania
Osteopatia: co może, a czego nie
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71