Sapiens. Od zwierząt do bogów - Yuval Noah Harari - ebook

Sapiens. Od zwierząt do bogów ebook

Yuval Noah Harari

4,6
59,90 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

WYDANIE JUBILEUSZOWE Z NOWYM POSŁOWIEM AUTORA

NA DZIESIĘCIOLECIE PREMIERY KSIĄŻKI

Opowieść, która zmieniła postrzeganie ludzkiego gatunku.

Bestseller wszech czasów – 25 milionów sprzedanych egzemplarzy!

Sto tysięcy lat temu z trudem walczyliśmy o przetrwanie, żyjąc w ciągłym strachu przed siłami natury. Dziś wydaje się nam, że opanowaliśmy świat. Sapiens to fascynująca historia naszego gatunku i opowieść o tym, co robimy z własną potęgą. Harari prowokuje, angażuje i zachęca do spojrzenia na ludzkość z dystansu. W nowym posłowiu do jubileuszowego wydania podsumowuje postęp człowieka w ciągu minionej dekady i zadaje istotne pytania o nasz rozwój w dobie inteligentnych algorytmów.

„Jak potoczy się historia, kiedy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad kulturą i zacznie tworzyć historie, melodie, obrazy, prawa i religie? W ciągu kilku lat sztuczna inteligencja może wchłonąć całą ludzką kulturę — wszystko, co stworzyliśmy od czasów „człowieka-lwa” z jaskini Hohlenstein-Stadel i malowideł z jaskini Chauveta — przetrawić ją i zacząć wypluwać z siebie potok nowych artefaktów kulturowych. (…) Każdą technologię można wykorzystać do wielu różnych celów, a my wciąż możemy wpływać na kształt technologii, którą tworzymy. Za jedno lub dwa stulecia na Ziemi zapanują istoty różniące się od nas bardziej, niż my różnimy się od neandertalczyków czy szympansów. Ale my, ludzie, mamy jeszcze czas, aby odpowiedzieć na pytanie, którym zakończyłem tę książkę w 2014 roku: czego pragniemy pragnąć?”

Yuval Noah Harari (fragment nowego posłowia)

„Polecam Sapiensa wszystkim zainteresowanym historią i przyszłością naszego gatunku”.

BILL GATES

„Interesująca i prowokująca lektura. Uzmysławia, jak krótko jesteśmy na tej planecie i jak krótką historię mają rolnictwo i nauka. I dlaczego nie powinniśmy tych osiągnięć brać za pewnik”.

BARACK OBAMA

„Harari analizuje historię świata, tak, całego świata i stawia wnioski, które mają bezpośrednie znaczenie dziś i dla nas”.

BARTOSZ WĘGLARCZYK, ONET.PL

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 647

Oceny
4,6 (3634 oceny)
2532
816
208
50
28
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
piotter

Nie oderwiesz się od lektury

W zalewie idiotyzmów balsam dla rozumu. Czysta przyjemność.
62
pawelaz

Nie oderwiesz się od lektury

Bardzo dobra historia ludzkości w pigułce
51
bartosz-wrobel

Nie polecam

Strata czasu, oczywistości, przekłamanie rzeczywistości i odklejone „prawdy objawione” - nic odkrywczego. Zero refleksji. Autor chyba nie przeczytał, co napisał.
75
Smdq79

Nie polecam

To nie jest książka naukowa. Przebija się często ideologiczny bełkot.
21
ewafraczyk

Nie polecam

Książka pełna uproszczeń, subiektywizmów i tez z dawna przestarzałych. Nade wszystko będąca gawędą autora, przedstawiającą jego własne, nie mające nic wspólnego z ustaleniami naukowymi wyobrażenia tego jak było. Nie polecam osobom, chcącym poznać fakty, dotyczące najdawniejszej historii człowieka.
10

Popularność




Ty­tuł ory­gi­nału: SA­PIENS. A BRIEF HI­STORY OF HU­MAN­KIND
Opieka re­dak­cyjna: MA­CIEJ ZA­RYCH, EWA SMOL
Re­dak­cja: JO­ANNA EGERT-RO­MA­NOW­SKA
Ko­rekta: EL­WIRA WY­SZYŃ­SKA, UR­SZULA SRO­KOSZ-MAR­TIUK, MA­RIA WO­LAŃ­CZYK
Pro­jekt okładki: IRIS DE MOÜY
Ad­ap­ta­cja ory­gi­nal­nego pro­jektu okładki: MA­REK PAW­ŁOW­SKI
Opra­co­wa­nie map i ry­sun­ków: EWA MO­DLIŃ­SKA, MA­RIUSZ WI­DEŃ­SKI
Re­dak­tor tech­niczny: RO­BERT GĘ­BUŚ
Co­py­ri­ght © 2019 by Yuval Noah Ha­rari All ri­ghts re­se­rved © Co­py­ri­ght for the trans­la­tion by Ju­styn Hu­nia © Co­py­ri­ght for this edi­tion by Wy­daw­nic­two Li­te­rac­kie, 2024
Wy­da­nie czwarte roz­sze­rzone
Wy­da­nie pierw­sze: Od zwie­rząt do bo­gów. Krótka hi­sto­ria ludz­ko­ści, War­szawa 2014
ISBN 978-83-08-07923-2
Sa­piens. Od zwie­rząt do bo­gów miał pre­mierę w 2014 roku. Ni­niej­sza ju­bi­le­uszowa edy­cja z oka­zji dzie­sią­tej rocz­nicy uka­za­nia się książki za­wiera nowe po­sło­wie, w któ­rym Yuval Noah Ha­rari snuje re­flek­sje nad pro­ce­sami i zja­wi­skami za­zna­cza­ją­cymi się w ciągu ostat­niej de­kady. Wy­da­nie za­wiera też zmiany wpro­wa­dzone przez au­tora.
Wy­daw­nic­two Li­te­rac­kie Sp. z o.o. ul. Długa 1, 31-147 Kra­ków tel. (+48 12) 619 27 70 fax. (+48 12) 430 00 96 bez­płatna li­nia te­le­fo­niczna: 800 42 10 40 e-mail: ksie­gar­nia@wy­daw­nic­two­li­te­rac­kie.pl Księ­gar­nia in­ter­ne­towa: www.wy­daw­nic­two­li­te­rac­kie.pl
Kon­wer­sja: eLi­tera s.c.

Pa­mięci mego uko­cha­negoojca Shlomo Ha­ra­riego

Część I

Re­wo­lu­cja po­znaw­cza

1

Mało zna­czące zwie­rzę

Około 14 mi­liar­dów lat temu na­stą­pił tak zwany Wielki Wy­buch, który dał po­czą­tek ma­te­rii, ener­gii, cza­sowi i prze­strzeni. Teo­ria o tych fun­da­men­tal­nych wła­ści­wo­ściach na­szego wszech­świata nosi miano fi­zyki.

Mniej wię­cej 300 ty­sięcy lat od chwili swo­jego po­wsta­nia ma­te­ria i ener­gia za­częły spa­jać się w zło­żone struk­tury, zwane ato­mami, które na­stęp­nie zwią­zały się w czą­steczki. Ba­da­niem za­cho­dzą­cych mię­dzy nimi od­dzia­ły­wań zaj­muje się che­mia.

Ja­kieś 4 mi­liardy lat temu na pla­ne­cie o na­zwie Zie­mia pewne czą­steczki za­częły two­rzyć więk­sze i bar­dziej skom­pli­ko­wane struk­tury, zwane or­ga­ni­zmami. Na­uka o tych or­ga­ni­zmach to bio­lo­gia.

1. Od­cisk ludz­kiej dłoni sprzed 30 ty­sięcy lat w ja­skini Chau­veta. Ktoś chciał po­wie­dzieć: By­łem tu!

Ja­kieś 70 ty­sięcy lat temu or­ga­ni­zmy na­le­żące do ga­tunku homo sa­piens za­częły two­rzyć jesz­cze bar­dziej zło­żone struk­tury, zwane kul­tu­rami. Roz­wój tych ludz­kich kul­tur nosi miano hi­sto­rii.

Bieg roz­woju hi­sto­rycz­nego ukształ­to­wały trzy re­wo­lu­cje. Sie­dem­dzie­siąt ty­sięcy lat temu re­wo­lu­cja po­znaw­cza uru­cho­miła koło hi­sto­rii. Dwa­na­ście ty­sięcy lat temu przy­spie­sze­nia nadała mu re­wo­lu­cja rol­ni­cza. Re­wo­lu­cja na­ukowa, która na­stą­piła za­le­d­wie przed 500 laty, może za­koń­czyć hi­sto­rię i za­po­cząt­ko­wać coś zgoła in­nego. Ni­niej­sza książka opo­wiada o tym, jak te trzy re­wo­lu­cje od­dzia­ły­wały na czło­wieka i inne or­ga­ni­zmy.

***

Lu­dzie ist­nieli na długo, za­nim na­ro­dziła się hi­sto­ria. Wpraw­dzie zwie­rzęta w znacz­nym stop­niu po­dobne do współ­cze­snych lu­dzi, po­ja­wiły się około 2,5 mi­liona lat temu, lecz przez nie­zli­czone po­ko­le­nia lu­dzie ni­czym nie wy­róż­niali się z nie­prze­bra­nej liczby in­nych or­ga­ni­zmów, z któ­rymi dzie­lili swoje sie­dli­ska.

Dwa i pół mi­liona lat temu pod­czas wę­drówki przez Afrykę Wschod­nią spo­tka­li­by­śmy za­pewne zna­jomą ga­le­rię ludz­kich po­staci: za­nie­po­ko­jone matki tu­lące w ra­mio­nach nie­mow­lęta, cze­redy bez­tro­sko ba­wią­cych się w bło­cie dzieci, hu­mo­rza­stych mło­dzi­ków bu­rzą­cych się prze­ciwko wy­mo­gom spo­łe­czeń­stwa, zmę­czo­nych ży­ciem star­ców szu­ka­ją­cych spo­koju, prę­żą­cych mu­skuły ma­cho sta­ra­ją­cych się za­im­po­no­wać miej­sco­wej pięk­no­ści, wresz­cie mą­dre sę­dziwe ma­triar­chi­nie, które nie­jedno prze­żyły i któ­rych nic już nie zdziwi. Ci pra­dawni lu­dzie ko­chali się, ba­wili, za­wią­zy­wali bli­skie przy­jaź­nie, ry­wa­li­zo­wali o sta­tus spo­łeczny i wła­dzę, ale prze­cież to samo można po­wie­dzieć o szym­pan­sach, pa­wia­nach i sło­niach. Ni­czym szcze­gól­nym się nie wy­róż­niali. Nikt, a już na pewno nie sami lu­dzie, nie mógł wtedy na­wet po­dej­rze­wać, że ich po­tom­ko­wie pew­nego dnia po­sta­wią stopę na Księ­życu, roz­sz­cze­pią atom, od­czy­tają kod ge­ne­tyczny i będą pi­sać książki hi­sto­ryczne. Naj­waż­niej­sze, co trzeba wie­dzieć o pre­hi­sto­rycz­nych lu­dziach, jest to, że byli mało zna­czą­cymi zwie­rzę­tami, które od­dzia­ły­wały na śro­do­wi­sko nie bar­dziej niż go­ryle, ro­baczki świę­to­jań­skie czy me­duzy.

Bio­lo­dzy dzielą or­ga­ni­zmy na ga­tunki. O zwie­rzę­tach mówi się, że na­leżą do tego sa­mego ga­tunku, gdy zwy­cza­jowo się ze sobą krzy­żują, w wy­niku czego uzy­skują zdolne do roz­rodu po­tom­stwo. Ko­nie i osły miały w nie­od­le­głej prze­szło­ści wspól­nego przodka i łą­czy je wiele wspól­nych cech fi­zycz­nych. Mimo to wy­ka­zują zni­kome za­in­te­re­so­wa­nie sek­su­alne sobą na­wza­jem. Gdy je do tego przy­mu­sić, są w sta­nie ze sobą ko­pu­lo­wać, ale ich po­tom­stwo – muły – jest nie­płodne. Świad­czy to o tym, że na­leżą do róż­nych ga­tun­ków. Dla od­miany bul­dog i spa­niel mimo od­mien­nego wy­glądu chęt­nie będą ze sobą spół­ko­wać, a ich osob­niki po­tomne, kiedy osią­gają wiek do­ro­sły, są w sta­nie pa­rzyć się z in­nymi psami i wy­da­wać na świat ko­lejne szcze­nięta. Bul­dogi i spa­niele są więc przed­sta­wi­cie­lami tego sa­mego ga­tunku – psa.

Ga­tunki, które wy­ewo­lu­owały od wspól­nego pra­przodka, za­li­cza się do ka­te­go­rii „ro­dzaj” (łac. ge­nus, l. mn. ge­nera). Lwy, ty­grysy, lam­party i ja­gu­ary to różne ga­tunki skła­da­jące się na ro­dzaj Pan­thera. Bio­lo­dzy ozna­czają or­ga­ni­zmy za po­mocą dwu­czło­no­wej na­zwy ła­ciń­skiej, w któ­rej na pierw­szym miej­scu stoi ro­dzaj, a na dru­gim ga­tu­nek. Lwy, na przy­kład, okre­śla się mia­nem Pan­thera leo, które in­for­muje: ga­tu­nek leo z ro­dzaju Pan­thera. Każdy czy­tel­nik tej książki jest za­pewne przed­sta­wi­cie­lem homo sa­piens, czyli na­leży do ga­tunku sa­piens (ro­zumny) z ro­dzaju Homo (czło­wiek).

Ro­dzaje z ko­lei gru­puje się w ro­dziny, ta­kie jak ko­to­wate (lwy, ge­pardy, koty do­mowe), pso­wate (wilki, lisy, sza­kale) czy sło­nio­wate (sło­nie, ma­muty, ma­sto­donty). Wszy­scy przed­sta­wi­ciele ro­dziny wy­wo­dzą swoje po­cho­dze­nie od wspól­nego pra­ojca bądź pra­matki. Wszyst­kie koty, na przy­kład, od naj­mniej­szego ko­ciaka do­mo­wego po naj­groź­niej­szego lwa, mają wspól­nego ko­ciego przodka, który żył przed 25 mi­lio­nami lat.

Homo sa­piens także na­leży do ro­dziny. Ten ba­nalny fakt był swego czasu jedną z naj­pil­niej strze­żo­nych ta­jem­nic hi­sto­rii. Przez długi czas homo sa­piens wo­lał po­strze­gać sie­bie jako ko­goś od­mien­nego od zwie­rząt, jako sie­rotę po­zba­wioną ro­dziny, ro­dzeń­stwa i ku­zy­nów, a nade wszystko ro­dzi­ców. Prawda jest jed­nak zu­peł­nie inna. Czy nam się to po­doba, czy nie, je­ste­śmy człon­kami wiel­kiej i szcze­gól­nie ha­ła­śli­wej ro­dziny zwa­nej czło­wie­ko­wa­tymi (ho­mi­ni­dami). Do na­szych naj­bliż­szych ży­ją­cych krew­nych na­leżą szym­pansy, go­ryle, oran­gu­tany i gi­bony, przy czym naj­bliż­sze nam są szym­pansy. Za­le­d­wie 6 mi­lio­nów lat temu pewna małpa miała dwie córki. Jedna z nich stała się przod­ki­nią wszyst­kich szym­pan­sów, druga na­szą pra­pra­pra­bab­cią.

Za­pra­szamy do za­kupu peł­nej wer­sji książki

Źró­dła ilu­stra­cji

1. Od­cisk ludz­kiej dłoni © Pa­trick Aven­tu­rier/Getty Ima­ges.