39,90 zł
W przypadku kierowców zawodowych w zakresie wynagrodzeń obowiązują przepisy szczególne. Co więcej – inaczej rozlicza się kierowców wykonujących przewozy krajowe a inaczej tych, którzy jeżdżą na trasach międzynarodowych. Masz wątpliwości, jak rozliczać pensje, składki ZUS, podatki, zasiłki chorobowe, wynagrodzenia urlopowe, premie i nagrody kierowców? Jeśli tak, ten e-book jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim najnowsze informacje, dotyczące wynagrodzeń kierowców zawodowych, a także porady znakomitych ekspertów, jak stosować te przepisy w praktyce.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 41
Redakcja
Rozdział 1. Których kierowców uważa się za delegowanych, a których nie
Tematy publikacji w pełnej wersji
Cover
Autorzy:
Magdalena Z. Skalska, ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych – rozdziały: 1, 2, 3, 4, 9, 10
Dorota Jabłonka, specjalista z zakresu transportu drogowego – rozdział 2
Michał Dynerowicz, kancelaria Prawnik w transporcie – rozdział 5
Izabela Nowacka, ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym – rozdziały: 6, 7, 8
Redaktor: AldonaKapica
Menedżer produktu: Monika Doroś
Kierownik grupy tematycznej: Alina Sulgostowska
Koordynator produkcji: Mariusz Jezierski
Korekta: Zespół
Skład i łamanie: Raster studio Norbert Bogajczyk
ISBN: 978-83-269-8344-459-8
Nr produktowy: 1BZ0126
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Copyright © by Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Warszawa 2023
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
www.wip.pl
03-918 Warszawa, ul. Łotewska 9a,
tel.: 22 518 29 29, faks: 22 617 60 10
Centrum Obsługi Klienta: czynne pon.–pt. w godzinach 8.00–16.00, poza godzinami pracy można pozostawić wiadomość na skrzynce głosowej, tel. 22 518 29 29 lub adres e-mail: [email protected].
Poradnik „Wynagrodzenia kierowców zawodowych” chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów opublikowanych w nim – bez zgody wydawcy – jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło.
Niniejszy poradnik został przygotowany z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów oraz konsultantów. Zaproponowane w poradniku „Wynagrodzenia kierowców zawodowych” wskazówki, porady i interpretacje dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z tym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w poradniku „Wynagrodzenia kierowców zawodowych” wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.
Informujemy, że Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez Wiedza i Praktyka sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Łotewska 9a, w celu realizacji niniejszego zamówienia oraz do celów marketingowych – przesyłania materiałów promocyjnych dotyczących innych produktów i usług. Mają Państwo prawo do wglądu oraz poprawiania swoich danych, a także do wyrażenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania do celów promocyjnych. Podanie danych jest dobrowolne. Zapewniamy, że Państwa dane nie będą przekazywane bez Państwa wiedzy i zgody innym podmiotom.
Kierowców realizujących transport międzynarodowy można podzielić na dwie grupy. Na tych, którzy wykonują przewozy na terenie Unii Europejskiej i podlegają przepisom o delegowaniu, oraz tych, którzy takim przepisom nie podlegają.
Przepisy o delegowaniu nie obejmują:
•tranzytu, czyli przejazdu przez terytorium danego kraju bez załadunku lub rozładunku,
•przewozu dwustronnego (bilateralnego) do lub z kraju siedziby wraz z opcją dodatkową, tj. maksymalnie dwoma dodatkowymi załadunkami/rozładunkami 1 + 1 lub 0 + 2 (jedna czynność załadunkowa/rozładunkowa „na wyjeździe” plus jedna czynność „na powrocie” lub dwie czynności „na powrocie”, jeżeli „na wyjeździe” kierowca nie wykonał żadnej).
Z kolei zasady delegowania dotyczą kierowców, którzy realizują:
•przewozy kabotażowe na terenie UE (transport towaru między dwoma miastami tego samego państwa, np. między dwoma miastami w Belgii czy Francji),
•przewozy cross-trade na terenie UE (transport między dwoma państwami innymi niż siedziba przewoźnika, np. z Niemiec do Francji).
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Rozdział 1. Których kierowców uważa się za delegowanych, a których nie
Rozdział 2. Zmiany w wynagrodzeniach kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe – 2023 r.
Rozdział 3. Przy obliczaniu składek bierze się pod uwagę wszystkie składniki pensji
Rozdział 4. Jak obliczać wynagrodzenia urlopowe kierowców międzynarodowych?
Rozdział 5. Czy kierowca przewozów na potrzeby własne może być uważany za delegowanego?
Rozdział 6. Jak oblicza się wynagrodzenie z ulgami za przewozy międzynarodowe na zleceniu
Rozdział 7. Czy premię wlicza się do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe kierowcy?
Rozdział 8. Jak obliczyć zasiłek kierowcy, gdy premia jest wypłacana w innym miesiącu niż pensja?
Rozdział 9. Czy przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego kierowcy trzeba uwzględnić nagrody?
Rozdział 10. Stała nagroda dla kierowcy a wynagrodzenie urlopowe i zasiłek chorobowy
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71