149,00 zł
Ustalanie prawa, podstawy oraz wysokości wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa to jeden z kluczowych obowiązków działów kadrowo-płacowych w firmach. Nowy rok oznacza nowe kwoty minimalne zasiłków uzależnione od płacy minimalnej. To także moment, kiedy ubezpieczeni nabywają prawo do nowych limitów niektórych świadczeń - wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku opiekuńczego. Trzeba pamiętać, że trwające już okresy zasiłkowe (maks 182 lub 270 dni) nie są powiązane z rokiem kalendarzowym. Obowiązują tu restrykcyjne zasady dotyczące kontynuacji okresu zasiłkowego lub otwierania nowego.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 178
Autor Marek Styczeń
Segment manager
Marta Grabowska-Peda
Menedżer produktu
Barbara Plucińska
Redaktor
Marta Strupińska
Koordynator produkcji
Magdalena Huta
Korekta
Katarzyna Derdulska
Projekt okładki
Magdalena Huta
Skład: Triograf, Dariusz Kołacz
Druk: KRM Druk Sp. z o.o., Sp.k.
ISBN 978-83-8344-431-4
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Warszawa 2023
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a, 03-918 Warszawa
tel. 22 518 29 29, faks 22 617 60 10, e-mail: [email protected]
NIP: 526-19-92-256, KRS: 0000098264 – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Wysokość kapitału zakładowego 200.000 zł.
Wszelkie prawa do niniejszej publikacji, w tym do jej tytułu oraz do treści zawartych w książce „Zasiłki 2024”, podlegają ochronie prawnej przewidzianej w szczególności prawem autorskim. Ich przedruk oraz rozpowszechnianie bez wiedzy i zgody Redakcji są zabronione. Zakaz ten nie dotyczy cytowania ww. materiałów w granicach dozwolonego użytku, z powołaniem się na źródło.
Publikacja „Zasiłki 2024” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autorów oraz konsultantów. Zaproponowane w publikacji oraz w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w publikacji „Zasiłki 2024” lub w innych dostępnych elementach subskrypcji wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.
WSTĘP
Pracodawcy, uprawnieni do wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa swoim ubezpieczonym w czasie trwania ich zatrudnienia, są zobligowani do przestrzegania przepisów prawa w tym zakresie. Dotyczy to zarówno zasad dotyczących ustalania uprawnień do zasiłków, ich wysokości i podstawy wymiaru, jak i niezbędnej dokumentacji.
Realizację wypłat zasiłków dokonywanych przez uprawnionych płatników składek kontroluje ZUS, do którego pracodawca może również wystąpić o interpretację przepisów albo o zajęcie stanowiska w indywidulanych przypadkach, w razie pojawienia się wątpliwości co do poprawności ustalania prawa, jak i obliczania świadczeń.
Z kolei płatnicy składek nieuprawnieni do wypłaty świadczeń muszą ściśle współpracować z ZUS w celu wypłaty przez ten organ zasiłków dla ich pracowników. Ich głównym zadaniem jest przyjęcie od ubezpieczonego dokumentów potwierdzających prawo do danego świadczenia oraz sporządzanie dokumentów, na podstawie których zostaną obliczone i wypłacone zasiłki. Oznacza to, że ci płatnicy składek również muszą znać zasady ustalania prawa i podstawy wymiaru świadczeń należnych pracownikom, ponieważ pozwoli to im na przekazanie do ZUS niezbędnych i prawidłowych informacji, na podstawie których zostaną wypłacone zasiłki.
Oddajemy do Państwa rąk publikację zawierającą wyjaśnienia i interpretacje przepisów w zakresie ubezpieczenia chorobowego i przysługujących z tego tytułu świadczeń, które umożliwią prawidłowe wykonywanie obowiązków przez płatników składek w 2024 roku.
1. OSOBY UPRAWNIONE DO ZASIŁKÓW Z UBEZPIECZENIA CHOROBOWEGO
Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługują osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby, o których mowa w art. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.).
Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają:
1) pracownicy, z wyłączeniem sędziów i prokuratorów,
2) członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
3) osoby odbywające służbę zastępczą,
4) małżonek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają, na swój wniosek, osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi:
▶osoby wykonujące pracę nakładczą,
▶osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, w tym osoby świadczące pracę na podstawie umowy uaktywniającej określonej przepisami ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. z 2023 r. poz. 204 ze zm.),
▶osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
▶osoby współpracujące z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, który nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej (zwani dalej: współpracującymi z osobami korzystającymi z „ulgi na start”),
▶doktoranci, którzy rozpoczęli studia doktoranckie nie wcześniej niż w roku akademickim 2019/2020,
▶osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
▶duchowni.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji.
Znajdziesz tam również:
PŁATNICY SKŁADEK ZOBOWIĄZANI DO WYPŁATY ZASIŁKÓW
ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE W RAZIE CHOROBY I MACIERZYŃSTWA
ZASADY USTALANIA PODSTAWY WYMIARU ZASIŁKÓW DLA PRACOWNIKÓW
ZASADY POSTĘPOWANIA PRZY WYPŁACIE ZASIŁKÓW
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PŁATNIKÓW SKŁADEK W RAZIE NIEWYKONYWANIA OBOWIĄZKÓW W ZAKRESIE USTALANIA PRAWA DO ŚWIADCZEŃ I ICH WYPŁATY
WYKAZ AKTÓW PRAWNYCH