Polski historyk, pisarz, tłumacz i publicysta. Autor bestsellerowych popularnonaukowych tytułów skierowanych do masowego czytelnika. Osobowość medialna i skuteczny popularyzator wiedzy o przeszłości w społeczeństwie. Kamil Janicki książki pisze o sprawach i postaciach do tej pory niedocenianych, przywracając je współczesnej pamięci oraz udowadniając, że historia, wbrew szkolnemu doświadczeniu wielu z nas, może być nie tylko ciekawa, a wręcz fascynująca. Mimo młodego wieku autora w jego dorobku znajduje się już kilkanaście tytułów.
Kamil Janicki to jeden z najpopularniejszych w Polsce publicystów zajmujących się tematyką historyczną. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ciekawi go przede wszystkim to, co mniej znane i czego nie uczą w szkołach – nie dzieje wielkich bitew, wodzów i mężów stanu, a badanie sfery społecznej, codzienności, opisywanie grup i ludzi do tej pory najczęściej pomijanych w mainstreamowym piśmiennictwie oraz programach nauczania. W związku z tym tytuł jego pracy magisterskiej brzmiał Alkohol i pijaństwo we wspomnieniach żołnierskich z II wojny światowej.
Zanim zaczął wydawać książki, Kamil Janicki tę, nieco mniej znaną, historię popularyzował w sieci. W latach 2008–2010 kierował portalem Histmag.org, a w serwisie ciekawostkihistoryczne.pl opublikował ponad 400 tekstów. Swoją wiedzą dzieli się również z czytelnikami Onetu. Wymyślił, założył i do 2019 r. prowadził portal TwojaHistoria.pl, aktualnie stoi na czele internetowego magazynu Wielkahistoria.pl. Kamil Janicki był również bardzo aktywny w mediach drukowanych, a jego artykuły ukazywały się w ogólnopolskiej prasie, m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Do Rzeczy i Świata Wiedzy. Prowadził stałą rubrykę pt. Historie z marginesu w magazynie Focus Historia oraz cyklicznie współpracował z Newsweek Historia. Od 2013 do 2014 r. stał na czele Znak Horyzont, zajmującej się publikacjami historycznymi części grupy wydawniczej Znak.
Od niemal dekady wydaje też Kamil Janicki książki, z których wiele osiąga status bestsellerów. Na ich stronach, z pasją i prawdziwym talentem, przybliża Polakom mniej znane lub w ogóle nieznane aspekty i bohaterów naszej historii. Jak sam mówi, nie ma sensu w kółko pisać o czymś, co zostało napisane już 100 razy, o czym wszyscy wiedzą lub chociaż słyszeli. Dlatego pod strzechy pragnie on trafić z bardziej do tej pory niszowym, choć wcale przez to nie mniej ciekawym, przekazem. Jego najpoczytniejszy tytuł Pierwsze damy II Rzeczpospolitej sprzedał się w ponad pięćdziesięciotysięcznym, a wszystkie publikacje w ponad ćwierćmilionowym nakładzie.
Pierwszy tytuł, na okładce którego widniało nazwisko Janickiego, Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych, ukazał się w 2009 r. Był to praca zbiorowa, wspólny projekt młodych historyków z różnych środowisk akademickich i redaktorów Histmag.org. Niecałe dwa lata później do księgarń trafiły Elity w II Rzeczpospolitej napisane razem z Aleksandrą Zaprutko. Jako autor samodzielnej książki Kamil Janicki debiutował, wydawnictwem Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej.
Strony niejednej swojej książki Kamil Janicki poświecił kobietom, zarówno jako grupie społecznej, jak i poszczególnym bohaterkom, których losy uznał za wyjątkowo ciekawe i godne opisania. Od lat historyk prowadzi prawdziwą kampanię mającą na celu dowartościowanie, marginalizowanej w historiografii głównego nurtu, roli kobiet w dziejach i przywrócenia im należnego miejsca w zbiorowej pamięci (jego ulubioną postacią historyczna jest Bona Sforza). W wydawnictwach takich jak: Damy przeklęte, Damy ze skazą czy Pierwsze damy II Rzeczypospolitej idzie on pod prąd klasycznego piśmiennictwa zorientowanego przede wszystkim na akcentowanie w historii roli męskich bohaterów oraz dziejów wyłącznie polityczno-militarnych.
Jako że jego ulubiony okresem w polskiej historii oprócz średniowiecza jest dwudziestolecie między wojenne, wiele jego publikacji mówi o tych właśnie czasach. Jest to jednocześnie bardzo silnie w narodowej pamięci, popkulturze, ale polityce historycznej zmitologizowana epoka. II Rzeczpospolita w świadomości Polaków często jawi się jako utracona Arkadia, kraina sielskich dworków, pięknych dam i obdarzonych fantazją ułanów, której stolicą był Paryż wschodu. W książkach takich jak Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić, Epoka hipokryzji: seks i erotyka w przedwojennej Polsce, Grzechy pradziadków. Druga Rzeczpospolita bez tabu, czy Seryjni mordercy II RP Kamil Janicki pokazuje nieco mniej piękną prawdę o tamtych czasach. Najnowsza książka autora wydana jesienią 2020 r. Przedwojenna Polska w liczbach to fascynująca panorama epoki ukazana m.in. poprzez, dotyczące różnych obszarów życia, międzywojenne statystyki.