Pseudonim literacki autorki popularnych powieści obyczajowych. Pisarka specjalizuje się w literaturze kobiecej, choć uważa, że tego typu lektura byłaby również bardzo kształcąca dla mężczyzn, którzy dzięki niej poznaliby lepiej kobiety i w konsekwencji uniknęli wielu nieporozumień oraz rozczarowań życiowych. Choć Katarzyna Janus książki pisze dopiero od kilku lat, ma już w swoim dorobku 7 tytułów.
Katarzyna Janus urodziła się w Lesznie, jednak dorastała w Zgorzelcu i to właśnie miasto darzy największym sentymentem. W nim chodziła do szkoły podstawowej i liceum, zawiązywała trwające do dziś przyjaźnie oraz spędziła, jak sama mówi, najfajniejszy okres życia. W dzieciństwie miała bujną wyobraźnię i lubiła uciekać w świat fantazji. Jednak mimo wrodzonej fantazji i chociaż książki Katarzyna Janus kochała czytać już jako dziecko, o napisaniu własnej w zasadzie nigdy nie myślała. Z zawodu jest lekarką, pediatrą pulmunologiem, posiada również specjalizację z rehabilitacji medycznej. Dopiero jako dojrzała kobieta, pod wpływem przyjaciółki, zrozumiała, że chciałaby tworzyć powieści. Ta nagła myśl zaabsorbowała ją tak bardzo, że w krótkim czasie zasiadła do pracy. Wiedzę na temat warsztatu pisarskiego czerpała z Internetu. Od tego momentu minęło kilka lat i 7 książek. Jak się okazało, twórczość literacka jest doskonałym dopełnieniem jej sprzecznej natury. Jak sama przyznaje, jest ona bowiem niepoprawną romantyczką i życiowa, mocno stąpającą po ziemi, realistką jednocześnie. Pisząc książki Katarzyna Janus, realizuje romantyczną stronę swojej osobowości, co daje jej poczucie szczęścia.
Poza literaturą pisarka uwielbia podróżować, jednak ze względu na chorobliwy strach przed lataniem, którego nabawiła się podczas wyprawy do Stanów Zjednoczonych, jej zasięg ogranicza się do miejsc, gdzie można dotrzeć samochodem, statkiem, bądź pociągiem. Spośród tych miejsc największą sympatią darzy Włochy, a absolutnie szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Toskania. Na drugim miejscu w tym prywatnym rankingu znajduje się natomiast wyspa Föhr, a wątki podróżnicze pojawiają się w jej twórczości (podobnie jak medyczne) bardzo często. Kiedy nie zwiedza świata, ani nie pisze żadnej książki, Katarzyna Janus uwielbia gotować, biesiadować z bliskimi, a także oddawać się wszelkim robótkom ręcznym.
Swoją pierwsza powieść zatytułowaną Nigdy nie jest za późno Katarzyna Janus wydała w 2016 r. Historia ostrożnego uczucia, które łączy dojrzałych bohaterów po życiowych przejściach znalazła wiele miłośniczek. Literacki debiut był udany i zachęcił autorkę do kontynowania przygody z pisaniem. Na kolejny tytuł fanki jej pióra nie musiały długo czekać. Już w połowie 2017 r. ukazało się Życie za życie, poruszająca historia trojga młodych ludzi uwikłanych w skomplikowaną emocjonalną relację. W następnym roku do księgarń trafiła kolejna propozycja pisarki zatytułowana Mam na imię Walentyna. Na stronach książki Katarzyna Janus opowiedział historię tytułowej bohaterki, kobiety niestrudzenie walczącej z mało łaskawym dla niej losem o prawo do szczęścia i miłości. I chociaż życie Walentyny nie rozpieszcza, nie ma ona zamiaru się poddawać, z determinacją wydzierając dla siebie okruchy piękna.
Pod koniec 2018 r. w ręce czytelników oddała Katarzyna Janus Światło kryje się w mroku, swoją 4. powieść. Książką tą pisarka zmienia nieco poetykę, proponując fabułę mroczniejszą, ciążącą nieco w stronę kryminału. Pełna zagadek intryga i trzymająca w napięciu akcja z wątkiem sensacyjnym to nowa jakość w dotychczasowej twórczości autorki. Oczywiście, w powieści nie brakuje elementów obyczajowych, a rozwój relacji uczuciowej bohaterów należy do pierwszoplanowych, jednak pisząc Światło kryje się w mroku Katarzyna Janus bez wątpienia chciała wyjść poza swoją dotychczasową literacka domenę. Zdaniem jej fanek była to próba ze wszech miar udana.
Od tego momentu pisarka coraz śmielej eksperymentuje ze swoimi fabułami. Na stronach wydanej w połowie 2019 r. powieści Piękni ludzie Katarzyna Janus snuje opowieść w różnych planach czasowych, pomiędzy którymi porusza się jej bohaterka. Weronika, odbywająca w zabytkowym pałacyku rehabilitację po urazie kręgosłupa, w snach przenosi się do 1938 r. Jednak to, co łączy jej sny z jawą, to postaci mężczyzn, odgrywające w obu wymiarach znaczącą rolę.
Z kolei w swojej następnej książce pisarka sięga po niezwykle trudną psychologicznie i obyczajowo tematykę. Bohaterką powieści Sacrum et profanum czyni luksusową call girl. Agata jest ambitną studentką, która z trudem wiąże koniec z końcem, póki nie odkrywa, że jako Anastazja, dziewczyna do towarzystwa, może szybko rozwiązać swoje problemy. Jednak droga, którą obiera okazuje się bardziej wyboista niż jej się wydawało.
Swoją najnowszą, wydaną w połowie 2020 r. powieść zatytułowała Katarzyna Janus Wszystko jest możliwe. Jest to historia lekarki, kobiety na życiowym zakręcie, która w poszukiwaniu równowagi zaszywa się w małym miasteczku w Karkonoszach. Alicja utraciwszy prawo wykonywania zawodu, zatrudnia się w restauracji i w małym domku, otoczona przygarniętymi zwierzętami, próbuje odbudować swoje życie. I choć bohaterka nie szuka romansu, wkrótce na jej drodze staje dwóch walczących o jej względy mężczyzn. Powieścią Wszystko jest możliwe Katarzyna Janus niewątpliwie wraca do swoich literackich korzeni, czyli pełnego wzruszeń obyczajowego romansu.