Obiturianci - Stencel Weronika - ebook + książka
NOWOŚĆ

Obiturianci ebook

Stencel Weronika

3,3

17 osób interesuje się tą książką

Opis

 

„Obiturianci”, książkowy debiut Weroniki Stencel, to dzieło brawurowe, zachwycające swobodą wyobraźni – tak literackiej, jak plastycznej – inwencją językową, poczuciem humoru. Stencel nie ogląda się na panujące mody, ryzykuje „niszowość”, tworząc własny, oryginalny świat. I nie jest to czysta zabawa. Autorka ma nam do powiedzenia coś ważnego o nas, ludziach. Jej groteskowe postaci mają te same problemy co my.

 

W czasach zalewu prozy sformatowanej, starającej się przypodobać czytelnikom i krytykom, propozycja Weroniki Stencel wydaje się niezwykle odświeżająca, a przez to bardzo potrzebna czytelnikom i samej literaturze.

 

Czytelnik ma wrażenie obcowania ze światem zabawnym, bajkowym, momentami kampowo-cukierkowym, ale pod śmiesznostkową powłoką kryje się zdumiewająca symbolika i psychologiczna złożoność świata przedstawionego. Kiszone Miasteczko, Bebony i Obiturianci to twory baśniowe z całym dobrodziejstwem inwentarza tej dzisiaj czasem infantylizowanej formy.

 

Patryk Kosenda

 

 

 

„Obiturianci” gwarantują zawrót głowy, wybijają z rutyny i przyzwyczajeń, ze swobodą wiodą na manowce, trochę bawią, a trochę zmuszają do myślenia. Czy w Kiszonym Miasteczku przegląda się (jak w gabinecie krzywych luster) świat, który już jest, czy może jest to nieskrępowany popis wyobraźni?

 

Nie pożałuje, kto da się debiutowi Weroniki Stencel porwać.

 

Anna Marchewka

 

 

 

Znajdziecie tu wszystko, o czym kiedykolwiek chcieliście poczytać, a dotychczas mogliście jedynie marzyć (zaświadczam jako człowiek rosnąco-malejący).

 

            Jakub Kornhauser

 

 

 

O autorce

 

Weronika Stencel, ur. 1993, ukończyła z wyróżnieniem kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz krytykę literacką na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest także absolwentką I stopnia Szkoły Muzycznej w Żorach w klasie wiolonczeli.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 100

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,3 (4 oceny)
1
1
1
0
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Kasiawadas

Nie polecam

Tylko krytyk i skrajny intelektualista doceni wartość tego dzieła. Ja, jako prosty czytelnik nie odnalazłam się w tej poetyce, i po kilku rozdziałach poddałam się. Może na fali posylwestrowej i ja coś napiszę? WHO knows.
32
ShineOfTheBook
(edytowany)

Nie oderwiesz się od lektury

Pozytywny rozpi***l w głowie! Ale tak już od A do Z co się tu odjaniepawliło, bo ja nie wiem! Wiecie, myślałem że to będzie coś ciekawego, bo tytuł mówił mi „to o jakichś gościach i co może mnie tu dziwnego spotkać” a opis mówił za to „grotesk, komedia pomieszane ze StandUp-em i bajkowymi postaciami”, a jak bardzo się pomyliłem to ja nie wiem, bo cały czas te postacie mi się przypominają i była to jedna z najlepszych książek tego roku. Początek był niewinny, bo zmysły czy uczucia zaczęły przybierać prawie-ludzkie postacie i ożyły lecz nie zapowiadało to nadejścia czegoś tak pojebanego! Im bardziej w głąb tym książka stawała się groteskowym ucieleśnieniem tym co w nas najgorsze w pozytywnym aspekcie ryjąc głowę na tyle mocno, że modliłem się żeby ta książka się już skończyła, bo mózg słuchając jej gotował się z tego co autorka zrobiła do jedzenia dla naszego umysłu. Pomyślicie sobie co on bredzi i wiecie co, możecie mieć rację, bo ja nie ogarniam po tej książce co się wokół mnie dzi...
10

Popularność




Klaun wie naj­le­piej

Pierw­szą wieść o ist­nie­niu Obi­tu­rian­tów w ludz­kiej rze­czy­wi­sto­ści za­wdzię­czamy klau­nowi. Kto by po­my­ślał, że przy­nie­sie ją tęgi brzu­cho­mówca o imie­niu Ri­pert, który przez całe ży­cie wy­po­wia­dał się ustami swo­jej lalki Mu­erty. A jed­nak!

Cóż to był za cyr­ko­pa­pun z la­luną wo­ja­żową!

Za­nim doj­dzie do ujaw­nie­nia Obi­tu­rian­tów, po­znaj więc Ri­perta, roz­la­złego bła­zna. Jest jak guma do żu­cia przy­cze­piona do trampka, która za nic nie chce się od­kleić – zu­żyta i upier­dliwa. Twarz Ri­perta roz­ciąga jego pięć­dzie­się­cio­let­nie zie­wa­nie, ja­mowo pom­po­wane, pre­zen­to­wane przed każ­dym, kto z nim roz­ma­wia, jakby to było esen­cją jego po­stawy. Znu­dze­nie. Si­nia­ko­wate pod­nie­bie­nie. Ka­piący łzami wzrok. Nieco roz­ma­zany ma­ki­jaż. Za­mglone gałki oczne. Tak, to wła­śnie on. Pa­trzy ci pro­sto w oczy.

Ri­pert nie jest zmę­czony ludźmi, tylko tre­ściami, któ­rymi nie po­trafi go­spo­da­ro­wać w swo­jej gło­wie. Naj­bar­dziej lęka się wy­po­wie­dzia­nych słów, bo stają się dla niego wią­żące. Gro­ma­dzą się w jego gło­wie za­rdze­wiałe za­szło­ści, nie­de­sty­lo­wane, cie­kłe mie­sza­niny wy­po­wie­dzi, po­ten­cjalny hu­mor odło­żony na póź­niej. Wśród kształ­tów jego my­śli można wy­róż­nić:

– stare mio­tły wy­prę­żone skrzy­dlato, które za­le­gają w nim jako nie­chciane pa­miątki unie­sień i za­chwy­tów,

– nie­do­koń­czone re­flek­sje w for­mie ob­gry­zio­nych pa­znokci w ozdob­nym ku­ferku ze śla­dami bro­ka­to­wego la­kieru i re­zy­gna­cji,

– gwiaź­dzi­ste spinki do man­kie­tów jako wy­raz po­wagi, z księ­ży­co­wymi prze­my­śle­niami two­rzące ele­gancki strój słowny.

To głów­nie rze­czy, zbitki sko­ja­rzeń, ale i wiele śmieci. Gru­zo­wi­sko do­sko­nałe i po­my­lone po­ję­cia. Po­patrz uważ­nie na ten chaos, jest w nim też coś cu­dow­nego – to coś na kształt po­ezji... Choć może tylko zgnie­ciona re­kla­mówka mó­zgo­wia.

Ri­pert i Mu­erta

A te­raz naj­lep­sze. Albo naj­gor­sze. Spójrz na brzuch Ri­perta. To tam do­strze­żesz ko­tłu­jące się zwoje po­staci, które za­miesz­kują jego okrą­głe sa­dło. Są jak za­stawa, za­mglone od­de­chem sztućce dźga­jące jego obo­lałe ciel­sko. Ach, jak on sa­pie, jak pluje i wy­dy­cha wy­de­chy... Obi­tu­rian­tów! Czy to moż­liwe? Ri­pert, po­zba­wiony ze­wnętrz­nej war­stwy obi­tu­riań­skiej, chwieje się na wie­trze swo­jego ży­cia bez ochrony i prze­ko­na­nia. Praw­do­po­dob­nie nie od­róż­nia wnę­trza i ze­wnę­trza, dla­tego jako wy­tworny bła­zen musi two­rzyć wła­sną al­ter­na­tywę. Nie mruż oczu, wy­tęż wzrok. O tym jest ta opo­wieść.

Za­pra­szamy do za­kupu peł­nej wer­sji książki
© for text and il­lu­stra­tions by We­ro­nika Sten­cel © for this edi­tion by Ni­sza
ISBN 978-83-66599-90-1
Wy­da­nie IWar­szawa 2024
Re­dak­cja: KRY­STYNA BRAT­KOW­SKA
Ko­rekta: DO­ROTA DUL
Pro­jekt gra­ficzny: RY­SZARD KAJ­ZER
Skład: zer­kaj stu­dio
Pro­jekt zre­ali­zo­wany przy wspar­ciu fi­nan­so­wym Na­grody Kra­kowa Mia­sta Li­te­ra­tury UNE­SCO, re­ali­zo­wa­nej przez Kra­kow­skie Biuro Fe­sti­wa­lowe ze środ­ków Gminy Miej­skiej Kra­ków
Wy­daw­nic­two Ni­sza tel. +48 22 617 89 61ni­sza­[email protected]
www.fa­ce­book.com/Ni­sza.Wy­daw­nic­two
Kon­wer­sja: eLi­tera s.c.

fot. Szy­mon So­ko­łow­ski (@me­ta­_stron­g_fic­tion)

We­ro­nika Sten­cel – pi­sarka, klaunka, ry­sow­niczka i sce­na­rzystka fil­mowa. Kreuje ma­ki­ja­żową klau­no­tekę. Re­dak­tor na­czelna „Ga­zety, która Musi się Uka­zać”. Współ­za­ło­ży­cielka Ra­dia Klang, au­torka słu­cho­wisk z wio­lon­czelą i au­dy­cji li­te­rac­kich. Stwo­rzyła tekst do filmu De­se­rowy jam­nik i sce­na­riusz po­wsta­ją­cego filmu Po­ma­ga­cze. Po­cho­dzi z Żor, mieszka w Kra­ko­wie.

.