PORADNIK PRZYSZŁEGO KIEROWCY - JAN ALBRECHT - ebook

PORADNIK PRZYSZŁEGO KIEROWCY ebook

JAN ALBRECHT

0,0
15,00 zł

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Poradnik przyszłego kierowcy oferuje:

  • Skondensowaną wiedzę na temat pierwszych chwil za kierownicą na kursie nauki jazdy.
  • Motywującą lekturę, która pomoże oswoić się z nowym doświadczeniem jakim jest prowadzenie pojazdu.
  • Dużo informacji o zachodzących w głowie przyszłego kierowcy przemianach i psychologicznych aspektach stresu związanego z nową sytuacją.
  • Zwrócenie uwagi na odpowiedzialność za siebie oraz innych użytkowników drogi.
  • Rzetelne informacje o samym narzędziu jakim jest samochód – budowa poszczególnych elementów.
  • Instruktaż pomagający zrozumieć zależności związane z obsługą i prowadzeniem samochodu osobowego.

Ilość stron: 31

Format do pobrania: PDF oraz EPUB

Autor: Jan Olbracht

skład i redakcja: Wydawnictwo Zdajtesty.pl sp. z o. o.

O autorze

JAN ALBRECHT
Instruktor nauki jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1,B. Staż pracy 34 lata. Posiada wymierne sukcesy zawodowe. Wyszkolił kilkanaście tysięcy kierowców i statystycznie rzecz biorąc 90 % z nich jeździ bezpiecznie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
PDF

Liczba stron: 25

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



1

PORADNIK

PRZYSZŁEGO

KIEROWCY

Jan Albrecht

2

Wydawnictwo zdajtesty.pl spółka z o. o.

ul. Północna 13, 26-500 Szydłowiec

www.zdajtesty.pl

tel. 48 307 03 15

Wydanie I, Wydawnictwo zdajtesty.pl spółka z o. o., Szydłowiec 2022

Copyright© Marcin Figarski, 2022

E-ISBN 978-83-964549-8-0

3

Spis treści

WSTĘP5

ROZDZIAŁ I: Właściwe usadowienie się w aucie6

ROZDZIAŁ II: Kiedy i ile działamy kierownicą?15

ROZDZIAŁ III: Obsługa pedałów nożnych17

ROZDZIAŁ IV: Skrzynia biegów19

ROZDZIAŁ VI: Jedziemy25

ROZDZIAŁ VII: Manewry26

ROZDZIAŁ VIII: Jest coraz lepiej29

ROZDZIAŁ IX: Egzamin państwowy30

4

5

WSTĘP

Egzamin na prawo jazdy jest jednym z ważniejszych momentów w życiu człowieka. Prawo jazdy jest dokumentem uprawniającym nie tylko do prowadzenia auta, ale również często niezbędnym warunkiem otrzymania pracy. Każdy adept sztuki kie-rowania samochodem doskonale zdaje sobie sprawę z tego faktu przez co droga do osiągnięcia celu bywa bardzo emocjonalnym przeżyciem.

Jazda samochodem to wielka przyjemność, lecz również duża odpowiedzialność. Prowadzisz auto za pomocą rąk i nóg, ale przede wszystkim używając głowy. Od twoich podjętych decyzji i wykonanych manewrów zależy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. BEZPIECZEŃSTWO jest priorytetem konsekwencji Twoich działań na drodze.

Wynik egzaminu zależny jest między innymi od zdolności skutecznego panowa-nia nad własnymi emocjami, na co wpływ ma niewątpliwie świadomość własnych umiejętności oraz odporność psychiczna na stres wywołany faktem zdawania egzaminu.

Wielu kandydatów na kierowców ma już za sobą mnóstwo innych stresujących egzaminów jak matura czy obrona pracy licencjackiej, jednak próba uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów często jest dla nich przeszkodą nie do prze-skoczenia gdyż wtedy właśnie zwyciężają emocje.

Drogi czytelniku, aby ułatwić Ci tę drogę, skorzystaj z moich wieloletnich doświad-czeń instruktora nauki jazdy. Najważniejszą rzeczą jest zrozumienie tematu - tak jak w szkole musiałeś pojąć, co jest prozą, co poezją, dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem tak i tu również musisz zrozumieć dlaczego w danym mo-mencie należy wykonać taką a nie inną czynność. Różnica między przedmiotami szkolnymi a nauką jazdy polega na tym, że w szkole mogłeś się wielu rzeczy na-uczyć na pamięć (np. wiersza), a w samochodzie przede wszystkim musisz widzieć, co się robi. Wykonujesz czynności manualne, zawsze te same w określonych sytu-acjach, stosując się do ustanowionych zasad ruchu drogowego (Kodeks Drogowy).

Dobry kierowca musi posiadać takie cechy jak: podzielność uwagi, zdolność prze-widywania zdarzeń, rozsądek i umiarkowanie w działaniu (szczególnie podczas rozwijania prędkości jazdy), dbałość o dobro drugiego człowieka. Twój błąd dla innych może być zgubny.

Tak, więc kursancie, wyzbyj się strachu egzaminacyjnego, a postaraj się zrozumieć samochód, który jako maszyna wykonuje twoje polecenia, ale jednocześnie posia-da „duszę”.

I tę właśnie kwintesencję chcę Ci przekazać. Wsiadając do samochodu, nie bój się go, bo to ty nim władasz, jednak szanuj go, aby Ci służył długo i bezpiecznie.

6

ROZDZIAŁ I: Właściwe usadowienie się w aucie

Siadasz wygodnie w fotelu, opierając się całymi plecami, rozluźniasz się i jednocze-śnie koncentrujesz. Ustawiasz fotel w takiej pozycji, abyś miał swobodny dostęp do