Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Powieść z finałowej czwórki Nagrody Goncourtów 2022
W latach 1942-1944 tysiące żydowskich dzieci, osieroconych po deportacji rodziców, zostało uwięzionych przez rząd Vichy kolaborujący z hitlerowskimi Niemcami. Przetrzymywano je w przytułkach i obozach, wywożono planowo do Auschwitz. Wśród nich były Mireille, Jacqueline, Henriette, Andrée, Jeanne i Rose – siostry Korman i Kaminsky pochodzące z rodzin imigrantów z Polski, którzy osiedlili się we Francji przed wojną. Trafiły one najpierw do obozu przejściowego w Beaune-la-Rolande, a później do domu dziecka w Paryżu.
W powieści Cloé Korman, inspirowanej świadectwami, przeszłość współbrzmi z teraźniejszością. Autorka próbuje odtworzyć losy tych dziewczynek. Trzy z nich to kuzynki jej ojca, które prawdopodobnie by poznała, gdyby przeżyły, a trzy pozostałe to ich przyjaciółki.
Prawie siostry to przejmująca opowieść, która przywołuje trudny wątek z przeszłości Francji, ale także przywraca dzieciom miejsce w historii, której są pomijanymi ofiarami.
Cloé Korman – francuska pisarka urodzona w 1983 roku w Paryżu, autorka powieści Les Hommes-couleurs (2010), Les Saisons de Louveplaine (2013), Midi (2018), nominowanej do Nagrody Renaudot, Tu ressembles à une juive (2020)i Prawie siostry (Les Presque Sœurs, 2022), zakwalifikowanej do ścisłego finału Nagrody Goncourtów. Jej ojciec, Charles Korman, był adwokatem jednej ze stron cywilnych w procesie Klausa Barbie i Aloïsa Brunnera, zbrodniarzy nazistowskich działających na terenie Francji.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 235
Prawie siostry
Cloé Korman
Prawie siostry
z języka francuskiego przełożyła
Joanna Kluza
Tytuł oryginału francuskiego Les Presque sœurs
Copyright © Éditions du Seuil, 2022
Copyright © Nowela, Poznań 2024
Copyright © for the translation by Joanna Kluza
Redakcja Emilia Zwoniarska
Opracowanie graficzne i skład JNK Graftekst Justyna Nowaczyk
ISBN 978-83-67936-06-4
Druk i oprawa
OSDW Azymut Sp. z o. o., Łódź, ul. Senatorska 31
Wydawnictwo Nowe
Nowela sp. z o.o.
ul. Żmigrodzka 41/49, 60-171 Poznań
www.wydawnictwonowe.pl
redakcja@wydawnictwonowe.pl
Dział handlowy (+48 61) 847 40 40
zamowienia@nowela.pl
Pamięci Mireille,
Jacqueline i Henriette Korman
Mojej siostrze Esther
Montargis
Niektóre opowieści są jak lasy – chodzi o to, żeby się z nich wydostać. Pozostałe zaś mogą nam pomóc przepłynąć na wyspy, do innych miejsc. I lasy, i łodzie są z tego samego drewna.
Nie wiem, jakiego rodzaju jest historia, która się właś-nie rozpoczyna.
Pewnego dnia siostra zadzwoniła do drzwi budynku, który stoi dokładnie naprzeciwko jej domu, w Paryżu. W domofonie odezwał się kobiecy głos. Gdy siostra wymówiła swoje imię, kobieta bez dalszych pytań powiedziała:
– Proszę wejść na górę.
Do budynku prowadzi brama z kutego żelaza, nad którą widnieje skrzydlata i brodata twarz z kamienia. Adres znajduje się w książce telefonicznej. Szukając go, siostra spodziewała się wszelkich możliwych pułapek, ale nie natknęła się na ani jedną.
Często tam wracała. Chciała się dowiedzieć jak najwięcej o tych trzech dziewczynkach. I chociaż kobieta znała je bardzo dawno temu, zgodziła się o nich porozmawiać.
Same dotychczas wiedziałyśmy tak niewiele. Znałyśmy jedynie zakończenie ich historii. Lecz odwiedzając ją w tym budynku nieopodal własnego domu, przy swojej ulicy, siostra zdołała połączyć nieliczne przedmioty będące w posiadaniu naszej rodziny: zdjęcia, listy. Następnie kolejne, które zdobyła później: akty urodzenia i sukcesywne rejestry więźniów. Wszystko to udało jej się zawrzeć w jednej opowieści, którą spisała i mi powierzyła.