Zdrowo, słodko, z miłością. Pokochaj siebie i odzyskaj radość życia. - Agnieszka Nitsu - ebook

Zdrowo, słodko, z miłością. Pokochaj siebie i odzyskaj radość życia. ebook

Nitsu Agnieszka

4,2

Opis

Autorka książki „Zdrowe słodkości – motywacja i porady na zdrowe życie” oraz bloga www.aktywnezywienie.pl prezentuje blisko 150 przepisów na zdrowe słodkie posiłki, desery, przekąski, napoje i wypieki pozbawione przetworzonych produktów, takich jak margaryna, mąka pszenna czy rafinowany cukier. Jednocześnie kieruje uwagę czytelników na to, co jest źródłem szczęśliwego życia, a odnalezienie tego źródła pozwala powrócić do równowagi i uporać się ze wszelkimi problemami, także tymi dotyczącymi zaburzeń odżywiania. Książka dla wszystkich, którzy chcą wypracować zdrowe nawyki żywieniowe i pozytywną relację z jedzeniem, nie rezygnując ze słodyczy.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 105

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,2 (13 ocen)
6
4
2
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
lyla87

Nie oderwiesz się od lektury

ciekawe propozycje na zdrowe wersje deserów. Miło się czyta, każdy przepis ma zdjęcie.
00

Popularność




Projekt okładki: Karandasz Fotografie: Agnieszka Nitsu

Copyright © Agnieszka Nitsu Copyright © Wydawnictwo BIS 2020

ISBN 978-83-7551-687-6

Wydawnictwo BIS ul. Lędzka 44a

01-446 Warszawa

tel. 22-877-27-05, 22-877-40-33

[email protected] www.wydawnictwobis.com.pl

Podziękowania

Ci, którzy wnoszą w życie innych ludzi promień słońca, to ludzie, którzy nie potrafią go zatrzymać tylko dla siebie.

James Matthew Barrie

Serdeczne podziękowania dla moich najbliższych, którzy byli przy mnie – za wsparcie, dobre słowo i wspólne pokonywanie codziennych trosk i kłopotów.

Dziękuję również za pomoc przy tworzeniu tej książki, za wszystkie porady, wskazówki i degustacje oraz wyrażenie opinii o każdej słodkości.

Kocham Was!

O mnie

Nazywam się Agnieszka Nitsu, z zawodu jestem dietetykiem i autorką bloga www.aktywnezywienie.pl. Moimi ogromnymi pasjami są zdrowe żywienie i gotowanie. W gotowanie wkładam całe swoje serce i zaangażowanie. Sprawia mi to ogromną przyjemność, zwłaszcza kiedy karmię tych, których kocham. Zawsze staram się, aby każda potrawa była nie tylko smaczna, ale również cieszyła oko. Uwielbiam przygotowywać wytrawne potrawy, piec ciasta i przygotowywać różnorodne słodkości. Lubię podróżować i poznawać nowe miejsca. Moim marzeniem jest zwiedzanie świata, chciałabym poznać to, co jest dalekie i nieznane. Uwielbiam spędzać czas w otoczeniu natury, która daje wyciszenie, spokój oraz ukojenie dla umysłu.

Blisko dziesięć lat zmagałam się z bulimią, ale podniosłam się i zaczęłam walczyć o swoją przyszłość i realizować swoje marzenia. Jednym z nich było wydanie książki z przepisami na smaczne i zdrowe słodkości oraz praktycznymi poradami, w jaki sposób zmienić złe nawyki żywieniowe. Tak oto powstała książka Zdrowe słodkości – motywacja i porady na zdrowe życie. Zachęcona jej ciepłym przyjęciem i zainteresowaniem czytelników, przygotowałam więcej przepisów na zdrowe, słodkie smakołyki. Tych, którzy nie czytali mojej pierwszej książki, zachęcam do sięgnięcia po nią – zawarłam w niej bowiem sporo wiedzy teoretycznej na temat odżywiania i uzależnienia od niezdrowych słodyczy, a także praktycznych porad, jak się z tego uzależnienia wydobyć.

Wiele osób jest uzależnionych od cukru – słodycze stanowią dla nich nagrodę i poprawiają nastrój, a rezygnacja z nich stanowi duże wyrzeczenie. Tymczasem zdrowe odżywianie nie musi oznaczać rezygnacji ze słodkiego smaku – wystarczy dobór odpowiednich składników – zastąpienie niezdrowych zdrowymi, posiadającymi wartości odżywcze. Zapewniam, że zdrowe ciastko z fasoli czy kaszy jaglanej albo krem czekoladowy z awokado będą ci smakować nie gorzej niż sklepowe słodycze. Po pewnym czasie uznasz, że smakują znacznie lepiej, bo po smakołykach przygotowanych ze zdrowych produktów będziesz się po prostu dobrze czuć. Te słodkości smakują wspaniale i są przede wszystkim zdrowe, co jest dla nas najważniejsze.

Nie jestem fanką wszelkiego rodzaju wymyślnych diet, obsesyjnego liczenia kalorii i pilnowania ilości zjadanego tłuszczu, węglowodanów i białek. Stawiam na jakość, a nie na ilość, czyli na prawdziwe i wartościowe pożywienie.

Uważam, że najważniejszymi czynnikami naszego życia są nie tylko odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, ale przede wszystkim miłość do samego siebie – stawianie sobie celów, cieszenie się z tego, co osiągnęliśmy, oraz dostrzeganie pozytywnych stron w każdej sytuacji i umiejętne radzenie sobie z porażkami.

Dzisiaj trzymasz w ręku moją kolejną książkę Zdrowo, słodko, z miłością. Prezentuję w niej wiele przepisów na zdrowe słodkości pozbawione produktów przetworzonych, takich jak na przykład margaryna, mąka pszenna czy cukier rafinowany. Pragnę również zwrócić uwagę czytelników na to, co jest źródłem szczęśliwego życia, a odnalezienie tego źródła pozwala nam powrócić do równowagi i uporać się ze wszelkimi problemami, także tymi dotyczącymi zaburzeń odżywiania.

Większość ludzi je nadmiernie, by wyciszyć swoje negatywne uczucia, jak: złość, frustracja, smutek czy rozczarowanie. Mimo że w głębi duszy znają przyczynę swojego nieszczęścia, boją się, że konfrontacja z własnymi uczuciami może spowodować jeszcze większe utrapienie emocjonalne.

Musisz przestać tłumić w sobie emocje – ignorowane emocje nie znikają, wręcz stają się silniejsze i bardziej bolesne, ponieważ nie zostały przepracowane. Przede wszystkim przyznaj przed sobą, że zmagasz się z problemem, takim jak nadmierne podjadanie, jedzenie słodyczy i tym podobne. I zaobserwuj, w jakich momentach sięgasz po produkty, na które masz silną ochotę. Smutek? Gniew? Niepokój? Udawanie przed samą sobą, że wcale nie jesteś smutna czy zła, na nic się nie zda. Musisz być wobec siebie szczera, a więc pogódź się z tym, a następnie spróbuj zrozumieć dlaczego.

Gdy stawisz czoło skrywanym dotychczas prawdziwym motywom swoich zachcianek i gdy nauczysz się interpretować swoje preferencje żywieniowe, z pewnością zaczniesz samodzielnie dostrzegać trapiące cię problemy.

Musisz wziąć odpowiedzialność za swoje życie i przestać obwiniać innych za swoje niepowodzenia. Pamiętaj, że żadna osoba, miejsce czy rzecz nie sprawują władzy nad tobą. Tylko twoje myśli i słowa budują twoją teraźniejszość i przyszłość. Żadna inna siła na świecie nie ma równie głębokiego wpływu na twoją rzeczywistość jak moc myśli w twojej głowie.

Jeśli w naszym umyśle stworzymy harmonię, spokój i równowagę, znajdziemy je również w życiu.

Słuchaj swojego ciała, ono bez przerwy daje ci sygnały, gdy dzieje się coś nie tak. Gdy jakiś element zaczyna szwankować, musisz się przyjrzeć myślom, które należy uzdrowić. Uzdrawiając myśli, uzdrowisz swoje ciało!

Wypełnij się miłością, a wtedy na negatywne emocje nie będzie miejsca. Bowiem kiedy twoje serce jest przepełnione miłością i wdzięcznością, niewiele jest na świecie rzeczy, które potrafią cię wyprowadzić z równowagi.

Bądź dla siebie dobra

Doświadczenie uczy nas, że największym naszym wrogiem jesteśmy my sami. Nie ludzie, których obwiniamy, nie sytuacje, które nas spotkały – tylko brak miłości do samych siebie, który powoduje szereg konsekwencji w naszym życiu. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest w naszym życiu ta miłość, bo kiedy naprawdę pokochamy siebie i zaczniemy iść za wewnętrznym głosem, w końcu odnajdziemy szczęście, a nasze życie stopniowo ulegnie poprawie.

Musimy uwierzyć w siebie, swoją wartość i w to, że mamy takie samo prawo do samorealizacji jak inni. Kiedy to zrozumiemy, zacznie znikać pustka, a pojawi się radość, błogość, która ogarnie całe ciało i duszę.

Musimy pielęgnować swoją osobowość, przekonania oraz pasje i przede wszystkim uświadomić sobie, że nasze szczęście nie jest zależne od kogoś, tylko od nas samych. Jedyną osobą, która da ci szczęście, jesteś ty sama.

Zaakceptuj siebie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest niezadowolonych z własnego wyglądu. Kobiety stale widzą w sobie niedoskonałości – jestem za gruba, jestem za niska, mam cellulit, mam zmarszczki – i inwestują duże pieniądze w swój wizerunek zewnętrzny, korzystając z zabiegów medycyny estetycznej, aby w ten sposób pozbyć się kompleksów i podbudować poczucie własnej wartości. Ich świat zawęża się tylko do wyglądu, bo wierzą, że zewnętrzne piękno jest kluczem do zdobycia lepszej pracy, partnera i osiągnięcia sukcesu. Oczywiście nie mam nic przeciwko dbaniu o wygląd, jednak wiele osób tak bardzo się w tym zatraca, że zapominają o tym, iż prawdziwe piękno jest ukryte w ich wnętrzu.

Coraz częściej media propagują wyidealizowane wzorce wyglądu. Mam na myśli olśniewające, ubrane w wystylizowane stroje niezwykle szczupłe kobiety z dużym biustem i nieskazitelną cerą. Niestety, większość celebrytek korzysta z pomocy chirurga medycyny estetycznej, który w skuteczny sposób zmienia ich wygląd, a wizerunek kreowany przez media często jest zwykłym kłamstwem uzyskanym dzięki przeróżnym programom do korekcji zdjęć. Natomiast szczupłe ciało i talię osy wypracowuje się podczas intensywnych ćwiczeń i stosowania diet głodówkowych. Niestety, większość kobiet, zwłaszcza młodych, jest podatna na takie wzorce „doskonałości”. Próbują za wszelką cenę im dorównać, zaniedbując przy tym swoje wnętrze. Odrzucają swoje marzenia i pasje, inwestując tylko w wizerunek zewnętrzny. Kobiety wmawiają sobie, że sama zmiana wyglądu poprawi ich samopoczucie. Jednak tak nie jest, to poprawia nastrój zaledwie na chwilę, a w środku wciąż pozostaje pustka, która z dnia na dzień jest coraz większa.

Kobiety za wszelką cenę chcą czuć się piękne i atrakcyjne, ale zapominają o tym, że prawdziwe piękno jest ukryte wewnątrz nas – piękno, którego nikt nam nie może odebrać. Cały czas skupiając się na wyglądzie, nierzadko zapominamy o swojej prawdziwej wartości, nie pokazujemy jej światu. Przecież w każdej z nas są: wewnętrzne ciepło, wrażliwość, inteligencja, empatia i pasje – to dzięki nim jesteśmy wspaniałe i wartościowe. Trzeba w to tylko uwierzyć i nigdy nie pozwolić, aby ktoś próbował umniejszyć naszą wartość. Jeśli chcemy coś zmienić w życiu, nie myślmy tylko o wyglądzie, zacznijmy zmianę od swojego wnętrza, bo to ono jest najważniejsze. Reszta jest drugorzędna, jest tylko na powierzchni. Kiedy zaakceptujemy siebie i uwierzymy w swoje wewnętrzne piękno, poczujemy się pewne siebie i odważne.

Pokochaj siebie

Pokochaj siebie, bo jeśli nie pokochasz siebie, nie pokocha cię nikt inny. Nie możesz kochać kogoś, kto nienawidzi siebie.(…) Tak samo jest z tobą, ty też nienawidzisz siebie. Nikomu nie pozwolisz, by cię kochał. Gdy w pobliżu ciebie pojawia się ktoś z energią miłości, wycofujesz się, chcesz uciec, boisz się. Doskonale wiesz, że nie zasługujesz na miłość, wiesz, że tylko na powierzchni wyglądasz tak dobrze i pięknie, a w głębi jesteś brzydki. Jeśli pozwolisz temu komuś pokochać się, wcześniej czy później, i raczej wcześniej niż później, ten człowiek dowie się, jaki jesteś naprawdę.

Osho

Przemyśl te słowa. Trudno odmówić im prawdy. Jak jednak pokochać siebie, kiedy widzisz w sobie tyle niedoskonałości, jesteś zła na siebie, na świat i nieszczęśliwa? Kiedy nie umiesz zapanować nad swoim życiem i nie jest ono takie, jakbyś chciała?

Spróbuj popatrzeć na nie inaczej. Zacznij od małych kroków.

Bądź wdzięczna

Odczuwanie wdzięczności pozwala ci wzrastać i rozwijać się. Wdzięczność wnosi radość i uśmiech w twoje życie oraz życie tych, którzy są wokół ciebie.

Eileen Caddy

Bądź wdzięczna za to, co masz, i naucz się dziękować za wszystko – za rodzinę, za uśmiech, za radość, za zdrowie. Każdego dnia poświęć kilka minut na proste ćwiczenie – sporządź listę wdzięczności.

Możesz dziękować absolutnie za wszystko: za uśmiech drugiej osoby, za każdy komplement, za to, że miałaś dzisiaj dobry dzień, za to, że masz dach nad głową i pracę. Nawet jeśli przytrafiło ci się coś złego, za to też podziękuj, ponieważ to, co pozornie wydaje ci się negatywne, będzie lekcją na przyszłość.

Codziennie dziękuj za wszystko, co masz, i ciesz się tym, kim jesteś i co posiadasz dzisiaj!

Wdzięczność sprawia, że docenisz w życiu rzeczy naprawdę ważne, przestaniesz się martwić drobiazgami i przede wszystkim poprawisz swoje samopoczucie!

Nie żyj przeszłością

Przeszłości nie da się zmienić. Co się stało, już się nie odstanie. Jeśli będziesz opłakiwać przeszłość, to zaniedbasz teraźniejszość. Wszystko, co przeżyłaś, traktuj jako lekcję na przyszłość. Jeśli będziesz cały czas tkwić w przeszłości, stracisz kontakt z teraźniejszością i odetniesz się od własnych potrzeb. Musisz się pozbyć zbędnego bagażu, otworzyć nowe ścieżki w życiu i skupić się na nich. Żyj tym, co oferuje nam teraźniejszość. To ona należy do nas, a więc chwytaj chwile na bieżąco i czerp z nich pełnymi garściami.

Bądź radosna tu i teraz!

Dbaj o siebie

Zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytania: Czy jestem spełniona?, Czy jestem szczęśliwa i żyję, tak jak chcę?. Większość z nas skupia swoją całą energię na drugiej osobie, zaniedbując własne potrzeby. Takie zachowanie powoduje frustrację i niepokój. Pamiętaj, że nikt nie jest w stanie lepiej zadbać o ciebie niż ty sama. Wsłuchaj się w siebie i zastanów się, co ostatnio zrobiłaś dla siebie?

Przebaczaj

Człowiek, który nie lubi i nie umie przebaczać, jest największym wrogiem samego siebie.

kardynał Stefan Wyszyński

Przebaczenie to ogromny trud, który wymaga od nas odwagi i pokory. Przewlekły gniew i negatywne emocje zatruwają nas od środka. Przejmują kontrolę nad naszym umysłem. Wtedy nie myślimy racjonalnie, żyjemy złością, chęcią zemsty, potrzebą zaspokojenia sprawiedliwości. Pamiętaj, że każdy z nas popełnia błędy i nikt nie jest doskonały. Łatwiej nam usprawiedliwić własne błędy niż błędy drugiego człowieka. Zamiast żyć chęcią wyrównania rachunków, postaraj się zrozumieć motywy, które mogły kierować drugą osobą. Przebaczając, uwolnisz się od negatywnych uczuć, odzyskasz pogodę ducha i osiągniesz pełnię życia.

Wykorzystaj moc pozytywnego myślenia

Nasze życie jest tym, co z niego uczynią nasze myśli.

Marek Aureliusz

Pozytywne myśli i skupianie się na pozytywach działa na nas uzdrawiająco. Pozytywne myśli działają jak magnes – przyciągają pozytywne zdarzenia i ludzi. Przyjrzyj się swoim zmartwieniom i gniewom, postaraj się zrozumieć ich przyczynę. Im szybciej stawisz im czoło, tym szybciej pożegnasz się z nimi. Wyeliminuj negatywne myśli i zastąp je pozytywną afirmacją. Codziennie powtarzaj sobie: Dzisiaj będzie piękny dzień!, Jestem wspaniała!, Kocham siebie!,

Wierzę w siebie!, Zasługuję na miłość! Im więcej pozytywnych informacji, tym większa wiara w siebie!

Miej odwagę ryzykować

Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie, gdy będziemy gotowi przyjąć niespodzianki, jakie niesie nam los.

Paulo Coelho

Boimy się podejmować ryzyko, bo paraliżuje nas strach – i to wcale nie przed nieznanym. To, czego się obawiamy, to utrata znanego. Dzięki ryzyku odkrywamy nieznane, pokonujemy nasze słabości i strach. Kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje!

Nie uzależniaj się od innych

Weź życie w swoje ręce – w końcu jest ono twoje. Nie jesteś tu, aby spełniać oczekiwania innych. Nie żyj życiem swojej matki, nie żyj życiem swojego ojca, żyj po swojemu.

Osho

Ciągle staramy się utrzymywać swą atrakcyjność, aby przypodobać się drugiej osobie. Tkwimy w toksycznych relacjach z ludźmi, aby tylko uzyskać ich uznanie. Wmawiamy sobie, że życie bez czegoś lub kogoś będzie nieszczęśliwe i puste. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że akceptacja z zewnątrz nie powinna zastępować samoakceptacji. Gdy tak się dzieje, stajemy się zależni od innych, tracąc swoją wolność i zaufanie do siebie.

Bądź opiekunem dla samej siebie. Nikt lepiej się o ciebie nie zatroszczy jak ty sama.

Bądź swoim najlepszym kumplem

Pokochaj swoje towarzystwo. Nie potrzebujesz grona znajomych, aby czuć się dobrze. Nie musisz się komukolwiek przypodobać, nie musisz nikogo udawać ani odgrywać jakichkolwiek ról. Kiedy zostaniesz swoim najlepszym przyjacielem, przestaniesz dostosowywać się do świata.

Nie oczekuj miłości, jeśli siebie nie kochasz

Twoja relacja z samym sobą nadaje ton każdej innej relacji, w której jesteś.

Robert Holden

Aby zbudować zdrowy związek oparty na prawdziwej miłości, musisz najpierw dobrze poczuć się w swoim towarzystwie. Nie możemy wymagać od drugiej osoby, aby nas uszczęśliwiła, zapewniła poczucie bezpieczeństwa czy wypełniła pustkę, która nam towarzyszy w samotności. Osoby, które nie kochają siebie, nie szukają miłości, ale potwierdzenia tego, że zasługują na miłość. Jeśli w naszych umysłach i sercach stworzymy spokój i miłość, to znajdziemy je także w naszym życiu.

Nie porównuj się do innych

Zawsze bądź pierwszą wersją siebie, zamiast być drugą wersją kogoś innego.

Judy Garland

Każdy z nas jest inny. Każdy z nas jest dobry w czymś innym i ma jakieś niepowtarzalne zdolności. Skupianie się na swoich wadach i porównywanie ich do czyjegoś sukcesu odbije się negatywnie na naszym samopoczuciu. Porównując się do innych, zawsze będziemy stać w ich cieniu, czując frustrację. Zaakceptuj swoje słabości i nie dąż do doskonałości. Ciągłe obwinianie się, samooskarżanie i samokrytyka przynoszą ból i powodują niskie poczucie wartości.

Zmień kierunek swoich myśli – skup się na swoich zaletach i umiejętnościach. Zawsze działaj w zgodzie ze sobą i bądź taka, jaka naprawdę jesteś.

Spełniaj swoje marzenia

Marzenia same się nie spełniają, marzenia się spełnia – zawsze sobie to powtarzam. Spraw, aby twoje ogromne pragnienia i marzenia się urzeczywistniły. Nie bój się, że sobie nie poradzisz i że będzie trudno. Każdy z nas codziennie mierzy się z przeszkodami na swojej drodze, ale najważniejsze jest to, aby je pokonywać i dalej podążać przed siebie. Niezależnie od tego, w jakim położeniu się znajdujesz i jaki masz nastrój, rób to, co kochasz i co sprawia ci największą satysfakcję. Bądź wytrwała, spełniaj się i idź do przodu z podniesioną głową mimo przeciwności losu.

Podnoś się po upadku

Za każdym razem, gdy znajdziesz się w jakiejś pozornie złej sytuacji, nie załamuj się, ponieważ wszystkie negatywne sytuacje, które nas dzisiaj spotykają, sprawiają, że stajemy się silniejsi oraz mądrzejsi. Nic tak w życiu nie uczy jak porażki.

Otaczaj się ludźmi, wśród których dobrze się czujesz

Zastanów się, jacy ludzie cię otaczają. Pomyśl, kto podcina ci skrzydła, a kto zawsze dopinguje i wspiera. Przebywaj wśród ludzi, którzy wierzą w ciebie i wywołują uśmiech na twojej twarzy, a unikaj tych, którzy ciągną cię w dół.

Bądź asertywna

Postępuj tak, żeby jednocześnie nikogo nie krzywdzić, ale i nie robić czegoś wbrew sobie.

Naucz się odmawiać. Lepiej powiedzieć „nie”, żeby spodobać się sobie, niż powiedzieć „tak”, żeby przypodobać się innym. Zgadzanie się na coś wbrew sobie często doprowadza do tego, że potem jesteśmy na siebie wściekli, bo zrobiliśmy coś, czego naprawdę nie chcieliśmy, aby tylko nie sprawić przykrości drugiej osobie. To ty powinnaś być dla siebie na pierwszym miejscu, bo kiedy wszystko robisz dla innych, zapominasz o sobie. Naucz się stawiać granice i nie pozwalaj ich stale przesuwać. Jeśli masz ochotę komuś pomóc, zrób to. Jeśli nie masz na to ochoty, odmów. Sztuka odmawiania pokaże ci, co tak naprawdę jest dla ciebie w twoim życiu ważne.

Zmień negatywne przekonania

Przekonania to nic innego, jak wyobrażenia o sobie i otaczającym nas świecie, które zostały stworzone w naszym umyśle. Pierwsze przekonania zostały w nas zakorzenione w dzieciństwie przez rodziców. Następne przez edukację, religię, ludzi, kulturę i środowisko. Wszystko, co nam wpajano, zostało zaprogramowane w naszym umyśle. Przekonania stały się dla nas prawdziwe i fundamentalne, to nimi kierujemy się w naszym życiu. Zależnie od tego, jakie treści mamy w naszych umysłach, przekonania mogą wpływać pozytywnie – na przykład pomóc nam w osiągnięciu sukcesu – lub negatywnie – ograniczać nas w działaniu.

Oto przykład negatywnego przekonania: Każdy facet to świnia. Jeśli masz wpojone takie przekonanie, będziesz wciąż znajdować na to dowody. Gdy poznasz jakiegoś mężczyznę, zawsze będziesz doszukiwać się w nim wad, aby tylko utwierdzić się we własnym przekonaniu.

ZMIEŃ SWOJE NEGATYWNE PRZEKONANIA NA POZYTYWNE:

Nie dam rady. – PORADZĘ SOBIE Z TYM!

Nie mogę. – MOGĘ TO ZROBIĆ!

To jest zbyt trudne. – ZROBIĘ TO!

Nie nauczę się tego. – MOGĘ NAUCZYĆ SIĘ WSZYSTKIEGO! Jestem nieatrakcyjna. – JESTEM WSPANIAŁA I PEWNA SIEBIE! Bez pieniędzy nic nie osiągnę. – OSIĄGNĘ, CO TYLKO ZAPRAGNĘ!

Zaakceptuj innych ludzi

Wiele osób nie potrafi akceptować drugiego człowieka takiego, jaki jest. Dzieje się tak dlatego, że w naszych umysłach tworzymy wyobrażenia o tym, jacy inni ludzie powinni być. Potępiamy ich i krytykujemy, ponieważ chcemy, aby ludzie byli tacy jak my, żeby myśleli jak my, żeby byli kopią nas samych. Pamiętaj: każdy jest indywidualny, każdy z nas ma wady i zalety. Ty też przecież nie jesteś perfekcyjna i bez grzechu.

Nie uzależniaj się od złudzeń

Jesteśmy uzależnieni od złudzeń. Stale uciekamy, bo nie potrafimy przyjąć rzeczywistości takiej, jaka jest. Często wracamy do przeszłości i żyjemy przyszłością, zapominając o teraźniejszości.

Uciekamy w nałogi – alkohol, narkotyki, obżarstwo – tylko po to, aby odciąć się od prawdziwego świata i przenieść się do fikcji, czyli wyimaginowanego świata, który stworzyliśmy w naszych umysłach. Wyobrażamy sobie, że gdybyśmy żyli w innym miejscu lub w innym otoczeniu, odnaleźlibyśmy spokój, harmonię i szczęście. Robimy wszystko, aby uciec przed samym sobą, aby zagłuszyć nasze prawdziwe uczucia, ale nie da się uciec od własnego życia.

Drogi prowadzącej do radości i harmonii trzeba szukać we własnym wnętrzu. Tylko od ciebie zależy, jakie będziesz mieć życie. Możesz być szczęśliwa, jeśli tylko zechcesz. Wyjdź z ukrycia, zatrzymaj się, pogódź się z rzeczywistością i doceń swoje piękne życie, bo masz je tylko jedno.

WIERZ W SIEBIE!

DBAJ O SIEBIE!

KOCHAJ SIEBIE!

Odżywiaj się z miłością

Zdrowe nawyki żywieniowe, naturalne pożywienie i pozytywna relacja z jedzeniem to bardzo ważny aspekt w życiu każdego człowieka. To, w jaki sposób się odżywiamy, mówi wiele o nas i pokazuje, jak bardzo i czy w ogóle się kochamy. Negatywna relacja z pożywieniem prowadzi do dysfunkcjonalnego posługiwania się żywnością. Często jest wyrazem problemów, z którymi się borykamy, lub niskiego poczucia własnej wartości.

Gdy odczuwamy lęk, strach czy gniew, usiłujemy stłumić te emocje poprzez objadanie się. Objadamy się, aby odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię. Posiłek kojarzymy z emocjonalną ulgą, ale daje nam to tylko tymczasowe ukojenie, bo tak naprawdę nie znamy innego sposobu na poczucie szczęścia. Jest to najprostsze rozwiązanie, bowiem wszyscy wiemy, jak to się robi. Ulga trwa chwilę, a skutki uboczne będziemy odczuwać przez dłuższy czas.

Dlatego tak ważne jest to, aby z jedzeniem zbudować zdrowe relacje – czyli ODŻYWIAĆ SIĘ Z MIŁOŚCIĄ. Ta droga będzie wymagała czasu oraz cierpliwości, ale na pewno warto podążać tą ścieżką i pokonać mocno zakorzeniony nawyk, jakim jest zajadanie emocji. To, jak siebie postrzegamy, mocno wpływa na jakość naszego życia i sposób odżywiania. Gdy bliżej poznasz siebie, przyjrzysz się własnym doświadczeniom i relacjom, uświadomisz sobie, w jaki sposób to wszystko wpływa na twoje wybory żywieniowe i życiowe. Jeśli pokochasz siebie, będziesz się czuła, jakbyś miała motyle w brzuchu. Odzyskasz spokój ducha i będziesz świadomą istotą, nauczysz się słyszeć zapotrzebowanie swojego organizmu. I co za tym idzie, przestaniesz zajadać stres i odzyskasz zrównoważony apetyt.

Jeśli nasz umysł będzie przejrzysty, uważny i czysty, będzie pomagał nam w wyborze właściwego pożywienia, właściwej aktywności i wszelkich innych wzorców życiowych.

Zaczniesz sięgać po wartościowe jedzenie, bo będziesz świadoma tego, że taka żywność dobrze wpłynie na twoje zdrowie. Uświadomisz sobie, że można jeść zarówno smacznie, jak i zdrowo. Co więcej, nie będziesz już mieć wyrzutów sumienia, gdy pozwolisz sobie od czasu do czasu na coś niezdrowego, bo będziesz wiedziała, że małe grzeszki w żadnen sposób nie wpłyną na twoje samopoczucie. To jest właśnie miłość – wolność, akceptacja i zaufanie do samego siebie.

Niezdrowe słodycze i ich wpływ na zdrowie

Słodycze, uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych, są wszechobecne w naszej kulturze. Cieszą się ogromną popularnością ze względu na walory smakowe oraz atrakcyjny wygląd. Cukier, który w nich spożywamy, powoduje wiele reakcji w naszym organizmie – przede wszystkim uzależnia niczym narkotyk. Wywołuje w nas złudne uczucie radości, toteż słodycze kojarzą nam się z chwilą ukojenia i dobrym nastrojem. Sięgamy po nie, aby poprawić sobie samopoczucie, gdy jesteśmy smutni. Aby pobudzić się, gdy jesteśmy zmęczeni, lub z wygody, gdy nie chce nam się przygotować wartościowego posiłku.

Niezdrowe słodycze są przeważnie wysokokaloryczne, obfite w rafinowany cukier, utwardzony tłuszcz i różne dodatki chemiczne. Natomiast są ubogie w składniki mineralne, witaminy i błonnik. Krótko mówiąc, nie mają żadnych wartościowych składników odżywczych. Zatem duża ilość słodyczy i cukru w diecie może prowadzić do poważnych niedoborów w organizmie.

Niestety, uzależnienie od słodyczy jest tak ogromne, że próba rezygnacji z przekąsek o dużej zawartości cukru kończy się bardzo często niepowodzeniem. Przemysłowe słodkości sprawiają, że nie potrafimy się bez nich obejść. Wciągają nas i mimo że mamy świadomość tego, iż są niezdrowe, to wciąż nie potrafimy ich odstawić. Żyjemy w błędnym i szkodliwym uzależnieniu, które prowadzi do otyłości, złego samopoczucia, problemów ze skórą, chorób układu pokarmowego i układu krążenia oraz rozchwiania systemu hormonalnego.

Co kryją w sobie sklepowe słodycze?

• Zawierają ogromne ilości cukru rafinowanego, który powoduje próchnicę zębów, osłabia układ odpornościowy, prowadzi do chorób metabolicznych, problemów skórnych i wielu innych dolegliwości.

• Dodawany jest do nich syrop glukozowo-fruktozowy, który powszechnie uważa się za jednego z głównych winowajców epidemii otyłości i cukrzycy. Syrop glukozowo-fruktozowy przyczynia się również do próchnicy zębów u dzieci oraz do zespołu jelita drażliwego.

• Mają w składzie sztuczne barwniki, substancje zapachowo-smakowe i kształtujące teksturę, które obwinia się między innymi o działanie pobudzające u dzieci i alergie.

• Zawierają utwardzone oleje roślinne, które powodują szereg niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak otyłość, rozwój zmian miażdżycowych, nowotwory.

Słodkie może być zdrowe

Na szczęście nie oznacza to, że musimy w ogóle odmawiać sobie słodkości. Kluczem jest odpowiedni dobór składników, i możemy samodzielnie stworzyć zdrowe, domowe ciasta i desery, które zapachem, wyglądem i smakiem wcale nie odbiegają od tych sklepowych. Domowe pieczenie pozwala wyeliminować szkodliwe dla naszego organizmu sztuczne ulepszacze, konserwanty i inne zbędne dodatki. Przygotowując domowe wypieki, to my decydujemy, co w nich się znajdzie, a od naszej wyobraźni zależy, czy ciasto będzie polane zdrową czekoladą, posypane zdrowym zmielonym słodzidłem czy oprószone orzechami i kakao. Tak przyrządzone słodkości nie tylko sprzyjają naszemu zdrowiu, ale również naszej sylwetce. Co więcej, takie słodkości możemy śmiało podawać dzieciom!

Pieczenie relaksuje i rozwija

Pieczenie ciast jest świetną formą relaksu i odpoczynku. Pozwala nam na uwolnienie twórczości i kreatywności. Dzięki pieczeniu rozwijamy się, uczymy organizacji, a także poprawiamy nasze zdolności manualne. Ponadto pieczenie uczy skupienia, uwalniając głowę od uporczywych myśli – w końcu musimy skoncentrować się na miarach, odpowiednim dobrze składników i kolejności ich dodawania. Relaksowi i odprężeniu sprzyjają także atmosfera i zapach wypieków – zwłaszcza tych, które wzbogacone są cynamonem, wanilią czy innymi korzennymi przyprawami. Zapachy niesamowicie działają na zmysły i wprowadzają w dobry nastrój. Nie ulega wątpliwości, że dom, w którym pachnie ciastem, wydaje się od razu ciepły, przytulny i rodzinny.

Zaangażuj bliskich

Do przygotowywania zdrowych słodkości zaangażuj swoich najbliższych. Wspólne pieczenie to przyjemność, frajda i dobra zabawa! Jest to przede wszystkim świetna okazja do bycia razem, zacieśnienia relacji, do wzajemnej współpracy, a także do przekazywania zdrowych nawyków żywieniowych.

Okazja do spotkań

Każda sposobność jest dobra, aby przy filiżance kawy lub herbaty i talerzyku ciasta spotkać się z najbliższymi. Delektowanie się pięknym zapachem i rozsmakowywanie się w domowych wypiekach to nie tylko uczta dla żołądka i oka, ale przede wszystkim okazja do miłych rozmów, relaksu i wspólnego budowania więzi. Jest to czas, kiedy żartujemy, śmiejemy się i wspominamy coś z łezką w oku.

Pieczenie ciast to także świetny sposób na wyrażenie swoich uczuć. Własnoręcznie przygotowana słodkość to świetna niespodzianka dla drugiej osoby. Ciasto upieczone od serca smakuje najlepiej, podkreśla nasze uczucia, pokazuje, że troszczymy się o daną osobę i że jest dla nas ważna.

Zatem – zamiast kupować sklepowe słodkości, przygotuj coś zdrowego i zaskocz swoich bliskich! Z pewnością to docenią, a na talerzu nie zostawią ani okruszka.

PRODUKTY, KTÓRE BĘDĄ CI POTRZEBNE DO PRZYGOTOWANIA ZDROWYCH SŁODKOŚCI:

• strączki: fasola biała, czerwona

• kasze: jaglana, gryczana

• płatki: owsiane

• świeże owoce oraz warzywa

• suszone owoce bez dwutlenku siarki: morele, daktyle, rodzynki, jagody goji

• tłuszcze: olej kokosowy extra virgin, masło klarowane

• mąki: owsiana, jaglana, kokosowa, ryżowa, gryczana, ziemniaczana

• orzechy, nasiona, ziarna: orzechy laskowe, migdały, nerkowce, orzechy włoskie, pistacje, nasiona chia, ziarna słonecznika, wiórki kokosowe, pestki dyni

• słodzidła: miód, erytrol, ksylitol, cukier kokosowy, melasa z chleba świętojańskiego

• kakao, karob, gorzka czekolada o zawartości minimum 90% kakao

• przyprawy: cynamon, imbir

• pozostałe: tłuste mleczko kokosowe, tofu, amarantus ekspandowany, galaretki bez cukru, dżem 100% owoców

Zapraszam do mojego słodkiego świata!

CIASTA

Tofurnik z owocami

Składniki

(na okrągłą formę o średnicy 17 cm)

SPÓD:

3 łyżki płatków owsianych

3 łyżki wiórków kokosowych bez dwutlenku siarki

3 łyżki oleju kokosowego

CIASTO:

2 kostki tofu naturalnego po 180 g

25 g suchej kaszy jaglanej

25 g suchego ryżu

1½ szklanki wody

200 ml mleka roślinnego

½ szklanki erytrolu/ksylitolu

¼ łyżeczki sody

45 g budyniu śmietankowego bez cukru (proszek)

5 g mąki kokosowej

3 jajka M

3 łyżki rozpuszczonego i ostudzonego oleju kokosowego

OWOCE:

100 g owoców mrożonych, na przykład wiśni i porzeczek

1 łyżka erytrolu/ksylitolu

½ łyżeczki żelatyny w proszku

2 łyżki wody

Sposób przygotowania

SPÓD:

• Wszystkie składniki na spód ciasta blendujemy, aż się zlepią w duże okruchy.

• Tak powstałą mieszankę przekładamy na spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia.

• Całość ugniatamy i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez 10 minut.

CIASTO:

• Ryż oraz kaszę przekładamy do garnuszka i chwilę prażymy.

• Zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem do miękkości.

• Gdy ryż i kasza lekko przestygną, przekładamy je do większego naczynia i blendujemy z pozostałymi składnikami.

• Masę przekładamy na podpieczony spód i pieczemy ciasto w piekarniku rozgrzanym do 160°C przez 50 minut.

• Studzimy, uchylając drzwiczki wyłączonego piekarnika.

OWOCE:

• Owoce przekładamy do garnuszka i zasypujemy słodzidłem.

• Owoce gotujemy na małym ogniu, aż zmiękną i rozpuści się słodzidło.

• Żelatynę łączymy z wodą i intensywnie mieszamy, a następnie dodajemy do owoców i dokładnie mieszamy.

• Odstawiamy, aż całość lekko stężeje, po czym nakładamy na wierzch ciasta.

• Ciasto wkładamy do lodówki na około 60 minut.

Puszyste ciasto z bananami

Składniki

(na okrągłą formę o średnicy 17 cm)

1 i ¾ szklanki mąki ryżowej1 łyżka mąki kukurydzianej1 łyżka skrobi ziemniaczanej 2 jajka M

½ łyżeczki sody oczyszczonej

1 łyżka octu jabłkowego

1 szklanka mleczka kokosowego

½ szklanki erytrolu

½ szklanki oleju kokosowego/masła klarowanego rozpuszczonego i ostudzonego

DODATKOWO:

1 duży banan pokrojony w plasterki

garść rodzynek

Sposób przygotowania

• Mąki dokładnie mieszamy z sodą oczyszczoną.

• Jajka z dodatkiem słodzidła miksujemy na puch – co jakiś czas dodajemy po łyżce erytrolu.

• Powoli wlewamy tłuszcz i nadal miksujemy.

• Wlewamy mleczko kokosowe, dodajemy mąki i krótko miksujemy, żeby wszystkie składniki się połączyły.

• Spód blaszki wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy masę.

• Na wierzchu układamy plasterki banana i rodzynki.

• Pieczemy 60 minut w piekarniku rozgrzanym do 170°C.

Puszyste ciasto z truskawkami

Składniki

(na okrągłą formę o średnicy 17 cm)

2 jaja L

170 g mąki ryżowej

2 łyżeczki proszku do pieczenia bez fosforanów

60 g dżemu wiśniowego bez cukru

½ szklanki wody

100 g oleju kokosowego – rozpuszczonego i ostudzonego

½ szklanki erytrolu mąka do obtoczenia truskawek

garść truskawek

Sposób przygotowania

• Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia.

• Jajka z dodatkiem słodzidła miksujemy na puch.

• Powoli dodajemy tłuszcz, a następnie wodę na zmianę z mąką, cały czas miksując.

• Dokładamy dżem i całość dokładnie mieszamy.

• Spód formy wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy masę.

• Truskawki kroimy na połowy i obtaczamy w mące, po czym układamy na wierzchu ciasta i delikatnie wciskamy.

• Pieczemy 70 minut w piekarniku rozgrzanym do 170°C.

Ciasto borówkowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Makowiec jaglany bez pieczenia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Tarta kokosowa z porzeczkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto bounty

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Jabłecznik jaglany bez pieczenia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto z fasoli z gruszkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Brownie z ciecierzycy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto kukurydziane z pianką i ze śliwkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Szarlotka na kruchym cieście

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babka kukurydziano-kokosowa

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babka z sokiem jabłkowym

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babka marmurkowa z pomarańczą

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Rolada biszkoptowa z malinami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babka zebra z wiśniami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Trójkolorowe ciasto kisielowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto bananowe banofee

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Czekoladowy torcik z frużeliną truskawkową

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto pomarańczowe z rabarbarem

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto bananowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kopiec kreta z truskawkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kokosowe ciasto z jabłkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Dwukolorowe ciasto kisielowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto szpinakowe z galaretką i bananami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto cytrynowo-cukiniowe z kokosem

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto buraczane z czekoladą

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Snickers jaglany

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto czekoladowe z gruszkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Szybkie ciasto z jabłkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Letnie ciasto z galaretką i owocami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto cynamonowe z rodzynkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto marchewkowe z masłem orzechowym

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Gryczane ciasto z mango

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto cytrynowe z malinami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Zielony placek cytrynowy z lukrem

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Czekoladowe ciasto z budyniem, galaretką i owocami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto z galaretką i jabłkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kostka czekoladowa z kremem z nerkowców

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Tofurnik dyniowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Tarta owsiana z kremem dyniowo-czekoladowym

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Brownie fasolowe z dżemem wiśniowym

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kakaowiec z jabłkami bez jajek

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Odwrócone ciasto z ananasami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babka marchewkowa z jagodami goji

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto z sercem

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasto z czekoladą i bananami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Galette z owocami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

KOKTAJLE I NAPOJE

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl bananowo-kawowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Wieloowocowy koktajl z chia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl malinowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl gruszkowo-brzoskwiniowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl pomarańczowo-jabłkowy z imbirem

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl wiśniowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl kakaowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl truskawkowo-daktylowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl wiśniowo-czekoladowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl z kaszą jaglaną

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl ananasowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl marchewkowy z jagodami goji

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl jagodowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Zielony koktajl z roszponki i kiwi

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Zielony koktajl z nerkowcami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl z aronii

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl bananowo-orzechowy z czekoladą

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Koktajl szpinakowo-miętowy z chia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Smoothie z mango i banana

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

CIASTKA I BABECZKI

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kokosanki

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasteczka czekoladowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Amarantuski

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasteczka z kaszy jaglanej

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Bezy z kremem cytrynowym i borówkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kruche ciasteczka z dżemem

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasteczka dyniowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Muffiny owsiane z jagodami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasteczka owsiane z czekoladą

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babeczki z bezą i bananami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ciasteczka owsiane z rodzynkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babeczki czekoladowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babeczki szpinakowe z borówkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Babeczki czekoladowe z malinami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Minitorciki z kremem jagodowym

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

DESERY

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Pudding chia z kremem dyniowym

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Deser czekoladowo-orzechowy z kaszy gryczanej

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Malinowy budyń jaglany

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Deser z jabłkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Krem czekoladowy z kaszy jaglanej

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Lody bananowo-truskawkowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Brzoskwinie pieczone

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Deser budyniowy z truskawkami i orzechami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Domowy budyń z nutą cytrynową

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Owoce pod kruszonką

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Owocowy deser chia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Pieczone gruszki z dżemem

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Jabłko pieczone z płatkami owsianymi i gruszką

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Waniliowy budyń jaglany z kiwi

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Budyń czekoladowy z karmelizowaną gruszką

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Budyń jaglany z wanilią i sosem truskawkowym

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Warstwowy deser jaglany z jagodami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Galaretka z owocami i kremem z nerkowców

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

SŁODKIE PRZEKĄSKI

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Czekoladowe kulki z migdałami bez pieczenia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Batoniki kokosowo-cytrynowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Tartaletki z musem czekoladowym

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Czekoladki z galaretką truskawkową

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Batoniki bakaliowe z jagodami goji

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kostki z amarantusem

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Czekoladowe serca z dodatkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kulki morelowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Batoniki z jagodami bez pieczenia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Tartaletki z masą kokosową i owocami bez pieczenia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Daktyle w czekoladzie z pistacjami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Galaretki z truskawek w cukrze

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Domowe czekoladki z orzechami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Ekspresowe kulki daktylowe bez pieczenia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Czekoladowe kulki z kaszy jaglanej bez pieczenia

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

SŁODKIE POSIŁKI

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Omlet na słodko

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Bezglutenowe placuszki kokosowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Kokosowa owsianka z nutą cytrynową

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Rozgrzewająca owsianka z orzechami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Placuszki szpinakowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Placuszki z mąki kokosowej

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Placuszki dyniowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Pierogi ryżowe z wiśniami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Naleśniki owsiane

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Placuszki bananowo-miętowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Naleśniki bezglutenowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Knedle ze śliwkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Czekoladowa owsianka z karmelizowaną śliwką

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Dyniowa jaglanka z duszonymi jabłkami

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Placuszki bananowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Naleśniki czekoladowe

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Placuszki z cukinią

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

SŁODKIE DODATKI

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Czekośliwka

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Dżem wieloowocowy

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Pasta daktylowo-orzechowa

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

POLECAMY

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.

Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.