Polska pisarka, autorka poczytnych fabuł obyczajowych. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Dublinie. Nie znosi zakupów, za to kocha rollercoastery, ludzi i zwierzęta. Książki wydaje od niemal dekady i w jej dorobku znajduje się 8 powieści, z których aż 5 ukazało się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Najnowszy tytuł autorstwa Agaty Bizuk, Figurka z porcelany, do księgarń trafił w maju 2021 r.
Pisarka na świat przyszła w Wałbrzychu i tam też dorastała. Mimo że w 2006 r. zdecydowała się na emigrację do Irlandii, rodzinne miasto wciąż pozostaje niezwykle bliskie jej sercu i czasami jakiś jego element, np. nazwa ulicy czy charakterystyczny element, pojawia się w jej narracjach. Jak wspomina Agata Bizuk, książki w jej domu od zawsze zajmowały ważne miejsce – czytała cała rodzina, a domowa biblioteczka pękała w szwach. Sama sztuki odszyfrowywania liter nauczyła się jako 5-latka i już w przedszkolu czytała bajki swoim mniej zaawansowanym pod tym względem rówieśnikom. Jako dziecko chciała być emerytką i tak jak dziadek co miesiąc dostawać w kopercie pieniądze od listonosza. Marzenie to szybko zostało zniszczone przez dorosłych i następnie zastąpione przez pragnienie spełnienia się w charakterze pisarki. Za napisanie pierwszej książki Agata Bizuk wzięła się jeszcze w liceum, jednak ta młodzieńcza proza nie przetrwała próby czasu. Odkryta po latach, by nigdy nie trafiła w niepowołane ręce, została rytualnie spalona przez autorkę. Dzisiaj pisanie jest jej największą pasją, którą stara się pielęgnować mimo ogromu obowiązków zawodowych i rodzinnych. Przyznaje, że nie jest łatwo wygospodarować czas na tworzenie, pracując na pełen etat i będąc mamą, jednak stara się do komputera siadać regularnie. Najczęściej udaje jej się to późnym wieczorem i w nocy, kiedy w domu wreszcie zapada błoga cisza.
Co ciekawe, chociaż sama jest autorką klasycznych fabuł obyczajowych, jako czytelniczka chętnie wybiera Agata Bizuk książki kryminalne i sensacyjne, jak żartuje – byle była krew i flaki. Z polskich twórców tego typu literatury ceni tytuły Wojciech Chmielarz, Zygmunta Miłoszewskiego czy Katarzyny Puzyńskiej, z zagranicznych zaś sięga po Jo Nesbo, Sebastiana Fitzka, Chrisa Cartera.
Po pierwszych nastoletnich próbach literackich, Agata Bizuk nie ustawała w doskonaleniu swojego warsztatu, jednak pisała jedynie do szuflady. Punktem zwrotnym w jej życiu było odnowienie kontaktu z dawnym znajomym, który bardzo mocno dopingował ją, by postarała się o wydanie swojej prozy. To właśnie dzięki jego entuzjazmowi uwierzyła w siebie i możliwość wydania książki. Agata Bizuk debiutowała w 2012 r. powieścią Piątek trzynastego, ukazującą tak bardzo aktualny wtedy (aktualny także i dziś) problem emigracji młodego pokolenia Polaków. Jej bohaterka nie mogąc znaleźć pracy decyduje się na, podobnie jak sama autorka, wyjazd do Irlandii, gdzie zaczyna powoli układać sobie życie. Jednak w nowym kraju czeka ją jeszcze wiele niespodzianek i zakrętów.
Dwa lat później do księgarń trafiła kolejnt tytuł pisarki, Narzeczona z second handu, klasyczna obyczajowa fabuła o dojrzałej kobiecie, dla której zdrada męża i zakończeniu związku początkowo wydaje się być katastrofą, a ostatecznie okazują szansą na zupełnie nowe otwarcie.
Po Narzeczonej z second handu autorka na dłuższy czas zamilkła. Swoją kolejną powieść, zatytułowaną Emigrantka, Agata Bizuk wydała dopiero w 2018 r. Na stronach książki powraca do tematyki emigracyjnej, kreśląc pełen słodko-gorzkiego humoru obraz życia pary młodych ludzi, ich wzloty i upadki oraz pierwsze kroki w roli rodziców.
Na samym początku 2020 r. tomem Zielona 13 Agata Bizuk otworzyła swój pierwszy cykl. Jego osią są opisane na wesoło i z dużym dystansem losy mieszkańców pewnej starej kamienicy. Autorka na Zielonej 13 zameldowała niemal samych oryginałów, dzięki czemu przy lekturze nie sposób się nudzić. Do swoich bohaterów pisarka wróciła po roku, wydając kontynuację tej narracji zatytułowaną Powrót na Zieloną 13.
Od początku 2020 r. kariera pisarka stanowczo przyspieszyła. Po tym jak w styczniu do księgarń trafiła Zielona 13, już dwa miesiące później ukazało się Nic za darmo, przejmująca opowieść o stracie i sile miłości. Jesienią natomiast w ręce czytelników oddała Agata Bizuk Zapomnianą piosenkę, pierwszą w swoim dorobu opowieść świąteczną.
Swoją najnowszą, wydaną wiosną 2021 r., powieść zatytułowała Agata Bizuk Lalka z porcelany. Jest to zdecydowanie najpoważniejsza w tonie narracja autorki, ciążąca widocznie w stronę konwencji powieści psychologicznej. Jej bohaterką jest Ida, kobieta mocno zraniona, niosąca na swoich barkach balast zarówno traumatycznego dzieciństwa, jaki i pełnego przemocy małżeństwa. Po rozwodzie próbuje odzyskać i ułożyć swoje życie na własnych warunkach. Nie planuje się z nikim związać, jednak los daje jej drugą szansę na miłość.