Brytyjski dziennikarz i pisarz, autor bestsellerowego cyklu thrillerów, których bohaterem jest dr David Hunter. Na świecie sprzedało się ponad 7 milionów jego książek w przekładzie na blisko 30 języków.
Simon Beckett urodził się w 1960, w angielskim Sheffield i tam też dorastał. Na Newcastle University studiował anglistykę, a po dyplomie wyjechał do Hiszpanii gdzie był nauczycielem. Początkowo po powrocie do rodzinnego kraju we wczesnych latach 90-tych grywał w zespołach muzycznych, a później, zanim zaczął pisać bestsellerowe książki, Simon Beckett pracował jako wolny strzelec dla różnych periodyków, m.in. The Times, The Independent on Sunday, The Daily Telegraph i The Observer.
Jako pisarz Beckett debiutował w 1994 r. powieścią Fine Lines, a rok później ukazała się jego druga fabuła Animals doceniona Marlowe Award. W latach 90-tych opublikował jeszcze kilka tytułów, jednak żaden z nich nie podbił rynku wydawniczego ani serc czytelników. Jedyną dostępną w polskim przekładzie powieść z tego okresu pt. Zimne ognie Simon Beckett wydał w 1997 r.
Przełom w karierze pisarza nastąpił dopiero w połowie pierwszej dekady XXI w., dzięki stworzeniu charyzmatycznej postaci wybitnego antropologa sądowego, dr. Davida Huntera, do czego inspiracją była jego wizyta, w ramach dziennikarskich obowiązków, na trupiej farmie Uniwersytetu Tennessee. Chemię śmierci, pierwszą książkę, której bohaterem był dr David Hunter Simon Beckett oddał w ręce czytelników w 2006 r. Formuła powieści okazała się strzałem w dziesiątkę, a tytuł stał się międzynarodowym bestsellerem przetłumaczonym na 27 języków. Dopiero za sprawą tej książki Simon Beckett, 12 lat po swoim literackim debiucie, stał się popularnym i znanym na całym świecie autorem.
Nic więc dziwnego, że Chemia śmieci w krótkim czasie doczekała się kontynuacji. Już w 2007 r. opublikował Simon Beckett Zapisane w kościach, otwierając tym samym cykl powieściowy z wybitnym antropologiem w roli głównej. Tym razem Hunter prowadzi swoje śledztwo na Runie, wyspie należącej do Archipelagu Hybryd Zewnętrznych, najdalej wysuniętym na północ punkcie Wielkiej Brytanii. Jest zimno, wietrznie i mrocznie. Idealna sceneria thrillera, zwłaszcza kiedy szalejący sztorm całkowicie odcina wyspę od świata, a działający na wyspie zabójca zaczyna się rozkręcać.
Ponieważ czytelnicy (i wydawcy) byli absolutnie zachwyceni przygodami nieco pechowego, lecz wciąż najlepszego w swoim fachu dr. Huntera, autorowi nie pozostawało nic innego niż napisanie kolejnej fabuły ze swoim bohaterem.
Na stronach wydanej w 2009 r. 3. powieści z cyklu pt. Szepty zmarłych Simon Beckett akcję przenosi do miejsca, w którym wszystko się zaczęło, na trupią farmę w Tennessee. Hunter wracając do Ośrodka Badań Antropologicznych, ma nadzieję złapać trochę oddechu po dramatycznych wydarzeniach, które były jego udziałem na pozbawionej kontaktu ze światem wyspie, jednak nie będzie mu to dane. W końcu książki Simon Beckett pisze, by straszyć i trzymać swojego czytelnika w napięciu. Co też udało mu się świetnie w Szeptach zmarłych oraz w następnym tomie Wołanie grobu, który do księgarń trafił w 2010 r.
Na piątą odsłonę przygód swojego bohatera pisarz kazał licznemu gronu jego fanów czekać wyjątkowo długo. Powieść Niespokojni zmarli Simon Beckett w ręce czytelników oddał dopiero w 2017 r., po blisko siedmioletniej przerwie. Akcję swojej opowieści pisarz umieścił na mrocznych rozlewiskach Blackwater i skomponował wyjątkowo misternie, z dużą biegłością splatając mnogość wątków. Co uzasadnia fakt, że aby powstali Niespokojni zmarli Simon Beckett potrzebował więcej czasu niż zwykle.
Premierę swojej nowej książki pt. Zapach śmierci Simon Beckett zapowiedział na listopad 2019 r. Na scenerię nowej fabuły z dr. Hunterem pisarz wybiera przyprawiający o ciarki opustoszały i czekający na rozbiórkę budynek szpitala św. Judy. Na jego terenie zostają odkryte zmumifikowane zwłoki młodej ciężarnej kobiety. Co ciekawe, nawet David Hunter nie potrafi określić, jak długo minęło od śmierci kobiety.