Polska autorka współczesnych powieści obyczajowych, tłumaczka i bizneswoman. Kobieta, która niejedno widziała, niejedno wie i żadnej pracy się nie boi. Na długo przed napisaniem swojej pierwszej książki Tanya Valko mogła się pochwalić biografią, która sama mogła stać się inspiracją dla niejednego pisarza.
Urodziła się w 1963 r. w Krakowie, tamże wychowała i wykształciła. Ponieważ od małego chciała pisać Tanya Valko książki, po maturze złożyła papiery na polonistykę. W ostatnim momencie jednak, ale nie ostatni raz, zmieniła zdanie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczęszczała najpierw na bohemistykę, a nieco później rozpoczęła studia arabistyczne w Instytucie Filologii Orientalnej tej samej uczelni. Jednocześnie zajmowała się tłumaczeniami z języka czeskiego i angielskiego oraz projektowała i szyła konfekcję damską do butików. Jakby tego było, mało prowadziła zakład powroźniczy swojego ojca.
Jeszcze w czasie studiów dwukrotnie w ramach stypendium wyjeżdżała na dłuższy pobyt do Libii. W 1995 r. wyjechała tam do pracy. W Polskiej Szkole dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą im. Obrońców Tobruku przy Ambasadzie RP dostała etat nauczycielki, ponadto prowadziła kursy języka angielskiego dla młodzieży. Pracował również w ambasadzie RP jako asystentka. Po powrocie do Polski, zanim zaczęła pisać Tanya Valko książki dające jej popularność i utrzymanie, zarabiała na życie tłumaczeniami i prowadzeniem hostelu.
W 2007 r. ponownie opuściła Polskę, osiadając tym razem w Arabii Saudyjskiej, gdzie, podobnie jak w Libii, podjęła współpracę z polską ambasadą. W 2012 r. Tanya Valko po raz kolejny zmieniła miejsce zamieszkania, przenosząc się do stolicy Indonezji, Dżakarty. Do Polski wróciła, choć wciąż nie wiadomo na jak długo, w 2018 r.
Chociaż na długie lata, ze względów życiowych i rodzinnych, swoje literackie ambicje musiała schować do kieszeni, nigdy nie porzuciła Tanya Valko marzeń o napisaniu książki. Czas spędzony w egzotycznych miejscach i na egzotycznych zajęciach pozwolił jej zgromadzić obrazy i doświadczenia będące materiałem na niejeden tom. W końcu, w 2010 powieścią pt. Arabska żona Tanya Valko zadebiutowała jako pisarka. Książka szybko stała się bestsellerem i początkiem całego cyklu, który obecnie składa się już z 8 tomów.
Fabuła opowiada o młodej Polce, Dorocie, która zakochuje się w studiującym w Polsce Libijczyku. Po ślubie i urodzeniu dziecka Dorota wyjeżdża z nim do jego rodzinnego kraju, gdzie troskliwy do niedawna mąż zmienia się w muzułmańskiego tyrana i despotę. Wobec popularności swojego debiutu już rok po nim wydaje Tanya Valko Arabską córkę, drugą część swojej arabskiej sagi. Tym razem główną bohaterką jest nastoletnia córka Doroty, Marysia zwana Miriam. Dziewczyna tuła się po Afryce Północnej, uciekając przed ojcem.
W wydanym w 2012 r. tomie pt. Arabska krew Tanya Valko opisuje dalsze losy Doroty i jej rodziny, tym razem na tle dramatycznych wydarzeń rewolucji libijskiej. Natomiast w 4. części pt. Arabska księżniczka Valko przenosi akcję do słynącej z legendarnego wręcz bogactwa Arabii Saudyjskiej, koncentrując się na relacjach trzech już pokoleń kobiet: Doroty, jej córki oraz wnuczki. Pojawia się też postać saudyjskiej księżniczki, Lamii, która buntuje się przeciwko surowym prawom szariatu panującym w jej ojczyźnie.
Siła powieści Valko, jak twierdzą miłośniczki jej prozy, tkwi w umiejętnym oddaniu specyfiki i klimatu egzotycznej rzeczywistości, którą opisuje. Autorka sytuuje, bowiem perypetie swoich bohaterów w miejscach, które dobrze zna, w których żyła i mieszkała. Opisuje realia, które przez lata były jej codziennym otoczeniem. Dlatego też arabska saga nie znudziła się szybko czytelniczkom i w ciągu 9 lat ukazało się aż 8 tomów serii. Najnowszy z nich zatytułowany Arabski raj Tanya Valko w ręce czytelniczek oddała w 2019 r.
Również w swoim drugim cyklu powieściowym, pisarka na warsztat bierze znajome regiony i akcję umieszcza w Indonezji, w której sama wiele lat mieszkała. Ku uciesze wielbicielek sagi arabskiej, na kartach otwierającej nowy cykl powieści pt. Okruchy raju Tanya Valko wraca do dobrze znanych z poprzednich książek bohaterów. Do Azji przenosi się bowiem nie tylko akcja ale i Marysia-Miriam ze swoją rodziną, a wydarzenia nawiązują do tych opisanych w arabskiej sadze.
W kontynuacji sagi zatytułowanej Miłość na Bali Tanya Valko swoich bohaterów umieszcza na rajskiej wyspie, na której zarówno Dorota, jak i Marysia próbują odnaleźć równowagę i szczęście.